پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 19 May , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 15 رمضان 1440
شناسه خبر : 4376
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲ | ارسال توسط :

فعالیت ۲۹۰۰ موسسه آموزش عالی، زنگ خطری در کشور است

نایب رئیس اتحادیه‌ دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی: فعالیت ۲۹۰۰ موسسه آموزش عالی، زنگ خطری در کشور است نایب رئیس اتحادیه‌ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی گفت: واژه غیرانتفاعی از موسسات غیردولتی باید حذف شود. به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین طیرانی در نشست خبری که در محل دانشگاه خیام مشهد برگزار شد، با تاکید براینکه […]

فعالیت ۲۹۰۰ موسسه آموزش عالی، زنگ خطری در کشور است

نایب رئیس اتحادیه‌ دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی:

فعالیت ۲۹۰۰ موسسه آموزش عالی، زنگ خطری در کشور است

نایب رئیس اتحادیه‌ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی گفت: واژه غیرانتفاعی از موسسات غیردولتی باید حذف شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین طیرانی در نشست خبری که در محل دانشگاه خیام مشهد برگزار شد، با تاکید براینکه واژه غیرانتفاعی باید حذف شود، اظهار کرد: این مساله در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح است و امیدواریم به این موضوع پاسخ مثبت بدهند به دلیل اینکه با این اقدام سطح موسسات غیردولتی از نظر مالکیت و سرمایه‌گذاری رشد بهتری خواهد شد.

وی بیان کرد: وزارتخانه و رئیس جمهور دنبال برداشته شدن عنوان غیرانتفاعی هستند اگر این کلمه برداشته شود و تبدیل به آموزش عالی غیردولتی شود، شاهد رشد و شکوفایی بسیار بالایی خواهیم بود، بهترین دانشگاه‌های خارج کشور نیز دانشگاه‌های غیردولتی و غیرخصوصی هستند.

رئیس دانشگاه خیام مشهد با اشاره به اینکه متاسفانه در دولت نهم و دهم به خاطر مقابله با دانشگاه آزاد، رشد عجیبی به دانشگاه‌های غیردولتی، پیام نور و علمی کاربردی داده می‌شد، افزود: این اقدام سیاست غلطی بود و در راستای ضعیف شدن دانشگاه آزاد انجام می‌شد؛ طی هشت سال حدود ۳۰۰ موسسه تاسیس شد که فاجعه بود؛ زیرا زمانی‌که تولید انبوه می‌کنیم به دنبال آن کیفیت کاهش می‌یابد و این اقدام جنبه علمی نداشت و با جنبه سیاسی همراه بود.

فعالیت ۲۹۰۰ موسسه آموزش عالی، زنگ خطری در کشور است

طیرانی با اعلام اینکه در حال حاضر دفتر آموزش‌های عالی غیردولتی با جدیت مشغول سروسامان دادن و افزایش کیفیت موسسات است، گفت: در سطح کشور ۲۹۰۰ موسسه آموزش عالی وجود دارد که این موضوع نشان دهنده یک زنگ خطر در کشور است؛  در حال حاضر دولت و وزارت علوم حسن نظارت دارند و طرح‌های تجمیع و ادغام موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی در حال برگزاری است و هدف این است که تعداد موسسات را به سطح معقول و بین‌المللی برسانند.

وی عنوان کرد: اگر تعداد کل دانشگاه‌های کشور به ۱۵۰۰ دانشگاه برسد، اقدام بسیار بزرگی خواهد بود که البته انجام این کار زمان طولانی می‌برد و باید در زمان فعلی فعالیت در این زمینه را آغاز کنیم.

هیچ موسسه‌ غیردولتی و غیرانتفاعی در خراسان رضوی تعطیل نشده است

نایب رئیس اتحادیه‌ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با اشاره به نظارت‌هایی که بر موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی وجود دارد، اضافه کرد: تعداد موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی ضعیف زیاد نیست. در سال‌های اخیر در سطح استان تعطیلی هیچ موسسه‌ای را نداشته‌یم؛ اگر یک موسسه پتانسیل نداشته باشد، سال اول به آن تذکر داده می‌شود و در سال دوم اجازه پذیرش دانشجو نخواهد داشت.

طیرانی افزود: در کل کشور ۹ موسسه اخطار گرفته‌اند که اگر نتوانند خود را به سطح بالاتری برسانند تعطیل خواهند شد؛ در سطح استان یک یا دو موسسه اخطار دریافت کرده‌اند اما به دلیل اینکه در حال‌حاضر فعال هستند نشان می‌دهد که خود را به سطح بالاتر رسانده‌اند و در خراسان هیچ موسسه‌ای تعطیل نشده است.

وی گفت: در کل کشور ۴۸ موسسه غیردولتی و غیرانتفاعی در سطح یک قرار دارند، در سطح استان خراسان رضوی دانشگاه‌های خیام، صنعتی سجاد، امام رضا(ع) و موسسه آموزش عالی بینالود دارای سطح یک هستند.

رییس دانشگاه خیام مشهد با بیان اینکه دانشگاه‌های غیردولتی در زمانی تاسیس شدند که نیاز جامعه به شدت به آموزش عالی احساس می‌شد، عنوان کرد: تا سال ۸۴ رشد خوبی داشتیم و ۵۰ موسسه غیردولتی و غیرانتفاعی در سطح کشور وجود داشت؛ اما طی هشت سال با رشد چشمگیر موسسات مواجه شدیم.

طیرانی تصریح کرد: در حال حاضر براساس آئین‌نامه اگر موسسه غیردولتی و غیرانتفاعی نتواند ادامه فعالیت بدهد، اموال آن به وزارت علوم تعلق می‌گیرد که مطابق اصل ۴۴ نیست.

وی با اشاره به کاهش تعداد دانشجویان دانشگاه‌ها، افزود: موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی درحال حاضر ۴۰۰ هزار دانشجو دارند و باید تا پایان برنامه ششم توسعه این تعداد باید به ۶۰۰ هزار برسد. در طول برنامه ششم توسعه تعداد دانشجویان کشور یک میلیون کم خواهد شد زیرا تعداد داوطلبان ورود به آموزش‌های عالی در حال کاهش است.

رئیس منطقه ۹ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی کشور  تصریح کرد: ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی استان خالی است؛ حتی ظرفیت دانشگاه‌های دولتی نیز در بعضی از شهرستان‌ها خالی مانده است و دانشگاه‌های پیام‌نور و آزاد نیز ظرفیت خالی دارند؛  با توجه به این ظرفیت‌ها، در حال حاضر داوطلبان حق انتخاب دارند و نیازی نیست که حتما در یک رشته تحصیل کنند.

طیرانی با بیان اینکه ظرفیت‌های خالی به دلیل کم شدن تعداد داوطلبان است، اضافه کرد: با روشی که سازمان سنجش پیش گرفته و اجازه تعیین ظرفیت به موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی داده است، امیداوریم ظرفیت‌های خالی پر شوند.

وی در خصوص منطقه ۹ تصریح کرد: منطقه ۹ شامل استان‌های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و سمنان  است؛ در این منطقه ۵۲ دانشگاه غیر دولتی و غیرانتفاعی وجود دارد که از این تعداد ۱۳ دانشگاه در سمنان و ۳۵ دانشگاه در خراسان رضوی قرار دارند و ۲۶ دانشگاه در مشهد فعالیت دارند، همچنین در هر کدام از  استان‌های خراسان‌ شمالی و جنوبی نیز دو دانشگاه غیردولتی و غیرانتفاعی وجود دارد.

رئیس دانشگاه خیام مشهد گفت: از نظر تعداد موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی منطقه شمال شامل شهرهای گلستان، گیلان و مازندران با دارا بودن ۸۰ موسسه و دانشگاه رتبه بسیار مطلوبی را دارد. در شهرهای اصفهان و قزوین نیز به ترتیب ۳۵ و ۵۰ موسسه فعالیت می‌کنند؛ استان خراسان رضوی نیز از نظر تعداد موسسات آموزش عالی جزو رتبه‌های بالا است.

تحصیل ۱۰ درصد دانشجویان موسسات غیر دولتی کشور در خراسان رضوی 

طیرانی خاطرنشان کرد: از نظر تعداد دانشجو در خراسان رضوی حدود ۳۵  هزار دانشجو داریم  و  با توجه به وجود سه دانشگاه بزرگ د خراسان رضوی، ۱۰ درصد دانشجویان موسسات غیردولتی کشور در این استان تحصیل می‌کنند و هر کدام از این سه دانشگاه غیردولتی حدود ۶ هزار دانشجو دارند.

وی با بیان اینکه تحصیل در دانشگاه غیردولتی هیچ هزینه‌ای برای دولت ندارد، افزود:  دولت تنها یک یارانه سلف به دانشجویان می‌دهد که آن هم مبلغ زیادی نیست؛ تحصیل هر دانشجو در موسسات غیردولتی سالانه به طور میانگین ده میلیون تومان هزینه دارد؛ یعنی هر سال ۴ هزار میلیارد تومان برای دولت صرفه‌جویی می‌شود، این موضوع بخش دولتی را از تورم و بزرگ شدن نجات می‌دهد.

با ایجاد پردیس بین‌الملل برای دانشگاه‌ها مخالفیم

رئیس دانشگاه خیام مشهد در خصوص پردیس دانشگاه‌ها، اظهار کرد: با ایجاد پردیس برای دانشگاه‌ها مخالف هستیم زیرا دانشجویان با پرداخت هزینه وارد سیستم آموزشی می‌شوند که استحقاق آن را ندارند؛ وزارت علوم نیز در حال حاضر به این نتیجه رسیده است که پردیس‌ها باید جمع‌ و جور شود، هرچند که دانشجویان مراکز غیردولتی نیز هزینه پرداخت می‌کنند اما از طریق آزمون سراسری وارد دانشگاه می‌شوند.

طیرانی افزود: به طور مثال دانشگاه صنعتی شریف پردیس دارد و  ضعیف‌ترین دانشجوها در آن تحصیل می‌کنند، در مدرک این دانشحویان هم نام پردیس نوشته نمی‌شود که این اقدام درست نیست.

بین صنعت و دانشگاه همبستگی شکل نگرفته است

وی در خصوص ارتباط بین دانشگاه‌ و صنعت گفت: در خارج از کشور ارتباط عجیبی بین صنعت و دانشگاه وجود دارد ولی این پیوند در ایران نیست. البته در حال حاضر دولت سعی می کند این پیوند را برقرار کند به طور مثال در هفته پژوهش از بخش صنعت هم دعوت می کنیم اما هنوز آشتی ملی  و همبستگی بین صنعت و دانشگاه شکل نگرفته است.

نایب رئیس شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی کشور با بیان اینکه در حال‌حاضر دانشجویان انتظار بیشتری از بخش آموزشی دانشگاه‌ها دارند، گفت: باید دانشجویان را به سمت کارآفرینی سوق دهیم و آنان را طوری پرورش دهیم که تولیدکننده شغل باشند. در حال حاضر در دانشگاه خیام دفتر کارآفرینی و دفتر ارتباط با صنعت وجود دارد.

طیرانی در خصوص دانشگاه خیام، اظهار کرد: دانشگاه خیام از سال ۷۱ پذیرش دانشجو را آغاز کرده و جزو اولین موسسات آموزش عالی بوده ‌است؛ در حال حاضر ۴۰ رشته کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته، ۱۰ رشته کارشناسی ارشد و یک رشته در مقطع دکتری در دانشگاه خیام وجود دارد.

وی ادامه داد: این دانشگاه با ۵۵۰۰ دانشجو از واحدهای بزرگ غیردولتی است و ۶۷ عضو هیات علمی تمام وقت دارد. همچنین دانشگاه خیام دارای دو پردیس است.

رئیس دانشگاه خیام مشهد با بیان اینکه دانشگاه‌ها و موسسات غیر دولتی و غیرانتفاعی سطح‌بندی می‌شوند اظهار کرد: دانشگاه خیام در سطح یک قرار دارد  نظارت‌های دقیقی بر موسسات وجود دارد هر سال آمار اقدامات انجام شده ما را می‌خواهند.

طیرانی یادآور شد: اکثر افرادی که دانشگاه‌های غیرانتفاعی و غیر دولتی را تاسیس کردند، اساتید با تجربه بودند. این موضوع نقطه مثبت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیرانتفاعی است،  در آینده نیروهای جوان درکنار اساتید با تجربه دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه‌های غیردولتی حدود ۸۰۰۰ هزار نفر است،  گفت: هرم اساتید اعضای هیات علمی در دانشگاه خیام و سایر موسسات غیر دولتی و غیرانتفاعی  به سمت مقطع دکتری پیش می‌رود و به طور مرتب اعضای هیات علمی پایش می‌شوند که تعداد اساتید مقطع دکتری افزایش داشته باشد.

انتهای پیام

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.