پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 26 May , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 4 شوال 1441
شناسه خبر : 4195
  پرینتخانه » اخبار سرخط, گیلان تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۳ | ارسال توسط :

جدال پراگماتیست ها و پوپولیست ها در شورای شهر فومن

روایت آخرین جلسه شورای شهر فومن جدال پراگماتیست ها و پوپولیست ها منضبط ترین و بی انضباط ترین اعضای شورای شهر فومن اختصاصی راه سوم بحث کمک کردن به هيئت هاي سوگواري بهانه اي شد تا نعمتي رئيس شوراي شهر فومن اظهار کند که مصوب کردن اعانات توسط آنان مي بايد عقلاني و مطابق با […]

جدال پراگماتیست ها و پوپولیست ها در شورای شهر فومن

روایت آخرین جلسه شورای شهر فومن

جدال پراگماتیست ها و پوپولیست ها

منضبط ترین و بی انضباط ترین اعضای شورای شهر فومن

photo_2016-09-14_11-15-08

اختصاصی راه سوم

بحث کمک کردن به هيئت هاي سوگواري بهانه اي شد تا نعمتي رئيس شوراي شهر فومن اظهار کند که مصوب کردن اعانات توسط آنان مي بايد عقلاني و مطابق با توانايي مالي شهرداري و قابليت داشتن اجرايي باشد وگرنه مانند مواردي که قبلأ سابقه داشته به فراموشي سپرده خواهد شد. البته ميري نرگسي عضو منتقد شورا فورأ طعنه مي زند که در صورت داشتن لابي و رابطه در سازمان شهرداري چنين اتفاقي نخواهد افتاد! اشاره غير مستقيم ميري نرگسي به وجود دست هاي آلوده و سوء استفاده هاي مالي است، اينکه روابط و حمايت هاي معني دار متنفذين پشتوانه پاداش هاي تخصيص داده شده به اشخاص و صنوف است و پشت بند حرفش مي پرسد:”چه کسي بايد جلوي پاداش هاي ميليوني را بگيرد؟” در همين راستا ”نظري” ديگر عضو شورا همصدا با ميري نرگسي با يادآوري مواردي مانند تخصيص بودجه جهت تجليل از مثلأ اهالي رسانه و خبرنگاران و دادن شام به آنها، اين موضوع را مطرح مي کند که کارگران مستضعف و زحمتکش شهرداري، پارک بانان و يا رفتگران مستحق چنين پاداش هاي هستند. نعمتي اما در پاسخ به منتقدين يادآوري مي کند که چرا آنها در زماني که مسئوليت داشتند (احتمالأ در کميسيون بودجه) واکنشي نشان نداده اند؟! بعد هم عنوان مي کند که چنين مواضعي شبهه اينکه با آقاي…مشکل شخصي داريد! را ايجاد کرده است. نعمتي در ادامه تأکيد مي کند که بايد در چارچوب ”قانوني” و با لحاظ کردن اولويت ها و ظرفيت ها اقدام کنند و نه ”رابين هودي”. بنظر مي رسد نعمتي با مطرح کردن و پيگيري دغدغه هاي منتقدين مشکلي ندارد فقط مي خواهد مطمئن شود که اولأ منطبق بر روند حقوقي _اخلاقي و دوري از افترا و تهمت باشد و دومأ پاگير و سبب اتلاف وقت مفيد شورا جهت پيگيري مطالبات شهروندان و بر زمين ماندن پروژه هاي شهري در سال پاياني شورا نگردد.
جلوتر در جواب به اظهارات ميري نرگسي مبني بر اينکه ما خوب حرف مي زنيم اما چون برنامه ريزي نمي کنيم، نتيجه عکس مي گيريم!…و براي مديريت شهري به ابزار (متخصص) نياز داريم، رئيس شورا متذکر شده بود که در اين يکسال باقيمانده قانونمند و تعاملي پيش بروند و نه سليقه اي. او با اشاره به ترور سران نظام در اوايل انقلاب و جايگزيني سريع آنها، معتقد بود که کشور متکي به شخص نيست، اينکه شهردار فردا باشد يا نباشد مهم نيست، مهم طرح ها و پروژه ها است که بايد اولويت داشته باشد. و وقتي ميري نرگسي با ناراحتي گفت که ما از سياره ديگري نيامده ايم و دوباره حرف بودجه و ايرادات مکتوب قبلي را پيش کشيد، بحث بالا گرفت و نعمتي خطاب به او صراحتأ گفت که شما تهمت دزدي زده ايد (فاکتور سازي) و حالا بايد فرصت دهيد تا بازرسي استان بيايد و بحث کردن ديگر الکي و بي مورد است.در بطن همان مجادلات و تيکه پراکني و درگوشي حرف زدن ها، صحنه تعجب آور همراهي نظري، ميري نرگسي و سردار به رغم تمام مجادلات دوطرفه جهت اقامه نماز بود! اما هنگامي که در طي نوشتن اين سطور واکنش ميري نرگسي را در فضاي مجازي مشاهده نمودم،”(ترجيع مي دهم رابين هود باشم و به رفتگرها فکر کنم تا اينکه رئيس باشم و به مزاياي خلاف برخي کاري نداشته باشم!)” حافظه تاريخي مان تداعي گشت مبني بر اينکه ما ايراني ها معمولأ حرف هاي دلمان را رو در رو بر زبان نمي آوريم! بنظر مي رسد محل اصلي نزاع در شوراها را جدال ميان پراگماتيست ها و پوپوليست ها شکل مي دهد. پيش بيني ام درست در آمده بود، به رغم رأي اکثريت و قاطعي که سردار از اعضاي شورا گرفته بود،او مسئوليت آساني در پيش نداشت. که عشق آسان نمود اول ولي افتاد مشکل ها!
باقي قضاياي اين جلسه نيز به همين شکل تکرار مکررات بود. نظري و ميري نرگسي که طي نطق شان همه موضوعات و معضلات شهري را اعم از رفتگران و زباله ها و سگ ها و سرمايه گذار و…را به انحاء مختلف به گردن شهردار که خونسرد مي نمود،مي انداختند! شهردار هم که بي توجه به منتقدين اش که عصبي نشان مي دادند به صورت دوطرفه رو به رئيس شورا گفتمان مي کرد که از قضا با واکنش تند نظري مواجه شد. ابراهيمي به ظرفيت هاي ايجاد شده مانند سي ان جي و ظرفيت هاي بالقوه مانند حاشيه رودخانه ها که مستعد جذب توريسم و درآمدزايي است، اشاره کرد. عليدوست هم که اين روزها تحرکات رسانه اي اش را در عرصه عمومي و فضاي مجازي شدت بخشيده است! مدام از ضرورت و خلأء وجود حقوق و قانون و مصوبه و مقررات و…حرف زد و براي نمونه نقش فرماندار و وظايف اش را متذکر گشت و اظهار داشت چرا قانون مي گذاريم اما به آن عمل نمي کنيم…قانون هم اشاره به فرماندار دارد به عنوان مرجع عالي شهرستان…ما به عنوان اعضاء شورا مي توانيم اهمال در وظايف محوله را به مقامات بالاتر انتقال بدهيم…ما چرا بايد بترسيم…ما مي بايد کم کاري را به صورت علني براي شهروندان گزارش بدهيم…نظارت نبايد با رفاقت قاطي شود! آنچه اما در نهايت مي توان به طور خلاصه از ميان اظهارات اعضاء شورا، شهردار، فرماندار و ديگر مسئولان شهر برداشت و جمع بندي کرد مصداق اين مثال است که ”کي بود، کي بود، من نبودم…” و شما پيدا کنيد پرتقال فروش را!!!

نکته دیگری هم که در این جلسه مطرح شد بحث میزان حضور و غیاب اعضای شورای شهر فومن در جلسات شورا از  ۱۱ /۶ /۹۴ تا  ۱۱/ ۶/ ۹۵ بود. در این میان میرنرگسی با ۹ جلسه غیبت و نعمتی با صفر جلسه غیبت بی انضباط ترین و منضبط ترین اعضای شورای شهر فومن مطرح می شوند. ترتیب غیبت اعضای شورا در جلسات به قرار زیر است:

سینا میرنرگسی ۹ جلسه غیبت

زهرا نظری ۷ جلسه غیبت

فرامرز ولیزاده ۲ جلسه

علیرضا علیدوست ۲ جلسه

ابراهیمی ۲ جلسه

شاهین علیزاده ۲ جلسه

نورالدین نعمتی ۰ جلسه

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.