پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 19 May , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 15 رمضان 1440
شناسه خبر : 4495
  پرینتخانه » اخبار سرخط, گیلان تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۳ | ارسال توسط :

اظهار تاسف ناشران از نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان

اظهار تاسف ناشران از نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان شگفتی ناشران از اشتباهات پی در پی مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان نمایشگاه خلوتی که در شان مردم با فرهنگ گیلان نبود دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان در حالی برگزار شده که استقبال اندک مردم اعتراض و گلایه ناشران شرکت کننده در نمایشگاه کتاب گیلان را در […]

اظهار تاسف ناشران از نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان

اظهار تاسف ناشران از نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان

شگفتی ناشران از اشتباهات پی در پی مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان

نمایشگاه خلوتی که در شان مردم با فرهنگ گیلان نبود

82258471-71074332

دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان در حالی برگزار شده که استقبال اندک مردم اعتراض و گلایه ناشران شرکت کننده در نمایشگاه کتاب گیلان را در پی داشته است بطوریکه برخی از آنها از میزان کم استقبال از نمایشگاه اظهار شگفتی کردند.

تیرماه سال جاری بود که جمعی از کتابفروشان رشت در نامه‌ای به دلیل آنچه آسیب‌های برگزاری نمایشگاه استانی کتاب در گیلان در مهرماه به صنف خود خوانده‌اند، خواستار به تاخیر انداختن این نمایشگاه شدند. اما اعتراض کتابفروشان رشتی جواب نداد و معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در شهریور ماه اعلام کرد که دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان دوازدهم مهرماه برگزار می شود و ناشران متقاضی برای حضور در این نمایشگاه باید ثبت نام کنند

دوره های قبلی نمایشگاه در چه تاریخی برگزار شدند؟

 نهمین دوره نمایشگاه کتاب گیلان که با مدیریت اسماعیل پور بر فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان همراه بود در سال ۹۲ و از ۲۸ آبان الی ۴ آذر برگزار شد. دهمین دوره نمایشگاه همزمان با حضور فاضلی در ارشاد گیلان از ۱۷ الی ۲۳ آبان میزبان مخاطبان گیلانی کتاب بود. یازدهمین دوره نمایشگاه کتاب گیلان نیز در سال گذشته ۲۵ آبان الی ۱ آذر برگزار شد اما برخلاف دوره های پیشین ۱۲ الی ۱۷ مهرماه برای برگزاری دوازدهمین دوره نمایشگاه کتاب انتخاب شد. در هر صورت دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان در حالی برگزار شده است که استقبال اندک مردم از این نمایشگاه علاوه بر گلایه نمایندگان مجلس مهمتر از همه اعتراض و گلایه ناشران شرکت کننده در نمایشگاه کتاب گیلان را در پی داشته است بطوریکه برخی از آنها از میزان کم استقبال از نمایشگاه اظهار شگفتی کردند.

برگزاری نمایشگاه در مهرماه و مصادف شدن آن با ماه محرم، کاهش زمان یک روزه نمایشگاه، کاهش یک ساعته زمان بازدید و تبلیغات اندک شهری از جمله دلایلی بود که ناشران از آن به عنوان دلایل اصلی استقبال کم مردم از دوازدهمین دوره نمایشگاه کتاب گیلان عنوان کردند. در همین راستا خبرنگار دیارمیرزا با حضور در نمایشگاه کتاب گیلان با چند ناشر حاضر در نمایشگاه گفتگو کرده است.

از اشتباهات پی در پی مسئولان شگفت زده شدم/ برگزاری نمایشگاه در مهرماه یک کج سلیقگی بود

نماینده انتشارات مدرسه در گفتگو با دیارمیرزا با بیان اینکه انتشارات مدرسه همواره پای ثابت نمایشگاه‌های استانی از جمله نمایشگاه کتاب گیلان بوده است اظهار کرد: امسال متاسفانه استقبال اصلا خوب نبوده و همانگونه که خودتان می‌بینید، در عصر روز پنجشنبه نمایشگاه خیلی خلوت است.

وی افزود: انتظار این بود که با توجه به پایان هفته کاری مردم گیلان فرصت حضور در نمایشگاه را پیدا کرده و از این رویداد مهم فرهنگی که در حال برگزاری است بهره لازم را ببرند اما متاسفانه تا این لحظه انتظارات برآورده نشده و برای ما جای تاسف و تاثر است.

نماینده انتشارات مدرسه با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه در مهرماه برای گیلان اصلا مناسب نیست، یادآور شد: خصوصا اگر با ماه با محرم و عزاداری نیز همزمان شود. سالهای قبل برگزاری نمایشگاه در آبان و آذر بوده اما امسال در مهرماه برگزار شده است. برگزاری نمایشگاه کتاب در آغاز سال تحصیلی صرفا برای چند ناشر کمک آموزشی خوب است اما برای سایر ناشرین سبب خسران و زیان می‌شود.

وی در ادامه اظهارات خود به سایر دلایل استقبال اندک مردم از نمایشگاه کتاب گیلان اشاره کرد و گفت: از زمان نمایشگاه یک روز کم شده و از سوی دیگر ساعت کار نمایشگاه نیز یک ساعت کاهش یافته و همه مشکلات دست به دست هم داده که همه احساس نگرانی کنیم و از این همه اشتباهات پی در پی مسئولان شگفت زده شویم.

این ناشر گفت: این همه وقت، انرژی و پول هزینه شده تا چنین نمایشگاهی برپا شود اما متاسفانه همانگونه مشاهده می‌شود استقبال کم مردمی سبب شده زحمات به سرانجام نرسد و باعث تاسف است و از گیلان هرگز چنین توقعی نداشتیم. البته گلایه ما از مردم با فرهنگ گیلان نیست بلکه از مسئولین امر است.

نماینده انتشارات مدرسه با بیان اینکه همیشه از نمایشگاه کتاب گیلان به عنوان یکی از بهترین ها نام برده می‌شد اظهار کرد: اینکه این زمان را برای برگزاری دوازدهمین دوره نمایشگاه کتاب گیلان انتخاب کرده اند کج سلیقگی و بی‌توجی به جوانب بوده است. برای بنده جای تعجب دارد و متاسف هستم که چرا و چگونه مسئولان مسائل بدین بدیهی را متوجه نشده اند

مسئولان یک سیر قهقهرایی را طی کردند

از نماینده انتشارات مدرسه در خصوص نامه کتابفروشان رشتی و درخواست آنها مبنی بر عدم برگزاری نمایشگاه در مهرماه پرسیدیم و او اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه در مهرماه به کتابفروشان آسیب می رساند و آنها باتوجه به وضع فروش کتاب در طول سال توقع دارند که در مهرماه برگزار نشود و بی انصافی هم هست که به آنها ضربه وارد شود.

وی ادامه داد: از مسئولان خواهش می کنم که در سال بعد چنین اشتباهاتی را مرتکب نشوند چون خودشان هم می‌دانند که برگزاری نمایشگاه با این وضع هیچ توجیهی ندارد. کتاب‎ها از تهران آمده و باید نیاز فرهنگی مردم تامین شود اما می‌بینیم که کتاب‎ها فروش نمی‌روند. در حالی که در گذشته همواره بهترین تصمیمات گرفته میشد امسال مسئولان یک سیر قهقهرایی را طی کردند و این موضوع جای تاسف دارد و حداقل به خاطر اعتبار خودشان و استان گیلان هم شده که از برگزاری نمایشگاه با چنین وضعیتی خودداری کنند.

شاهد کاهش استقبال مردمی هستیم/ سال آینده نمایشگاه در آبان ماه برگزار شود

انتشارات دهسرا که از ناشران برتر شهرستانی بوده و در سال‌های ۷۹، ۸۵، ۸۷، ۸۹، ۹۰، ۹۲ و ۹۳ به عنوان ناشر منتخب برگزیده شده است نیز در گفتگو با دیارمیرزا دلایلی مشابهی را برای عدم استقبال مناسب مردم از نمایشگاه کتاب گیلان عنوان نمود.

وی گفت: نمایشگاه کتاب هر سال در آبان ماه برگزار می شد اما امسال مهرماه برگزار شد و به دلیل همزمانی با ماه محرم شاهد کاهش استقبال مردمی هستیم. نماینده انتشارات دهسرا با بیان اینکه امکاناتی از سوی مسئولان تدارک دیده نشده افزود: در ماه آبان ناشران و مردم برای برگزاری بهتر نمایشگاه آماده تر بودند. از سوی دیگر تبلیغات شهری نیز ضعیف بوده و بر کاهش میزان فروش تاثیر گذاشته است. وی در پایان درخواست کرده که در سال آینده نمایشگاه کتاب گیلان در آبان ماه برگزار شود

تبلیغات شهری ضعیف است/ زمان نمایشگاه باید افزایش یابد

نماینده غرفه نشر مرکز و فرهنگ معاصر نیز در گفتگو با دیارمیرزا اظهار کرد: اگر زمان ساعت نمایشگاه صبح ها یک ساعت زودتر یعنی از ده صبح آغاز می‎شد و یا اینکه تا ساعت ۹ شب افزایش پیدا می کرد بهتر بود. وی تبلیغات شهری را ضعیف عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه کتابفروشی هم دارم برگزاری نمایشگاه سبب شده که بن ها در اختیار دانشجویان قرار بگیرد و از مغازه کتاب را دریافت کنند که از این بابت به نفع آنها شده و من نیز راضی هستم.

استقبال از نمایشگاه افتضاح بود

یکی دیگر از ناشران حاضر در نمایشگاه نیز در گفتگو با دیارمیرزا با بیان اینکه تا اینجای کار میزان استقبال از نمایشگاه افتضاح بوده، اظهار کرد: اینکه نمایشگاه کتاب گیلان اینگونه سوت و کور باشد برای ما قابل پذیرش نیست. با اینکه در روز پنجشنبه قرار داریم و آخرین روزهای نمایشگاه را نیز سپری می‌کنیم باز هم استقبال چندانی از نمایشگاه نشده است. وی نیز همانند سایر ناشرین عدم تبلیغات مناسب و همچنین برگزاری نمایشگاه در مهرماه را از دلایل استقبال کم مردمی نام برد.

منبع: دیارمیرزا

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.