پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 13 December , 2019
امروز : جمعه, ۲۲ آذر , ۱۳۹۸ - 16 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 7650
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۶:۱۴ | ارسال توسط :

دوشنبه سرنوشت ساز برای رئیس جمهور منتخب آمریکا

راه سوم: آنها مجبور نیستند لزوما مسیری را دنبال کنند که ایالت هایشان در رای دهی دنبال کرده اند. اگر تعداد زیادی از آنها تصمیم بگیرند زیر پای «دونالد ترامپ» را خالی کنند، برای او در حد از دست دادن پست ریاست جمهور هزینه خواهد داشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه […]

دوشنبه سرنوشت ساز برای رئیس جمهور منتخب آمریکا

راه سوم: آنها مجبور نیستند لزوما مسیری را دنبال کنند که ایالت هایشان در رای دهی دنبال کرده اند. اگر تعداد زیادی از آنها تصمیم بگیرند زیر پای «دونالد ترامپ» را خالی کنند، برای او در حد از دست دادن پست ریاست جمهور هزینه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی نوشت: نتیجه انتخابات آمریکا هنوز قطعی نشده، بلکه همه چیز را ۵۳۸ رای دهنده الکترال در ماه دسامبر تعیین خواهند کرد؛ روی کاغذ احتمال دارد این افراد بر خلاف نتایج پیش بینی شده، «هیلاری کلینتون» دموکرات را رئیس جمهور کنند.

در روز دوشنبه در سراسر آمریکا، آرای واقعی شمارش خواهد شد تا «دونالد ترامپ» رئیس جمهور بعدی آمریکا شود. هنوز نتیجه انتخابات آمریکا قطعی و نهایی نیست، بلکه طبق قانون اساسی آمریکا افرادی که با رأی مستقیم رئیس ‌جمهور آمریکا را انتخاب می ‌کنند، اعضای مجمع الکترال هستند که ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر) در ایالت‌ های خود جلسه می‌ گیرند و رئیس‌ جمهور را تعیین می ‌نمایند. دوشنبه روزی است اعضای مجمع الکترال در هر ایالت با یکدیگر دیدار می کنند تا دیدگاه های مردم ایالت خود را منعکس کنند. در اکثر ایالات آمریکا قانون این چنین است که برنده، همه آراء الکترال را از آن خود می کند. برای مثال در ایالت «میشیگان» که در آن ترامپ تنها با  ۱۰ هزار و ۷۰۰ رای برنده شد، او همه ۱۶ رای الکترال را به دست می آورد.

این مسئله ممکن است گیج کننده، پیچیده و یا خسته کننده به نظر برسد، اما در واقع بسیار هیجان انگیز است البته اگر که دلیل هیجان فوق العاده شما یک سند ۲۲۶ ساله باشد.

بر اساس این سند، رئیس جمهور آمریکا تنها رئیس جمهور یک مجموعه از ایالت ها، و نه به طور مستقیم رئیس جمهور مردم است. این رای دهندگان به نمایندگی آن ایالت ها، به عنوان انتخاب کنندگان اصلی، هستند که فردی را رئیس جمهور می کنند.

امسال برای پنجمین بار در تاریخ آمریکا، رای نهایی توسط مجمع الکترال اعلام می شود زیرا ترامپ اکثر آراء ایالت های کوچک را به دست آورده است. حتی اگر «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات وی تقریبا سه میلیون رای بیشتر در شمارش ملی را هم در اختیار داشت، باز هم مهم نبود.

آمریکا به طور کلی نتیجه پیوند موفق ایالت های مستقل است. همانطور که اغلب گفته می شود، زمانی پیوندها در بهترین حالت خود خواهند بود که هیچ کس دقیقا همان چیزی را که می خواهد بدست نیاورد. واضح است که این سیستم کامل نیست، اما تصادفی هم نیست. بنیانگذاران بنا بر دلایلی آراء الکترال را می خواهند. این گونه اعلام نتایج تا حدودی مصالحه بین ایالات پرجمعیت بزرگ تر در برابر ایالات روستایی کوچک تر بود. در آن زمان هویت ایالت ها قوی تر بود؛ مانند آنچه که در حال حاضر در اروپا وجود دارد. برای مثال در فرانسه مردم به وضوح ابتدا فرانسوی، و سپس اروپایی هستند. بنیانگذاران همچنین به رای مستقیم مردم اعتماد نداشتند. تا حدودی به این دلیل که بنیانگذاران نگران بودند مردم ممکن است توسط یک قدرت خارجی تحت تاثیر قرار بگیرند. 

در ۱۹ دسامبر ۵۳۸ رای دهنده الکترال در سراسر آمریکا با یکدیگر دیدار می کنند. اما آنها مجبور نیستند لزوما مسیری را دنبال کنند که ایالت هایشان در رای دهی دنبال کرده اند. آنها می توانند اگر که بخواهند با وجدان خود رای بدهند. آنها می توانند به هر کسی که می خواهند رای بدهند.

اگر آنها  راه خود را بروند، به عنوان انتخاب کنندگان بی وفا شناخته خواهند شد. اما اگر تعداد زیادی از آنها تصمیم بگیرند زیر پای ترامپ را خالی کنند، برای او در حد از دست دادن پست ریاست جمهور هزینه خواهد داشت.

ترامپ در حال حاضر ۳۰۲ رای متعهد شده را در اختیار دارد. او می تواند تنها ۳۶ رای را از دست بدهد و باز هم انتخاب شود. رای دهندگان الکترال می توانند بین درگیری های تجاری ترامپ، شکست وی در کسب آراء بالای مردم و انتشار برخی شایعات در مورد دست داشتن مسکو در نتیجه انتخابات، چنین تصمیمی بگیرند. ترامپ با چشمان باز در حال رصد اوضاع است تا اطمینان حاصل کند که هیچ رای دهنده الکترالی برای به شکست کشاندن وی تلاش نخواهد کرد.

اگر ترامپ آراء را کسب نکند، تصمیم نهایی به مجلس نمایندگانی که توسط هم حزبی های ترامپ کنترل می شود، محول خواهد شد. اما اعضای مجلس نمایندگان، جمهوری خواهان قدیمی هستند که احتمالا بسیار ترجیح می دهند رئیس جمهور سنتی تری را انتخاب کنند.

در آن زمان چه کسی می داند که چه اتفاقی می افتد؟ آیا گزینه دیگری خواهد بود؟

اگر رای دهندگان الکترال به دنبال راهنمایی هستند، آنها می توانند همیشه اظهارات رئیس جمهور منتخب خود را به خاطر داشته باشند: «آراء الکترال یک فاجعه بزرگ برای یک دموکراسی است.» اگر ترامپ برنده شود، ما فقط ممکن است فاجعه ای را داشته باشیم که خود او در مورد آن هشدار داده است.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.