پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
شناسه خبر : 6056
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱:۵۱ | ارسال توسط :

عکس گرفتن با سلبریتی های محتضر حاصل کدام ویروس است؟

راه سوم: جامعه ایران طی سال‌های اخیر به پدیده و بلایی نوظهور و جدیدالورود مبتلا شده است. ویروس عکس گرفتن با چهره‌های معروفی که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند از آن دست رفتارهایی است که با هیچ منطقی نمی‌توان برایش توجیهی درخور یافت. توجیه یا دلیلی که بتواند بر ساختار استدلال‌های عقلایی استوار […]

عکس گرفتن با سلبریتی های محتضر حاصل کدام ویروس است؟

راه سوم: جامعه ایران طی سال‌های اخیر به پدیده و بلایی نوظهور و جدیدالورود مبتلا شده است. ویروس عکس گرفتن با چهره‌های معروفی که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند از آن دست رفتارهایی است که با هیچ منطقی نمی‌توان برایش توجیهی درخور یافت. توجیه یا دلیلی که بتواند بر ساختار استدلال‌های عقلایی استوار شده و بنیانی قابل تامل را بنا نهد. این ویروس به سرعت در حال فراگیر شدن است. ویروسی که بی‌تردید از ظرفیت تکثیر بی‌رویه و مسری بودن نیز برخوردار است. طی سال‌های اخیر موارد مختلف و متعددی از این دست را می‌توان مشاهده کرد. از بازنشر سلفی با جنازه پدر در اینستاگرام یک شهروند عادی تا عکس فیگوراتیو چهره‌های سیاسی در کنار بدن
نیمه جان اسطوره‌ای ورزشی، فرهنگی، سیاسی، هنری یا… طی این سال‌ها مشاهده شده و روز به روز بر تعداد و حجم آن افزوده می‌شود.
پرسش اصلی اینجاست که در جامعه ایران چه اتفاقی رخ داده است؟ چرا مردمی که تا چندی پیش ـ و نه خیلی دور ـ برای میت احترامی قائل بودند و از حال احتضار می‌گفتند و سعی داشتند در این لحظات برای فرد در حال جان دادن به فراخور اعتقادات و باورهاشان مناسکی به انجام برسانند، با این موضوع تا این حد عادی و بی‌اهمیت و حتی سطحی برخورد می‌کنند؟
گویی داستان پیچیده مرگ، وضعیت فرد در حال مرگ، شرایط خانواده و نزدیکان او در این حالت و… به هیچ انگاشته شده و مرگ این افراد به فرصتی برای عرضه اندام رسانه‌‌ای تبدیل می‌شود. جالب آنجاست که این متاع نامیمون و ناخوشایند خریداران و مخاطبانی نیز دارد که به دلایل مختلف و با بهانه و بی‌بهانه، طالب آنند. گروهی برای ارضای حس ترهم خود، دسته‌‌ای با هدف اطفاء کنجکاوی‌های کودکانه و جماعت دیگری از سر ولنگاری و بی‌سلیقگی به این تصاویر توجه می‌کنند.
از جمله عوامل موثر در بروز چنین وضعیتی را می‌توان در بی‌پروایی رسانه‌ها و مطبوعات در انتشار تصاویر دلخراش و بازتاب گسترده آنان در رسانه‌های صوتی و تصویری دانست. اندک بررسی میدانی آشکارا نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از اصحاب رسانه کوچک‌ترین احتیاطی در نشر و انعکاس گسترده چنین تصاویری ندارند. این وضعیت آرام‌آرام جامعه را به سمت و سویی هدایت کرده که کمترین حساسیت ممکن را نسبت به موضوع دلخراشی مرگ و ناگواری آن برای دیگران دارند. مردمانی که حاضر می‌شوند در سپیده دم از منزل خود خارج شوند و به تماشای صحنه اعدام بروند؛ در شبکه‌های اجتماعی به جستجوی تصاویر هرچه دلخراش‌تر بنشینند و با دوربین‌های شخصی و موبایل‌هایشان به بازی با مرگ برخیزند. این همه را باید در نوع سیاست‌ورزی و مدیریت رسانه‌های عمومی جستجو کرد.
انتشار تصاویر جنازه عاملان شهادت ماموران نیروی انتظامی شهرستان خاش از سوی برخی کانال‌های تلگرامی و گروه‌های واتساپی برخی سایت‌های خبری استان سیستان و بلوچستان و به دنبال آن انتشار پی در پی وگسترده در فضای مجازی که گویی در این باره نوعی مسابقه بین کانال‌ها وگروه‌های متعدد در اپلیکیشن‌های موبایل شکل گرفته بود، در ایامی
نه چندان دور، یکی از اصلی‌ترین رویدادهایی بود که در این حوزه به وقوع پیوست. موضوع «تصاویر خشن» و رعایت معیارها و ملاحظات رسانه‌ای انتشار آن یکی از مسائل بسیار مهم و حائز اهمیت است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. خبر شهادت ماموران نیروی انتظامی در حین انجام وظیفه از سوی اشرار، حادثه دردناکی بود و در این شکی نیست. بی‌شک چنین رویدادهایی قلب هر انسان آزاده‌ای را می‌آزارد و خانواده وهمکاران‌شان را سیاه‌پوش عزیزان‌شان می‌کند. اما چه نیازی به بازنشر و انتشار گسترده تصاویر خشن و دلخراش شهادت آنان در رسانه‌های جمعی است؟ پس از انتشار گسترده این رویداد، خانواده‌های داغدار و افکار عمومی منتظر دستگیری و مجازات عاملان شهادت این نیروها بودند.به همین دلیل پس از کشتن آنان شاهد مخابره عکس‌هایی از جنازه عاملان شهادت در فضای مجازی بویژه اپلیکیشن‌های موبایل بودیم. مولفه‌های تصویری و در این جا عکس، به دلیل مستندبودن، ماندگاری و اثرگذاری بالا به مراتب تاثیر بیشتری از یک متن دارد و بعضا با انتشار یک تصویر موجی راه می‌افتدکه هرگز با متن خبری ممکن نیست. هر رسانه ای متناسب با سیاست‌های رسانه، نیاز مخاطبان و توجه به عوامل درون و برون رسانه دست به انتشار محتوا (تصاویر و یا متن) می‌زند و این که کدام عکس، با چه هدف، در کدام رسانه و چگونه انتشار
می یابد، خود تکنیکی اثرگذار است. اگر بپذیریم تصویری خشن است که باعث جریحه‌دار شدن و آزاردگی روان مخاطب و به مخاطره افتادن امنیت روانی جامعه می‌شود، می‌توان انتشار عمومی تصاویر جنازه عاملان شهادت ماموران نیروی انتظامی در خاش، تصاویر جنازه هلاکت شرور معروف در ایرانشهر بدور از اعمال و جرم آنان و همچنین عکس‌های پیکر راننده دادستان زابل و چندتن از نیروهای نظامی در درگیری با اشرار و معاندین را در دسته تصاویر خشن قرار داد که با این تفسیر «تصاویر خشن» باید با رعایت ملاحظاتی منتشر شوند تا منافع جمعی هم تامین گردد.
در خصوص انتشار تصاویر خشن – و در این جا جنازه – عدم انتشار و یا انتشار با رعایت ملاحظات نظرات متفاوتی وجود دارد. بعضا نمایش تصاویر خشن را در گسترش خشونت در جامعه،افزایش آستانه تحمل مخاطبان و عادی سازی خشونت موثر می‌دانند. لذا درخصوص تعریف تصویر خشن و مدیریت انتشار آن نظر قطعی وجود ندارد. امابه طور کلی می‌توان گفت عکس‌هایی که باعث آزردگی خاطر و اذیت شدن روحی افراد بشود خشن هستند و به همین جهت در این باره تردید وسوال‌های جدی مطرح است. از جمله این که:
ـ آیا نمایش تصاویر خشن تا چه میزان برای مخاطب قابل پذیرش است؟
ـ آیا نمایش تصاویر خشن باعث ترویج خشونت می‌شود و از حساسیت روانی مخاطب می‌کاهد؟
ـ چه روش‌هایی وجود دارد تا بدون نمایش تصاویر خشونت‌آمیز، عمق حادثه و واقعیت را انعکاس داد؟
ـ رسانه‌ها برای انتشار این قبیل از تصاویر چه ملاحظاتی را باید رعایت نمایند؟
امّا آنچه مسلم است این که به دلیل اهمیت موضوع و ایفای رسالت رسانه‌ای می‌توان نوع روتوش‌شده ـ به لحاظ محتوایی ـ این تصاویر را با رعایت اصول حرفه‌ای منتشرکرد. تصاویر خشن جزء جدایی ناپذیر برخی رویدادها هستند و دانستن حق مخاطب است و باید بدانند و ببینند و از طرفی رسانه هم باید به وظیفه اطلاع رسانی خود عمل کند. ولی رسانه باید در کنار احترام به علایق و حق مردم به دانستن (بویژه انتشار اخبار حوادث که یکی از بخش های پرطرفدار رسانه هاست به دلیل ارزش های خبری بالا و جذابیت) از این ظرفیت برای عبرت آموزی و جلوگیری از تکرار اعمال مجرمانه با رعایت برخی ملاحظات استفاده کند و به سلامت و امنیت جسمی و روحی مخاطب هم توجه کند. نکته‌ای که از دید بسیاری از اصحاب رسانه مغفول مانده و گاهی چنان درگیر انتشار اخبار و حوادث جنجالی هستند که سلامت روانی و آستانه تحمل مخاطب را به هیچ می‌انگارند و توجهی به آن ندارند. در این راستا باید توجه شود که انتشار تصاویر خشن، حتی اگر انتشار آن‌ها لازم باشد، باید با ملاحظات و محدودیت‌هایی انجام شود. محدودیت‌هایی که بتواند زمینه سلامت روانی و بصری جامعه را فراهم آورد.
ملاحظات مهم انتشار تصاویر خشن
ـ دادن هشدارهای لازم قبل از پخش این گونه تصاویر و عذرخواهی از مخاطبان بابت پخش آن در برخی مواقع،با هدف جلوگیری از به مخاطره افتادن جان بیماران و دادن امکان تصمیم گیری قبل از دیدن آنها از مسئولیت های رسانه و حقوق مسلم مخاطبان است.
ـ پخش تصاویر به صورت مات شده.
به عنوان مثال در اواخر اردیبهشت ماه ۱۳۹۲رسانه ها از اقدام یکی از مخالفان دولت سوریه در شکافتن سینه سرباز سوری وبه دندان گرفتن قلب وی خبر دادند. زمانی که پرس‌تی‌وی به انتشار این خبر همراه با فیلم و عکس پرداخت تنها از تکنیک مات کردن تصویر بهره گرفت.
ـ نمایش تصاویر از نمای دور
مردم حق دارند بدانند و رسانه نیز می‌تواند با رعایت ملاحظات این گونه تصاویر را پخش کند تا ماهیت گروه‌های بزهکاران خشن را برای مخاطبان آشکار نماید. البته این نکته نباید و نمی‌تواند توجیهی برای بازنشر بی‌برنامه و بی‌دلیل تصاویر خشن باشد. نکته مهم تر این است که نباید در پخش این گونه تصاویر افراط و زیاده‌روی کرد زیرا باعث عادی سازی و کاهش حساسیت مردم می‌شود.
شاید به زعم برخی باید تصویر جنازه مجرمان و اشرار منتشر شوند تا عبرت آموزی برای سایر اشرار و بزهکاران باشد. هر چند گاهی نقش رسانه ها در انتشار تصاویر خشن و دلخراش باعث جلب توجه مسئولان و افکارعمومی به موضوع می شود تا از این رهگذر آن معضل برطرف شود که انتشار تصاویر زلزله بم را می توان از این نوع نام برد. ولی این نکته که انتشار و چاپ این تصاویر تا چه حدی در عبرت آموزی و کاهش این نوع جرایم موثراست، نتیجه گیری قطعی وجود ندارد و در پاره ای موارد انتشار این قبیل تصاویر با علم و صرفا برای تفنن و تفریح و جذب گروهی از مخاطبان منتشر شود.
در مجموع باید دانست که هیچ استدلال قابل دفاعی برای انتشار این تصاویر تاکنون وجود نداشته است و موضوع جلوگیری از جرم و جنایت و عبرت آموزی بیشتر به بهانه‌‌ای می‌ماند. هیچ آموزه دقیق جامعه‌شناختی و اصولی تایید نمی‌کند که انتشار این تصاویر می‌تواند در کاهش جرم و جنایت موثر واقع شود؛ بلکه آنچه در نتیجه این اقدام تاکنون رخ عیان ساخته است، واکسینه شدن و مقاومت بی‌بدیل احساس و روان جامعه نسبت به موضوع مرگ است. همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد کار به جایی رسیده که مرگ هم به اسبابی برای بازی سلفی گرفتن تبدیل شده و هیچ پرهیز از آن نمی‌شود. موضوع آنگاه شکل ناگوارتری به خود می‌گیرد که این فضای عمومی بخشی از جامعه نخبگان کشور را هم با خود همراه می‌کند و نخبگان سیاسی و اجتماعی سعی می‌کنند تا از این قافله عقب نمانند و به جماعت سلفی گیران با مرگ می‌پیوندند. این رابطه ناکارآمد دوسویه جامعه را به سمت بی‌تفاوتی بصری و در نهایت انفعال در برابر خشونت می‌کشاند. برای مردمی که تصاویر معروف‌ترین شخصیت‌های شهر و کشورشان را در کنار فردی در حال جان کندن دیده‌اند، دیدن صحنه نزاع خیابانی، زورگیری و قتل و اعدام، هیچ احساسی را برانگیخته نمی‌کند. مردم چنین جامعه‌ای دیگر از خود نخواهند پرسید که چرا نزاع؟ چرا قتل؟ چرا مرگ؟ چرا …؟ و این بی‌پرسشی و انفعال و بی‌تفاوتی، موجب نهادینه شدن خشونت در چنین جامعه‌ای می‌شود. خشونت نهادینه شده، موقعیت نامناسب و خطرناکی را فراروی ساختارها و نهادهای مدنی قرار می‌دهد. موقعیتی که بی‌تردید باید برای آن چاره‌‌ای جست و درخصوص آن دقت ویژه‌ای داشت. به هر روی، یکی از بازیگران اصلی چنین صحنه‌ای رسانه‌ها ـ بخصوص رسانه‌های تصویری ـ هستند. این دست رسانه‌ها هستند که باید در انتشار تصاویر خشونت‌بار ملاحظه بیشتری داشته باشند. در کنار رسانه‌ها، باید به شخصیت‌هایی که دوست دارند به هر طریقی محبوب مردم باشند و به هر بهانه‌ای سعی می‌کند در متن یا حاشیه اخبار قرار بگیرند، هشدار داد که این بازی، بازی خطرناکی است و این خطر می‌تواند دامان هر فردی از جمله مدیران بالادستی را نیز بگیرد.

منبع: ابتکار

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.