پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 13 December , 2019
امروز : جمعه, ۲۲ آذر , ۱۳۹۸ - 16 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 7295
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار سرخط تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۴۵ | ارسال توسط :

۲۰ درصد خانواده‌های ایرانی برابر ۸۰ درصد خانواده‌ها هزینه می‌کنند/ فقرای کشور در تله هزینه‌های ضروری گرفتار هستند

به گزارش راه سوم، عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران گفت: ۲۰ درصد خانوارهای ایرانی معادل ۸۰ درصد خانواده‌های دهک‌های پایین خرج می‌کنند در حالی که دهک‌های پایین در تله هزینه‌های ضروری گرفتار هستند.  احمد بخارایی، عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران در همایش نشانه‌ها و پیامدهای فقر در ایران به بررسی پیامدهای سیاسی و اجتماعی فقر در ایران […]

۲۰ درصد خانواده‌های ایرانی برابر ۸۰ درصد خانواده‌ها هزینه می‌کنند/ فقرای کشور در تله هزینه‌های ضروری گرفتار هستند

به گزارش راه سوم، عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران گفت: ۲۰ درصد خانوارهای ایرانی معادل ۸۰ درصد خانواده‌های دهک‌های پایین خرج می‌کنند در حالی که دهک‌های پایین در تله هزینه‌های ضروری گرفتار هستند.

photo_2016-12-11_01-38-22

 احمد بخارایی، عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران در همایش نشانه‌ها و پیامدهای فقر در ایران به بررسی پیامدهای سیاسی و اجتماعی فقر در ایران پرداخت و گفت:‌ فقر از مدیریت کلان جامعه نشأت می‌گیرد زیرا گسترش فقر، بحران اخلاقی، جنبش محرومان، انزوا، بی‌ثباتی و در نهایت گسست اجتماعی را در پی دارد.

وی افزود:‌ بیش از دو سوم مردم کشور در مناطق شهری سکونت دارند که اغلب آنان افراد طبقه متوسط و ضعیف جامعه هستند که در بروز تحولات و جنبش‌های اجتماعی نقش به‌سزایی ایفا می‌کنند.

بخارایی یادآور شد: خط فقر در کشور از اهمیت بالایی برخوردار است به عنوان مثال در سال ۱۳۶۳ خط فقر به ازای هر یک نفر معادل هزار و ۱۴۷ تومان در نظر گرفته شده است (در صورتی که یک فرد ماهانه ۲۳۰۰ کالری مصرف کند). در سال ۶۷ به ازای هر نفر ۲۱ هزار و ۶۰ تومان و در سال ۸۲، ۳۰۰ هزار و ۲۳۰ تومان برآورد شده است به طوری که در عرض ۱۴ سال میانگین سرانه خوراک افراد ۱۴ برابر شده است.

فقر و محرومیت در حوالی پایتخت

عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران ادامه داد: استان تهران با داشتن دو میلیون جمعیت حاشیه‌نشین و همچنین استان البرز از وضعیت بحرانی و حساسی برخوردار هستند زیرا یک پنجم جمعیت کشور در این منطقه سکونت دارند.

بخارایی ادامه داد: هر چه دهک‌های جامعه غنی‌تر می‌شود هزینه‌های بخش غیر خوراکی شامل مسکن، امور فرهنگی، تفریح و اوقات فراغت نیز از تحرک بیشتری برخوردار می‌شود، اما در دهک‌های پایین گویا افراد در تله‌ای گرفتار هستند که مجبورند بخش اعظمی از درآمد ماهانه خود را به خوراک و مایحتاج ضروری اختصاص دهند.

وی افزود: شکاف، فاصله طبقاتی و فقر بهداشتی در دهک‌های پایین نمود بیشتری دارد به طوری که ۲۰ درصد خانواده‌های ایرانی برابر ۸۰ درصد خانواده‌ها هزینه می‌کنند و دهک‌ دهم (غنی‌ترین گروه‌های جامعه) برابر ۷ دهک را هزینه می‌کنند.

عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران افزود: بر اساس آمار سال ۹۴ هزینه یک خانواده شهری ۱۶ میلیون تومان است همچنین دهک‌های نهم و دهم جامعه ماهانه ۲۴ میلیون تومان معادل هزینه‌های نیمی از جمعیت کشور را خرج می‌کنند.

وی افزود: ‌هزینه‌ها در استان البرز در سال ۹۳ نسبت به ۹۲، ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است همچنین در استان تهران ۱۶ درصد و استان قم ۲۸ درصد رشد هزینه‌ها را شاهد بودیم./ آنا

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.