پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
شناسه خبر : 6954
  پرینتخانه » پربیننده ها, گیلان تاریخ انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۳۴ | ارسال توسط :

وقتی نماینده اعتدال گرای حامی دولت در جریان انتصابات شهرستان خود قرار نمی گیرد

اختصاصی راه سوم: حوالی ظهر روز شنبه ۱۳ آذر خبر کوتاهی همراه با عکس در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه بخشدار مرکزی فومن تغییر کرده است. در این انتصاب احمد قدیمی بجای احمد نوروزی سکاندار بخشداری مرکزی فومن گردید. این انتصاب از آن جهت عجیب است که در سکوت کامل خبری برگزار گردید. […]

وقتی نماینده اعتدال گرای حامی دولت در جریان انتصابات شهرستان خود قرار نمی گیرد

اختصاصی راه سوم: حوالی ظهر روز شنبه ۱۳ آذر خبر کوتاهی همراه با عکس در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه بخشدار مرکزی فومن تغییر کرده است. در این انتصاب احمد قدیمی بجای احمد نوروزی سکاندار بخشداری مرکزی فومن گردید.

این انتصاب از آن جهت عجیب است که در سکوت کامل خبری برگزار گردید. سکوتی که در واقع یک شوک بود برای همه نیروهای سیاسی فومن غیر از شخص فرماندار.عجیب بودن این انتصاب بدان جهت نیست که قدیمی نیرویی ضعیف تر از نوروزی است حتی برعکس، اگر به توان اجرایی باشد قدیمی خیلی بهتر از نوروزی هم هست.  

آنچه این انتصاب را عجیب و شوک آور می کند  این است که فرماندار فومن از این شهر رفتنی است و طی روزهای پیش رو احتمالا به لنگرود یا رودسر خواهد رفت و گفته می شود اسماعیل پور فرماندار کنونی صومعه سرا جایگزین مومنی زاده خواهد شد. حال سوال این است که وقتی فرماندار فومن رفتنی است چه نیاز یا ضرورتی برای انجام این تغییر در این زمان وجود داشت؟ در این معارفه هیچ مقامی سیاسی از استانداری حضور نداشت. یعنی گفته نشده بود که این امر خود بر مساله آمیز بودن انتصاب می افزاید.  از طرفی خبرنگاران اصلی شهر دعوت نشده بودند و از طرف دیگر، برخی افراد غیر مرتبط و غیر مسئول در عکسهای یادگاری دیده می شوند. آقای فرماندار چه پاسخی برای این معارفه دارند؟

ریشه ماجرا البته مشخص است. چند ماه قبل احمد قدیمی توسط فرماندار فومن برای بخشداری مرکزی پیشنهاد شد که با واکنش شدید نماینده فومن همراه شد و باعث ایجاد اختلافی ترمیم ناپذیر میان آنها گشت تا جایی که اعتراض افتخاری در نزد استاندار در همه محافل سیاسی استان شنیده شد. بعد از آن با وساطت برخی افراد خیرخواه آشتی مجددی میان فرماندار و نماینده ایجاد شد که خود را در قالب تعریف و تجمیدهای دوطرفه نشان داد. تا اینکه مجددا گفته شد فرماندار حکم برخی نیروهای قراردادی فرمانداری فومن را که منسوب به نماینده قبلی بودند بدون اطلاع افتخاری تمدید کرده است. اقدامی که نشانه پایان کار همکاری نماینده و فرماندار فومن بود. فرماندار فومن اما علاقه ای به رفتن نداشت و از صحبت های غیر رسمی استانداری این گونه بر می آمد که تا انتخابات ریست جمهوری در فومن ماندنی است. در ادامه قرار بود رفتن فرماندار از فومن با خوبی و خوشی تمام شود که ناگهان خبر انتصاب احمد قدیمی به بخشداری مرکزی فومن پخش شد. انتصابی که ظاهرا بدون هماهنگی و حتی اطلاع نماینده شهرستان فومن انجام شده است تا جایی که هیج فردی از جانب نماینده در این معارفه حضور نداشت! طبیعی است که این امر برای مهدی افتخاری ناخوشایند باشد و آن را نوعی توهین به جایگاه نمایندگی شهرستان تلقی کند. افزون بر اینکه حکم این انتصاب طبیعتا می بایست روزهای قبل صادر شده باشد. در اینجا چند نکته حایز توجه است:

  1. چرا فرمانداری که برنامه رفتنش قطعی شده است بخشدار جدیدی منصوب می کند؟ آیا این از حقوق فرماندار آینده نیست که بخشدارانش را خودش انتخاب کند؟ در این خصوص، میرشمس مومنی زاده باید پاسخگوی سوالات شهروندان فومن و فرماندار آینده فومن باشد.
  2. اگر بپذیریم که کار نماینده دخالت در امور اجرایی شهرستان نیست که درست است، آیا نماینده شهرستان نباید در جریان امور انتصابات باشد؟ اگر فرمانداران ما در وقت ضرور از کمک های نماینده شهرستان برای جبران کاستی های اعتبارات عمرانی شهرستان سخن می گویند آیا در چنین مواقعی هم نباید نظرات نمایندگان را مورد توجه قرار دهند؟ حداقل احترام ایجاب می کرد که نماینده شهرستان از موضوع مطلع باشد مگر آنکه خواسته باشیم خبر مخفی بماند تا اخلالی در این انتصاب رخ ندهد!
  3. با توجه به جو غیر همدلانه میان فرماندار و نماینده کنونی شهرستان، اقدام کنونی فرماندار فومن را در حین رفتن خود از شهرستان چه باید تفسیر نمود؟ هر جور فکر کنیم نمی توانیم تفسیر مثبتی از این انتصاب ناگهانی برداشت بکنیم. چنانکه طرفداران افتخاری نماینده فومن هم برداشت نکردند و آن را به تلافی های سیاسی نسبت می دهند تا موضوعی اجرایی.
  4. این انتصاب با این شیوه و با این گزینه تنش زا بار دیگر فضای دو قطبی انتخاباتی قدیم را در شهرستان فومن زنده کرد. نگاهی به گفتگوهای موجود در فضای مجازی حاکی از صف بندی دو اردوگاه یاران نماینده قدیم و جدید شهرستان فومن دارد. طوری که تبریک گویندگان احمد قدیمی حامیان عاشوری و مخالفان قدیمی حامیان افتخاری هستند. این انتصاب این ذهنیت را در شهرستان ایجاد کرده که بخشدار شدن احمد قدیمی را باید به معنای قدرتمند بودن عاشوری حتی در زمان نماینده نبودنش تلقی کنیم! آیا ضروری بود که فرماندار فومن با این انتصاب شتابزده، نابجا و شوک آور به فضای دوقطبی شهرستان فومن دامن بزند؟ با توجه به اعتدالی بودن و همسویی مهدی افتخاری با دولت تدبیر و امید چه ضرورتی به انجام این انتصاب و بویژه این شیوه از معارفه وجود داشت؟! از فرماندار دولت بعید است که دست به چنین خطاهایی بزنند و فضای آرام شهرستان را ملتهب نمایند! آرامشی که مورد تأکید دادستان محترم شهرستان نیز بوده است.
  5. انتظار از احمد قدیمی این بود که با توجه به فضای موجود میان نماینده و فرماندار شهرستان، خود مهدی افتخاری را از این موضوع مطلع می ساخت و از او رخصت می گرفت. شاید هم انجام داده باشد که از ظواهر امر پیداست بسیار بعید است. آنچه این انتصاب را بیشتر در مظان تردید فرو می برد خطر سوختن یکی از نیروهای آینده دار فومن است. انتصابی در بدترین زمان ممکن و فضای سیاسی بد پس از انتصاب کار را برای قدیمی بسیار دشوار خواهد ساخت. ذخیره ماندن افراد بسیار بهتر از رسیدن به مقام به هر قیمتی است! انتصاب قدیمی اکنون به وزن کشی های سیاسی داخل شهرستان تبدیل شده است که از این کارزار شاید تنها زیانش نصیب احمد قدیمی شود. ایکاش انجام نمی شد!

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.