پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
شناسه خبر : 4274
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۰۴ | ارسال توسط :

ورزش گیلان به کدام سو می رود؟

پرسش ها و ابهامات موجود ورزش گیلان به کدام سو می رود؟   نقش ورزش و تربیت‌بدنی در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی قابل انکار نیست و سازمان های مسئول در این امر مهمترین وظیفه اجتماعی و فرهنگی را بر عهده دارند. اهمیت این مسئله تا جایی است که در نظام اسلامی وزارتخانه ای برای […]

ورزش گیلان به کدام سو می رود؟

پرسش ها و ابهامات موجود

ورزش گیلان به کدام سو می رود؟

 

%d9%85%d8%b3%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b1%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7-051

نقش ورزش و تربیت‌بدنی در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی قابل انکار نیست و سازمان های مسئول در این امر مهمترین وظیفه اجتماعی و فرهنگی را بر عهده دارند. اهمیت این مسئله تا جایی است که در نظام اسلامی وزارتخانه ای برای آن ایجاد شده است. ایجاد فضا و امکانات برای ورزش عمومی و حرفه ای در واقع یکی از مهمترین سرمایه گذاری ها محسوب می شود و اثرات مطلوب این سرمایه‌گذاری غالباً  در آینده معلوم می‌شود و ثابت می‌شود که ورزش هزینه نیست. اگر به ورزش به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری و فعالیت فرهنگی نگاه شود، اثرات مطلوب آن و لزوم اهمیت این مقوله در آینده مشخص خواهد.
وضعیت و روند اجرای برنامه های ورزشی در استان گیلان نشان می دهد که به دلیل فقدان مدیریت مناسب و مطلوب، تا کنون توفیق چندانی در فرآیند  توسعه ورزشی حاصل نشده است و عملکرد این بخش در استان تاکنون مورد ارزیابی و نقد قرار نگرفته است!
یکی از چالش های ورزش در استان گیلان، نگاه تک بعدی مدیران و برنامه ریزان در اداره کل استان است که از این جهت نگاه جامع و کافی به حوزه های مختلف ورزش از جمله به حوزه جوانان نمی شود. نتیجه این قصور و غفلت نسبت به این مقوله مهم این می شود که بعنوان نمونه استان گیلان در حوزه ورزش، حتی یک نماینده هم در مهمترین رخداد ورزشی جهان یعنی المپیک نداشته است و حتی افق روشنی برای شرکت در رخدادهای مهم ورزشی در آینده نداریم! و یا همان تعداد محدود گیلانیانی که در پاراالمیک مقام آوردند از وضعیت ناراضی اند و یکی از گله های آنان این است که کسی در فرودگاه به استقبالشان نرفته است!!؟
با ایجاد فضای جدید در کشور و عزم مدیران دولت تدبیر و امید در پاسخگویی به مطالبات و انتظارات مردم توقع می رفت و می رود که مدیران و متولیان ورزش استان نسبت به انتقادات و ابهامات پاسخگو باشند. از جمله به این پرسشها که:
چرا استانی مستعد و با سابقه در ورزش و فرهنگ، چنین کارنامه ضعیف و کم فروغی در ورزش ملّی و بین المللی دارد؟ روند جذب اعتبارات ورزشی در هر سال و فرآیند هزینه کردها توسط اداره کلّ چگونه است؟ میزان تملک دارایی ورزش استان در قسمت اداری و فضای ورزشی أعم از سالن ها، زمینها و استخرها، خرید وسایل ورزشی، تجهیز سالن ها و خرید لوازم و امکانات ورزشی در شهرها و روستاهای استان چگونه است؟ موانع و مشکلات توسعه ی ورزش و پروژه های ورزشی در استان کدامند؟ وضعیت و آسیب شناسی ورزش حرفه ای، آماتور و برگزاری مسابقات در بخش بانوان و آقایان چگونه است و میزان رشد و ارتقای یا رکود آن و دلایل آن چیست؟ اجرای ورزش رایگان برای بازنشستگان و سالمندان چه وضعیتی دارد؟
در میزان جذب و نگهداری ورزشکان و مربیان حرفه ای، نسبت به استانهای دیگر چه وضعیتی داریم؟ وضعیت سرانه ورزشی هر شهرستان نسبت به سرانه ی کلّ چقدر است؟ تعداد مکانها و فضاهای استاندارد استان چقدر است؟ و….
امیدواریم که مدیران و متولیان ورزش استان، نسبت به پاسخگویی به پرسشهای مذکور و رساندن گیلان به جایگاهی شایسته و در خور در ورزش ملّی و بین المللی، اهتمام و جدّیت لازم را نشان دهند.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  1. رضا مصلح :
    ۱۰ مهر ۹۵

    عدم توانایی و مدیریت وابسته بودن به افراد سیاسی چون آمدنشان هم با حمایت آنها میباشد.اشراف همه نهادها به موضوع ولی عدم دخالت آن هم بدلیل سیاسی .نگاه به یک سیستم ورزشی و در اختیار گذاشتن بیشتر امکانات به آن سیستم.نگاه فقط حفظ کردن خود پشت آن میز به بهای حتا از بین بردن ورزش در گیلان و جلب رضایت افرادی که مسبب ماندگاریشان باشد و عدم پرداختن به مشکلات ورزشی استان و پی ریزیه فنداسیون خوب ورزشی برای ارتقاُ ورزشی گیلان.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.