پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 7177
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۲ | ارسال توسط :

بعد از حادثه اخير شهرداري، تار و پود قانون در شهر فومن پاره شده است!

اختصاصی راه سوم: جلسه ۱۵۰شوراي اسلامي شهر فومن با تأني و در حالي که چندان شور و اشتياقي در آن احساس نمي شد برگزار گرديد، اين تقريبأ يک سنت است که معمولأ بعد از هر فضا و تجربه هيجاني، رخوت و سستي را مي بايست به انتظار نشست. و اينک فومن تازه فضاي ملتهبي را […]

بعد از حادثه اخير شهرداري، تار و پود قانون در شهر فومن پاره شده است!

اختصاصی راه سوم: جلسه ۱۵۰شوراي اسلامي شهر فومن با تأني و در حالي که چندان شور و اشتياقي در آن احساس نمي شد برگزار گرديد، اين تقريبأ يک سنت است که معمولأ بعد از هر فضا و تجربه هيجاني، رخوت و سستي را مي بايست به انتظار نشست. و اينک فومن تازه فضاي ملتهبي را از سر گذرانده بود. در روزي که سينا ميري نرگسي عضو منتقد شورا که با حساسيت و تعهد ويژه خود گرمابخش جلسه مي شود، غايب بود و نيز خانم زهرا نظري ديگر عضو پر سر و صداي اين دوره شورا عمدتأ لحظات و دقايق را با سکوت مي گذراند، احساس مي شد که انگاري سرماي پيش از موعد زمستان به تن شورا هم نفوذ کرده است!

قبل از رسمي شدن جلسه نعمتي رئيس شوراي شهر فومن با عباس قلي زاده شهردار فومن در باره موضوع سد معبر صحبت مي کرد.

در آغاز نطق پيش از دستور سيد نورالدين نعمتي بيشتر به گله گذاري گذشت! محور گله گذاري هم حرف و حديث هاي در گرفته در مورد پل شهربيجار پس از حادثه غرق شدن امير نيک فطرت جوان ناکام فومني بود. وي اظهار کرد که پس از حادثه اخير نوشته ها و شنيده هايي در باب کاستي هاي اين پل ابراز شد که جملگي در راستاي مقصر جلوه دادن مجموعه شهرداري بوده است، گويي که موجوديت اين پل فقط مربوط به همين دوره شورا بوده است. وي افزود اين پل با همين مختصات عمر درازي دارد و چندين و چند دوره شورا و شهردار را از سر گذرانده است. چرا به آنها اشاره اي نمي شود؟ رئيس شوراي شهر فومن در ادامه از شهردار خواست که که اقداماتي را جهت ايجاد حفاظ و گاردريل بر روي پل مذکور صورت دهد و مضافأ اينکه معبري جهت تردد عابرين در کناره هاي آن تعريف و عملياتي نمايد تا مردم مجبور به عبور از وسط پل و در معرض خطر قرار نگردند.
سوالي که اينجا پيش مي آيد اينست که اگر قصوري در دوره هاي قبل و توسط مسئولين گذشته صورت پذيرفته است مي توان بواسطه آن با عذر بدتر از گناه بار مسئوليت را از دوش آيندگان يعني شورا و شهردار کنوني فومن بر داشت؟!

…و اينکه آيا ذکر تمهيدات و تأکيداتي خاص در زمان حال که توسط رئيس شورا بيان شد بابت تصحيح و ايمن سازي پل مذکور، خود نشانه بي توجهي و اهمال شهرداري فومن در زمان گذشته و پيش از اين حادثه تلخ نبوده است؟!
با توجه به اينکه بايد اذعان نماييم که آمار جمعيت و شمار خودروها در زمان کنوني اصلأ قابل مقايسه با زمان ساخت اين پل نيست و چه بسا شهروندان با خوش شانسي عرض آن را مي پيمانند!

توضيحات عباس قلي زاده شهردار فومن در اين ارتباط جالب بود! ايشان بعد از اينکه ابتدأ آب پاکي را روي دست همه ريخت و متذکر گشت که”اشکالات شهر فومن طي چند سال آينده هم حل شدني نيست”، از عملياتي که شهرداري تا کنون بر روي اين پل انجام داده مانند نرده گذاري و حفاظ و …پرده برداري کرد و نيز از طرح و پروژه هاي مبسوط و کلان شهرداري در ارتباط با اين رودخانه و نيز پل ”گاز رودبار” و همچنين مطالعات و مکاتبات گسترده و دامنه دار با مراکز دولتي و مشکلات ويژه آن گفت و…اما مسأله اي که در اين ارتباط ذهن را درگير مي کند اينست که آيا مي توان با توجيه اينکه پيگير و در صدد اعمال پروژه هاي بزرگ و زير بنايي هستيم از پرداختن به نارسايي ها و معضلاتي که فوريت داشته و امنيت شهروندان را به مخاطره مي اندازد ممانعت ورزيده و آنها را ناديده گيريم؟!

آيا همين تمهيدات و اصلاحاتي را قرار است اکنون بر روي پل انجام گيرد، قبل از حادثه فوق نمي توانستيم به آن مبادرت ورزيم؟! آيا در ارزيابي مواردي اينچنين و ضرورت هايي عاجل و مبنايي دچار خطاي محاسباتي نيستيم؟؟

موضوع ديگري که در جلسه اخير شورا آقاي نعمتي به آن اشاره نمود معضل ترافيک از هم گسيخته شهر و برخوردهاي گاهأ دوگانه سازمان متولي در اين ارتباط بود، مسأله اي که بنظر مي رسد شهرداري مواجهه اي محافظه کارانه با آن دارد. در اين ارتباط رئيس شوراي شهر فومن براي نمونه به برخورد سختگيرانه راهنمايي و رانندگي با مسافران و گردشگران اشاره و بيان کردند که با وجود تابلوهايي پارک ممنوع، خيابان سردار جنگل پارکينگ اختصاصي وانت دارها شده است و نيز به مشکل حضور مسئله دار رانندگان گاراژهاي برون شهري به داخل شهر و ترافيک شکل گرفته پرداخت.

داستان سريالي و کش دار سد معبر اما ظاهرأ همچنان ادامه دارد! رئيس شوراي شهر در بخشي ديگر از نطق خويش يادآوري نمود که در حالي که اعضاء شورا با هفت رأي بر برچيدن معضل سد معبر تأکيد کرده اند متأسفانه در گوش و کنار حرف و حديث هاي منزه طلبانه اي از برخي ها مبني بر اينکه آنها مسئول نيستند را شنيده ايم، به طوري که حتي عنوان کردند که دستفروشي سد معبر نيست! حالا اما دوباره مردم از مزاحمت سد معبر شکايت مي کنند و مرا مخاطب قرار مي دهند ولي چرا من؟ بروند به آنها بگويند!

آنچه اما در وراي اين مباحث در اذهان عمومي تداعي مي شود اين شائبه مي باشد که گويي بعد از جنجال و برخورد اخير با زن دستفروش و فضاسازي هاي شکل گرفته در رسانه هاي مختلف که اخبار آن همه دنيا را هم در نورديد، شهرداري با واهمه و ترديد و مماشات به وظيفه خويش مبني بر اعمال قانون و برخورد با پديده سد معبر برخورد مي نمايد، به طوري که گستره و حجم اين پديده بيشتر از گذشته خود را نشان مي دهد!

اين نکته اي بود که با شفافيت و صراحت هر چه تمامتر مختار ابراهيمي عضو شوراي شهر فومن نيز بر زبان آورد و گفت:”بعد از حادثه اخير شهرداري، تار و پود قانون در شهر فومن پاره شده است!”

البته نعمتي طي تذکري خواست که به کارهاي انجام گرفته توسط اين شورا هم توجه شود و براي مثال به معضل آبگرفتگي در نقاطي از شهر فومن اشاره کرد که به هنگام وقوع باران، مشکلات سخت و عديده اي را براي شهروندان رقم مي زد و حالا ولي تقريبأ اين مشکل رخت بر بسته است.
وي در ادامه مدعي شد که مي بايست براي ايجاد رفاه در شهرمان حرف بخوريم.
رئيس شوراي شهر فومن در فرازي ديگر با ذکر وضعيت پل ورودي و نيمه کاره واقع در سند فومن خطاب به آقاي افتخاري نماينده شهرستان هاي فومن و شفت، از ايشان خواست چاره عاجلي در باره آن که موجب اعتراض تردد کنندگان شده است، انجام دهد.

همچنين در جلسه اخير، شوراي شهر فومن ميزبان شرکت ”پترو آيريک”و شخص مهندس مرشدي از اصفهان بود، شرکتي که به نصب و احداث جايگاههاي کوچک سوخت اقدام مي کند. آقاي مرشدي با نشان دادن اسلايدهايي به دلايل و مزاياي کيفي اين جايگاهها و دسترسي آسان مردم به سوخت در فواصل مسافتي کوتاه پرداخت که در نوع خود جالب توجه بود. و اما در پايان…

نکته مهم و غافلگيرانه اين جلسه اعلام ناگهاني استعفاء از رياست شوراي شهر فومن توسط آقاي نعمتي به دلايل پزشکي و جهت معالجه به کشور اتريش بود. خبري که از همان ابتدا واکنش مختلف محافل سياسي منطقه را بر انگيخت. بي شک سفر پزشکي رئيس شوراي شهر فومن فرصت مغتنمي است تا عيار اين شوراي هميشه ملتهب را در غيبت عضو متنفذ آن سنجيد. ”اصولگرايي”که بر خلاف ذات اين جريان که بر کيش شخصيت استوار است، نعل وارونه زده بر محوريت”قانون”پايفشاري مي کند.

با توجه به انتخابات نزديک شوراها، بي گمان زمستان داغي را در پيش خواهيم داشت! آماده باشيد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.