پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 22 October , 2019
امروز : سه شنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۸ - 23 صفر 1441
شناسه خبر : 6453
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۰ | ارسال توسط :

معرفی ۲۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما

راه سوم: هنوز پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران فاصله قابل‌توجهی با پرمخاطب‌ترین فیلم دارد سمیه علیپور: اکران سال ۱۳۹۵ با رکوردهای تازه‌ای که دو فیلم «من سالوادور نیستم» به کارگردان منوچهر هادی و همچنین «پنجاه کیلو آلبالو» ساخته مانی حقیقی در جریان فروش ثبت می‌کردند آغار شد. تعداد بالای مخاطبانی که برای تماشای این فیلم‌ها به سالن […]

معرفی ۲۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما

راه سوم: هنوز پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران فاصله قابل‌توجهی با پرمخاطب‌ترین فیلم دارد

سمیه علیپور: اکران سال ۱۳۹۵ با رکوردهای تازه‌ای که دو فیلم «من سالوادور نیستم» به کارگردان منوچهر هادی و همچنین «پنجاه کیلو آلبالو» ساخته مانی حقیقی در جریان فروش ثبت می‌کردند آغار شد. تعداد بالای مخاطبانی که برای تماشای این فیلم‌ها به سالن سینما می‌رفتند آخر هفته‌های پرفروشی را از آن سینمای ایران می‌کردند، اما این روند با خاتمه دادن مسئولان سینمایی به اکران فیلم حقیقی و همچنین کاهش مخاطب «سالوادور…» به پایان رسید. در کنار این دو فیلم کمدی «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی برخلاف دو فیلم قبلی با فضای تلخ خود توانسته بود به محبوبیتی بالا در میان مخاطبان برسد. بهار سرسبز و پر رنگ و لعاب سینما، در تابستان نه تنها رنگ نباخت بلکه در ماه پایانی این فصل همزمان با شروع اکران «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی  رنگ تازه‌ای به خود گرفت.

فیلم فرهادی از راه رسید و به ترتیب رکورد مجموع فروش در یک روز نمایش، رکورد فروش آخر هفته و در پایان رکورد فروش تاریخ سینمای ایران را شکست تا همه این‌ها به نام هفتمین فیلم این کارگردان صاحب اسکار ثبت شود.

«فروشنده» برای رسیدن به این جایگاه باید از سقف فروش ۱۴ میلیارد و ۵۶۹ میلیونی فیلم «محمد رسول‌ الله(ص)» به کارگردانی مجید مجیدی می‌گذشت. فیلم فرهادی توانست در مدتی کمتر از نصف زمان اکران فیلم مجیدی این رکورد را بشکند.

هرچند اکنون نام فرهادی و فیلمش در صدر جدول فروش فیلم‌های تاریخ سینمای ایران قرار دارد، اما همچنان در تعداد مخاطبان آن به پای «عقاب‌ها» پرمخاطب‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نرسیده است. به این ترتیب که اگر امروز «عقاب‌ها» اکران می‌شد فروش آن با توجه به تعداد مخاطبش و قیمت بلیت به ۸۰ میلیارد تومان می‌رسید.

در ادامه نگاهی به ۲۰ فیلم صدرنشین در جدول پرفروش‌های سینمای ایران صورت می‌گیرد.

حال و هوای فیلم‌های پرفروش

در میان ۲۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما، چهار فیلم «فروشنده»، «ابد و یک روز»، «لانتوری» به کارگردانی رضا درمیشیان و «رسوایی» ساخته مسعود ده‌نمکی کارهایی با موضوعات و دغدغه‌های اجتماعی و فضای جدی محسوب می‌شوند.

اما همانطور که قابل پیش‌بینی است بیشترین تعداد فیلم‌های این فهرست متعلق به کارهای کمدی است. ۱۲ فیلم «ورود آقایان ممنوع» ساخته رامبد جوان، «آتش‌بس۲» به کارگردانی تهمینه میلانی، «اخراجی‌ها۲ و ۳» و «معراجی‌ها» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، «من سالوادور نیستم»،‌ »پنجاه کیلو آلبالو»،‌ «بارکد» به کارگردانی مصطفی کیایی، «نهنگ عنبر» ساخته سامان مقدم، «طبقه حساس» ساخته کمال تبریزی، «زاپاس» ساخته برزو نیک‌نژاد و «ایران‌برگر» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی مجموع کمدی‌های این جدول را تشکیل می‌دهند.

دو فیلم کودک «شهر موش‌ها۲» به کارگردانی مرضیه برومند و «کلاه قرمزی و بچه‌ننه» به کارگردانی ایرج طهماسب هم توانسته‌اند با همه سختی سینمای کودک ایران برای بقای خود، به جمع ۲۰ فیلم پرفروش بپیوندند.

در این میان تنها فیلم با تم مذهبی «محمد رسول‌الله (ص)» ساخته مجید مجیدی است که تا چند روز قبل رکورد پرفروش‌ترین فیلم در اختیار آن بود.

تک فیلم سیاسی این جدول نیز «بادیگارد» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیاست.

دو فیلمساز زن در میان سازندگان پرفروش‌ها

در جمع سازندگان پرفروش‌ترین فیلم‌ها نام دو کارگردان زن دیده می‌شود: مرضیه برومند با «شهر موش‌ها۲» و تهمینه میلانی سازنده «آتش‌بس۲». میلانی در عین حال همچنان این رکورد را نیز با خود دارد که برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران فیلم «آتش‌بس۱» به کارگردانی او توانسته بود به عدد فروش میلیاردی دست پیدا کند.

جوان‌ترین و مسن‌ترین فیلمسازان

اگر قرار باشد سازندگان فیلم‌های پرفروش از دیدگاه سن و سال و نسلی که در سینما به آن تعلق دارند مورد بررسی قرار بگیرند این جمع‌بندی حاصل می‌شود که سعید روستایی کارگردان «ابد و یک روز» با ۲۸ سال سن جوان‌ترین است و مسعود جعفری جوزانی کارگردان «ایران‌برگر» مسن‌ترین. رضا درمیشیان نیز دیگر کارگردان جوانی است که اسم او در این فهرست دیده می‌شود.

جعفری‌جوزانی را می‌توان از نخستین نسل کارگردانان مطرح بعد از انقلاب محسوب کرد. از نسل کمی بعد از او می‌توان نام کمال تبریزی، ابراهیم حاتمی و مجید مجیدی را در این فهرست دید. البته برومند هم در همان سال‌ها در تلویزیون کارگردانی می‌کرد و طهماسب نیز به عنوان بازیگر در سینما فعال بود.

سال‌های اکران

با توجه به تاثیر کاملا مستقیم قیمت بلیت بر رقم به دست آمده از فروش فیلم‌های سینمایی اغلب فیلم‌های فهرست ۲۰ تایی متعلق به سال ۱۳۹۵ هستند. تنها فیلم دهه ۸۰ «اخراجی‌ها۲» ساخته مسعود ده‌نمکی است که با فروش هشت و نیم میلیاردی در رتبه هشتم قرار گرفته است. ده‌نمکی تنها کارگردانی است که بیش از یک فیلم در این فهرست دارد. «معراجی‌ها»، «رسوایی» و «اخراجی‌ها۳» به کارگردانی او نیز در این فهرست جای می‌گیرد.

دو فیلم از سال ۱۳۹۴، پنج فیلم از سال ۱۳۹۳، دو فیلم از سال ۱۳۹۱ و دو فیلم از سال ۱۳۹۰ در جمع پرفروش‌ترین‌ها به چشم می‌آید.

نام فیلم کارگردان فروش (میلیارد تومان) سال اکران
فروشنده اصغر فرهادی ۱۴,۶۰۰ ۱۳۹۵
محمد رسول‌الله (ص) مجید مجیدی ۱۴,۵۶۹ ۱۳۹۴
من سالوادور نیستم منوچهر هادی ۱۴,۳۰۰ ۱۳۹۵
۵۰ کیلو آلبالو مانی حقیقی ۱۳,۶۵۵ ۱۳۹۵
شهرموش‌ها۲ مرضیه برومند ۱۱,۹۰۰ ۱۳۹۳
ابد و یک روز سعید روستایی ۱۱,۴۶۳ ۱۳۹۵
بارکد مصطفی کیایی ۱۱,۲۲۹ ۱۳۹۵
اخراجی‌ها۲  مسعود ده‌نمکی ۸,۵۰۰ ۱۳۸۸
نهنگ عنبر  سامان مقدم ۷ ۱۳۹۴
بادیگارد ابراهیم حاتمی‌کیا ۶,۶۰۰ ۱۳۹۵
لانتوری رضا درمیشیان ۶,۲۰۰ ۱۳۹۵
طبقه حساس کمال تبریزی ۵,۹۱۰ ۱۳۹۳
اخراجی‌ها۳  مسعود ده‌نمکی ۵,۹۰۰ ۱۳۹۰
کلاه قرمزی و بچه ننه ایرج طهماسب ۵,۷۵۰ ۱۳۹۱
رسوایی مسعود ده‌نمکی ۵,۷۰۰ ۱۳۹۱
آتش‌بس۲ تهمینه میلانی ۵,۵۰۰ ۱۳۹۳
معراجی‌ها مسعود ده‌نمکی ۵,۳۰۰ ۱۳۹۳
ورود آقایان ممنوع رامبد جوان ۵,۱۰۰ ۱۳۹۰
زاپاس برزو نیک‌نژاد ۴,۸۰۰ ۱۳۹۵
ایران برگر مسعود جعفری جوزانی ۴,۶۰۰ ۱۳۹۳

۵۸۵۸

 
|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.