پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 5660
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار سرخط, پربیننده ها تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۸ | ارسال توسط :

رسوایی بزرگ بین المللی برای جامعه علمی کشور

  راه سوم:  به تاریخ ۱۱ آبان، ۱ نوامبر ۲۰۱۶ ناشر مجلات نیچر ۵۸ مقاله دانشمندان ایرانی را بخاطر جعل علمی و دستکاری توسط نویسندگان تعلیق کرد. ناشر مجلات نیچر ۵۸ مقاله دانشمندان ایرانی را بخاطر دستکاری توسط نویسندگان تعلیق کرد. گزینش این مقالات در ادامه ی موارد کشف شده ی مشابه در سال ۲۰۱۵ […]

رسوایی بزرگ بین المللی برای جامعه علمی کشور

 

راه سوم:  به تاریخ ۱۱ آبان، ۱ نوامبر ۲۰۱۶ ناشر مجلات نیچر ۵۸ مقاله دانشمندان ایرانی را بخاطر جعل علمی و دستکاری توسط نویسندگان تعلیق کرد.

ناشر مجلات نیچر ۵۸ مقاله دانشمندان ایرانی را بخاطر دستکاری توسط نویسندگان تعلیق کرد.
گزینش این مقالات در ادامه ی موارد کشف شده ی مشابه در سال ۲۰۱۵ می باشد.

shc9cn

به گزارش سرویس خبری آزمایشگاه پارس سیلیکو ، قسمتی از این ۵۸ مقاله که توسط ۲۸۲ پژوهشگر ایرانی نوشته شده اند، امروز توسط یک ناشر علمی پیشرو جمع آوری شدند. گفته می شود نشانه هایی یافت شده اند دال بر اینکه در روندهای ارزیابی علمی و انتشار آنها تبانی صورت گرفته است.
موسسه ی BioMed Central (BMC تعداد ۲۸ مقاله را جمع آوری کرده و ۴۰ مورد دیگر را نیز مورد بررسی قرار داده است. در همین حال موسسه ی Springer نیز ۳۰ مقاله را تعلیق و ۹ مورد دیگر را نیز مورد بررسی قرار داده است. هر دوی این سازمانها تحت مدیریت Springer Nature هستند که ناشر مجلات Nature است.
این اقدامات در پی یک تحقیق و توسط یک افشاگر انجام شده که به شواJBدال بر سرقت ادبی، دستکاری در نام نویسندگان و نیز دستکاری درفرایند ارزیابی علمی دست یافته است که به هدف فریب سیستم ارزیابی علمی و انتشار و اختصاص غیرقانونی نویسندگی مقاله صورت گرفته است.
تمام مقالاتی که توسط Springer جمع آوری شده اند، دارای دستکاری هایی در نام نویسندگان و در فرایند داوری و ارزیابی علمی بودند و ۷۰ درصد آنها نیز نشانی از سرقت ادبی و علمی را در خود داشتند. در مورد مقالات BMC نیز تمام موارد دارای دستکاری در نویسندگی بودند، ۵۷ درصد آنها دارای شواهدی در مورد دستکاری در فرایند داوری و ارزیابی علمی و ۹۳ درصد نیز دارای سرقت ادبی و علمی بودند.
https://goo.gl/sHC9Cn
سال پیش نیز Springer 64 مقاله را بعلت نگرانی هایی در مورد “ارزیابی علمی تقلبی” جمع آوری کرد که در آنها گزارشهای داوری و ارزیابی علمی از طریق ایمیل های جعلی منتسب به نام دانشمندان واقعی ثبت شده بودند. در همان سال موسسه ی BMC نیز ۴۳ مورد دیگر را به دلایل مشابهی تعلیق و لغو کرد. چندین ناشر عمده ی دیگر نیز کشفیات مشایهی از ارزیابی های علمی جعلی را گزارش کرده بودند.
این دو سازمان می گویند که آنها در پی این رخدادها به مبارزه با ارزیابی علمی جعلی اقدام کرده اند و موسسه ی BMC در همین راستا به فرایند پیشنهاد دادن داوران و ارزیابی کنندگان مقاله توسط خود نویسندگان به طور مستقیم پایان داده است. حالا این پیشنهادات عموما از طریق یک نامه ی ضمیمه ارایه می شود که در آن سندیت و اعتبار داور و ارزیابی کننده محرز شده باشد. همچنین این موسسه شرایط سختگیرانه تری را برای تغییر نام نویسنده در طول فرایند انتشار وضع کرده است.
نویسندگان این مقالات از این موضوع آگاه شده اند و بعضی نیز پاسخهایی داده اند. جمع آوری و تعلیق ها در سه نشریه ی اسپرینگر رخ داده است، یکی در Comparative Clinical Pathology، چهار تا در Journal of Parasitic Diseases و ۲۵ مورد نیز در Tumour Biology
در موسسه ی BMC نیز ۴ نشریه درگیر هستند.
۲۳ مقاله در Diagnostic Pathology،
و دو تا در Cancer Cell International و Journal of Ovarian Research
و یکی در World Journal of Surgical Oncology

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
 1. ali :
  ۱۳ آبان ۹۵

  به استحضار که اخبار منتشر شده در رابطه با مشکلات داوری مقالات در مجلاتی مانند Comparative Clinical Pathology، Journal of Parasitic Diseases و Diagnostic Pathology، Cancer Cell International و Journal of Ovarian Research , World Journal of Surgical Oncology
  یک حرکت سیاسی و برنامه ریزی شده از سوی سر دبیر و ادیتوریال بورد این مجلات است که سیاست های دولت امریکا و رژیم صهونیسیتی را دنبال می کنند و از این طریق قصد دارند که وجهه علمی و تحقیقاتی ایران را تخریب نمایند.
  با کمی تامل در این مجلات متوجه می شویم که مقالاتی از محققان گرامی کشور ۳ یا ۴ سال پیش در این مجلات چاپ شده است که برخی از آنها حتی ۵ یا ۹ استناد خورده اند. وقتی استناد ها را دنبال می کنیم به این نکته پی می بریم که این استنادها از دیگر مقالات معتبر چاپ شده در مجلات دیگر و توسط نویسنده های کشورهای دیگر بوده است. سوال این است که چرا بعد از مدت ۱ سال یا ۴ سال و یا بیشتر این مجلات به مشکلات این مقالات اشاره می کنند؟
  همه ما می دانیم که هر مقاله ای قبل از اینکه چاپ شود یک سری مراحل را طی می کند مثلا:
  ۱٫ از لحاظ حیطه پژوهشی باید مرتبط با عنوان و اسکوپ مجله باشد.
  ۲٫ توسط نرم افزارهای بسیار قوی از لحاظ تکرار جملات، کپی و جملات مشابه و همچنین پلاجیاریسم توسط کارشناسان مجله و ادیتور مجله کنترل می شود.
  ۳٫ مقالات اورجینال از لحاظ کد طرح و کد اخلاق بررسی می شوند و نویسندگان باید کد اخلاق را برای ادیتور بفرستند.
  ۴٫ داوری و بررسی قسمت های مختلف مقاله توسط مجله صورت می گیرد (اکثر مجلات به داوران معتمد و مشخصی که با آنها همکاری می کنند میفرستند، اما برخی از مجلات به نویسنده پیشنهاد می کنند که خود نویسندگان، داور معرفی کنند؛ طبیعی است که نویسندگان افرادی را بعنوان داور معرفی می کنند که آشنا باشند و فرآیند داوری را سریع انجام دهند. چناچه شما داور معرفی کنید ادیتور مجله مقاله را نیز به یک سری افراد دیگری ارسال می نماید و نهایتا نتیجه تمام داوری ها گردآوری شده و برای نویسنده ارسال می شود و نویسنده ها باید جواب کامنت ها و سوالات را داده و مجددا برای مجله ارسال نمایند. اگر جواب ها برای ادیتور و داورها قانع کننده باشد آن وقت ادیتور اکسپت صادر می کند و بعد از طی شدن مراحل proof reading و چک نهایی مقاله منتشر می شود.
  اما بعد از تمام این مراحل چرا باید مقالات retract یا حذف شوند و مشکل دار تلقی گردند؟

  در آخر به این نتیجه می رسیم که هر مقاله ای تمام این مراحل را طی کرده است و از نظر داوران و ادیتور مشکلی نداشته است و برخی مجلات اهداف سیاسی دولت های صاحب قدرت را دنبال می کنند. همه ما ایرانیان می دانیم که کشور ما از جنبه های علمی و دانش گام های قابل توجهی را در منطقه و جهان برداشته است و دولت های غربی در پی نتیجه نگرفتن از تحریم ها و فشارهای خود و عدم رعایت قوانین بین المللی در مسایل مختلفی از جمله برجام با راهکارها و شیوه های جدید در فکر تخریب چهره علمی_ سیاسی کشورمان هستند. از اینرو در هفته های اخیر با شکست دولت های غربی در مسله برجام و عدم توقف رشد خوب و قابل توجه کشور در تمام زمینه های علمی و اجتماعی و سیاسی و … با راهکارای جدید در فکر اعمال فشار و تحریم های اجتماعی، علمی و فرهنگی هستند.
  یادمان باشد که این کشورها برای تخریب وجهه علمی مسلمانان و سرزمین ما از هیچ حرکت و اقدام شرم آوری دریغ نمی کنند و مجلات نیز برای کسب درآمد و جبران هزینه های خود به این پیشنهادهای شرم‌اور و حرکت های ننگین چراغ سبز نشان می دهند. از این طریق هم مجلات خود را دقیق و قوی تلقی می کنند و هم سودها و درآمدهای کلانی از دولت های پشت پرده این حرکت دریافت می‌کنند.

 2. پیام :
  ۱۴ آبان ۹۵

  متاسفانه تاوان اهمال ژورنال ها رو باید تویسنده ها بدن. اینکه نویسنده از ریویوور آشنا استفاده کرده موضوعی هست که در همه ی دنیا انجام میشه. مهم نظر نهایی خود ژورنال هست که پییر ریویوو رو چجوری سازمان دهی کنه. نویسنده ها فقط در حد پیشنهاد میتونن ریویوور رو معرفی کنن. اکسپت نهایی از نظر علمی و از نظر ریویو با ادیتور اصلی و هیئت ادیتور ها هست. حالا اینکه پس از بیش از یکسال این موضوع مطرح میشه قدری عجیب هست و قاعدتا این ژورنال ها وادیتور های اونا هستند که باید جوابگوی عدم بررسی علمی و رییور باشند.
  وانگهی وقتی این موضوع به خود دانشمندان غربی که میرسه گویی ریویوو خیلی براشون مهم نباشه. مکررا این موضوع رو خودم دیده ام و تابلو ترینش در این مقاله جدید امریکایی هستThe effects of hibernation and forced disuse (neurectomy) on bone properties in arctic ground squirrels
  که در عرض چهار روز پروسه ی ریویوو انجام شده و مقاله اکسپت شده. تازه دو روز اون هم در روز های شنبه و یکشنبه یعنی تعطیلات گذشته!!
  Received : 18 M2016 2016; Accepred : 22 March 2016
  این هم لینکش که وقتی پی دی اف رو دانلود کنید میبینید تاریخشو.
  http://physreports.physiology.org/content/4/10/e12771.long

 3. مرتضی :
  ۱۶ آبان ۹۵

  ملت ایران باید در اینجور مسایل دقت بیشتری کنند مخصوصا اگر اتفاقی از سوی آمریکا بر ضد کشور عزیزمان صورت بگیرد. و در تخریب یکدیگر و هموطن خود قدمی برندارد تا مسایل روشن گردد.
  تا کی شتاب زده عمل کنیم و در آخر شرمندگی ببار آوریم؟؟
  تا کی خواسته های دشمن رو از روی ندونم کاری پیش ببریم و خود زنی کنیم ؟؟

  زنده باید ایران اسلامی

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.