پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 6522
  پرینتخانه » اخبار سرخط, گیلان تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۸:۲۸ | ارسال توسط :

اعمال قانون را با اعمال زور اشتباه نگیریم

طی روز گذشته فیلمی در فضای مجازی حوزه فومنات منتشر شد که حاکی از تعرض و سیلی زدن مامورین سد معبر شهرداری فومن به زنی در حاشیه خیابانهای شهر فومن بود. این اقدام از دیشب مورد توجه سایت ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفت و از صبح جمعه هم مسئولان شهرستانی نسبت بدان واکنش […]

اعمال قانون را با اعمال زور اشتباه نگیریم

طی روز گذشته فیلمی در فضای مجازی حوزه فومنات منتشر شد که حاکی از تعرض و سیلی زدن مامورین سد معبر شهرداری فومن به زنی در حاشیه خیابانهای شهر فومن بود. این اقدام از دیشب مورد توجه سایت ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفت و از صبح جمعه هم مسئولان شهرستانی نسبت بدان واکنش نشان دادند. در این خصوص چند نکته قابل ذکر است:

اول، اقدام شهرداری فومن در زمینه مقابله با سد معبر و ایجاد زمینه برای زیباسازی شهر فومن مورد تایید و مقبول می باشد. درست است که این افراد از باب معیشت در کنار خیابان ها اقدام به دست فروشی می کنند و اگر ناگزیر نبودند چنین نمی کردند. اما اگر بنا باشد همه چنین کنند دیگر هیچ نظمی در شهرها باقی نمی ماند. لذا شهرداری ها می بایست به اقدام مقابله با سد معبر خود با قاطعیت ادامه بدهند و قانون را اجرا نمایند. زیباسازی شهرها یک گام مهم در جهت ایجاد زیرساختهای اقتصاد گردشگری است.

دوم، روش اجرای قانون به اندازه خود قانون دارای اهمیت است. سالها و بلکه دهه هاست که در بحث سد معیر از روش زور محض استفاده می شود. اعمال قانون با اعمال زور فرق می کند. مامورین شهرداری مامور اجرای قوانین شهرداری در محدوده شهرداریها هستند نه خارج از آن. اگر در برخورد با شهروندان سد معبر کرده کسی حاضر به تبعیت از آن نشد هیچ مامور شهرداری نمی تواند خود شخصا اقدام به اجرای قانون سد معبر بنماید. ضابطان اجرای قوانین عمومی مامورین انتظامی و قضایی هستند نه کارمندان شهرداری. لذا طبق قوانین هیچ مامور شهرداری حق دست زدن به اجناس افراد دست فروش در کنار خیابانها را ندارند چه رسد به خود آنها مگر آنکه در لحظه اعمال قانون سد معبر یک نیروی انتظامی یا قضایی به آنها همراه باشد. شهروندان جامعه باید از این نکته آگاه باشند و حقوق خود را بدانند.

سوم، نحوه برخورد با مامورین خاطی شهرداری هم به اندازه خود روش اجرای قانون اهمیت دارد. مطابق آنچه در رسانه ها از قول شهردار فومن آمد که ممکن است مامور شهرداری حتی اخراج شود نشان می دهد که کار از پایه خطا پیش می رود. مجازات افراد باید به اندازه خطای صورت گرفته باشد. خطای صورت گرفته مامور شهرداری فومن بسیار زشت و قابل توجیه نیست اما اخراج او از شهرداری هم توجیهی ندارد مگر آنکه شهردار بخواهد مسئولیت را از روی دوش خود بردارد و بر دوش آن مامور ساده روزمزد بیاندازد. خطا باید به اندازه جرم صورت گرفته باشد. 

چهارم، در کشورهای توسعه یافته که انسانها به خاطر مقام انسانیت مهم هستند مسئولان شهر در چنین مواقعی ابتدا خود از شهروندان جامعه عذرخواهی می کنند نه آنکه توپ را در زمین کارمندان شان بیاندازند! تاکنون در لحظه نگارش این مطلب هیچ مقام و مسئول شهرستان فومن عذرخواهی نکرده است.  

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.