پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 30 May , 2020
امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹ - 8 شوال 1441
شناسه خبر : 3394
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۸:۰۱ | ارسال توسط :

افراد را از طریق احزاب برای انتخابات شوراها تعرفه کنیم

کیوان محمدی: به احزابی مجوز حزبی ملی داده ایم جز یکی دو نفر بیشتر نیستند داشتن چهارصد حزب در کشور افتخار نیست اگر همه احزاب موجود را جمع کنیم هیچ اتفاقی نمی افتد افراد را از طریق احزاب برای انتخابات شوراها تعرفه کنیم کیوان محمدی  (دبیر تشکیلات حزب اعتدال و توسعه گیلان ) در نشست  […]

افراد را از طریق احزاب برای انتخابات شوراها تعرفه کنیم

کیوان محمدی:

به احزابی مجوز حزبی ملی داده ایم جز یکی دو نفر بیشتر نیستند

داشتن چهارصد حزب در کشور افتخار نیست

اگر همه احزاب موجود را جمع کنیم هیچ اتفاقی نمی افتد

افراد را از طریق احزاب برای انتخابات شوراها تعرفه کنیم

5

کیوان محمدی  (دبیر تشکیلات حزب اعتدال و توسعه گیلان ) در نشست  با احزاب و گروههای سیاسی  اظهار داشت : باید سپاسگزار تیم سیاسی استان باشیم به جهت اینکه  توجه ویژه ای به مسئله احزاب نشان دادند. در طول سالهای اخیر  و جلساتی  که در استانداری شاهد هستیم گواه  امراین است که تیم سیاسی استان به مقوله احزاب اهمیت داده و در عمل این موضوع اثبات گردیده است . وی افزود : علی رغم تلاشهایی که در طول دو سال اخیر صورت گرفته صحبت ما در خصوص احزاب همچنان راجع به امری می باشد که وجود نداشته است . البته احزابی وجود دارند و تعداد احزاب در کشور شاید به ۱۰۰ حزب برسد اما کثرت این احزاب نشان از وجود و فعالیت بهینه آنان نیست.

محمدی اضافه کرد : در بهترین سالهایی که می توانستیم نظام سیاسی کشور را بر پایه تحول سازماندهی کنیم متاسفانه این حرکت انجام نشد. وی تصریح کرد : به افراد مجوزهای حزبی دادیم حتی در همین استان یک یا دو مجوز و شاید بیشتر مجوز صادر گردید و این نشان میدهد که به این موضوع خوب پرداخته نشد. در هیچ جای دنیا در خصوص فعالیت سیاسی اینگونه عمل نمی شود .حال سوال من این است در کدام کشور توسعه یافته سیصد یا چهارصد حزب وجود دارد و این چه افتخاری است?

وی ادامه داد : همانطور که  برای طرح پدیده مادی نیازمند یک معرف هستیم در نظام سیاسی و حضور حزب در عرصه سیاسی باید یک مهندسی شکل بگیرد و این مهندسی ابتدا به اراده حاکمیت بر می گردد . وی گفت : درفرمایشات مقام معظم رهبری بارها به کارکرد مثبت و مفید احزاب اشاره شده است و رهبر معظم انقلاب از روحانیونی بودند که بانی حزب جمهوری اسلامی بودند. محمدی افزود : معماری مهندسی احزاب آنگونه که باید بر اساس رهنمودهای ایشان الهام نگرفت و به همین دلیل جایگاه احزاب تببین نشده است . وی تاکید کرد : پرسش اینجاست اگر  همه احزاب عمومی را جمع کنیم چه اتفاقی رخ می دهد ? باید عرض کنم که هیچ اتفاق خاصی بوجود نمی آید چون این احزاب کارکرد ویژه ای ندارند.

وی ادامه داد : اگر سازمان یا اداره حتی مدرسه ای در یک محل تعطیل شود بلا تکلیفی عارض می شود اما اگر احزاب تغییر کند هیچ اتفاق خاصی نمی افتد.

محمدی گفت : آیا برای احزاب وظیفه ای تعیین کرده ایم که اگر نباشند مسئولیتها و کارکرد دچار مشکل شود ? سال دیگر انتخابات شورا را در پیش داریم دهها هزار نفر در این انتخابات کاندیدا می شوند و بودجه هنگفتی صرف این موضوع می شود که صلاحیت آنان بررسی گردد . وی اظهار داشت : اگر افراد از طریق احزاب تعرفه ومعرفی شوند در انتخابات نقش موثری ایجاد خواهند کرد

محمدی افزود : در حال حاضر در کدام انتخابات احزاب نقش موثری داشته اند ? در انتخابات شوراهای پیشین چه نقشی برای احزاب وجود داشته است ? در بسیاری از کشورهای دنیا احزاب نقش اساسی را در تعرفه کاندیدا ایفا میکند.وی خاطر نشان کرد : در حوزه سیاسی می توان با تشکیل چند حزب حرکت کرد تا بتوان اهمیت احزاب را یادآور شد .کسانی که وارد فعالیت سیاسی می شوند این تفکر را دارند که فردا تاوان سنگینی در زمینه فعالیت حزبی خواهند داشت و وزارت کشور اگر برنامه ریزی در این خصوص داشته باشدمن فکر میکنم که تبعات این قضیه کمتر خواهد شد .وی تصریح کرد : بنابراین باید به افراد اختیار داد و از آنان مسئولیت خواست و با این کار هزینه فعالیت سیاسی کمتر خواهد شد.

محمدی اذعان داشت : البته در خصوص فعالیت های سیاسی و حزبی تمامی نقد ها متوجه حاکمیت نیست بلکه ساختار فرهنگی جامعه به گونه ای است که رغبت زیادی به فعالیت سیاسی وجود ندارد . وی اضافه کرد : هنوز یاد نگرفته ایم که چگونه کنار هم کار جمعی و رقابتی داشته باشیم . نتوانسته ایم با هم بنشینیم حرف بزنیم و اختلاف نظر داشته باشیم . دو نفر اگر در سیستم فرهنگی ما اختلاف نظر داشته باشند آخر ماجرا به دعوا ختم خواهد شد . وی ادامه داد : اگر شما حرف خودتا ن را بیان کنید و بنده هم صحبت خودم را داشته باشم متاسفانه هنوز این تضارت آراء به عنوان الگوی فرهنگی  در جامعه جا نیفتاده است. فرهنگ ما فرهنگ گفتگو نیست و این اشکالی است که به همه مردم برمیگردد.

وی تاکید کرد : خود محوری دربین جامعه ما زیاد است. مردم ایران تمدن گرا هستند. وقتی که دربین مردم و احزاب قرار می گیریم حرفهای دمو کراتیک مطرح می شود اما زمانی که به عمل می رسد این چنین نیست و این امور به ریشه های فرهنگی برمیگردد. محمدی گفت : اگر به نقطه ضعف وجود خود و جامعه فرهنگی پی ببریم ،فکر میکنم خیلی از مسائل حل خواهد شد ، حتی احزابی که درساختار سیاسی داریم هنوز رفاقت ،قوم مداری ، فامیل بازی و… بر قانون گرایی برتری دارد و اینها مشکلاتی هستند که کار تشکیلاتی را مشکل می کنند .وی خاطر نشان کرد : زمانی جامعه ما ظرفیت کار حزبی را خواهد داشت که همه ما قانون را به عنوان یک مفهوم بپذیریم و رعایت کنیم .

منبع: اعتدال شمال

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.