پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
شناسه خبر : 6300
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۵ | ارسال توسط :

سواحل دریای خزر به حیاط خلوت خوش نشین ها تبدیل شده است

راه سوم: به گزارش پایگاه خبری رشت پرس زمین خواری در کشور به شیوه‌های مختلف بروز می‌کند گاهی معدنی شده سر از کوه درمی آورد و گاهی به شکل ویلایی زمین، سواحل، دریا، باغات یا جنگل را اشغال می‌کند؛ در حالی  زمین، کوه، ساحل و دریا جزو انفال عمومی محسوب شده و قابل واگذاری نیستند […]

سواحل دریای خزر به حیاط خلوت خوش نشین ها تبدیل شده است

راه سوم: به گزارش پایگاه خبری رشت پرس زمین خواری در کشور به شیوه‌های مختلف بروز می‌کند گاهی معدنی شده سر از کوه درمی آورد و گاهی به شکل ویلایی زمین، سواحل، دریا، باغات یا جنگل را اشغال می‌کند؛ در حالی  زمین، کوه، ساحل و دریا جزو انفال عمومی محسوب شده و قابل واگذاری نیستند

زمین خواری در کشور به شیوه‌های مختلف بروز می‌کند گاهی معدنی شده سر از کوه درمی آورد و گاهی به شکل ویلایی زمین، سواحل، دریا، باغات یا جنگل را اشغال می‌کند؛ در حالی  زمین، کوه، ساحل و دریا جزو انفال عمومی محسوب شده و قابل واگذاری نیستند اما طبق اظهارات نمایندگان مجلس برخی دستگاه های دولتی و افراد ذی نفوذ آنها را  به راحتی تصاحب می‌کنند.

برخی افراد سودجو به طرق مختلف دریا و ساحل آن را تصاحب و به ملک شخصی تبدیل کرده و با این ترفند دریا را یک گام به عقب می رانند به گونه ای سواحل دریای خزر به حیاط خلوت خوش نشین ها تبدیل شده در حالی که  ساماندهی سواحل دریای خزر در دولت قبل مورد تصویب قرار گرفت که آزادسازی حریم ۶۰متری دریای خزر از بندهای آن بود.

نمایندگان مردم در خانه ملت با انتقاد از اینکه اغلب کوه خواران و زمین خواران استان های شمالی از رانت های دولتی و افراد ذی نفوذ در دستگاه های اجرایی برای  نیل به هدف خود استفاده می کنند، یادآور شدند هر چند در رابطه با زمین خواری گردنه حیران سختگیری هایی از سوی دستگاه های متولی انجام شد اما هنوز شاهد افزایش پدیده کوه خواری و زمین خواری در استان های شمالی هستیم.

نمایندگان مردم در مجلس با بیان اینکه مجازات‌های درنظر گرفته برای کوه خواران و زمین خواران بسیار از کمتر از سود و منفعت کسب شده از سوی متجاوزان به عرصه های طبیعی است مطرح می‌کنند مجازات متعدیان و متجاوزان به عرصه‌های طبیعی باید تشدید شود.

البته برخی نمایندگان مجلس هم تاکید دارند تا زمانی که باندهای قدرت و ثروت در این رابطه وجود داشته باشد تصویب قوانین جدید راه به جایی نخواهد برد و این افراد با همکاری مدیران دولتی از قانون عبور می کنند مگر اینکه ستاد مبارزه با این چنین معضلاتی تشکیل شود.

شاعری: سودجویان در پشت پرده کوه خواری‌ها شناسایی شوند/ تجاوز به عرصه‌های طبیعی برای متجاوزان صرفه اقتصادی دارد

علی محمد شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه برخی افراد سودجو و قانون شکن در استان‌های شمالی به بهانه فعالیت های معدنی، اقتصادی و عمرانی به سمت تخریب جنگل و منابع طبیعی کشور هجوم آورده‌اند، افزود: متجاوزان به عرصه های طبیعی، چشم انداز کوه ها و منابع طبیعی استان های شمالی را  بی رحمانه تخریب و زمینه آلایندگی محیط زیست را فراهم کرده اند.

نماینده مردم نکا، گلوگاه و بهشهر در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه تجاوز به عرصه های طبیعی برای متجاوزان صرفه اقتصادی دارد، تصریح کرد: سودجویان به منابع طبیعی و کوه ها و اراضی کشاورزی تجاوز و تعدی کرده و با تغییر کاربری عرصه های طبیعی و کشاورزی را تبدیل به کاربری هایی می کنند که برای قشر خاص صرفه اقتصادی دارد اما در تضاد با منافع ملی ومردم است.

تخریب کوه ها و منابع طبیعی سیلاب های ویرانگر و وحشتناک را به دنبال خواهد داشت

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه تخریب کوه ها و منابع طبیعی سیلاب های ویرانگر و بسیار وحشتناک را به دنبال خواهد داشت، یادآور شد: متاسفانه کوه ها که جز انفال کشور هستند توسط افراد سودجو و مخرب به آلاینده های بصری تبدیل شده و زمینه را برای بروز انواع حوادث و بلایای طبیعی فراهم می کنند.

عمده علت بروز پدیده کوه خواری عدم برخورد قضایی مناسب و دور زدن قانون

وی عمده علت بروز پدیده کوه خواری درکشور را عدم برخورد قضایی مناسب و دورزدن قانون از سوی سودجویان دانست و گفت: هر چند هر نوع برداشت و بهره برداری از مناطق کوهستانی باید بر اساس ضوابط، مقررات و کسب مجوز از مراجع ذی ربط و ذی صلاح و همچنین با رعایت مسائل زیست محیطی باشد اما متاسفانه برخی بدون طی چنین مراحلی تنها با رابطه بازی و دورزدن قانون اقدام به برداشت های غیرمجاز از کوه های کشور و مناطق شمالی می کنند.

تاکید بر لزوم شناسایی پشت پرده های کوه خواری

شاعری با تاکید بر لزوم شناسایی پشت پرده های کوه خواری، گفت: امید می رود دستگاه قضا و دستگاه های نظارتی پشت پرده های این اقدام ناشایست و نامناسب را شناسایی و دلالانی که مشغول فعالیت در این عرصه هستند را مورد تعقیب و پیگرد قانونی قرار داده و برخورد قضایی مناسب با متجاوزان، دلالان و افراد سودجو در این عرصه داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم تشدید نظارت وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی کشور تاکید کرد و ادامه داد: این دستگاه ها باید با توجه جدی به این موضوع سازوکارهای مناسب را برای جلوگیری از بروز معضل کوه خواری در دستور کار خود قرار داده و به هیچ عنوان اجازه فعالیت های معدنی در مناطق کوهستانی که در معرض دید و منظر عموم هستند را ندهند.

دستگاه های ذی ربط نباید با فشار قدرت، مجوز برداشت های غیرقانونی از کوه ها را صادر کند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دهم، با تاکید بر اینکه دستگاه های ذی ربط نباید با فشار قدرت، مجوز برداشت های غیرقانونی از کوه ها را صادر کنند، تصریح کرد: مجوزهایی که برای انجام کارهای عمرانی و اقتصادی صادر می شود نباید تحت فشار قدرت برخی انجام شود زیرا مجوزهایی که به ظاهر برای کارهای عمرانی و اقتصادی صادر می شود بدون ارزیابی و ملاحظات زیست محیطی و عمدتا با فشار مافیای قدرت، ثروت و زر و زور است.

شاعری با بیان اینکه مجازات های در نظر گرفته برای کوه خواران و زمین خواران بسیار از کمتر از سود و منفعت کسب شده از سوی متجازان به عرصه های طبیعی است، گفت: مجازات متعدیان و متجاوزان به عرصه های طبیعی باید تشدید شود و اگر خلاء قانونی در رابطه با حفظ جنگل ها و مراتع احساس می شود بهتر است دستگاه های ذی ربط سریع و به قید فوریت این موضوع را در قالب لایحه به مجلس ارائه کنند زیرا مجلس این آمادگی را دارد که نسبت به تصویب قوانین مناسب  برای حفظ منابع طبیعی و مقابله با کوه خواری اقدام کند.

لزوم افزایش تعداد نیروی محیط بان، جنگل بان و   یگان حفاظت منابع طبیعی برای حفاظت بهتر از منابع طبیعی

نماینده مردم نکا، گلوگاه و بهشهر در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم افزایش تعداد نیروی محیط بان، جنگل بان و  یگان حفاظت منابع طبیعی برای حفاظت بهتر از منابع طبیعی و جلوگیری از تعرض و تعدی به منابع طبیعی تاکید کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته کمیسیون کشاورزی هم به دنبال تصویب قوانین مناسب برای مقابله با متعدیان و متجازان به عرصه های طبیعی است؛ هر چند تصویب قوانین به تنهایی راهکار مقابله با این افراد سودجو نیست و باید شبکه مافیایی کوه خواری و زمین خواری در کشور شناسایی و ریشه کن شود.

جعفرزاده ایمن آبادی: استفاده از ظرفیت جوامع محلی، مهمترین راهکار مقابله با کوه خواری

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس دهم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه دولت به تنهایی توان مقابله با معضل کوه خواری و حفاظت از منابع طبیعی استان های شمال کشور را ندارد، افزود: متاسفانه شاهد کوه خواری و ساحل خواری در استان های شمالی هستیم  به گونه ای که برخی زیر سایه بی توجهی دستگاه های ذی ربط تا حد خشک کردن دریا و تصرف آن هم پیش رفته اند در حالی که دولت به تنهایی توان مقابله با چنین تخلفاتی را ندارد؛ بهتر است دولت از ظرفیت جوامع محلی برای شناسایی عاملان کوه خواری و کاهش تخلفات زیست محیطی استفاده کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، از سختگیری های بی مورد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در رابطه با حفظ منابع طبیعی انتقاد کرد و گفت: اقدام درستی نیست که این دستگاه از ظرفیت بخش خصوصی و جوامع محلی برای حفاظت از محیط زیست استفاده نکند و هیچ گونه برنامه ای هم در این ارتباط نداشته باشد در حالی که همین سختگیری های بی مورد باعث شده برخی افراد به شیوه کاملا غیرقانونی اقدام به تصاحب کوه و جنگل کنند.

وی ادامه داد: این دستگاه هیچ گونه برنامه ای برای مقابله با کوه خواری نداشته و علاوه بر این به تنهایی و بدون همراهی و کمک مردم و جوامع محلی قادر به حفاظت از مجموعه بزرگ منابع طبیعی کشور هم نیست.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: در گذشته که دامداران در طبیعت بودند شاهد تخلفات کمتری در این عرصه بودیم و نهایت اهتمام خود را در حفظ منابع طبیعی به کار می بردند اما از زمانی که دولت و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیرداری کشور اقدام به خروج این افراد و دام آنها از منابع طبیعی کردند شاهد بروز مشکلاتی در این عرصه هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، استفاده از ظرفیت جوامع محلی برای حفاظت از جنگل و منابع طبیعی کشور را در کاهش تخلفات این عرصه و حفاظت بهتر از منابع طبیعی کشور موثر خواند و گفت:  با همکاری جوامع محلی در حفاظت از محیط زیست معضلاتی مانند کوه خواری و زمین خواری هم در این عرصه کاهش چشمگیری خواهد داشت.

وی یادآور شد: دولت به راحتی می تواند موضوع استفاده از ظرفیت جوامع محلی برای حفاظت از منابع طبیعی را در قالب طرح هایی تدوین و به صورت آزمایشی و پایلوت در کوه های شمال کشور اجرایی وعملیاتی کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه محرومیت های اجتماعی باید جایگزین مجازات حبس کوه خواران و متعدیان به منابع طبیعی شود، تصریح کرد:  از جمله ایرادات ما در زمینه قوانین این است که مجازات متخلفان و متعدیان به طبیعت کشور بیشتر به زندان ختم می شود در حالی که اگر محرومیت های اجتماعی را به جای جرائم در نظر بگیریم بسیاری از مشکلات حوزه محیط زیست رفع می شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه مجازات کوه خواران به صورت نقدی و بسیار اندک است، تصریح کرد: بالاترین حکم کوه خواری زندان است و چون توان زندانی کردن افراد هم وجود ندارد به آنها مرخصی می دهند در حالی که اگر محرومیت های اجتماعی جایگزین زندان و جرائم نقدی شود تاثیر بیشتری در کاهش تخلفات این عرصه دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته در مدت اخیرطرحی تحت عنوان ادغام منابع طبیعی با محیط زیست داشتیم که متاسفانه نمایندگان در این باره امضای خود را پس گرفتند؛ به صورت جدی نیاز است سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و حفاظت محیط زیست تمهیدات لازم را برای مقابله با کوه خواری اتخاذ کنند و تمامی اهتمام خود را در حفاظت و حراست از منابع طبیعی کشور داشته باشند.

کوچکی نژاد: لزوم تشکیل ستاد ویژه مبارزه با معضل کوه‌خواری/ باندهای قدرت‌وثروت وجود داشته باشند، قوانین بلااثر می‌مانند

جبار کوچکی نژاد نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر لزوم تشکیل ستاد ویژه‌ای متشکل از قوه قضائیه،  وزارت اطلاعات و دیگر دستگاه های اجرایی برای ارزیابی عملکرد دستگاه های مرتبط با پدیده کوه خواری، شن خواری و زمین خواری در کشور به ویژه در استان های شمالی، گفت: با توجه به سیاست های مقام معظم رهبری در رابطه با حفظ محیط زیست و فضای سبز باید نهایت اهتمام خود را در مدیریت پدیده کوه خواری و زمین خواری داشته و نسبت به تشکیل ستاد مذکور اقدام کنیم؛ در غیر این صورت باید همچنان شاهد کوه خواری، شن خواری و زمین خواری در کشور باشیم.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه اغلب کوه خواران، شن خواران و زمین خواران استان های شمالی از رانت های دولتی و افراد ذی نفوذ در دستگاه های اجرایی برای  نیل به هدف خود استفاده می کنند، تصریح کرد: هر چند در رابطه با زمین خواری گردنه حیران سختگیری هایی از سوی دستگاه های متولی انجام شد اما هنوز شاهد افزایش پدیده کوه خواری و زمین خواری در استان های شمالی هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه شیوع پدیده شن‌خواری در رودخانه سپید رود وحشتناک تر از زمین خواری گردنه حیران است، یادآور شد: سودجویان و رانت خواران هزاران میلیارد از اموال مردم و بیت المال را به تارج برده و حیات یکی از بزرگترین رودخانه های کشور را در معرض تهدید جدی قرار داده اند.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی،  از عملکرد ضعیف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و همچنین وزارت نیرو در رابطه با پدیده کوه خواری، شن خواری و زمین خواری انتقاد کرد و گفت: این دستگاه ها در این رابطه ضعف داشته و تاکنون نتوانسته اند این پدیده ها را مدیریت کنند.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، با تاکید بر اینکه تصویب قوانین جدید جوابگوی مقابله با زمین خواری، شن خواری و کوه خواری نیست، افزود: زیرا رانت های قانونی ریشه اغلب زمین خواری، کوه خواری و ریگ خواری است و تا زمانی که باندهای قدرت و ثروت در این رابطه وجود داشته باشند تصویب قوانین جدید راه به جایی نخواهد برد و این افراد با همکاری مدیران دولتی از قانون عبور می کنند مگر اینکه ستاد مبارزه با این چنین معضلاتی تشکیل شود.

قاضی پور: تصاحب سواحل شمالی از سوی اشخاص بانفوذ و سازمان‌های دولتی

نادر قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه سواحل متعلق به تمامی مردم است نه قشری خاص، گفت: متاسفانه اشخاص بانفوذ و برخی ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی سواحل شمال کشور را میان خود تقسیم کرده‌اند به طوری که با اندکی توجه به وضوح شاهد این موضوع در شهرهای شمالی کشور هستیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، از تصاحب سواحل آستارا تا ترکمن از سوی افراد خاص و برخی ارگان های دولتی انتقاد کرد وگفت:  این افراد با تصاحب سواحل، مردم را از استفاده آن محروم کرده اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر لزوم آزاد سازی سواحل، گفت: دریا و سواحل متعلق به تمامی مردم بوده و همه باید از زیبایی آن لذت ببرند نه اینکه قشری خاص با تصاحب آن این حق عمومی را از مردم سلب کنند.

وی با انتقاد از اینکه متولی واحدی برای آزادسازی سواحل وجود ندارد، وضعیت سواحل را در استان های شمالی بسیار نامطلوب خواند و گفت: در حالی افراد خاص و با نفوذ به حریم دریا نفوذ و اقدام به ویلاسازی کرده اند که وزارت نیرو در خواب غفلت به سر می برد.

قاضی پور تاکید بر اینکه وزارتخانه‌های نیرو و راه و شهرسازی باید با طراحی برنامه ای ۵ الی ۱۰ ساله نسبت به آزادسازی سواحل اقدام کنند، یادآور شد: به دلیل سوء مدیریت دریاچه ارومیه خشک شد بنابراین نباید بگذاریم دریای خزر هم زیر سایه بی توجهی دستگاه های ذی ربط زیبایی و ظرفیت های خود را از دست بدهد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس دهم، با بیان اینکه دریا متعلق به آیندگان است و سودجویان نباید به حریم دریا متعرض شوند، درباره تشکیل سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل، گفت: این سازمان در جهت آزادسازی و جلوگیری از تعرض به سواحل باید تشکیل و تمامی سازمان ها آن تبعیت کنند نه آنکه منبع درآمدی برای افراد خاص باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بهتر است با اذن و اجازه از مقام معظم رهبری، نیروهای مسلح هم  نسبت به آزادسازی سواحل اقدام کنند مگر بنادر مخصوص، که حد و حدود این بنادر هم بهتر است مشخص شود.

محجوب: هشدار نسبت به تصرفات غیرقانونی در سواحل شمالی/ لزوم تشکیل سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل

علیرضا محجوب، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با هشدار نسبت به تصرفات غیرقانونی سواحل  از سوی افراد سودجو، گفت: متاسفانه در استان های شمالی به ویژه گیلان و مازنداران شاهد تصرفات غیرقانونی سواحل از سوی افراد سودجو هستیم در حالی که سواحل ثروت ملی کشور و متعلق به عموم است.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم برخورد جدی با تصرفات غیرقانونی سواحل در استان های شمالی تاکید کرد و گفت: از آنجایی که این موضوع دست اندازی به حقوق عمومی است بنابراین به صورت جدی می طلبد دستگاه قضا با این افراد به شدت برخورد کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه سواحل استان‌های شمالی به نام حقوق عمومی باید از سودجویان پس گرفته شود، تصریح کرد: ساحل خواران غاصب حقوق عمومی مردم هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، بر لزوم تشکیل سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل برای مقابله با تصرفات غیرقانونی در سواحل تاکید کرد و گفت: هر چند به بروکراسی اداری برای رفع این معضل خیلی خوشبین نیستم اما وجود سازمان مسئولی که بتواند با این معضل مقابله کند بهتر از نبود آن است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هزینه تشکیل سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل بسیار بالا است، گفت: نباید فراموش کرد که بروکراسی هزینه بسیاری داشته و مردم و دولت باید هزینه آن را بپردازند./رشت پرس

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.