پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 23 November , 2019
امروز : شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۸ - 26 ربيع أول 1441
شناسه خبر : 4932
  پرینتخانه » پربیننده ها, گیلان تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۶ | ارسال توسط :

دکتر نوبخت سرمایه گیلان است/ از استاندار اعتدالی انتظار تغییر داریم

دکتر هادی نوری (فعال سیاسی) در گفتگوی اختصاصی با «اعتدال شمال » در خصوص مسایل اخیر استان گیلان گفت: بنده استاندار گیلان را فردی اعتدالی می دانم و دقیقا چون ایشان را اعتدالی می دانم از ایشان انتظار تغییر دارم. آقای استاندار فرمانده کشتی دولت تدبیر و امید در گیلان است. تصمیمات ایشان در حکم […]

دکتر نوبخت سرمایه گیلان است/ از استاندار اعتدالی انتظار تغییر داریم

دکتر هادی نوری (فعال سیاسی) در گفتگوی اختصاصی با «اعتدال شمال » در خصوص مسایل اخیر استان گیلان گفت: بنده استاندار گیلان را فردی اعتدالی می دانم و دقیقا چون ایشان را اعتدالی می دانم از ایشان انتظار تغییر دارم. آقای استاندار فرمانده کشتی دولت تدبیر و امید در گیلان است. تصمیمات ایشان در حکم تصمیمات آقای روحانی و وضعیت استان در حکم وضعیت دولت است. وقتی این گونه به موضوع بنگریم طبیعی خواهد بود که انتظار تغییر داشته باشیم. همان انتظاری که از آقای روحانی می رفت و ایشان به درستی انجام داد. سال ۹۲ دست روحانی در انتخاب کابینه باز نبود و می بینید گزینه های مطرح شده برای سه وزارت خانه همانهایی هستند که از ابتدا می خواست مطرح بکند. این یعنی پافشاری بر اهداف. چنین اقداماتی مورد قبول مردم است. همین که رئیس جمهور وجود ایراد و اشکال در کابینه را پذیرفته و درصدد رفع آن برآمده است. این اقدام یک نمره مثبت در کارنامه دولت است. کاری که مورد تایید همگان هم قرار گرفت.

استاد دانشگاه گیلان در ادامه با اشاره انتقادات مطرح نسبت به عملکرد استاندار گیلان عنوان کرد: انتظار چنین رفتاری از آقای استاندار وجود دارد. منتقدان ایشان در استان دو دسته هستند: یک دسته منتقدان بیرونی که تکلیفشان مشخص است و دسته دوم منتقدان درونی که همسوی با ایشان هستند. باید حرف این منتقدان را شنید و با آنها سخن گفت. معتقدم بسیاری از انتقادات بحق است و در راستای بهبود امور گفته می شود. نباید هر نقدی را به منزله تخریب تلقی کنیم و هر منتقدی را دشمن بپنداریم. نقد و نظارت نباشد باید فاتحه پیشرفت و توسعه را خواند. 

وی همچنین تاکید کرد: مدیرانی که برنامه دارند و در راستای برنامه خود صاحب عملکرد هستند نباید از نقد هراس داشته باشند. مدیری از نقد می ترسد که کاری نکرده باشد. برنامه ای نداشته باشد. رضایت مردم و نخبگان را بدست نیاورده باشد. خب این گونه از مدیران تنها به فکر صندلی ها و امتیازات ناشی از صندلی ها هستند. حال اگر گفته می شود اینها باید کنار گذاشته شوند این سخن تخریب است؟ آیا انتظار بکارگماردن افراد شایسته و همسوی با دولت که به آرمانهای دولت معتقد باشند دیدگاهی غیر واقع بینانه است؟ کسی نمی گوید همه باید عوض کنند. بلکه حرف از برکناری مدیران غیرهمسو و ناکارآمد است. آیا این سخن نادرست است؟

نوری همچنین خطاب به استاندار گیلان گفت: جناب استاندار! ما طرف شما هستیم. از شما حمایت کرده ایم و حمایت هم می کنیم. نقد ما درون گفتمانی و همدلانه است. نقد مان را به حساب علاقه مان بگذارید. علاقه به تدبیر و امید برای ترقی جامعه ایران. علاقه به رفع گره ها و مشکلات عدیده استان گیلان. شما فرمانده این کشتی در دریایی از مشکلات هستید. آیا یک فرمانده می تواند به تنهایی کشتی را هدایت کند؟ یا آنکه به افسران کارآمد و همدل نیاز دارد؟ باور کنید در وقت سختی همین منتقدان امروز به کمک شما خواهند آمد نه آنها که با تایید شما به مناصب رسیده اند و در خلوت ها داستان هایی دیگر می سرایند!

عضو شورای اعتدال گرایان گیلان به بحث آمارهای ارائه شده از سوی مقامهای رسمی و تردید بعضی ها  نسبت به صحت آنها گفت: ببینید وقتی روحانی دولت را تحویل گرفت اقتصاد کشور با تورم افسار گسیخته ۴۰ درصدی دست به گریبان بود. تلاشهای تیم اقتصادی دولت باعث شد که این تورم ۴۰ درصدی سال ۹۲ به زیر ۱۰ درصد در سال ۹۵ برسد. این دستاورد غیر قابل انکار است. مخالفان بیرونی دولت ممکن است نسبت به رقم زیر ۱۰ درصد اعلام شده تردید داشته باشند یا حتی قبول نداشته باشند اما مطمئنا درصد تورم موجود را بالای ۲۰ درصد هم نمی دانند. این موفقیتی است که هیچ کس نمی توان آن را انکار کند. جامعه هم آن را پذیرفته است. اما برغم این موفقیت، همچنان غول رکود سر جای خودش قرار دارد و رفع آن زمانبر است. وقتی رکود باشد بیکاری هم بالا خواهد بود. چون اشتغال مستلزم رشد اقتصادی است. مطابق گفته اقتصاددانان هر یک درصد رشد اقتصادی می تواند تنها ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کند. فقط درصد بیکاران تحصیلکرده در جامعه ما حدود ۶ میلیون نفر است. ما تازه توانسته ایم به مرحله فروش نفت برسیم. چه رسد به رشد اقتصادی واقعی. از این جهت، بحث رکود و بیکاری در جامعه ما بسیار جدی است. من ندیده ام مقامهای هیات دولت رقم چشم نوازی درباره اشتغال ارائه کند یا برای خوشایند جامعه آمارهای غیر واقعی در این خصوص بیان نماید. این را باید به فال نیک بگیریم. اگر نتوانسته ایم برای بیکاری کاری بکنیم حداقل اعتماد عمومی را از دست نداده ایم.

 نوری تصریح کرد: شاید برخی آمارها درست هم باشد اما باید بیاندیشیم گه چرا مورد قبول جامعه قرار نمی گیرد. شاید ارتباط خوبی با جامعه برقرار نکرده ایم و فاصله ایجاد شده یا آنکه در آمارهایمان اغراق کرده ایم و پافشاری هم می کنیم. در حال حاضر، این امر به یک مساله تبدیل شده است که باید درباره آن فکر کنیم نه آنکه صورت مسأله را پاک کنیم.

استاد جامعه شناسی دانشگاه گفت: دغدغه  جوانان حامی دولت که مدت هاست مطرح می شود از روی حب است نه بغض. بسیاری از این افراد برای خود چیزی نمی خواهند. آنهایی هم که می خواهند محق هستند. وقت بلا اینها جلوی صف هستند نه آن مدیرنماها. من جوان فوق لیسانسی می شناسم که حاضر بود نگهبان یا راننده یک اداره بشود چون می گفت ازدواج کرده و تازه صاحب فرزند شده! این نسل در حال سوختن هستند. اگر ما نتوانیم برای همین چند نفر که شاید عده آنها کمتر از ۵۰ نفر است در استان شغل ایجاد کنیم پس چه!؟ جوانان حامی دولت صاحب درد هستند و می خواهند به آقای استاندار برای یافتن درمان این دردها کمک بکنند. بنظرم باید دست آنها را فشرد چون بجای تملق گویی و خوب جلوه دادن نمایشی وضعیت موجود به راههای برون رفت از آن فکر می کنند. این نقدها و اظهار دردها برای یک مدیر غنیمت است.

وی ادامه داد: کسی منکر تلاش های انجام شده در استان نیست. فضای کسب و کار بهبود یافته است. آرامش و ثبات شکل گرفته است. اما یادمان باشد فاصله ثبان و سکون اندک است. ذهنیت جذب سرمایه گذاران در استان پراکنده شده اما برای تبدیل این ذهنیت به عینیت به برنامه ریزان و مدیران متعهد به توسعه نیاز است. مشکل اینجاست و تصور می کنم در این زمینه جناب استاندار تنهاست. محدودیت های جناب استاندار در نصب مدیران قابل درک است. غیر از خود ایشان مراکز متعددی وجود دارند که در عزل و نصب ها تاثیر گذارند. بحث من بر سر این موارد نیست. زمانی فریاد آدمها بالا می رود که تبعیض شکل می گیرد. ارجحیت گروه خاص بر دیگران مطرح می شود. روابط بجای ضوابط می نشیند. افراد کوچک بر مناصب بزرگ گمارده می شوند و بزرگان خارج از چرخ تصمیم گیری قرار می گیرند. این وضعیت یعنی ادامه روند گذشته. خب اگر قرار بود همچنان شایسته سالاری در محاق باقی بماند چه نیازی بود به تعویض دولتها؟ تغییر دولتها نباید تنها به نام آنها محدود شود. انتظار اصلی تغییر در رویه هاست.

نوری با اشاره به نقش دکتر نوبخت در کابینه گفت: حضور دکتر نوبخت برای گیلان باید غنیمت باشد. ایشان سرمایه گیلان هستند. بودجه کشور دست یک گیلانی است و ما گیلانی ها همه باید از ایشان حمایت کنیم و خودزنی نکنیم. اما در این مدت چقدر از وجود ایشان استفاده کرده ایم؟ فقط دنبال این هستیم که خودمان را به جهت پاره ای از موارد به ایشان  نزدیک کنیم  کمتر به فکر این هستیم که بیاییم گرهی را بازکنیم و سنگی بر سنگ موجود بیافزاییم. نتیجه این می شود که بجای ارتقای جایگاه ایشان در دولت باید نگران وجهه ایشان در استان باشیم.

دکتر نوری در ادامه به موضوع یادداشتی که اخیرا «تحت عنوان رونمایی از گزینه احتمالی فرمانداری آستارا» در سایت راه سوم منتشر شده بود و واکنشهای موافق و مخالفی را هم به همراه آورده بود، اشاره کرد و گفت: از نظر من، هیچ نظر و نوشته ای بی عیب نیست. انتظارم این بود که جواب نقد با نقد داده شود. من منکر زحمات آقای رنجکش برای این دولت در ایام انتخابات و پس از آن نیستم. هیچ آدم منصفی هم نمی تواند خلاف این فکر کند. اما از بی عدالتی ها و تبعیض ها گله دارم. با انحصار طلبی مخالفم. انحصار با روح اعتدال منافات دارد.

این فعال سیاسی گفت: در جامعه ما مد شده که با انگ ها بدنبال حذف آدمها می رویم. درست نیست که اصلاح طلب بودن به بهانه ای برای حذف آدمها تبدیل شود. نباید فرد شایسته ای را به صرف اصلاح طلب بودن از گردونه مدیریتی کنار گذاشت. اصلاح طلب بودن جرم نیست مگر آنکه خود آن فرد اصلاح طلب مرتکب جرم شده باشد که در آن صورت قانون ارجح است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: عیار آدمها وقتی مشخص می شود که بر مسند قدرت می نشینند. معتقدم امروز باید اعتدالیون  از حق اصلاح طلبان دفاع کنند

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.