پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 26 May , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 4 شوال 1441
شناسه خبر : 4095
  پرینتخانه » پربیننده ها, گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۰ | ارسال توسط :

تغییر مدیران در فومن

آخرین خبرها از تغییر مدیران در فومن   اختصاصی راه سوم، شهرستان فومن در ماههای پیشرو دستخوش تغییر مدیران ادارات خواهد بود. مهدی افتخاری نماینده اعتدالگرای حامی دولت بدنبال آن است تا هر چه بیشتر مدیران شهرستان را همسوی با دولت کند. در این میان، یکسری مدیران با نماینده قبلی شهرستان همپیمان هستند که باید […]

تغییر مدیران در فومن

آخرین خبرها از

تغییر مدیران در فومن

 

presentation1

اختصاصی راه سوم، شهرستان فومن در ماههای پیشرو دستخوش تغییر مدیران ادارات خواهد بود. مهدی افتخاری نماینده اعتدالگرای حامی دولت بدنبال آن است تا هر چه بیشتر مدیران شهرستان را همسوی با دولت کند. در این میان، یکسری مدیران با نماینده قبلی شهرستان همپیمان هستند که باید تغییر کنند، برخی با دولت همسویی ندارند و برخی دیگر هم اصلا سویی ندارند و می توانند خودشان را با هر نماینده و هر دولتی همسو کنند. در این میان اما مهدی افتخاری نماینده فومن و شفت این مدیران را همراه خود نمی بیند و به طور جدی بدنبال تغییر مدیران ناهمسو و ناکارامد است.

ابتدا رئیس بهزیستی فومن تغییر کرد. آمدن فتاحی گشتی از آموزش و پرورش به بهزیستی بسیار تعجب برانگیز بود چون مدیر قبلی حسین زاده فردی مسلط به حوزه بهزیستی و از مدیران موفق و باتجربه این اداره بود. حسین زاده به اداره کل رفت و فتاحی گشتی جایش را گرفت. اما او نخستین تغییر دوره جدید بود.

هفته گذشته رئیس شبکه بهداشت شهرستان فومن تغییر کرد و عظیم یکتا که در زمان علی میرزایی (نماینده مردم فومن در مجلس هشتم) رییس مرکز بهداشت فومن بود و خصوصی رییس شبکه بهداشت و درمان، او را کنار گذاشته بود دوباره رئیس شبکه بهداشت فومن شد.گفتنی است که دکتر یکتا در زمان انتخابات اخیر سال گذشته خانه اش را تخلیه و در اختیار تیم خلیل بهروزی فر (نامزد مجلس شورای اسلامی در شهرستان های فومن و شفت) گذاشته بود.

در سمت دیگر، تغییر معاون فرماندار، بخشداران مرکزی و سردار جنگل و روسای ادارات کمیته امداد، تبلیغات اسلامی، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش در دستور کار قرار دارد.

معاون فرماندار فومن، جواد عامر که با حمایت نیروهای حامی دولت در زمان ناصر عاشوری روی کار آمده بود با تغییر گرایش به سمت مخالف از چشم طرفداران افتخاری و حامیان دولت افتاده و احتمالا به خاطر احترام افتخاری به برادرش ابراهیم عامر که مسئول مالی ستاد افتخاری بوده تا مدتی سر کار خواهد بود و بعدا جایش را به شاهین علیزاده عضو کنونی شورای شهر فومن خواهد داد. علیزاده طرفدار میرزایی است و میانه خوبی با نماینده قبلی شهرستان هم ندارد چون در دوره نماینده قبلی  از ریاست فنی و حرفه ای فومن برداشته شده بود. البته علیزاده مخالفانی هم در میان اصلاح طلبان فومن دارد که ظاهرا با مدیریت افتخاری حل خواهد شد.

گزینه بعدی تغییر بخشدار مرکزی فومن است که در زمان عاشوری روی کار آمد. تغییر بخشدار مرکزی فومن حتی در هفته های اخیر هم حاشیه ساز شد آنجا که فرماندار فومن احمد قدیمی را پیشنهاد کرد و البته برایش دردسر ساز شد چون افتخاری با این انتخاب به شدت مخالف کرد و حتی نزد استاندار هم رفت و خواهان تغییر فرماندار فومن شد. تیم افتخاری خواهان فرد دیگری از بدنه فرمانداری فومن (منتظری، کارمند فعلی فرمانداری فومن) است و احمد قدیمی را نه طرفدار دولت می دانند و نه نزدیک به افتخاری. افزون بر این، قدیمی را متعلق به اردوگاه عاشوری می دانند. اصرار فرماندار فومن بر احمد قدیمی به قیمت بهم خوردن رابطه افتخاری با فرماندار تمام شد تا جایی که افتخاری اکنون به جد دنبال تغییر فرماندار فومن است. امری که در سطح وزارت کشور در حال پیگیری است. هر چه هست ظاهرا بحث قدیمی را باید تمام شده دانست و در انتظار تعیین تکلیف فرماندار فومن ماند تا وضعیت بخشدار مرکزی فومن مشخص شود.

بخشداری سردار جنگل فومن سال گذشته با حاشیه های فراوان به عمار زیرک سپرده شد. زیرک که یار دیرینه نماینده قبلی فومن است در مرز بازنشستگی از آموزش و پرورش به بخشداری سردار جنگل رسید آنهم در حالی که حامیان دولت و ستاد روحانی او را حامی سرسخت محمود احمدی نژاد می دانستند. با این همه، اصرار نماینده قبلی فومن کارساز شد و زیرک به بخشداری سردار جنگل رسید. با این سوابق سخت نیست بپنداریم که زیرک جزو نخستین گزینه های تغییر در فرمانداری فومن و شاید آسانترین آنها باشد. شنیده ها حاکی است که محسن عارف عشقی، شهردار سابق ماسوله گزینه اصلی بخشداری سردار جنگل باشد. عارف کارمند شهرداری رشت است که در انتخابات مجلس سال گذشته پس از حمایت اولیه از مجید رجبی ویسرودی، با تایید صلاحیت افتخاری به او پیوست. بنظر می رسد که با توجه به سابقه شهرداری عارف در ماسوله و شناختش از منطقه سردار جنگل انتخاب چنین گزینه ای مناسب باشد. چون هم عارف در این حوزه قوی است و هم اصلاح طلبان رضایت خواهند یافت. عارف هم در ردیف حامیان دولت قرار دارد.

اداره آموزش و پرورش فومن دیگر اداره مهم در معرض تغییر است.  فاضل فاضل نیا مدیر مسئول هفته نامه ۴ دی گزینه جدی اداره آموزش و پرورش فومن است. البته در زمان عاشوری هم صحبت از فاضل نیا برای آموزش و پرورش و معاونت فرمانداری فومن شده بود اما چنین امری محقق نشد. ظاهرا این بار افتخاری بر انتصاب فاضل نیا جدی است  و حتی گفته می شود که اسم فاضل نیا برای این اداره ارسال شده است.  حال باید ببینیم فاضل نیا مورد قبول حاجتی مدیر کل قرار می گیرد یا اینکه بحثهای مربوط به فقدان سوابق مدیریتی او همچنان مطرح خواهد شد. البته رئیس کنونی آموزش و پرورش فومن هم قبل از آمدن به این سمت سوابق مدیریتی خاصی نداشت. در مجموع، تصویر مثبتی از فاضل نیا در شهر فومن وجود دارد و او را باید در ردیف حامیان دولت برای آموزش و پروش فومن دانست.

اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت دیگر گزینه قطعی تغییر مدیران در فومن است. حجت الاسلام ابراهیم زاده که رابطه نزدیکی با ناصر عاشوری (نماینده پیشین مردم فومن و شفت در مجلس) دارد و از دوره پنجم مجلس (نزدیک به دو دهه) ریاست تبلیغات اسلامی را برعهده دارد، به احتمال قوی جای خود را به فرد دیگری خواهد داد. خبرها حاکی از آن است که ظاهرا ابراهیم زاده تعامل خوبی با افتخاری نداشته و با شرایط کنونی هم امکان تعامل ممکن نباشد. بنابراین، تغییر ابراهیم زاده در دوره جدید قطعی بنظر می رسد.

جهاد کشاورزی فومن از زمان علی میرزایی در اختیار محمد رضا ابراهیم زاده است. ابراهیم زاده ۱۵ ماه تا بازنشستگی خود فاصله دارد و بسیار دوست دارد این مدت را در همین سمت باقی بمانند. نزدیکی ایشان با تیم نماینده قبلی فومن در حدی بود که او را برای معاونت فرمانداری فومن هم پیشنهاد کرده بودند و بسیار هم اصرار داشتند. اکنون اما ابراهیم زاده سعی در نزدیک شدن به افتخاری دارد. ابراهیم زاده در مراسم اولین برداشت برنج گیلان در فومن کاری تعجب برانگیز انجام داد. او بجای آنکه از استاندار دعوت کند مهدی افتخاری را دعوت کرد تا شائبه سیاسی بودن این اقدام تقویت شود در حالی که رئیس فومنی و موفق جهاد کشاورزی صومعه سرا از این فرصت استفاده کرد و استاندار را به شهر خود دعوت نمود تا بتواند هم اداره خود تعرفه کند و هم برای اداره خود امکانات لازم مطالبه نماید. کاری که هر مدیر موفقی انجام می دهد . با این احوال، مدیران مربوطه در استان و شهرستان ظاهرا بنا بر تغییر در این اداره دارند و از اوضاع فنی اداره جهاد کشاورزی فومن ناراضی هستند. نکته ای که شاید به روابط سیاسی خاص ابراهیم زاده و حضور پر رنگش در محافل سیاسی بر می گردد. مساله دیگر ناهماهنگی های میان ابراهیم زاده با معاونین خود است که گفته می شود دلیلش عدم حمایت لازم ایشان از زیرمجموعه خود می باشد. در خصوص رئیس بعدی جهاد کشاورزی فومن از دو گزینه فومنی شاغل در دیگر شهرستان های گیلان (پ و م) به همراه معاون کنونی فومن (ق) یاد می شود که هر سه مدیرانی فنی و به دور از حاشیه های سیاسی هستد.

گزینه دیگر مجید غفاری، رئیس اداره ورزش و جوانان فومن است که سال گذشته از تالش به فومن آورده شد. این انتقال که اصلا خوشایند ورزشی های فومن نبود با این علامت سوال مواجه شد که آیا گزینه های فومنی برای این پست وجود ندارد که یک نفر از تالش بیاورند.؟ در هر حال غفاری نیز باید غزل خداحافظی بخواند و جایش را به (پ) بدهد.

در مجموع، افتخاری که از ابتدا بنایش بر تعامل با مدیران شهرستان بود و به آنها فرصت داده بود تا خودشان را با شرایط جدید هماهنگ کنند و برنامه کاری ارائه کنند، الان به جمع بندی رسیده است. ظاهرا ارزیابی صورت گرفته مثبت نبوده و تحلیل این است که کار کردن با این مدیران برای اهداف توسعه گرایانه افتخاری دشوار و حتی غیر ممکن باشد. از این رو، اگر افتخاری می خواهد برای توسعه فومن تلاش بکند باید فکری جدی برای مدیران کنونی بکند. البته تغییرات مذکور یا به تغییر فرماندار فومن گره می خورد و یا به تعامل میان فرماندار و افتخاری بستگی خواهد داشت. فضای کنونی چندان تعاملی نیست. هر چه هست، افتخاری گزینه خود را برای فرمانداری فومن تعیین کرده است که کسی نیست جز «سید تقی بادوام». فردی که نزد اصلاح طلبان و حامیان افتخاری جایگاه قابل قبولی دارد و حتی پیشتر در زمان نمایندگی علی میرزایی پیشنهاد فرمانداری فومن را رد کرده بود. باید ماند و دید که آیا فضای تعامل میان فرماندار و افتخاری به سمتی پیش خواهد رفت که زمینه برای تغییر مدیران کارآمد و حامی دولت مهیا خواهد شود یا اینکه گزینه تغییر تغییر فرماندار فومن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.