پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 7059
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸ | ارسال توسط :

بدترین موقعیت اقتصادی کارمندان در زمان کدام دولت بود؟

در دور دوم دولت محمود احمدی نژاد بیشترین کاهش قدرت کارکنان دولت رقم خورد راه سوم: مقایسه کارنامه سه دولت اخیر در حوزه افزایش دستمزد کارکنان دولت نشان می دهد بیشترین کاهش قدرت خرید کارکنان دولت در دولت دهم رخ داده است. به گزارش خبرآنلاین، بررسی ها نشان می دهد در ۱۲ سال گذشته بیشترین […]

بدترین موقعیت اقتصادی کارمندان در زمان کدام دولت بود؟

در دور دوم دولت محمود احمدی نژاد بیشترین کاهش قدرت کارکنان دولت رقم خورد

راه سوم: مقایسه کارنامه سه دولت اخیر در حوزه افزایش دستمزد کارکنان دولت نشان می دهد بیشترین کاهش قدرت خرید کارکنان دولت در دولت دهم رخ داده است.

به گزارش خبرآنلاین، بررسی ها نشان می دهد در ۱۲ سال گذشته بیشترین قدرت خرید در اثر تفاوت میان نرخ تورم و افزایش حداقل حقوق به سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ باز می گردد . در این دوره هر چند تورم رشدی شتابان را تجربه کرد اما حقوق کارگزاران دولت تناسبی با نرخ تورم ایجاد شده در کشور نداشت . 

در ۱۴ سال گذشته ، هفت سال میزان افزایش حقوق کارمندان دولت کمتر از نرخ تورم و هفت سال این میزان بیشتر از نرخ تورم بوده است . 

بررسی ها نشان می دهد در سال های اوج درآمد نفتی ایران ، قدرت خرید کارکنان دولت روندی نزولی را طی کرده و هر سال میزان افزایش حقوق در نظر گرفته شده در لایحه بودجه کمتر از میزان افزایش نرخ تورم بوده است . 

دولت یازدهم، ترمیم قدرت خرید ایرانیان را از مهمترین اهداف خود اعلام کرد . کنترل تورم یکی از مهمترین اقداماتی بود که در این راستا در دستور کار قرار گرفت . از سوی دیگر میزان افزایش دستمزد کارگزاران دولت در این سال ها همواره از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی بیشتر بوده است . 

بر اساس این گزارش در سال های فعالیت دولت نهم و دهم همواره تفاوت افزایش حقوق کارمندان دولت و نرخ تورم دو رقمی و قابل توجه بوده است . 

مقرر است در سال آینده نیز حقوق کارمندان دولت افزایشی در حدود ۱۰ درصد را تجربه کند . هر چند طبقه حقوق بگیر در ایران به دلیل رشد بی مهابای تورم در سال های گذشته آسیب های فراوانی را متحمل شده است اما بررسی ها نشان می دهد سطح دستمزد ردیافتی کارمندان دولت همواره بیش از کارگرانی بوده که جمعیت غالب کارکنان در ایران را تشکیل می دهند . 

در حالی حقوق بگیران دولتی وضعیت مالی مناسب تری را دارا هستند که در سال های نه چندان دور ، اشتغال در بدنه دولت مساوی با محرومیت از امکانات مالی بود و در ادبیات عامه کارمندان دولت را نان خور دولت لقب می دادند . جدول زیر نشان دهنده میزان افزایش نرخ تورم و میزان رشد دستمزد کارمندان در سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ است . 

سال نرخ تورم (بانک مرکزی) میزان افزایش حقوق کارمندان تفاوت
۱۳۸۴ ۱۰٫۴ ۷٫۸ ۲٫۶- مصوب دولت هشتم
۱۳۸۵ ۱۱٫۹ ۱۴٫۵ ۲٫۶ مصوب دولت نهم
۱۳۸۶ ۱۸٫۴ ۴٫۸ ۱۳٫۶- مصوب دولت نهم
۱۳۸۷ ۲۵٫۴۷ ۷٫۳ ۱۸٫۱۷- مصوب دولت نهم
۱۳۸۸ ۱۰٫۸ ۱۸٫۳ ۷٫۵ مصوب دولت نهم
۱۳۸۹ ۱۲٫۴ ۶ ۶٫۴- مصوب دولت دهم
۱۳۹۰ ۲۱٫۵ ۱۰ ۱۱٫۵- مصوب دولت دهم
۱۳۹۱ ۳۱٫۵ ۱۵ ۱۶٫۵- مصوب دولت دهم
۱۳۹۲ ۳۴٫۷ ۲۰ ۱۴٫۷- مصوب دولت دهم
۱۳۹۳ ۱۵٫۶ ۲۰ ۴٫۴ مصوب دولت یازدهم
۱۳۹۴ ۱۱٫۹ ۱۴ ۲٫۱ مصوب دولت یازدهم
۱۳۹۵ برآورد ۸ درصدی ۱۰ ۲(برآورد) مصوب دولت یازدهم
۱۳۹۶ برآورد ۷ درصدی ۱۰ ۳(برآورد) مصوب دولت یازدهم

 

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.