پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 2 June , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹ - 11 شوال 1441
شناسه خبر : 7513
  پرینتخانه » اخبار سرخط, گیلان تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸ | ارسال توسط :

نوبخت: میرزا شکست اما شکست نخورد/ جعفرزاده: خیلی ها منتظرند ما یخ بزنیم و حرف نزنیم

راه سوم: این همایش با هدف بررسی موضوعات مغفول مانده مانند شناسایی میرزاحسین کسمایی، نقش‌آفرینان نهضت جنگل در کسما، دلیل انتخاب منطقه کسما برای نهضت جنگل، پرداختن به زندگینامه ۲۷ نفره هیات اتحاد اسلام و نقش مناطق همجوار کسما برگزار می شود.   دکتر فریدون شایسته دبیر علمی همایش درباره آن گفت: هدف از برگزاری همایش […]

نوبخت: میرزا شکست اما شکست نخورد/ جعفرزاده: خیلی ها منتظرند ما یخ بزنیم و حرف نزنیم
راه سوم: این همایش با هدف بررسی موضوعات مغفول مانده مانند شناسایی میرزاحسین کسمایی، نقش‌آفرینان نهضت جنگل در کسما، دلیل انتخاب منطقه کسما برای نهضت جنگل، پرداختن به زندگینامه ۲۷ نفره هیات اتحاد اسلام و نقش مناطق همجوار کسما برگزار می شود.
 
دکتر فریدون شایسته دبیر علمی همایش درباره آن گفت: هدف از برگزاری همایش پاسداشت نهضت جنگل  است و همچنین مناطقی که نقش موثری درنهضت جنگل ایفا کردند.
شایسته با اشاره به اینکه ۳۵ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده گفت: از این تعداد که ۱۷ مقاله مورد تایید واقع شده و ۸مقاله نیز براساس تشخیص و اهمیت موضوع ایراد سخنرانی می کنند.

شایسته همچنین خاطرنشان کرد: به دلیل اهمیت نهضت جنگل هرساله از یکی از چهره های ملی و فرهیختگان کشوری دعوت به عمل می آمد که با توجه به اینکه دکتر نوبخت از چهره های ملی گیلان و همچنین از فرهنگیان گیلان هستند از وی دعوت شد.

درخواست برای بررسی اسناد جنگل در کشورهای همسایه/ میرزا شکست نخورد اما شکست/  برای یک مقابله می توان با یک نرمش و تدبیر از مشکلات گذر کرد

دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور در این همایش ابراز داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مورد این رخداد مهم دوران معاصر مقالات و سخنرانی ها و نظرات متفاوتی ایجاد شد و اختلاف نظر نسبت به یک رخداد نیاز به تحقیق بیشتر را پدید می آورد. وی افزود: نباید تعلل درکنار تحلیل نسبت به رخداد وجود داشته باشد و باید به خوبی علت و فلسفه نهضت جنگل بیان شود.
معاون رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: اقدامات زیادی بعد از پیروزی انقلاب در مورد نهضت جنگل  صورت گرفت که  از همه اندیشمندان و فرهیختگان و صاحب نظران تشکر می کنم ، خیلی ها از بین ما رفتند اما این رخداد همچنان نیاز به توصیف و تعبیر بیشتر و استنتاج بیشتر است . وی در ادامه گفت: از میرزا درتاریخ خیلی یاد شده ولی برخی چیزها هنوز درابهام است و همین عنوان همایش نقش کسما درنهضت جنگل به همین دلیل است که بسیاری از ابهامات دیگر مشخص شودو اینجا من  و از مدیرکل ازشاد گیلان می خواهم انچه که به تایید هیات داوری و دست اندرکاران و داوران رسیده منتشر شود .
دکتر نوبخت همچنین افزود: گفته شده درکشورهای همسایه اسنادی از میرزا و نهصت جنگل وجود دارد که از دکتر محمدی رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان می خواهم تامین اعتبار کرده تا  برای تحقیق در مورد میرزا کوچک خان جنگلی بررسی شود.
سخنگوی گیلانی دولت در ادامه تاکید کرد: خاستگاه میرزا دراین جنبش خاستگاه دینی و ملی و مذهبی بود و  تردیدی نیست که  میرزا مردی خدایی روحانی و خدادوست بود و به همین دلیل مبارزه او با جنبش های آن زمان تفاوت داشت.
نوخت در ادامه گفت:  میرزا هم با استبداد داخلی  و هم با استعمار خارجی درآن واحد مبارزه کرد ،  آن هم نه با یک کشور بلکه چند کشور متجاوز و این کاری بس دشوار است. میرزا شکست نخورد اما شکست، چرا که او شکسته پیروز بود .

نوبخت با اشاره به این که درقران به دفعات به پند گرفتن توصیه کرده در ادامه گفت:  ما از حادثه رخداد جنگل دو پیام را می توانیم دریافت کنیم که چگونه از یک سو میرزا مبارزه می کند و از سوی دیگر دکتر حشمت تسلیم می شود . وی افزود: اگر همایشهای ما به دنبال این برود که از آن فضا برای امروزمان استفاده کنیم و با حفظ آرمان راه و هدف خود را پیش ببریم می تواند موفق باشد.

دکتر نوبخت تاکید کرد: همین رخداد دریک فاصله ۴۲ سال با برخواستن مرد دیگری پیش آمد و امام خمینی توانست هم با استبداد داخلی مبارزه کند و هم با استکبار جهانی و انقلابی با شکوه را رقم زد . وی در ادامه گفت: نقشی که گیلان درانقلاب اسلامی داشت براساس الگو برداری از نهضت جنگل بود و  تنها فرق این انقلاب با آن نهصت وجود وحدت و یکپارچگی و ماندگاری و افزایش آن تا پیروزی انقلاب بود
اگر امروز توانستیم دربرابر عدم خواست جهان برای ارتقا و بالندگی کشور بمانیم و قد علم کنیم درسایه اتحاد و همدلی است.
معاون رئیس جمهور در ادامه ابراز داشت: ما بدون یک مدیریت منسجم واحد نمی توانیم حرکت اجتماعی را پیش ببریم، و این وحدت اگر درجمع و ملتی نباشد و تفرقه ایجاد شود حتما مثل نهضت جنگل شکسته می شود.امروز دراین مجموعه بیش از گذشته نیازمند اتحاد هستیم در برخی از موارد برای یک مقابله می توان با یک نرمش و تدبیر از مشکلات گذر کرد.

نوبخت در پایان تاکید کرد: امیدوارم همه ما از مجموعه گذشته درسی برای اینده داشته باشیم و اینکه گیلانیها پس از ۹۵ سال میرزا را فراموش نکردند قابل تقدیر است.

میرزا درجنگل قانون جنگل را ننوشت/ خیلی ها منتظرند ما یخ بزنیم و حرف نزنیم

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در این همایش با تقدیر از بانیان اجرای همایش خطاب به دکتر نوبخت گفت: دکتر نوبخت سرمایه این استان است و باید تلاش کنیم او را حفظ کنیم . وی با بیان این که همایش باید خروجی مشخصی  داشته باشد گفت  بعد از این خروجی مناسب  باید بگوییم برای چه به میرزا افتخار می کنیم. وی افزود: در دوره امروزی ویژگی شخصیتی و رفتاری و نوع قانون مداری و حکومت داری میرزاکوچک خان و یارانش  باید انتقال داده شود.
نماینده رشت در ادامه بیان داشت: ما به میرزا تعصب داریم اما حرفهایمان از روی تعصب نیست، آن چه از میرزاکوچک خان باقی مانده است این است که میرزا درجنگل قانون جنگل را ننوشت و  بدون محاکمه کسی را حبس و حصر و محاکمه نکرد.

جعفرزاده خاطرنشان کرد:  میرزا به ما یاد داد که قانون حرف اول و آخر راباید دراین کشور بزند و وظیفه ما اجرای قانون اساسی است  و باید به قانونمداری افتخار کنیم و مردم باید  همواره مطالبه گر قانون باشند.
جعفرزاده با اشاره به این که چرا امروز تحمل مخالف سخت است و می خواهیم با اومقابله کنیم در ادامه افزود: اگر ظرفیت هایمان را افزایش دهیم ،  با استفاده از همه ظرفیت ها می توانیم به موفقیت درکشور برسیم و از همه ظرفیت ها و پتانسیل های کشور استفاده کنیم. وی همچنین گفت: میرزا درنهایت همچون امام حسین(ع) تنها شد و درنهایت درسرمای برف گیر کرد و یخ زد  ، اگر دارای ساختگاهی فکری هستیم و هدفی مشترک داریم نباید راهبر خود را تنها بگذاریم .

جعفرزاده در انتها تصریح کرد: اگر چه میرزا یخ زد ولی فکرش یخ نزد ، امروز  مبادا یخ بزنیم و سرما بخوریم و سرما و نامهربانی ها و تلخی های روزگار و فشار ها موجب یخ زدن ما شود. خیلی ها منتظرند ما یخ بزنیم و حرف نزنیم ولی باید راه میرزاکوچک خان و یارانش  درمبارزه با ظلم و فساد ادامه پیدا کند.

میرزاکوچک خان با استعاره مفهومی زندگی می کرد

دکتر فیروز فاضلی مدیرکل ارشاد گیلان نیز در این همایش بیان داشت: نهضت جنگل درحدود ۶سال و ۶ ماه و ۲ روز  طول کشیده و درتقسیم بندی  نهضت جنگل ، تقسیم بندی های جغرافیایی اهمیت فراوان دارد.

مدیرکل ارشاد گیلان همچنین بیان داشت: در دو سوم این مدت بحث کسما محوریت دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

فاضلی با اشاره به اینکه میرزاکوچک خان با استعار مفهمومی زندگی می کرده گفت: این استعاره های مفهومی نشان می دهد که میرزا  یک فرد مذهبی بود و این را وقتی مشاهده می کنیم که  درجای جای نامه نگاریهایش واژه هوالحق را به کار می برد.

|
کلید واژه ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.