پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
شناسه خبر : 5070
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۶ | ارسال توسط :

رودخانه ماسوله رودخان را می توان به فرصت گردشگری تبدیل کرد

راه سوم؛ ندا یکتاپرست راسته کناری: پس از انقلاب اسلامی ایران ، شهرهای جدیدی شکل گرفته است که بنیاد اساسی شهرهای جدید در خودکفایی، استقلال، تعادل جمعیت و اشتغال است. طرح ایجاد شهرهای جدید ابتدا در کمیته رفاهی کارکنان دولت از طرف وزارت مسکن مطرح شد و سپس در سال ۱۳۶۴ به تصویب هیات وزیران […]

رودخانه ماسوله رودخان را می توان به فرصت گردشگری تبدیل کرد

راه سوم؛ ندا یکتاپرست راسته کناری: پس از انقلاب اسلامی ایران ، شهرهای جدیدی شکل گرفته است که بنیاد اساسی شهرهای جدید در خودکفایی، استقلال، تعادل جمعیت و اشتغال است. طرح ایجاد شهرهای جدید ابتدا در کمیته رفاهی کارکنان دولت از طرف وزارت مسکن مطرح شد و سپس در سال ۱۳۶۴ به تصویب هیات وزیران رسیده است.ماکلوان نیز یکی از شهرهای جدید استان گیلان و مرکز بخش سردارجنگل فومن است که درفاصله ۳۵ کیلومتری رشت و ۱۰ کیلومتری شهرستان فومن قراره گرفته است که به یکی لز شهرهای گردش پذیر تبدیل شده است از این رو برای بررسی وضعیت کلی این شهر جدید به سراغ شهردار جوان این شهر رفتیم
– ضمن معرفی خود بفرمائید چه مدت است که در این سمت مشغول هستید؟
محمد علی صادقی هستم کارشناس ارشد حسابداری، متولد ۱۳۶۳ و از بدو تاسیس شهرداری در تاریخ ۱۹/۱۱/۱۳۹۱تاکنون بعنوان شهردار شهر ماکلوان فعالیت نموده و در خدمت شهروندان فهیم این شهر می باشم.
– ماکلوان از چه سالی و چگونه شهر شد؟
شهر ماکلوان در خرداد ماه سال ۱۳۹۱ از تجمیع ماکلوان پایین و ماکلوان بالا مرکز بخش سردار جنگل به عنوان شهر ماکلوان به تقسیمات کشوری افزوده شد.
– جناب شهردار لطفا معرفی از شهر ماکلوان داشته باشید(جمعیت، موقعیت جغرافیایی و…).
شهرماکلوان یکی از شهرهای جدید استان گیلان و مرکز بخش سردارجنگل فومن است که با بیش از ۳ هزار نفر جمعیت درفاصله ۳۵ کیلومتری رشت و ۱۰ کیلومتری فومن و ۲۰ کیلومتری شهرک تاریخی ماسوله قرار دارد. شهروندان این شهر به زبان تالشی تکلم می نمایند. این شهر در دامنه و بین کوههای سیاه کوه و برزه کوه و در دو طرف ماسوله رودخان با مزارع و باغهای چای قرار دارد و از نقاط توریستی استان گیلان محسوب می‌شود.
– به نظر شما مهمترین مسئله شهری در شهر ماکلوان چیست؟
عدم وجود راه دسترسی مناسب در بافت شهر،عدم وجود تاسیسات زیر بنایی لازم برای یک شهر،عدم وجود دیوار حفاظتی مناسب در رودخانه ماسوله رودخان که هر آن احتمال طغیان آن می رود و شهر را به نوعی تهدید می کند. پراکندگی شهر ومشکلات ناشی از خدمات رسانی به یک شهر پراکنده
– مهمترین فعالیت های عمرانی در مدت تصدی شما چه بوده است؟
– تعریض و ساماندهی نقاط حادثه خیز خیابان ورودی شهر
– دیوار حفاظتی در چندین نقطه از شهر در رودخانه ها
– احداث پارک ساحلی
– آسفالت خیابان های داخل بازار
– هدایت و دفع آبهای سطحی شهر با لوله گذاری در چندین نقطه از شهر
– اجرای نقشه جامع شهری
– تعریض جاده بام سبز
– آسفالت نقاطی از شهر
– درزمینه تکریم ارباب رجوع چه تدابیر خاصی جهت پاسخگوئی سریع تر ارباب رجوع اندیشیده شده است؟
درب اتاق بنده همواره برای مراجعین باز است و وقت خاصی برای ارباب رجوع تعیین نشده و سعی می شود که به درخواست متقاضیان بدون اطلاع پاسخ داده می شود. در خصوص انتقادات و پیشنهادات صندوقی هم در محل شهرداری تعبیه شده است و همچنین در راستای خدمات بهتر به شهروندان و احترام به مراجعین محترم قصد داریم صندوقهایی در مکان های مشخص شده نصب نمائیم و نیز از طریق سامانه الکترونیکی شهرداری انتقادات، نظرات و پیشنهادات شهروندان را دریافت نماییم و نقاط ضعف را شناسایی و در جهت پوشش آن اقدام نماییم. همچنین این شهرداری راه اندازی نرم افزار الکترونیکی اپلیکیشن موبایل جهت خدمات شهری را در دستور کار قرار داده است.
– برخی از ساکنین ماکلوان معتقدند این شهر هنوز زیر ساخت ها و امکانات لازم برای شهر شدن را ندارد به عبارتی برای شهر شدن ماکلوان زود بود این مساله رو چگونه ارزیابی میکنید؟
به نظر بنده روستاهای ماکلوان پایین و بالا دارای بعنوان مرکز بخش سردارجنگل مستعد شهر شدن بودند؛ چرا که در مسیر گردشگری قرار گرفته و طبیعت بکری را در خود دارند. دارای نهاد های خدماتی مثل بهداشت، جهادکشاورزی، کمیته امداد و… بودند و نیاز بود این منطقه با تبدیل به شهر توسعه پیدا نماید و الان مشاهده می شود که با شهر شدن اقدامات زیادی انجام شده و یا در حال انجام است که در آینده ظهور و بروز پیدا می کند؛ مانند تعریض جاده اصلی و ایجاد بلوار ومیدان که بعنوان موردی بیان شد. بیان عملکردها در بخش های مختلف در این مقال نمی گنجد. ببینید، ماکلوان چند سالی است که شهر شده و باید انتظارات مطابق سن و سال این شهر باشد. اما قول می دهم که چه بنده باشم و چه نباشم شهرماکلوان آینده ای روشنی خواهد داشت.
– آقای شهردار در خصوص زباله ها و پسماندها چقدر شهرداری توانسته است در حفظ محیط زیست، تفکیک زباله های خشک و تر موفق شود؟
شهرداری در این زمینه اقداماتی را از قبیل ۱- خرید ماشین مکانیزه فوتون برای حمل زباله ۲- ساخت جایگاه دریافت پسماند خشک با بطری هایpET 3- خرید سطل های بزرگ زباله جدید و استقرار در سطح شهر۴- اجرای طرح تفکیک پسماند خشک از مبدا با سطح ۷۰ درصد ۵- اجرای فعالیت های آموزشی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در زمینه جمع آوری، ذخیره و جدا سازی پسماند ها ۶- اختصاص ماشین آلات مخصوص برای جمع آوری پسماند خشک ۷- جمع آوری به روز زباله در سطح شهر و حومه شهر را در دستور کار قرار داده است.
– وضعیت روشنایی شهر ومعابر عمومی چگونه می باشد.این سطح روشنایی به چه صورت است؟
در ابتدای سال جاری با نصب ۸۰ چراغ معابر در سطح شهر و تعویض لامپ پن تاب موجود به تعداد ۶۰ عدد در کوچه و خیابان ها، سطح شهر از روشنایی خوبی برخوردار است. همچنین نصب چهار عدد برج نور در جلوی مسجد جامع ماکلوان جلوی پل آبرود(محدوده شهر) و پارک شهر ماکلوان و همچنین چراغانی پل های موجود و اطراف آن از اقدامات شهرداری بوده است.
– در بخش فرهنگی چه قدمهای در شهرداری برداشته شده است؟
دفترچه اطلاع رسانی کار های عمرانی در طی سه سال، اطلاع رسانی و اجرای طرح تفکیک از مبدا، برگزاری جشن ها و اعیاد، برگزاری راهپیمایی های ۱۳ آبان و ۲۲ بهمن و همچنین حضور و ایجاد غرفه در نمایشگاههای مختلف همزمان با ایام عید نوروز یکی از قدم های برداشته شده در سه سال گذشته طراحی چند بروشور متفاوت جهت شناساندن فرهنگ بومی وئ محلی به میهمانان گرامی بود،
– در صورت امکان جاذبه های توریستی شهر ماکلوان را معرفی نمایید و در زمینه توریست و گردشگری چه اقداماتی انجام داده اید؟
منطقه بام سبز که در اینده از آن بیشتر خواهید شنید. بازار سنتی – محصولات صنایع دستی – رودخانه ماسوله رودخان – ییلاقات اطراف – پارک کنار رودخانه
– در خصوص ساخت و ساز غیر مجاز و برخورد با متخلفین چه اقدامات خاصی انجام شده است؟
شهرداری ماکلوان بر اساس ضوابط و مواد قانونی با ساخت و ساز های غیر مجاز و فاقد پروانه برخورد می کند که تاکنون کمیسیون ماده صد نیز در شهرداری تشکیل شده و احکام لازم صدور گردیده است.
– در خصوص همکارانتان در شهرداری صحبت کنید آیا توانسته اید از نیرو های متخصص در شهرداری برخوردار شوید؟
بحمدالله عملکرد نیرو های شاغل در شهرداری رضایت بخش است و تاکنون امورات شهرداری در بخش های مختلف به نحو احسن انجام گرفته است.
– لطفاً آمار و ارقام از شهر ماکلوان اعم از مساحت شهر، متراژ معابر سطح فضای سبز و دیگر اطلاعات مورد نیاز افکار عمومی را ارائه فرمایید؟
مساحت شهر: ۳۰۰-۲۸۰ هکتار
متراژ معابر: ۲۵۰۰۰ متر
مساحت فضای سبز: ۲۰۰۰ متر مربع
– به عملکرد خود چه نمره ایی می دهید؟
شهروندان عزیز شهر ماکلوان باید نمره بدهند، اما تمام سعی خودم را انجام می دهم تا از شهروندان فهیم نمره خوبی بگیرم.
-شورای شهر ماکلوان را چگونه ارزیابی می کنید؟
شورای شهر ماکلوان با جدیت تمام پیگر مشکلات ومطالبات مردم است.بنده به عنوان یک شهروند و یک مدیر شهری نمره خوبی به عملکرد این شورا می دهم.
– در پایان چه توقعی از شهروندان ماکلوان دارید؟
ضمن تشکر از همکاری و تعامل شهروندان فهیم شهر از این عزیزان انتظار داریم در زمینه توسعه هر چه بهتر شهر، مشارکت داشته باشند، شهر ماکلوان نوپا است و شاید انتظارات شهروندان بنحو احسن برآورده نشده اما در صدد هستم به بهترین نحو به شهروندان خدمات ارائه دهیم.

|
کلید واژه ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  1. رامین حدیدی :
    ۰۴ آبان ۹۵

    با سلام اولا ممنون از لطف سرکار خانم ندا یکتا بابت تهیه گزارش ؛
    ثانیاً با نظر شهردار جوان منطقه موافقم زیرا نه تنها یک طرح بلکه مجموعه های زیادی میشود احداث و راه اندازی کرد که از نظر اقتصادی توجیه قابل توجهی را در بر خواهد داشت…کل منطقه ماکلوان از پتانسیل های بالایی برخوردار است و یقینا با اجرای طرحهای مختلف مشکل اشتغال نیز برطرف خواهد شد… ممنون از اطلاع رسانی و تهیه گزارش و تشکر ویژه از شهردار محترم و اعضاء شورای شهر ماکلوان،، ارادتمند رامین حدیدی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.