راه سوم: دیشب در فضای مجازی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یک جوان فومنی راس ساعت ۷:۳۰ غروب در پل خیابان شهید بهشتی (شهر بیجار) جلو کارخانه یخ به داخل رودخانه افتاده است. این جوان که نیک فطرت نام دارد ظاهرا دچار بیماری شده و طبق گفته شاهدان عینی سر خود را گرفته بود و از کناره پل که فاقد حفاظ بوده به داخل رودخانه افتاد.

photo_2016-11-23_15-22-25

پس از آن آتش نشانی فومن ۱۰ دقیقه بعد به محل رسیده و هلال احمر هم ساعت ۱۱ شب در محل حادثه حاضر شده است. یک تیم غواص نجات هم از رشت به محل آمده بود که ظاهرا به دلیل وضعیت سردی هوا و جریان تند رودخانه عملیات امداد نجات در آخر شب متوقف شده و به صبح امروز چهارشنبه موکول شده است. 

photo_2016-11-23_15-51-20

صبح امروز تیم اتش نشانی فومن در محل حاضر شده اند و پس از مدتی حضور در محل حادثه اقدام به به گشت زنی با ماشین در اطراف محل نموده اند. حوالی ظهر خانواده فرد مورد حادثه به فرمانداری رجوع می کنند تا قایق نجات برای گشت زنی در رودخانه ارسال شود و حوالی ساعت ۱ فرماندار و رئیس هلال احمر فومن در منزل این خانواده حاضر می شوند و قول می دهند که از شهر انزلی یک قایق نجات برای این موضوع به فومن بیاورند.

پس از هماهنگی فرماندار فومن ساعت ۴ بعد از ظهر یک قایق موتوری به منطقه اعزام شده است!

نکته بسیار تعجب برانگیز این است که هلال احمر شهرستان بزرگی مانند فومن فاقد یک قایق نجات است!! شهرستان فومن با داشتن رودخانه های متعدد و سابقه وقوع سیل های موسمی متعدد هنوز یک قایق نجات ساده ندارد!! 

آیا باید در چنین مواقعی منتظر ماند تا با شهرستان دیگر نامه نگاری شود و از جای دیگر قایق نجات به فومن ارسال شود؟ آیا فوریت و اضطراری بودن موضوع برای مسئولان هلال احمر نامکشوف است؟ 

مساله مهم دیگر این است که این کار یعنی مطالبه قایق نجات می بایست همان دیشب انجام می شد نه اینکه عملیات نجارت متوقف شود و برای صبح به تعویق افتد. البته اگر خانواده فرد مورد حادثه هم نزد فرماندار نمی رفتند شاید به ذهن مسئولان امداد و هلال احمر خطور نمی کرد که برای این کار به قایق نیاز است و می بایست فورا مبادرت به انجام این کار کرد. 

به پرسنل هلال احمر و امداد نجات فومن خسته نباشید می گوییم. سرما و برف کار نجات را دشوار ساخته است. اما …

آقایان مسئول! شاید آن جوان و آن انسان حتی الان هم زنده باشد.

 جان انسانها ارزشمند است.