پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 28 May , 2020
امروز : پنج شنبه, ۸ خرداد , ۱۳۹۹ - 6 شوال 1441
شناسه خبر : 7673
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۷ | ارسال توسط :

تا تبعیض و فساد هست انقلاب تمام نشده است/ هیچ فرد،حزب، نهاد و رسانه ای نباید حاشیه امن داشته باشد

راه سوم: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در این همایش که در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، این مطلب را بیان کرد و افزود: منشور حقوق شهروندی در ماه ربیع المولود و در ماه آذر رونمایی می شود؛ در ماه رحمت،‌علم و آزادی بیان، در ماه قانون اساسی و در […]

تا تبعیض و فساد هست انقلاب تمام نشده است/ هیچ فرد،حزب، نهاد و رسانه ای نباید حاشیه امن داشته باشد

راه سوم: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در این همایش که در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، این مطلب را بیان کرد و افزود: منشور حقوق شهروندی در ماه ربیع المولود و در ماه آذر رونمایی می شود؛ در ماه رحمت،‌علم و آزادی بیان، در ماه قانون اساسی و در ماهی که امام(ره) بر حقوق شهروندی تاکید کرد.

وی با تبریک ایام میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار کرد: ماه ربیع المولود، ماه تولد عدالت، احسان، قسط و برابری ، ماه مبارزه با تبعیض ناروا، ظلم و اجحاف و ماه تولد رحمت برای همه جهانیان است. ماه ولادت امام علم، دانش، دانشگاه و فقه؛ امام آزادی بیان، امام صاحب کرسی های آزاد اندیشی؛ و همزمان با ماه آذر، ماه همه پرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸٫

رئیس جمهوری ادامه داد: ماه آذر، ماه تصویب حقوق بشر در سازمان ملل متحد در سال ۱۳۲۷، ماه آذر، ماه فرمان ۸ ماده ای امام راحل که در این جمع پرشکوه لازم می دانم جملاتی از آن فرمان ۸ ماده ای را بخوانم که باید هر روز بخوانیم، تذکر دهیم و بخواهیم که جمله به جمله آن عمل و توجه شود.

روحانی اضافه کرد: بسیار خوشحال و خرسندم که امروز هم به یکی از وعده های مهم به ملت ایران جامه عمل پوشانده می شود و هم به یکی از آرزوهای دیرینم می رسم؛ منشور حقوق شهروندی در ماه ربیع المولود و ماه آذر رونمایی می شود. در ماه علم، رحمت، آزادی بیان، قانون اساسی و در ماهی که امام(ره) بر حقوق شهروندی تاکید کرد.

وی یادآور شد: ملت بزرگ ایران از بیش از یکصدسال پیش برای استقرار قانون در این کشور تلاش بی وفقه انجام داد. همه مجاهدت ها، فداکاری ها و ایستادگی ها برای تدوین قانون اساسی و تشکیل مجلس شورای ملی آن زمان ثمره حرکت و انقلاب مشروطه بود که مردم ایران اولین گام را در قانونی شدن کشور برداشتند.

رئیس دولت یازدهم اظهار کرد: من می خواهم تعبیر کنم اسلامی شدن واقعی شدن کشور جز حکومت قانون نیست و بزرگترین امتیاز حکومت پیامبر اسلام (ص) در حدود ۱۴۴۰ سال پیش که از اوایل حکومت پیامبر می گذرد، حکومت پیامبر حکومت قانون بود، حکومتی بود که پیامبر به عنوان نبی(ص) و امام و به عنوان بالاترین مقام حق نداشت ذره ای از قانون الهی تخلف کند.

روحانی تصریح کرد: در کجای دنیا و در کدام قانون سراغ دارید که خطاب به پیامبر این چنین باشد؟ نزدیک بود از مسیر حق به سمت مسیر باطل کمی تمایل پیدا کنی. تو منحرف نشدی اما اگر یک ذره منحرف شده بودی، دو برابر همه در دنیا و دو برابر همه در آخرت تو را تنبیه می کردیم.

**هیچ فرد،حزب، نهاد و رسانه ای نباید حاشیه امن داشته باشد

وی تاکید کرد: این بیان قانون، این بیان کتاب قانون قرآن مجید نسبت به پیامبر(ص) است؛ هیچ کس از قانون مستثنی نیست. همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم و تمام اتباع کشور در برابر اجرای قانون مساوی هستند. این صریح اصل قانون اساسی است. اگر ما می خواهیم کشور قانون و حکومت قانون داشته باشیم هیچ کس، هیچ نهاد، هیچ فرد، هیچ حزب و هیچ رسانه نباید حاشیه امنی داشته باشد.

رئیس جمهوری با بیان این که قانون چیزی جز تساوی همه مردم در برابر خطابات عام قانونی نیست و استثنا نداریم، گفت: در قانون نورچشمی نداریم. در قانون فرد و گروه وابسته و پیوسته به اینجا و آنجا نداریم. ما از انقلاب اسلامی دنبال حکومت عدل محمدی(ص) و علوی بودیم. ما قضاوتی چون قضاوت مولایمان امیرالمومنین(ع) می خواستیم و می خواهیم . مردم ما این راه را ادامه خواهند داد.

**تا تبعیض و فساد هست انقلاب تمام نشده است/پای وعده هایم ایستاده ام

روحانی تاکید کرد: من می پذیرم و درست است، انقلاب اسلامی تمام نشده است. اگر تمام شده بود امروز شرایط دیگر و بهتری را در همه قوای حاکم در این سرزمین می دیدیم. تا تبعیض هست انقلاب تمام نشده است. تا فساد است انقلاب تمام نشده است. تا گردنکشی ها است، انقلاب تمام نشده است. ما باید به روزی برسیم که شاهد مدینه پیغمبر(ص) و حکومت عدل اسلام در سراسر این سرزمین باشیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از وعده هایم به ملت بزرگ ایران از آغاز دولت؛ تدوین منشور حقوق شهروندی بود. به مردم وعده های دیگری هم داده بودم و بر پای همه آن وعده ها تا آخرین روز مسئولیتم خواهم ایستاد.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان این که من درباره حقوق جوانان و ‌بانوان وعده دادم و پای آن ایستاده ام، یادآور شد: من برای حقوق اقلیت های دینی- مذهبی، اقوام وعده دادم و پای آن ایستاده ام.
3342695-5531466

**تحقق وعده نجات اقتصاد ایران با رشد ۷٫۴ درصدی

رئیس جمهوری افزود: من به مردم وعده دادم اقتصاد ایران را نجات خواهم داد. نجات اقتصاد ایران یکی از وعده های من به ملت ایران بود و امروز در آخرین سال دولت یازدهم خوشحالم که مردم ما هم شاهد تورم تک رقمی هستند و هم شاهد رشد اقتصادی ۶ ماهه اول امسال در مقایسه با ۶ ماهه پارسال با رشد ۷٫۴ هستند.

روحانی ادامه داد: از تابستان امسال هم در مقایسه با تابستان سال گذشته،‌ شاهد اشتغال خالص بیش از ۷۰۰ هزار نفری در کشور هستیم. اگر معیار اقتصاد ما را تورم، رکود و بیکاری این سه موضوع را به عنوان مهمترین مساله در نظر بگیریم و پس از آن سرمایه گذاری خارجی رشد صادرات، بقیه بخش ها و توازن در رشد صادرات، واردات، بخش کشاورزی و حرکت به مسیر خودکفایی، خودکفایی در تولید گندم در کشور و دها و دها نمونه دیگر؛ نسبت به سال ۹۱ یعنی سالی که رشد اقتصادی ما منفی ۶٫۸ بوده است و اوایل سال ۹۲ که تورم ما ۴۵ درصد بوده است و ۵ ساله ۸۵ و سال های بعد تا سال ۹۰ و ۹۱ که تقریبا در این چند سال اشتغال خالص ما صفر بوده است؛ قابل مقایسه است.

وی با تاکید بر اینکه وعده من نجات اقتصاد کشور از سراشیبی سقوط بود و وعده من به مردم این بود که سانتریفیوژ می چرخد و کارخانه ها هم به حرکت خود ادامه خواهند داد، اضافه کرد: در ۸ ماهه اول امسال بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ کارگاه متوسط و کوچکی که یا راکد بوده یا با ظرفیت عمل نمی کرده است، با تسهیلات بانکی بالای ۱۱ هزارمیلیارد تومان کاملا فعال شده اند.

**نخستین خودروی مشترک ایران و فرانسه با ۳۰ درصد صادرات

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: پس چرخ کارخانه های داخلی به حرکت درآمده است. چرخ کارخانه های مشترک ایران با کمپانی های خارجی هم به حرکت درآمده است. اسفند امسال اولین خودرو مشترک ایران و فرانسه که حدود ۳۰ درصد صادراتی خواهد بود، به نمایش ملت ایران درخواهد آمد و مردم خواهند دید که چرخ اقتصاد در کشور ما به حرکت درآمده است.

**به زودی پیشران هسته ای به حرکت در خواهد آمد

روحانی افزود: سانتریفیوژه هایی که IR1‌ آن فقط فعال بود، یعنی مدل یک، امروز IR8 که مدرنترین سانتریفیوژی است که ایران به آن دست یافته است و جزو سانتریفیوژهای بیشترفته است، به حرکت درآمده است.

وی تاکید کرد: علاوه بر آن فرمان شروع فعالیت پیشران هسته ای به عنوان یک حرکت بزرگ در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای از طرف رییس جمهوری صادر شده است و دیروز به آژانس بین المللی هسته ای اعلام کردم که در ساخت پیشران هسته ای باید آژانس از لحاظ فنی به ایران کمک کند. تنها سانتریفیوژها به حرکت نیست، به زودی پیشران هسته ای هم به حرکت درخواهد آمد.

**منشور حقوق شهروندی

رئیس دولت یازدهم بار دیگر به موضوع حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: یکی از وعده های من به مردم ایران شهروند حقوق شهروندی است. منشور حقوق شهروندی یعنی چه؟

**برخی تحمل شنیدن بعضی از اصول قانون اساسی را ندارند

وی با بیان این که منشور حقوق شهروندی قانون اساسی نیست اما این منشور راه را برای اجرایی کردن قانون اساسی تسهیل می کند، گفت: منشور حقوق شهروندی قانون موضوعه کشور نیست اما تضادی هم با قوانین موضوعه کشور ندارد. منشور حقوق شهروندی در اجرای اصل ۱۱۳، ۱۳۴ و ۱۲۱ قانون اساسی است.

رئیس جمهوری افزود: قانون اساسی در اصل ۱۱۳ به رییس جمهوری دستور می دهد که او مسئول اجرای قانون اساسی باشد؛ چرا این وظیفه به دوش رییس جمهوری آمده است؟ به دلیل این که تنها فردی که در کشور با رای عموم مردم در سطح ملی انتخاب می شود، رییس جمهوری کشور است.

روحانی ادامه داد: بسیاری از افراد منتخب با رای حوزه انتخابیه خودشان انتخاب می شوند. برخی منتخبین همچون خبرگان با رای مردم استان خودشان انتخاب می شوند. برخی چون مقام رهبری غیرمستقیم با رای خبرگان انتخاب می شوند، برخی با رای نمایندگان انتخاب می شوند همچون وزرا که رای اعتماد برای فعالیت خودشان می گیرند اما فقط یک نفر است که با رای مستقیم آن هم ملی در سراسر کشور برگزیده می شود و لذا قانون اساسی این وظیفه را بر دوش رییس جمهوری گذاشته است و چقدر وظیفه سخت و سنگین قانون اساسی است.

وی اضافه کرد: بعضی ها تحمل ندارند بعضی از اصولش را الان بشنوند. فصل سوم قانون اساسی کشور که از اصل ۱۹ تا ۴۲ درباره حقوق ملت است. این فصل را باید پنهان کنیم! رییس جمهوری بزرگترین وظیفه ای که بر دوش دارد، مسئولیت اجرای قانون اساسی است. در اینجا باید یاد کنیم از شهید بهشتی که بار سنگینی را در مجلس خبرگان قانون اساسی برای تصویب این قانون بر دوش داشت و همواره نام، کار و جهاد او در کنار قانون اساسی جاودانه است.

**تلاش دولت بر اجرای قانون؛ منشور حقوق شهروندی خط مشی دولت یازدهم است

رئیس جمهوری یادآور شد: قانون اساسی طبق اصل ۱۲۱ در قسم نامه ای که برای رییس جمهوری مقرر می کند، رییس جمهوری قسم یاد می کند تا حامی حقوق ملت، در پی آزادی مردم و سایر حقوق اساسی ملت باشد. همین قانون اساسی در اصل ۱۳۴ به رییس جمهوری اختیار می دهد تا با مشورت با وزیرانش برنامه و خط مشی برای دولت تعیین کند. منشور حقوق شهروندی در واقع برنامه و خط مشی دولت یازدهم است.

روحانی تاکید کرد: دولت یازدهم با رونمایی امروز منشور می خواهد عزم خود را برای اجرای حقوق شهروندی به نمایش بگذارد. حقوق شهروندی برای دولت یازدهم از آغاز فعالیتش حایز اهمیت بود. کسی نگوید پس در این سه سال چه شد؟ دولت از آغازین روز فعالیتش مقید به اجرای قانون بود. حتی لوایح بودجه ای که تقدیم مجلس شورای اسلامی می کنیم در ماه آذر است.

وی اضافه کرد: چه زمانی دولت در سال های پیشین لایحه بودجه را در آذرماه تقدیم می کرد؟ همه تلاش دولت این بوده است که در همه سال ها بودجه را به موقع ارائه دهد؛ البته جز پارسال که به خاطر برجام عقب انداختیم تا تکلیف ارقام بودجه مشخص شود. چون اگر برجام اجرایی نمی شد صادرات نفت ما یک میلیون بشکه بود و اگر اجرایی می شد خیلی بیشتر بود که الان ۲ میلیون ۳۰۰ هزار بشکه است .

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: تفاوت خیلی زیاد بود و نمی توانستیم ارقام بودجه را ببندیم. به هم دلیل سال گذشته کمی تاخیر افتاد. دولت همواره مقید به قانون بوده است. تمام قوانینی که به دولت می آید و آیین نامه هایی که دولت تصویب می کند وقتی در هیات تطبیق، تطبیق داده می شود، اختلاف بین ما و آنها و مواردی که آنها ایراد جزیی پیدا می کنند، حدود یک درصد است. در دولت قبل حدود۳۰ درصد بوده است.

روحانی خاطرنشان کرد: تلاش دولت بر این است که قانون را اجرا و عمل کند. در تمام مراحل، اجرای قانون برای دولت اصل بوده است، حتی تدوین منشور حقوق شهروندی هم در ۱۰۰ روز اول انجام شد و در روز صدم در سایت دولت در اختیار ملت قرار گرفت تا مردم مطالعه کنند و نظر دهند. اساتید و بزرگان نسبت به پیش نویس اولیه نظر دادند و در نهایت حقوقدان های متعدد در این زمینه کار و تلاش کردند. شخصا جلسات متعددی برای این حقوق شهروندی گذاشتم تا به صورت منقح، امروز در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس قوه مجریه توضیح داد: البته این به آن معنا نیست که حقوق شهروندی که ۱۲۰ ماده دارد، بدون ایراد و اشکال است. ممکن است باز هم نظراتی باشد و این حقوق شهروندی با تکامل زمان، خود هم تکامل یابد. ممکن است سال های آینده حقوق شهروندی کامل و کامل تر شده و موادی به آن افزوده شود؛ فعلا این حقوق شهروندی است که در اختیار مردم است.

**حقوق شهروندی برای دولت و زیرمجموعه های آن الزام آور است

روحانی تاکید کرد: ما به معنای دولت، قوه مجریه، رییس جمهوری، همه وزرا ومعاونین، به عنوان همه کارگزاران دستگاه اجرایی و همه کارمندان دولت در سراسر کشور، خودمان را موظف به اجرای تک تک مواد منشور حقوق شهروندی می دانیم.
وی با بیان این که ممکن است کسی بگوید این منشور برای مردم الزام آور است یا خیر؟ گفت: برای دولت الزام آور است. رییس جمهوری در چارچوب ۱۳۴ قانون اساسی این منشور را به مثابه برنامه و خط مشی دولت یازدهم اعلام می کند و همه کارمندان دولت در سراسر کشور موظف به اجرای این منشور هستند.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اما درعین حال این منشور چون مقتبس از قانون اساسی و قانون موضوعه است عملا باید مورد اجرای همگان قرار گیرد و لذا ما از دو قوه دیگر هم درخواست می کنیم که دولت را در اجرای حقوق شهروندی کمک کنند. ما در کنار هم می توانیم این حقوق شهروندی را با دقت عملیاتی کنیم.

روحانی تصریح کرد: همچنین از سایر ارکان کشور و از همه نهادها درخواست می کنم اجرای حقوق شهروندی به نفع همه ما است. پایه خوبی و پایداری برای امنیت کشور است. پایه بسیار مناسبی برای انسجام و وحدت ملی است. پایه اصلی برای توسعه کشور است.

**حقوق شهروندی ندای ملت ایران در برابر برخی کشورهای غربی پرادعا

وی ادامه داد: تمام اتباع این کشور در برابر این حقوق شهروندی مساوی هستند. نژاد، قوم، جنس، مذهب، دین، اعتقاد، وابستگی سیاسی و گروهی همه اینها به کنار است. این حقوق هر شهروند ایرانی است.

روحانی یادآور شد: هر شهروندی حق دارد از فلان خیابان تهران از پیاده رو آن استفاده کند، با اتومبیلش از آن عبور کند. هر فرد ایرانی لازم دید می تواند به بیمارستانی مراجعه کند؛ اگر هر فرد ایرانی فرزندش در سن دبستان است، می تواند در دبستان ثبت نام کند ، هر ایرانی می تواند از آب لوله کشی سالم استفاده کند، هر ایرانی می تواند از آنچه که متعلق به ملت ایران است ، بهره و استفاده ببرد تفاوتی نیست.

وی اضافه کرد: در راه رفتن پیاده رو خیابان تفاوتی نیست که دینش چیست و از چه نژاد است و اعتقادتش چگونه است و به کدام حزب و جناح وابسته است که از این جناح بود فقط از راست پیاده رو برود و اگر از آن جناح بود از چپ پیاده رو برود. اینها حقوق شهروندی است.

روحانی تاکید کرد: همه امکانات شهر، کشور و همه حقوق مساوی طبق قانون اساسی و قوانین موضوعه برای همه یکسان است. این حقوق شهروندی ایجاد وحدت می کند. این حقوق شهروندی انسجام ما را بیشتر می کند. این حقوق شهروندی طنین ندایی است از ملت ایران در برابر برخی کشورهای غربی پرادعا که فکر می کنند در حقوق بشر و شهروندی از ملت های جهان سوم پیشی گرفته اند.

رییس جمهوری اضافه کرد: این حقوق شهروندی به دنیا اعلام می کند جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد که از تمام ویژگی های حقوقی نوین دنیای امروز در چارچوب فرهنگ اسلامی ایرانی اش به خوبی استفاده کند.
وی گفت: این نیست که حقوق شهروندی مال کشورهای اروپایی و این و آن و کشورهای به اصطلاح صنعتی باشد. حقوق شهروندی قبل از هرکس از آن این ملت بزرگ است. برای اجرای حقوق شهروندی اولین استمداد من از تمام کارمندان دولت است که باید آن را اجرا کنند و بعد از تمام اساتید، از همه فرهیختگان، نویسندگان، دانشجویان، جوانان، مردم، بانوان، سمن ها ،احزاب، گروه ها، رسانه ها، روزنامه ها، فضای حقیقی، فضای مجازی حقوق شهروندی اول دانستنی است و همه باید بدانند حقوقشان چیست؟

روحانی ادامه داد: مدارس، دانشگاه ها، مطبوعات، نویسندگان، فرهیختگان، شعرا، هنرمندان در فیلم ها، تتاترها، شعرها؛ حقوق شهروندی دانستنی است؛ همه باید بدانیم یعنی چی؟

رییس جمهوری گفت: می گویند حقوق گرفتنی است؟ بله درست است. ولی اول دانستی است. بعد خواستنی است. همه باید بخواهیم. باید هر رییس جمهوری، باید هر وزیری، باید هر مسوولی در این کشور بداند یکی از مطالبات مهم مردم ایران حقوق شهروندی است.

روحانی تاکید کرد: وقتی که دانستنی و خواستنی شد، اجرایی و عملیاتی هم خواهد شد. اگر همه بخواهیم، اگر همه مطالبه کنیم، اسلام به ما گفته حقوق را اجرا کنیم و قانون اساسی هم گفته حقوق را اجرا کنید . پس چقدر زیبا است. قرآن می گوید ممکن است با فردی عداوت ، دعوا و یا اختلافی داشته باشید، مبادا عداوت و دشمنی شما را وادار کند عدل و انصاف را فراموش کنید. حتی نسبت به دشمن و کسی که کینه او را به دل دارید.

وی افزود: اگر عده ای شما را از مکه و حج بازداشتند، باز هم حق ظلم، تجاوز و حق عداوت و تندی ندارید. قرآن به ما دستور قسط، عدل، احساس و نیکوکاری می دهد.

**صدا و سیما و روزنامه ها کلمات امام(ره) را پخش و بیان کنند

رئیس جمهوری با اشاره به بند ۶ فرمان ۸ ماده ای حضرت امام راحل تصریح کرد: باید دقت و مطالعه کنیم. براساس این فرمان هیچ کسی حق ندارد به خانه،‌ مغازه و محل کار شخصی بدون اذن صاحب آن وارد شود و یا کسی را جلب کند و یا به نام کشف جرم و ارتکاب گناه تعقیب و مراقبت کند و یا نسبت به فردی اهانت کرده و اعمال غیراسلامی و انسانی مرتکب شود و یا به تلفن و نوار ضبط صوت دیگری به نام کشف جرم و یا کشف مرکز گناه گوش کند.

روحانی ادامه داد: یا برای کشف گناه و هر چند گناه بزرگ باشد، شنود بگذارد و یا دنبال اسرار مردم باشد و تجسس از گناهان غیر نماید؛ یا اسراری که از غیر به او رسیده ولو برای یک نفر فاش کند. تمام اینها جرم و گناه است و برخی آنها چون اشاعه فحشا می باشد از گناهان بزرگ است و مرتکبین هریک از امور فوق مجرم و مستحق تعزیر شرعی هستند و برخی آنها موجب حد شرعی است.

وی ابراز امیدواری کرد: گاهی صدا و سیما ، روزنامه ها کلمات امام را پخش و بیان کنند.

رییس دولت یازدهم با بیان این که ما پیرو این امام(ره) هستیم، تصریح کرد: راه انقلاب اسلامی ، راه امام و راه رهبر معظم انقلاب و راه عدالت است و راه اخلاق، رفتار و سیره پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) است.

روحانی در ادامه سخنان خود بیانیه منشور حقوق شهروندی را قرائت کرد.

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.