پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 3 June , 2020
امروز : چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹ - 12 شوال 1441
شناسه خبر : 3559
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۳ | ارسال توسط :

به بهانه یک تغییر نام، چهار راه حشمت یا منا

به بهانه یک تغییر نام: چهار راه حشمت یا منا حسین داداشی در خبرها به نقل از مدیر حج و زیارت استان آمده بود که با موافقت شورای شهر رشت، چهار راه حشمت به چهار راه شهدای منا نامگذاری شده است. اینکه به یاد قربانیان فاجعه عظیم منا ، خیابان یا میدان یا بلواری به […]

به بهانه یک تغییر نام، چهار راه حشمت یا منا

به بهانه یک تغییر نام: چهار راه حشمت یا منا

  • حسین داداشی

default161

در خبرها به نقل از مدیر حج و زیارت استان آمده بود که با موافقت شورای شهر رشت، چهار راه حشمت به چهار راه شهدای منا نامگذاری شده است. اینکه به یاد قربانیان فاجعه عظیم منا ، خیابان یا میدان یا بلواری به نام شهدای عزیز منا نامگذاری شود، کار پسندیده و نیکویی است که جای تقدیر و سپاس دارد اما چرا چهارراه حشمت؟؟؟

78459956024373905465793247335821159256902259050068931138458

قطعا یکی دلایل نامگذاری این مکان، واقع شدن ساختمان حج و زیارت در جوار این خیابان و چهارراه می‎باشد و دلیل دیگرش تقارن زمانی نامگذاری، سالروز شهادت مظلومانه این عزیزان …
هرچه فکر کردم دلیل دیگری برای این نامگذاری نیافتم و متعجبم چرا این موضوع در کمیسیون فرهنگی شورا تاکنون مطرح و مورد بررسی کارشناسی واقع نشده است …؟! حقیر در نیت خالصانه پیشنهاددهندگان و تصویب کنندگان این طرح، شک و شبهه ای ندارم و مطمئن هستم این اقدام، کار انقلابی و ارزشمندی است اما…!!
تجربه نشان داده است این نامگذاری کاربردی نیست و مورد استفاده عموم قرار نمی‎گیرد چرا که مردم و فرهنگ عامه آن مکان را چهارراه حشمت می‎شناسد و این تغییر نام با یک تابلو و مصاحبه و مصوبه پایدار نمی ماند. همچنان که مردم رشت هنوز با گذشت ۳۶ سال میدان شهدای سرپل ذهاب را شهرداری قلمداد می‎کنند و میدان پاسداران را پل عراق و میدان مصلی را توشیبا … میدان شهید باستانی شعار را میدان صابرین …!
آنچه تاکنون بیشتر از همه جا افتاده است، نامگذاری میادین و خیابان های نو بنیان است مثل میدان جانبازان…بلوار شهید قلی پور … گلباغ نماز … از این جهت این اسامی مقدس را ذکر کرده ام و تفاوت ها را بیان داشته ام تا تصور نشود خدای ناکرده مردم با اسامی مقدس و ارزشی مخالف هستند بلکه مردم راحت این اسامی را پذیرفته و روزانه استفاده می کنند.
بهتر آن بود مکان دیگر ترجیحا نوبنیان یا فاقد نام برای شهدای مظلوم منا درنظر گرفته می شد تا مورد توجه و استقبال مردم قرار می گرفت، بعید میدانم افکار عمومی پذیرای این تغییر نام باشند و آن را مورد استفاده قراردهند چرا که از ابتدای تاسیس، این چهار راه را همواره حشمت میخوانند ولو تابلو نوشته ای هم نداشته باشد!
امیدوارم دوستان شورا و شهرداری محترم در نامگذاری های بعدی به این نقد دلسوزانه توجه نموده و دقت لازم مبذول دارند.

دیار میرزا

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.