پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 28 May , 2020
امروز : پنج شنبه, ۸ خرداد , ۱۳۹۹ - 6 شوال 1441
شناسه خبر : 7898
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۵ - ۸:۳۵ | ارسال توسط :

۲۲ چالش جهاد کشاورزی گیلان در بخشهای کشاورزی و سازمانی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان،۲۲ مورد از چالش ها در دو بخش کشاورزی و سازمانی  این دستگاه اجرائی را تشریح کرد. علیرضا شعبان نژاد در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار در فومن،یکی از چالش های بخش کشاورزی گیلان را عدم امکان مدیریت صحیح بر مصارف آب در پایانه های اراضی شالی زاری استان به دلیل […]

۲۲  چالش جهاد کشاورزی گیلان در بخشهای کشاورزی و سازمانی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان،۲۲ مورد از چالش ها در دو بخش کشاورزی و سازمانی  این دستگاه اجرائی را تشریح کرد.

علیرضا شعبان نژاد در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار در فومن،یکی از چالش های بخش کشاورزی گیلان را عدم امکان مدیریت صحیح بر مصارف آب در پایانه های اراضی شالی زاری استان به دلیل سنتی بودن غالب نهرها و کانال های درجه دو و سه،ذکر کرد.

وی روند کاهشی وضعیت منابع آبی مطمئن از نظر کمی و کیفی برای محصول استراتژیک برنج به دلیل احداث سدهای متعدد در بالا دست سد سپیدرود و هم چنین تغییرات آب و هوایی استان در سنوات اخیر،ذکر کرد.

این مسئول ،با تاکید بر این که پراکندگی واحد بهره برداری زراعی مدیریت جامع و کامل بر تولید را با مشکل مواجه می سازد،خاطر نشان کرد:عدم تناسب قیمت  تمام شده تولید با نرخ فروش،از دیگر مشکلات است.

شعبان نژاد،در ادامه به تبیین مشکلات بخش تولید مرغ گوشتی پرداخت و اظهار کرد:با توجه به ایجاد زیر ساخت های مربوط به تولید مرغ گوشتی و عدم توفیق در صادرات و بالا بودن سرانه مصرف کشور با مازاد تولید مواجه است.

به گفته وی،به ناچار مجبور به اجرای مدیریت تولید و کاهش جوجه ریزی و با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته امکان بهره برداری مناسب وجود ندارد.

نماینده عالی وزیر جهاد کشاورزی در گیلان،عدم تامین منابع اعتباری و ابلاغ به موقع و متناسب با تعهدات برنامه های پیش بینی شده سنواتی از دیگر مشکلات سازمانی در بخش کشاورزی استان گیلان،بیان کرد.

شعبان نژاد،اذعان کرد: درخواست وثیقه بیش از اندازه در طرح های کشاورزی،عدم پذیرش محل اجرای طرح به عنوان وثیقه،اجبار به سپرده گذاری و ایجاد کارکرد مالی،برآورد کم وثیقه های متقاضیان و پیچیدگی ها و مسیرهای طولانی اعطای تسهیلات از سوی بانکها از دیگر چالشها در بخش کشاورزی استان است.

وی در ادامه به طرح مهم ترین مشکلات سازمانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان پرداخت و تصریح کرد:تخصیص پائین اعتبارات مصوب تملک دارائی های سرمایه ای ملی و استانی به نحوی که اکثر پروژه های مصوب به حالت نیمه تمام و مطالباتی در سال های آتی تکرار می شوند،از جمله مشکلات است.

این مسئول،عدم تامین و پرداخت مانده مرخصی و پاداش پایان خدمت بازنشستگان دو سال گذشته  و هم چنین عدم تامین و پرداخت اعتبارات مورد نیاز جهت پرداخت دیون پرسنلی همکاران شاغل و بازنشسته و ایثارگران و جانبازان،از جمله مشکلات برشمرد.

شعبان نژاد،اضافه کرد:عدم تبدیل وضعیت استخدامی تعداد کثیری از همکاران که جهت پرداخت حقوق و مزایای آنان باید از اعتبارات سایر هزینه ای سازمان تامین و پرداخت گردد،از جمله مشکلات سازمانی،جهاد کشاورزی گیلان است.

وی یاد آور شد:عدم تامین اعتبارات مصوب از محل ماده ده قانون تنظیم به منظور اجرای مصوبات سفر هیات دولت به گیلان و هم چنین عدم وجود اعتبارات تملکی به منظور حمایت از برنامه های توسعه صنایع تبدیلی،از دیگر مشکلات سازمانی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان،مغایرت اولویت های سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی با سیاست ها و اولویت های سرمایه گذاری منطقه ای و استانی و هم چنین کمبود نیروهای متخصص در مدیریت صنایع کشاورزی را از دیگر مشکلات عنوان کرد.

شعبان نژاد،اعتقاد دارد:عدم وجود مراکز اطلاعات صنعتی،خدمات فنی ،بازرگانی و مشاوره های مرتبط با صنایع تبدیلی و تکمیلی (بانک اطلاعات صنایع تبدیلی و تکمیلی)،از دیگر مشکلات سازمانی،سازمان جهاد کشاورزی استان است.

وی اذعان کرد:ردیف های کمک های فنی و اعتباری علی رغم گذشت ماههای متمادی،تاکنون به استانها غیر از صنایع تبدیلی و تکمیلی ابلاغ و اختصاص داده نشده است.

این مسئول،بیان کرد:با توجه به ابلاغ بند(و)تبصره ۱۳ قانون بودجه سال جاری جهت بهره مندی متقاضیان ذی نفع از مدت استمهال سه ساله پیش بینی شده در بند قانونی مذکور،تاکنون از سوی بانک های عامل به دلایل عدم دریافت دستورالعمل اجرائی ،عملی نشده است!.

شعبان نژاد،مدعی شد:طرح هایی که پیشرفت فیزیکی کمتر از ۶۰ درصد دارند،شرایط بهره مندی از تسهیلات پیش بینی در ردیف های های اعتباری بنگاه های کوچک و متوسط ؛صنعت،معدن و تجارت را ندارند.

وی ابراز کرد:در صورت تامین اعتبار از منابع صندوق توسعه  ملی می توانند در چرخه تولید و بهره برداری قرار گیرند،انتظار می رود گشایش و تخصیص اعتبار ازمحل اعتباری مذکور،تسریع بشود.

نماینده عالی وزیر جهاد کشاورزی در گیلان،گفت:کسانی که از محل صندوق توسعه ملی بدهی معوق دارند به علت عدم موافقت صندوق،بانک های عامل، مجاز به تعیین تکلیف نمی باشند .

شعبان نژاد ،پیشنهاد  کرد،مشابه سایر ردیف های اعتباری ،به بانک های عامل اختیار داده شود که به تشخیص کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در جهت تعیین تکلیف بدهی از محل صندوق توسعه ملی نیز اقدام کند.

وی تاکید کرد: با توجه به فراهم بودن زمینه جذب تسهیلات ازمحل صندوق کار آفرینی امید جهت طرح های با ظرفیت پائین ،پیشنهاد دارد به مشابه سال گذشته تفاهم نامه چهار جانبه فی مابین صندوق مذکور با وزارت خانه های تعاون،کار و رفاه اجتماعی و آموزش فنی و حرفه ای و جهاد کشاورزی تنظیم و نسبت به تخصیص اعتبار جهت بهره مندی طرح های کشاورزی در استانها،اقدام شود.

این مسئول،خاطر نشان کرد:بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار،باید نرخ سود اعطایی در طرح های اقتصادی با عاملیت بانک کشاورزی با نرخ ۱۵ درصد لحاظ و محاسبه شود.

به گفته شعبان نژاد،متاسفانه در حال حاضر بانک عامل نرخ سود مذکور را فقط در ردیف های اعتباری مکانیزاسیون اعمال می کند و برای طرح های معرفی شده بنگاه های کوچک و متوسط،نرخ سود ۱۸ درصد اعمال می شود.

منبع: کاشف اسرار

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.