به گزارش راه سوم به نقل از ایلنا، رئیس‌سازمان برنامه و بودجه گیلان در دیداری که توکلی مدیرکل فن‌آوری اطلاعات استان به همراه همکاران مجموعه خود با ایشان داشتند در خصوص اهمیت  فناوری جدید در گیلان گفت: فناوری اطلاعات در عصر کنونی رشد چشمیگری داشته و این موضوع در سال‌های آینده فراگیرتر خواهد شد.

وی افزود: در سرشماری نفوس و مسکن برای اولین‌بار از ثبت‌نام اینترنتی استفاده شد که با موفقیت همراه بود.

کیوان محمدی افزود: ضریب نفوذ اینترنت در استان گیلان در مقایسه با استان‌های دیگر پایین‌تر است و باید ساز و کاری ایجاد شود تا به میانگین کشوری برسیم.

وی افزود: فناوری اطلاعات گیلان باید برای دو دهه آینده برنامه‌ریزی داشته باشد که این برنامه بصورت مدون و مجزا در شورای برنامه ریزی استان در حضور استاندار گیلان  مطرح شود .

محمدی عنوان کرد: در گیلان کسی با فناوری جدید مخالفتی‌ندارد و در صورت برنامه‌ریزی درست و حساب شده و حمایت همه دستگاه‌ها  شاهد رشد چشمگیر در خصوص ضریب نفوذ اینترنت در گیلان خواهیم بود .

وی تصریح کرد: در بحث فناوری جدید باید نگاه کلان داشته باشیم و بتوانیم در گستره وسیعتر سرمایه‌گذاری کنیم .

رئیس سازمان برنامه وبودجه گیلان خاطر نشان کرد: آی تی هزینه نیست بلکه یک سرمایه گذاری برای آینده است و برای سرمایه گذاری در بخش آی تی، باید مطالعه کارشناسی شده داشت.

وی گفت: گیلان می تواند در دودهه آینده جهش اقتصادی بزرگی انجام دهد و این جهش مستلزم این است که بتوانیم زیر ساخت ها را آماده کنیم .

محمدی افزود: باید بخش خصوصی و دولتی در کنار هم در حوزه های فناوری با کار کارشناسی وارد شوند تا شاهد رشد شگرفی در این خصوص باشیم.

 مدیر کل فناوری ارتباطات و اطلاعات گیلان گفت: بزرگترین کاری که در گیلان باید انجام شود، ضریب نفوذ اینترنت را بالا ببریم و این امر به تلاش مضاعف نیاز دارد و اگر زیر ساخت ها صورت گیرد و ارگانهای ذیربط همکاری داشته باشند، سریع تر به هدف خود خواهیم رسید.

  وی گفت: اپراتورهایی مانند ایرانسل و همراه اول تمایل زیادی دارند که در استان سرمایه گذاری کنند  که در خصوص برخی از موارد، نیازمند همکاری بیشتر شهرداری ها هستیم .

محمدی افزود: پیشنهاد داده شد که ساماندهی موقت دکل ها در استانداری ایجاد شود تا این موانع برای سرمایه گذاری اپراتورها در گیلان برطرف گردد .

توکلی خاطر نشان کرد: با توجه به تغییر ساختار در فناوری ، اکثر اپراتورهای استان تمایل دارند که به مناطق صنعتی بروند و سرمایه‌گذاری کنند و به عنوان نمونه شرکت شاتل به مسکن مهر ورود کرده است که در مناطق روستایی نیز باید دولت ورود کند تا روستاه‌ها نیز از مواهب فناوری جدید بر خوردار شوند.