پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 6857
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱:۱۶ | ارسال توسط :

ماجرای حکم دادستانی برای جلب محمود صادقی چه بود؟

راه سوم: ماجرا از مصاحبه محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با یک خبرگزاری آغاز شد که در آن از اقدام ماموران برای بازداشتش خبر می‌داد. این ماجرا به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و خیلی زود سایر رسانه‌ها نیز به آن واکنش نشان دادند. در شرایطی که جمعی از مردم […]

ماجرای حکم دادستانی برای جلب محمود صادقی چه بود؟

راه سوم: ماجرا از مصاحبه محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با یک خبرگزاری آغاز شد که در آن از اقدام ماموران برای بازداشتش خبر می‌داد. این ماجرا به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و خیلی زود سایر رسانه‌ها نیز به آن واکنش نشان دادند. در شرایطی که جمعی از مردم نیز برای حمایت از صادقی مقابل در خانه وی تجمع کرده بودند، موضوع بازداشت این نماینده با دخالت و وساطت برخی اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی منتفی شد. با این حال هنوز معلوم نیست که آیا حکم بازداشت به طور کلی لغو شده است و یا در زمان دیگری به اجرا در خواهد آمد.در خبری که حدود ساعت ۲۳:۳۰ یکشنبه شب روی خروجی ایلنا قرار گرفت، وی با اشاره به تلاش ماموران برای جلب او از مقابل درب منزل‌اش گفت: «حدود یک ساعت پیش هنگامی که به منزل باز می‌گشتم، ماموران با حکم جلب سعی در بازداشتم داشتند که با توجه به این‌که این مسئله مغایر با قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، با مقاومت خود را داخل منزل رساندم».
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: «با این حال ماموران همچنان مقابل در منزل منتظر هستند».
در اولین اظهارنظرها شکایت دادستان تهران به‌دلیل اظهارنظرهای صادقی درباره یاشار سلطانی و همچنین شکایت سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم کاشان درباره پرونده خودکشی دانشجوی دانشگاه‌کاشان و پرونده بورسیه‌ها از دلایل حکم بازداشت وی مطرح شد. با این حال به گفته صادقی، قید عبارت «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» در عنوان اتهام حکم بازداشت سیار که در اختیار ماموران بود، احتمال این که دلیل صدور آن به صحبت‌های اخیر این نماینده درباره حساب‌های قوه قضاییه مربوط شود را به دلایل موجود اضافه کرد. این در حالی است که خبرگزاری میزان منتسب به قوه قضاییه نیز دلیل صدور حکم بازداشت را وجود ۸ شکایت خصوصی در پرونده محمود صادقی مربوط به پیش از دوران نمایندگی‌اش مطرح کرده است.
استدلال حقوقی محمود صادقی در رد اقدام دادستانی
محمود صادقی نماینده تهران در صفحه توییتر خود با اشاره به مواد قانونی نظارت بر رفتار نمایندگان، به استدلال در رد اقدام دادستانی پرداخت. این نماینده مجلس در صفحه توییتر خود نوشت: براساس تبصره ۲ ماده ۹ قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان تخلف از مفاد این ماده از سوی مراجع قضایی حسب مورد مستوجب مجازات انتظامی از درجه ۵ تا ۷ است. همچنین براساس تبصره یک ماده ۹ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان تشخیص مصادیق موضوع اصل ۸۶ قانون اساسی و ماده ۷۵ آیین‌نامه داخلی مجلس با هیات نظارت بر رفتار نمایندگان است. همچنین براساس ماده ۹ این قانون نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رای خود کاملا آزاد هستند و نمی‌توان آن‌ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب یا توقیف کرد. همچنین وظایف نمایندگی شامل نطق، بحث‌های داخل دستور، بحث‌های کمیسیون‌ها و اظهارنظراتی که برای اعمال اصل ۸۴ قانون اساسی انجام می‌شود و سایر موارد نظارتی و قانونی است.
پیگیری نمایندگان شاخص مجلس برای حل مساله
از دقایق ابتدایی این ماجرا، برخی نمایندگان مجلس و به ویژه اعضای هیات رییسه تلاش خود را برای حل مساله بازداشت آغاز کردند. محمدعلی وکیلی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تماس با علی لاریجانی، رییس مجلس و پیگیری وی برای حل ماجرا خبر داد. علی مطهری نایب رییس مجلس و محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید نیز از دیگر کسانی بودند که برای جلوگیری از بازداشت صادقی رایزنی‌های خود را آغاز کردند. دو تن از نمایندگان فراکسیون امید نیز به منزل صادقی رفته تا از نزدیک برای جلوگیری از بازداشت وی تلاش کنند. در شرایطی که برخی نیز در شبکه‌های اجتماعی مردم را برای حضور در مقابل منزل این نماینده مردم تهران تشویق می‌کردند، با وجود جمع شدن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از مردم، خبرنگاران و فعالان سیاسی، در نهایت با اعلام ختم ماجرای بازداشت از سوی برادر محمود صادقی در جمع تجمع‌کنندگان و نیز پیام صوتی این نماینده در کانال تلگرامی خود، این تجمع به پایان رسید. علی صادقی برادر محمود صادقی که به همراه محمد جواد فتحی و سید فرید موسوی نمایندگان عضو فراکسیون امید در جمع تجمع‌کنندگان مقابل منزل محمود صادقی حضور یافته بود در سخنانی اظهار کرد: در شرایط کنونی مملکت، جمهوری اسلامی بیش از همه نیاز به آرامش و وحدت بین صفوف مختلف مردم دارد. وی افزود: هدف آقای صادقی جز اصلاح شرایط نیست و به عنوان یک نماینده وظایفی داشتند که انجام دادند، اما قصد ایشان خدای ناکرده تشویش اذهان عمومی و اتهام‌زنی به شخص خاصی نبوده است. زیرا مقام عالی ریاست قوه قضاییه، دادستان و همه عزیزان برای ما محترم هستند. وی با تقدیر از نمایندگان پیگیر این ماجرا افزود: آقای صادقی دعوت به آرامش کردند. اگر هم شکایت و سوءتفاهمی باشد، باید مجاری قانونی خود را طی کند و از طریق هیات رییسه مجلس پیگیری شود. وی در پایان با تاکید بر ضرورت جلوگیری از تنش، اظهار کرد: ما نمی خواهیم بهانه دست بیگانگان بدهیم، مملکت نظم و قانون دارد. ایشان که به جرم تشویش اذهان عمومی تفهیم اتهام شدند، به عنوان نماینده مجلس از پشت تریبون جلسه علنی مجلس صحبت کردند و به هیچ عنوان قصدتضعیف ارکان نظام و قوای محترم را نداشتند.
روایت صادقی از تلاش ماموران دادستانی برای بازداشت وی
نماینده مردم تهران با بیان اینکه برای حفظ کیان مجلس با ماموران دادستانی همکاری نکردم، گفت: رئیس مجلس نیز اعلام کرد طبق قانون موضوع باید از طریق هیات رئیسه و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شده و باید از جلب نماینده مجلس خودداری شود. محمود صادقی به وقایع یکشنبه شب و حضور ماموران مقابل درب منزل خود برای بازداشت وی اشاره کرد و گفت: حدود ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه شب بود که در حال بازگشت به منزل، مشاهده کردم عده‌ای در تاریکی کمین کرده‌اند بعد به بنده نزدیک شدند و گفتند حکم جلب شما را داریم. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنها پرسیدم حکم شما از کجاست که گفتند از بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه و وقتی درباره موضوع آن پرسیدم توضیحی نمی‌دادند که با اصرار توانستم حکم جلب آنها را ببینم که موضوع اتهام درباره توهین، تهمت و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه بود. وی افزود: در ادامه به ماموران اعلام کردم کار آنها طبق قانون نظارت بر رفتار نمایندگان غیرقانونی است و مرجع قضایی باید هرگونه شکایتی که از نمایندگان می‌شود به هیات رییسه مجلس اعلام کرده تا در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مطرح شود و با تشخیص این هیات اگر مورد خارج از حیطه وظایف نمایندگی تشخیص داده شد شخص به دادسرا فرستاده شود که در حال حاضر این مراحل درباره من طی نشده است. صادقی همچنین اظهار کرد: در ادامه حتی از آنها خواستم به داخل منزل بیایند اما به زور متوسل شدند تا من را با خود ببرند که خانواده‌ام به پایین ساختمان آمدند و همسرم بین من و ماموران حائل شد تا توانستم وارد منزل شوم؛ در ادامه ظاهرا ماموران بسیار تلاش داشتند که از طریق تماس تلفنی حکم ورود به منزل بگیرند. این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: بعد از آن آقایان عارف و مطهری و تعدادی از نمایندگان تهران تماس گرفتند تا قضیه را پیگیری کنند همچنین مردم که مطلع شده بودند جلوی منزل تجمع کرده بودند و تعدادی ماشین آتش‌نشانی در محل حضور یافتند که در نهایت حدود ساعت ۳ بامداد بود که ماموران دادستانی همچنین نیروی انتظامی محل را ترک کردند. وی در ادامه با بیان اینکه برخی ادعا کرده‌اند حکم جلب ازسوی شاکی خصوصی بوده است، عنوان کرد: تاکنون هیچ شکایتی چه خصوصی، چه مدعی‌العموم، و یا از طریق هیات رییسه مجلس به من نرسیده است و از مفاد حکم نیز اینگونه بر می‌آید که قطعا از طرف شاکی خصوصی نیست و احتمالا مربوط به تذکر بنده در نطق میان دستور به قوه قضاییه بوده است. صادقی افزود: از آن جایی که رییس قوه قضاییه اظهارات بنده را تهمت به خود تلقی کرده بودند به نظر می‌رسد این حکم بازداشت به علت همان موضوع باشد اما مساله این است که چرا به خاطر یک سری اظهارات اینگونه حکم به روشی غیرمعمول حکم جلب صادر می‌کنند گویی جرم و جنایتی صورت گرفته است. عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: علت عدم همکاری بنده با ماموران دادستانی به خاطر شخص خودم نبود بلکه به خاطر اصرار بر حفظ کیان، حرمت و شان جایگاه نمایندگان مجلس بود که نباید مخدوش شود. وی همچنین گفت: آخرین خبری که نایب رییس مجلس به بنده اعلام کرد این بود که دکتر لاریجانی رییس مجلس نیز نظرشان این است که طبق قانون موضوع باید از طریق هیات رییسه و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شده و باید از جلب نماینده مجلس خودداری شود. البته بنده نیز در پیامی که دادم، اعلام کردم مطیع قانون هستم و از مردم خواستم زمینه را برای فرصت‌طلبان ایجاد نکنند.
جلسه فوق‌العاده هیات رییسه فراکسیون امید
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان گفت‌وگوی خود با خانه ملت خاطرنشان کرد: پیش از ظهر دوشنبه نیز آقای عارف تماسی با بنده داشت که گفت صبح سه‌شنبه هیات رییسه فراکسیون امید به همراه تعدادی از اعضای هیات رییسه مجلس در محل مجلس شورای اسلامی جلسه ای برای پیگیری این موضوع تشکیل می‌دهد. سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز از برگزاری جلسه فوق‌العاده این فراکسیون برای بررسی علت حضور ماموران برای بازداشت محمود صادقی خبر داد. بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی صبح سه‌شنبه جهت بررسی علت حضور ماموران برای بازداشت محمود صادقی تشکیل جلسه
می‌دهد.
نمایندگانی همچون مسعود پزشکیان، فاطمه سعیدی، محمدرضا بادامچی، علی نجفی، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی و .. نیز در اظهارنظرهای جداگانه‌ای به این ماجرا واکنش نشان دادند.
حکم جلب محمود صادقی منتفی شد؟
محمود صادقی دیروز با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توییتر از منتفی شدن حکم جلب خود با پیگیری مسوولین ذی‌ربط خبر داد و گفت که قرار است موضوع مطابق قانون با اعلام به مجلس طبق نظر هیات نظارت بر رفتار نمایندگان دنبال شود. این در حالی بود که خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه از پابرجا بودن این حکم خبر داد. این منبع آگاه با بیان اینکه حکم جلب محمود صادقی پابرجاست، به فارس گفت: نماینده مجلس مصونیتی در قبال جرم یا تضییع حقوق اشخاص ندارد. وی اظهار کرد: حکم جلب محمود صادقی نماینده تهران به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی که به دلیل عدم تمکین وی به احضاریه‌های متعدد صادر شده، به قوت خود باقی است. وی افزود: دستگاه قضایی مطابق قانون اساسی مرجع تظلم‌خواهی افراد است و نماینده مجلس در صورت ارتکاب جرم، ایراد اتهام، نشر مطالب کذب درباره افراد و تضییع حقوق آنها باید پاسخگو باشد.

منبع: ابتکار

|
کلید واژه ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.