پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 6417
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۷ | ارسال توسط :

جامعه ما سیاست زده شده است/اگر غرب تماما فاسد بود به این رشد علمی و اقتصادی نمی‌رسید

راه سوم: من به عنوان خادم شما به صراحت می‌گویم هیچ نیازی در جامعه ما بالاتر از اشتغال جوانان نیست رییس‌جمهور گفت: همه اسلام و همه ادیان آسمانی ریشه و روحشان درست نقطه مقابل چیزی است که امروز افراطیون در جهان فریاد می‌زنند. به گزارش خبرآنلاین حجت الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه همه اسلام […]

جامعه ما سیاست زده شده است/اگر غرب تماما فاسد بود به این رشد علمی و اقتصادی نمی‌رسید

راه سوم: من به عنوان خادم شما به صراحت می‌گویم هیچ نیازی در جامعه ما بالاتر از اشتغال جوانان نیست

رییس‌جمهور گفت: همه اسلام و همه ادیان آسمانی ریشه و روحشان درست نقطه مقابل چیزی است که امروز افراطیون در جهان فریاد می‌زنند.

به گزارش خبرآنلاین حجت الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه همه اسلام و همه ادیان آسمانی ریشه و روحشان درست نقطه مقابل چیزی است که امروز افراطیون در جهان فریاد می‌زنند، گفت: افراط‌گر خود را می‌بیند و گروه مقابل را کوچک می‌پندارد و جز خود و یاران خود همه را ناحق می‌پندارد. در حالی که اساس اسلام این است که تمام جامعه بشری یک واحد است که یا برادران ما یا هم نوعان ما هستند.

اهم سخنان رییس دولت به شرح زیر است:

* ما نیازمند کمک هستیم و هیچ انسانی در جامعه امروز بدون یاری دیگران نمی‌تواند کمک ارائه کند. از صبحگاهان نیازمند کمک هستیم و در تمامی شبانه‌روز و تمامی زندگی، ما به دیگران احتیاج داریم. در تمام زندگی نیازمند کمک گرفتن و کمک کردن هستیم و باید یادمان باشد که مدیر و مسئول باید قدرت حفاظت از سرمایه‌ها را داشته باشند. نکند در زمان تصدی مسئولیت از سرمایه‌های مالی و مادی حفاظت نکنیم. از رابطه سالم به جامعه باید حفاظت کنیم و شکاف در میان مردم به وجود نیاوریم.

* بر سر مسائل غیر مفید برای جامعه وقت خود را تلف نکنیم. قرآن می‌گوید برای کارهای سطحی با یکدیگر بحث نکنید. هر قومی برای خود قبله و کتاب دارد و قرآن می‌گوید بر سر این موضوعات با یکدیگر بحث نکنید. بلکه آنچه مهم است، سبقت در کار خیر از یکدیگر است. به گونه‌ای که ما افتخارمان باید در خیررسانی به جامعه باشد. اولین خیر در جامعه “وحدت جامعه” و احترام به مذاهب و ادیان و پس از آن اقوام است. چراکه بنی آدم اعضاء یکدیگرند.

* باید سوال شود که چرا تا این اندازه شکاف و فاصله باید در خصوص مسائل کم اهمیت صورت بگیرد. نباید برای یک فعالیت به دیگران توهین کنیم و آنها را تخریب کنیم. آنچه مهم است ارزش‌های بنیادین و اخلاقی است. نباید اخلاق و محبت زیر پا گذاشته شود. چرا برای مسائل کوچک ارزشهای بزرگ جامعه را زیر پا می‌گذاریم؟

*من به عنوان خادم شما به صراحت می‌گویم هیچ نیازی در جامعه ما بالاتر از اشتغال جوانان نیست. هیچ خیری بالاتر از زمینه‌سازی برای نسل جوان ما نیست، بویژه آنها که مشکل جسمی دارند. از خیری که شرکت تولیدی را تشکیل داده و همه کارگران آن از معلولین هستند، خوشحال شدم. خیلی کار ارزشمندی است. امروز بالاترین خیرجمعی اشتغال برای جامعه ماست. بهترین خیر جمعی انسجام ملی است. خیر جمعی در این نیست که نذر کنیم در ایامی به مردم غذا بدهیم، البته این هم در جای خود خیرجمعی است، اما خیر جمعی در این است که وقتی می‌بینیم زندگی در تزلزل است و در خانواده‌ای شکاف ایجاد می‌شود، التیام بوجود بیاوریم.

* اگر توانستیم بخشی از وقت خود را وقف برای تربیت نوجوانان و ورزش آنها کنیم، این امر حائز اهمیت است و باید مردم را تشویق به ورزش ، نرمش و بهداشت کنیم.

* اگر سمن‌ها را تشکیل دهیم و با آن سازمان‌های مردم‌نهاد به محیط زیست کمک کنیم، خیر جمعی است و اخیرا در راستای جلوگیری از هدررفت آب دستورهایی به وزارت نیرو دادیم. طی گزارشی که این وزارتخانه ارائه داده ۳۰ درصد از لوله‌های آب در شهر و روستا به علت کهنگی موجب هدررفت می‌شود.

* وظیفه دولت و ملت است که دست به دست هم دهند و به صورت یک مجموعه عمل کنند. دولت اگر کاری می‌کند، در سایه مردم است.

* در دولت یازدهم اتکا به نفت را کم کردیم و حدود ۳۰ درصد به آن تکیه داریم و عمدتا ۷۰ درصد به مالیات‌هایی که دریافت می‌شود، متکی هستیم و این یعنی مردم خودشان کشور را اداره می‌کنند و همه باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات جامعه را برطرف کنیم.

* روز گذشته سه مرکز بزرگ تولید نفت را افتتاح کردیم که جای افتخار دارد و حدود ۷ میلیارد دلار در این راستا سرمایه‌گذاری شده است و این کار بسیار عظیمی است که البته مراکز گاز آن در حال سوختن است که به دنبال آن هوا و محیط زیست را آلوده می‌کنند و حل شدن این معضل منوط به سرمایه‌گذاری در بخش ال ان جی است. با این سرمایه‌گذاری بزرگ اشتغال درست کردیم و سرمایه مملکت را توسعه داده‌ایم و همزمان محیط زیست را در گوشه‌ای تخریب کردیم اما آن کسی که کارخانه ال ان جی را پایه‌گذاری می‌کند و سودی می‌کند، حقش است و به عنوان یک خیر جمعی تلقی می‌شود.

* گاهی ممکن است یک برنامه‌ای بنویسیم برای سهولت زندگی مردم که تاثیر بسزایی در جامعه دارد و حتی ممکن است یک هنرمند بخشی از وقت خود را برای آموزش و مهارت و اوقات فراغت جوانان بگذارد که همه اینها خیر جمعی است و این خیر جمعی معنای وسیع دارد.

* مصاحبه و گفتمان در جامعه سیاست‌زده شده است و خوب است این گفتمان به سمت اجتماعی و جمعی برود . فاستقبوالخیرات خیر جمعی را در نظر می‌گیرند و ما شاهدیم که دانشگاه‌های امریکا و اروپا تا حدود زیادی از طریق اوقاف اداره می‌شوند و موقوفات دانشگاه هاروارد ۳۳ میلیارد دلار است و سالی یک و نیم الی دو میلیارد دلار از طریق اوقاف به دانشگاه می‌رسد و ما نیز باید این کار را انجام بدهیم.

* ۷۰ دانشگاه بزرگ آمریکا درآمدشان از طریق اوقاف انجام می‌شود و اینگونه نیست که فکر کنیم در دنیای غرب نظم و کمک وجود ندارد. وقتی از غرب صحبت می‌کنیم، فکر می‌کنیم مفاسدی در غرب است و اگر همه غرب مفاسد بود، به رشد علمی و فرهنگی نمی‌رسیدند و ما باید بخش‌های مثبت آن را در نظر بگیریم.

* وزارتخانه‌ها مردم را تشویق و مردم نیز دستگاه‌های دولتی را تشویق می‌کنند و امروز به حمدالله بهتر از دیروز این فضا را در جامعه شاهد هستیم و خواهشم این است که بخشی از تلاش‌های ما در مسیر فاستقبوالخیرات باشد.

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.