پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 19 May , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 15 رمضان 1440
شناسه خبر : 5045
  پرینتخانه » پربیننده ها, گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۳ | ارسال توسط :

فرماندار توجیه نیست/ تذکر مدیرکل اموری شهری استانداری به عضو شورای شهر فومن

راه سوم ـ اکبر نوری: از همان ابتدا هم مي شد حدس زد که طرح سوال و ايرادات ميري نرگسي عضو شوراي شهر فومن از عوامل اداري شهرداري فومن با آن کيفيت و شکل ادا شده توسط ايشان، با جنجال و حاشيه همراه خواهد گشت، اما آنچه قابل پيش بيني نبود نحوه حضور اکبر جعفري […]

فرماندار توجیه نیست/ تذکر مدیرکل اموری شهری استانداری به عضو شورای شهر فومن

راه سوم ـ اکبر نوری: از همان ابتدا هم مي شد حدس زد که طرح سوال و ايرادات ميري نرگسي عضو شوراي شهر فومن از عوامل اداري شهرداري فومن با آن کيفيت و شکل ادا شده توسط ايشان، با جنجال و حاشيه همراه خواهد گشت، اما آنچه قابل پيش بيني نبود نحوه حضور اکبر جعفري مدير عامل شرکت سپيداران شمال و پيمانکار شهرداري فومن در مواجهه با موضوع مطروحه بود که به هجمه اي شديد بر عليه ميري نرگسي مبدل شد. هجمه اي که بيش از همه خود ايشان مسبب و باني آن بوده و مي توان گفت که دکتر وجب نکرده، بريده بود! مطابق معمول ماههاي اخير دستور جلسه شوراي شهر فومن را موضوعاتي تکراري در باره رفتگران، احشام، سگ هاي ولگرد و… شکل مي داد. چهره هايي جديد از مسئولين دواير شهرداري(آقايان ملت دوست و محمدي) در جلسه (۱۴۵)حضور يافته بودند که نطق ميري نرگسي عضو شوراي شهر فومن نيز در همين رابطه بود. وي ابتدأ انتخاب خويش توسط شوراي شهر را بعنوان ناظر بر واحدهاي مالي شهرداري يادآوري نمود و سپس به نامه اي که از استانداري با امضاي مدير کل دفتر امور شهري و شوراها، خانم ساحره مير سيدي خطاب به رئيس شوراي شهر فومن جناب نورالدين نعمتي جهت پيگيري ارجاع شده بود، پرداخت. نامه اي که در آن اطلاع داده شده بود که ميري نرگسي ” بدون تعامل و هماهنگي…و با عدم لحاظ حدود وظايف و اختيارات قانوني…به نشر اسناد و مدارک اداري و مالي شهرداري… مبادرت ورزيده و بعضأ اتهاماتي را بدون بررسي حقوقي و اثبات اظهارات خود در مراجع صالحه به اشخاص و همکاران نسبت داده شده است.” و در ادامه خواستار شده بودند که از ”مزاحمت هاي حضوري ايشان در محيط اداري شهرداري و براي همکاران ممانعت بعمل آيد!” بي ترديد بيان چنين ادبياتي خطاب به عضوي از شورا زيبنده و مناسب نيست هر چند اگر با تفسيري قابل ملاحظه همراه باشد. همين مسأله هم بحق موجب واکنش شديد و توأم با آشفتگي ميري نرگسي به اين نامه گشت اما پاسخ وي به خانم مير سيدي افتادن از آنطرف بام بود! عضو منتقد شورا به جاي پاسخ گفتن مدلل و مستدل به اين عريضه، کل بازي را به زير سوال فرو برد و با حالتي عصبي اظهار داشت:به اين خانم ربطي ندارد! به جاي اينکه وکيل الدوله باشيم، وکيل المله باشيم. در اين لحظات نعمتي در پاسخ به اعتراض و ناراحتي ميري نرگسي از او درخواست نمود تا با نوشتن نامه اي مستندات مورد ادعا را مطالبه نمايد. به زير سوال بردن جايگاه حقوقي مير سيدي از طرف ميري نرگسي در حالي عنوان مي شد که در طول ايام گذشته بارها جهت استعلام و حتي بازرسي مواردي در شهرداري، شوراي فومن به اين مراجع مرکز نشين در استان رجوع نموده بود، حالا چطور مي شد بيکباره و از اساس منکر مشروعيت و جايگاه حقوقي آن نهاد گشت! وجود سلسله مراتب اداري و مراودات في مابين سازماني امري بديهي در مناسبات مديريتي مي باشد و نمي توان انکارش نمود. طبيعتأ روال قانوني که مي بايد طي مي شد به اين صورت است که نتيجه مشاهدات و نظارت صورت گرفته توسط ناظر(ميري نرگسي) و مدعياتي از قبيل عدم همکاري لازم مسئولين مربوطه(مالي) به شورا انتقال داده مي گشت تا در آنجا نسبت به موضوع تصميم گيري مي شد.

-واقعيت آنست که اکبر جعفري با رندي هر چه تمامتر به جاي پرداختن به اصل موضوع با طرح مورد وام، توپ را به زمين ميري نرگسي انداخت. مشکل دار بودن يا نبودن موضوع وام مسأله اي است که فقط مربوط به جعفري مي شود و بي ترديد اگر ميري نرگسي ريگي در کفش داشت به موضوع پرداخت ها ورود نمي کرد اما با مشاهده اين مجادلات و حاشيه ها پرسش اساسي در اينجا مطرح مي گردد که آيا اصولأ اعضاء شوراي شهر به عنوان نمايندگان مردم در پارلمان شهري حق سوال و ايراد ابهامات را دارند يا نه؟ ميري نرگسي به عنوان عضوي از شوراي شهر اين شجاعت و جسارت را از خود بروز مي دهد و اين پوئن مثبتي است. در سلامت و صداقت ميري نرگسي و دغدغه به حقي که همواره در باب حقوق و مطالبات شهروندان و کارگران زحمتکش شهرداري نشان مي دهد هم ترديدي وارد نيست اما بنظر مي رسد بعضأ در زمانهايي سويه احساسات و عواطف در او از منطق و مسئوليت پذيري اش پيشي مي گيرد و ناخواسته به وادي قضاوت و اظهارات عجولانه اي همچون طرح اينکه ” شهردار و عوامل شهرداري با مسئولان استاني هماهنگ شده اند و ربط دادن آن به دولت احمدي نژاد و ادعاي درخواست عزل مدير کل دفتر امور شهري و شوراها از رئيس جمهور و..” کشانده مي شود. بيان ناشيانه و غير حرفه اي مباحث و معضلات تنها منجر به رويکردي پوپوليستي و عامه پسند خواهد گشت و کمکي به حل موضوعات نخواهد کرد. طرح موضوعات مبتلابه در سازمان شهرداري از جمله وظايف اصلي اعضاء شوراي شهر است که مورد انتظار شهروندان نيز مي باشد ولي ورود به اين دعاوي مي بايد بر پايه مستندات حقوقي و نيز وظايف تعريف شده محوله باشد که متأسفانه عمدتأ با اعوجات و آشفتگي هايي چند همراه مي گردد. در اين ميان نظري عضو ديگر شوراي شهر فومن در حمايت از ميري نرگسي محتويات نامه ارجاع شده را بنوعي توهين به ايشان و جايگاه و شأنيت شورا دانست و دفاع از او را خواستار گشت. هر چند که از طرف ديگر شاهين عليزاده عضو کم حرف شورا طي يک مناقشه کلامي با ميري نرگسي با نقل قول از معصوم اظهار داشت که:آدم ها را در زيستن بشناس و نه در گفتار و بعد اضافه نمود که متأسفانه ميري نرگسي عرايض ما را وارونه بازگو و مصادره به مطلوب مي کنند. در اين لحظات تضاد گفتماني اعضاء و نيز مجاهدت رئيس شوراي شهر جهت جمع کردن حاشيه هاي جلسه جالب مي نمود.

ورود خودسرانه و دخالت نامرتبط و توأم با اتهام زني و قضاوت در مورد افراد و مسائل مطروحه و ناديده گرفتن اصل برائت معنايي به جز خارج شدن از حيطه وظايف و اختيارات ندارد. اين داستان وقتي جالبتر شد که اکبر جعفري پيمانکار شهرداري و مدير عامل شرکت سپيداران شمال فرصت صحبت کردن جهت پاسخگويي به مدعيات ميري نرگسي در باب آناليز پرداختي به کارگران شرکتي شهرداري را پيدا نمود. جعفري بعد از توضيح اجمالي در باب ارتباطاتش با سازمان شهرداري عنوان کرد که: هيچ چيز مهمتر از شرافت کاري ما نيست…اگر ايشان با ادله و دليل مي گفتند…کجا اين اتفاق افتاده است…يک ميليارد و دويست ميليون تومان طلب دارم…هيچ مشکلي هم با شهرداري ندارم.” در انتها اما وقتي خواست به تسهيلات اشاره کند متذکر شد که:مهندس ميري نرگسي هم بي بهره از اين تسهيلات و اعتبارات نبوده اند و براي ايشان هم از بانک وام گرفته ام! طبيعي بود که با شنيدن اين مسأله ميري نرگسي از کوره در برود. وي با حالتي برافروخته با زشت خواندن اين رويه، معترض شد که :”وام گرفتن مگر ايراد دارد…ايشان در صدد ملتهب کردن فضا هستند…اگر مي خواهيم راجع به وام حرف بزنيم بهتر است بنده از جلسه خارج گردم.” جعفري هم با نشان دادن دفتر قطوري که همراهش بود، حرف خودش را مي زد:”آمادگي کامل دارم کليه مدارک مورد بررسي قرار گيرد…ايشان تناقض گويي مي کند…تسهيلات را مي بايد به کارگران مي داديم، اشتباه کرديم به مهندس داديم!” در اين لحظات نعمتي رييس شوراي شهر فومن تلاش مي کرد تا جلسه را مديريت نمايد. وي خطاب به جعفري پيمانکار شهرداري تأکيد کرد که وام دادن شما به ايشان عملي شخصي و دوستانه بوده است و اخلاقأ درست نبود اينجا مطرح مي شد، مضافأ اينکه آقاي ميري نرگسي در طرح سوال خود اشاره اي به موضوع وام ها نداشتند و بحث پرداخت اضافه کاري ها بوده است. در اين لحظه ميري نرگسي دوباره به حرف در آمد و توضيح داد که قرار بوده مسئولين واحدهاي مالي آناليز پرداختي ها را به ما بدهند اما از دادن اطلاعات طفره رفتند، آناليز پرداختي چه ربطي به شرافت و ادبيات چاله ميداني دارد! بررسي کردن امور که چيز بدي نيست. و بعد رو به جعفري با کنايه گفت که مسأله را در سايت ها بزنيد و جعفري هم با حاضر جوابي پاسخ داد که من خودشيفته نيستم! در نهايت با تمام توضيحاتي هم که آقايان ” ملت دوست و محمدي” دادند نيز چيز خاصي از مجموع مباحثات و مجادلات مطروحه حاصل نشد.

عليدوست اما چندان به اين مباحث روي خوش نشان نداد و مانند هفته هاي اخير به مشکلات و خلاء هاي مديريتي پرداخت. وي شأنيت و جايگاه شوراها را يادآوري نمود و اصل يکصد و سوم قانون را متذکر گشت مبني بر اينکه ” استانداران، فرمانداران، بخشداران و ساير مقامات دولتي در حدود اختيارات شورا ملزم به رعايت تصميمات آنها هستند.” عليدوست حتي اين انتظار را عنوان کرد که موسسات دولتي و غير دولتي در ارتباط با حوزه شهري برنامه سالانه خود را به شوراي شهر ارائه نمايند. او همچنين گوشزد نمود که دستگاههاي اجرايي و خدمات رساني هستند که علي رغم تکليف قانوني و دريافت عوارض حاضر به خدمات دهي به شهروندان نيستند.(تأکيد بر سازمان برق و آب و فاضلاب و اشاره به خاموشي برق و آب گرفتگي در سطح شهر) و آنگاه پس از اينکه سکوت را جايز ندانست دوباره بر نقش محوري ”فرماندار ” بعنوان ناظر عالي شهرستان در جلوگيري از قانون گريزي و قانون شکني در سطح ادارات تأکيد نمود و درخواست حضور ايشان را در جلسه آتي شوراي شهر خواستار گشت. زوم کردن بر روي عنوان فرماندار توسط عليدوست بي پاسخ نماند! پيشتر رئيس شوراي شهر فومن هم يادآوري نموده بود که ادارات در انجام وظايف خويش اهمال مي کنند و تازه عملکرد شهرداري را هم به نام خود مصادره مي نمايند! بعد هم اشاره اي کرد به اينکه آقاي عليدوست از طرف شهرداري به جلسه اي در فرمانداري اعزام شده ولي متأسفانه از طرف شخص فرماندار به بهانه اينکه فقط مي بايد رئيس شوراي شهر حضور بيابد از پذيرفتن عليدوست در جلسه فرمانداري ممانعت بعمل آوردند!!! نعمتي از اينکه فرماندار توجيه نيستند،اظهار تأسف نمود. دغدغه هاي عليدوست قابل احترام هستند اما آيا گوش شنوايي هم هست؟ وقتي براي مثال کل سيستم مديريتي اين شهر در جمع کردن معضل سگ هاي ولگرد عاجز و ناتوان نشان مي دهد، حلقه مفقوده و خلأء در ساختار وجود دارد. وجود نهادهاي موازي و مراکز همعرض تصميم گير و نيز فقدان مرکز مديريتي و ستاد فرماندهي با قدرت تفويض شده بي بديل بيماري کهنه و معضل نهادينه شده حقوقي در ايران است. به اين ترتيب چندان نمي توان به آرزوهاي دور و دراز جناب عليدوست دل خوش نمود! در پايان تنها نکته روشن اين جلسه دعوت نعمتي از خانواده رفتگران شهر فومن جهت گردش و پذيرايي يکروزه در شهر لاهيجان بود که اندکي از فضاي تيره جلسه کاست و با درخواست صلوات عليزاده براي سلامتي سردار همراه شد!

|
به اشتراک بگذارید
 1. سینا :
  ۲۸ آبان ۹۵

  سلام
  نگرفتن حقوق نشدن بیمه
  بدون درآمد بودن افراد دست فروش به لطف شهرداری اون در گیلان شهر فومن که بیشتر کشاورز هستن
  آیا این شهر فقط دکتر مهندس می خواهد دیگر چه حرفی مانده و حق با کیست
  رفتگری که زور میشنود و با اعصابی ناراحت به کار خود ادامه میدهد
  زنی دست فروش برای مخارج سخت زندگی تلاش میکند توسط رفتگری کتک میخورد آیا تقصیر رفتگر است
  رفتگری که با حرف مسئولش موتور خود را به آتش می کشد آیا تقصیر اوست
  باغبانانش در روز بارانی به دستور سرپرست بر سر کار نمی آیند که از حقوق ناچیزشان کم شود
  نگهبانی کتک میخورد و جرات حرف زدن ندارد فقط باید خندید شهری که شورای اون با خرید رای و شهرداری از شهری دیگر به مقام میرسند بهتر از این هم نخواهد شد مسئولین کجا تشریف دارن و یا حتما اون فکری که همه میکنن و حتی از یک بچه هم بپرسید
  می داند پول یعنی قدرت و داشتنش گرفتن مقامو منزلت این پول بی شک همان پول مردم و کارگران بیچاره است و نمیدانم که چه شده امروزه از کسی بپرسید علم بهتر است یا ثروت حتما به ثروت اشاره میکند و هر روز روزی بدتر رقم میخورد

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.