پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 19 May , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 15 رمضان 1440
شناسه خبر : 4854
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۳ | ارسال توسط :

خطر خشک‌شدن در کمین تالاب‌های گیلان

 راه سوم: دریای خزر در مناطقی از شهرستان انزلی عقب‌نشینی کرده و حال فرصت مناسبی برای احیای کشاورزی در اراضی زیرآب رفته مهیا شده است. این خبری بود که چندی پیش از سوی بخشدار مرکزی انزلی عنوان شد. «منوچهر عاشوری» با اعلام این خبر گفته بود که از سال ۱۳۷۲ به دلیل پیش روی آب […]

خطر خشک‌شدن در کمین تالاب‌های گیلان

 راه سوم: دریای خزر در مناطقی از شهرستان انزلی عقب‌نشینی کرده و حال فرصت مناسبی برای احیای کشاورزی در اراضی زیرآب رفته مهیا شده است. این خبری بود که چندی پیش از سوی بخشدار مرکزی انزلی عنوان شد. «منوچهر عاشوری» با اعلام این خبر گفته بود که از سال ۱۳۷۲ به دلیل پیش روی آب دریا زمین‌های کشاورزی ۲۰۰ خانوار درمناطق سنگاچین و کوچک محله انزلی به زیر آب رفت و اکنون با پسروی آب در این مناطق می‌توان ۱۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی و برنجکاری را با لایروبی و بهزراعی مجدداً احیا کرد؛ اراضی‌ای که در این چند سال تبدیل به نیزار شده بودند.
باوجود ابراز خشنودی مسئولان و ساکنان مناطق فوق از پسروی آب دریا نگرانی‌های زیادی درباره کاهش آب وجود دارد. مشکلات زیست‌محیطی و آلودگی آب دریا، خطر انقراض‌گونه‌های جانوری و گیاهی و افزایش صید در مرزهای آبی و از همه مهم‌تر تجاوز به زمین‌های ساحلی، گوشه‌ای از مشکلات و معضلات پسروی آب دریا خواهد بود. کاهش و پسروی آب دریای‌خزر موضوع تازه‌ای نیست و سال‌هاست کارشناسان هشدار می‌دهند خزر روزبه‌روز عقب‌تر می‌رود و ساحل روز به روز در حال بلعیدن دریاست.
یک‌متر پسروی در ۲۰ سال
مدیرکل محیط‌زیست گیلان در این باره به آمار رسمی کاهش ترازآب دریای خزر اشاره می‌کند ومی‌گوید: در طول ۲۰ سال گذشته دریای خزر به میزان یک ‌متر و ۲۰ سانتی‌متر پسروی داشته است. تغییر دما از مهم‌ترین دلایل تغییر حجم آب دریا بوده و تغییرات در میزان شوری نیز بی‌تأثیر نبوده است زیرا افزایش شوری آب باعث کاهش حجم آن می‌شود.
«قربانعلی‌محمد پور» کاهش ورود آب رودخانه‌ای  و ورود آب زیرزمینی به خزر، کاهش بارش روی دریا و افزایش تبخیر از سطح دریا و خروج آب به خلیج قره بغار را از مهم‌ترین مؤلفه‌های کاهش آب دریای خزر در چند سال اخیر عنوان کرد و افزود: ازسوی دیگر ورودی آب رودخانه‌ها مهم‌ترین عامل مثبت بیلان آب دریاست. به‌طوری که در مؤلفه‌های بیلان آب تا ۷۰‌ درصد نوسان مطلق تراز، حاصل سهم آب رودخانه‌ای است.
وی ادامه داد: از میان رودخانه‌هایی که به حوزه خزر می‌ریزند نیز رودخانه ولگا با سهمی در حدود ۸۰‌ درصد بیشترین آب ورودی به حوضه را تأمین می‌کند و کوچک‌ترین تغییر در دبی این رودخانه بر نوسان تراز آب خزر مؤثر است. مجموعه این عوامل بر نوسان دریای خزر و پیشروی و پسروی آن تأثیر‌گذاربوده است.
همکاری کشورهای همسایه خزر
مدیرکل محیط‌زیست گیلان درباره تأثیر منفی پسروی آب دریای خزر بر زیست‌بوم طبیعی گیلان می‌گوید: با توجه به ارتباط بین رژیم آبی تالاب و دریا، کاهش تراز آب دریای خزر بر هدایت آب تالاب‌های ساحلی به سمت دریا و خشک شدن آن‌ تالاب‌ها تأثیر مستقیم می‌گذارد. با توجه به اینکه آب تالاب‌ها منبعی برای تأمین آب کشاورزی است این موضوع بر کشاورزی منطقه در نوار ساحلی تأثیر کاملاً منفی خواهد داشت.
محمدپور با اشاره به لزوم همکاری همه کشورهای همسایه دریای خزر برای برخورد با معضل کاهش سطح آب می‌افزاید: برای برخورد با این معضل و جلوگیری از پسروی و پیشروی آب دریا باید همه کشورهای حاشیه این دریا تصمیم‌های جدی‌تری در زمینه جلوگیری از تغییرات مؤثر نوسان آب دریا اتخاذ کنند.
وی ادامه می دهد: در این باره کنوانسیون تهران و پایبندی کشورهای عضو این کنوانسیون به رعایت مفاد تصویب شده می‌تواند تا حدودی تصمین‌کننده بهبود وضعیت آب دریای خزر باشد. این درحالی است که همه کشورهای جهان باید به تلاش‌های خود برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی ادامه دهند.
قابلیت کشاورزی زمین‌ها
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان هم درباره استفاده مجدد از اراضی کشاورزی خارج شده از آب دریا به همشهری بیان کرد: آب دریا نوسان خاص خود را دارد. اگر زمین‌هایی که به دلیل پسروی آب دریا به ساحل بازگشته‌اند، ماسه‌زار و شور باشند چندان مناسب کشاورزی نیستند.
«علیرضا شعبان‌نژاد» بیان می‌کند: البته با یکسری عملیات به‌زراعی و اصلاح بافت خاک و با رعایت حریم دریا، این اراضی قابلیت کاشت صیفی‌ و باغبانی خواهند داشت. همچنین کاشت درخت صنوبر و پرورش ماهیان خاویاری از دیگر مشاغلی است که می‌توان در این اراضی انجام داد. سازمان جهاد کشاورزی نیز در حوزه تأمین ماشین‌آلات کشاورزی و آماده‌سازی این زمین‌ها برای به زیرکشت رفتن همکارهای لازم را انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه آماری از اراضی کشاورزی گیلان که درچند سال اخیر به دلیل پس روی آب دریا جزو زمین‌های قابل استفاده شدند، در دست نیست گفت: بسترهای ساحلی که آزاد می‌شوند جزو حریم دریا محسوب می‌شوند و مسائل زیست‌محیطی خود را دارند که به راحتی نمی‌توان از آنها استفاده کشاورزی کرد.

 گیلان تایمز

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.