پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 7075
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴ | ارسال توسط :

بررسی عملکرد دولت ها در حوزه نفت طی ۱۲ سال اخیر

دولت نهم و دهم چقدر از سهم بازار نفت ایران را از دست داد؟ ایران در حال حاضر روزانه در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت راهی بازارهای جهانی می‌کند راه سوم: در حالی که صادرات نفت ایران بر اساس اعلام وزیر نفت در آبان ماه سال جاری از ۲ میلیون و ۴۰۰ […]

بررسی عملکرد دولت ها در حوزه نفت طی ۱۲ سال اخیر

دولت نهم و دهم چقدر از سهم بازار نفت ایران را از دست داد؟

ایران در حال حاضر روزانه در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت راهی بازارهای جهانی می‌کند

راه سوم: در حالی که صادرات نفت ایران بر اساس اعلام وزیر نفت در آبان ماه سال جاری از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه فراتر رفته است که ایران از سال ۱۳۸۵ تا کنون شاهد چنین حجمی از صادرات نفت نبوده است.

به گزارش خبرآنلاین، بررسی‌ها نشان می‌دهد دولت نهم در شرایطی در پاستور مستقر شد که تولید روزانه نفت ایران به چهار میلیون و ۱۰۶ هزار بشکه نفت در روز می‌رسید و از این حجم تولید، ایران روزانه ۲ میلیون و ۶۹۱ هزار بشکه را در بازارهای جهانی عرضه می‌کرد.
با این حال در سال‌های فعالیت دولت نهم و دهم رکود صادرات ۲ میلیون ۶۹۰ هزار بشکه ای هیچ گاه نشکست و این دولت در سال‌های آتی همواره با کاهش حجم تولید و حجم صادرات نفت روبرو بود.
کاهش تولید و صادرات نفت ایران در تمامی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ ادامه داشت که این سال‌ها بهترین سال‌های قیمتی نفت تلقی می‌شود رخ داد. این در حالی است که در این دوره زمانی اعتبار لازم برای پرداختن به بخش نفت نیز وجود داشت و تا پیش از سال ۱۳۹۱ ایران درگیر تحریم‌های نفتی نبود.
صادرات نفت ایران در سال سال ۱۳۸۵، اولین سال حضور دولت احمدی نژاد با کاهشی ۷٫۵ درصدی به ۲ میلیون و ۴۸۶ هزار بشکه در روز رسید. در سال پس از آن هر چند صادرات نفت ایران افزایشی ۱٫۵ درصدی را تجربه کرد اما در محدوده ۲ میلیون و ۵۲۳ هزار بشکه ای متوقف شد و سال ۱۳۸۷ را ایران با صادرات دو میلیون و ۳۰۹ هزار بشکه نفت به پایان برد. این روند در سال‌های پس از آن با شدت بیشتری پیگری شد به طوری که دولت دهم کار خود را با صادرات روزانه ۲ میلیون و ۲۴ هزار بشکه نفت پی گرفت.
کاهش قابل توجه سهم ایران از بازارهای جهانی نفت در حالی رخ می‌داد که دیگر کشورها که رقیب ایران تلقی می‌شدند با تمام توان در صدد افزایش زیرساخت‌ها و توان صادراتی نفت خود بودند. این اتفاق در سال‌های بعد و در دوره تحریم ایران سبب شد دیگر کشورها به سادگی قدرت جایگزینی نفت ایران را دارا باشند و فضا برای خروج ایران از بازارهای نفت بیش از پیش مهیا شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در دولت دهم و یازدهم، پیش از آغاز تحریم‌ها ایران نزدیک به ۳۰ درصد از بازارهای نفتی خود را از دست داده بود و تحریم‌های نفتی سال ۱۳۹۱ سبب شد ایران تا پایان کار دولت دهم ۳۷ درصد از بازارهای نفتی اش را از دست بدهد.
ایران در سال ۱۳۹۲ روزانه یک میلیون و ۶۸۵ هزار بشکه نفت در بازارهای جهانی می‌فروخت که روند کاهشی صادرات نفت در اثر تحریم‌های نفتی تا پایان سال ۱۳۹۳ تداوم داشت اما از ابتدای سال ۱۳۹۴ ایران برنامه ریزی برای افزایش سهم بازارهای نفت خود را در دستور کار قرار داد.
ایران در حال حاضر روزانه در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت راهی بازارهای جهانی می‌کند.
به این ترتیب ایران در بهترین سال‌های کسب درآمدهای نفتی بخش نفت را بیش از پیش با کاهش تولید و صادرات همراه کرد.
جدول زیر وضعیت صادرات نفت ایران را در سال‌های پس از ۱۳۸۴ نشان می‌دهد:

 

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.