پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 5 December , 2019
امروز : پنج شنبه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۸ - 8 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 7964
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸ | ارسال توسط :

وقتی شیون فومنی، شیون ترکمنی شد/ تجلیل از نادرِ موسیقی ایران

راه سوم: در هفتادمین سالروز میلاد شیون فومنی شاعر نامدار گیلانی ، عصر پنجشنبه توسط شهرداری منطقه دو رشت با همراهی بنیاد شیون فومنی ، همایش شعر و موسیقی شیون فومنی همراه با تجلیل از استاد نادر گلچین و استاد علی اکبر پور بزرگان موسیقی گیلان ، با حضور فرهنگ دوستان و مفاخر موسیقی و ادب […]

وقتی شیون فومنی، شیون ترکمنی شد/ تجلیل از نادرِ موسیقی ایران

راه سوم: در هفتادمین سالروز میلاد شیون فومنی شاعر نامدار گیلانی ، عصر پنجشنبه توسط شهرداری منطقه دو رشت با همراهی بنیاد شیون فومنی ، همایش شعر و موسیقی شیون فومنی همراه با تجلیل از استاد نادر گلچین و استاد علی اکبر پور بزرگان موسیقی گیلان ، با حضور فرهنگ دوستان و مفاخر موسیقی و ادب سراسر کشور و مسئولین شهری در سالن مخابرات استان گیلان برگزار شد.

10
نادر مشایخی ، بهمن شکیبی ،غلامرضا امانی ، رحمت موسوی ، میلاد کیایی ، ناصر مسعودی ، امید صباغ نو ، عباس سجادی ، بیژن بیژنی ، منوچهر ویسانلو از جمله اهالی موسیقی و ادب حاضر در سالن بودند .
همچنین رضا رسولی ، فاطمه شیرزاد ، رضا موسوی روزان ، مظفر نیکومنش نودهی از جمله اعضای شورای شهر حاضر در گرامیداشت شیون فومنی بودند . عاطقه چیرانی مدیرعامل سازمان عمران شهرداری و سمیه رستگار شهردار منطقه ۳ نیز از جمله مدیران شهرداری بودند که در این برنامه حضور پیدا کردند.

در ابتدای برنامه بعد از خوش آمدگوئی مرتضی عاطفی شهردار منطقه ۲ رشت ،  آنک سید فخری نژاد دختر زنده یاد میر احمد سید فخری نژاد متخلص به شیون فومنی ، با یادی از پدر شعری منتخب از مجموعه « خیال گرده گیج» یا پرسه خیال را به سه زبان گلیکی ، فارسی و انگلیسی که خود ترجمه کرده بود خواند و گفت : با توجه به اینکه دانشجوی ارشد کارشناسی زبان انگلیسی هستم ، همواره دغدغه اصلی من ترجمه اشعار پدرم به زبان انگلیسی بوده و هست .
سپس با یادی از مختوم قلی فراغی شاعر و عارف ترکمن ، جناب سوادگر رئیس هئیت امنای آرامگاه مختوم قلی فراغی که با لباس محلی در مجلس حاضر شده بود ، پیامی از نواده وی را خطاب به مردم گیلان قرا ئت کرد . در بخشی از پیام آمده : اعتقاد داریم شیون عزیز سینه ای پرسوز و چشمانی اشکبار داشته است و ناله ها سر می داده کما اینکه آسمان بر طنین ناله های شیون می گریست . در اشعار شیون عشق و هجران و وصال و ناپایداری های دنیا را می بینیم . شیون فومنی در راستای تجلیل و تکریم مختوم علی فراغی چنین سروده است :
مختومِ” من آفتاب در سایه ی اوست
نُه کرسی عرش، کمترین پایه ی اوست
پیرایه نبست بر خود از عزتِ فقر
جز وصله ی پیرهن که پیرایه ی اوست

12

 شیون ترکمنی
حامد فومنی متولی آثار ادبی و هنری شیون فومنی ضمن تشکر از بانیان برگزاری این همایش و تاکید بر ارزشمندی چنین گرامیداشت هایی اظهار کرد : باید با نام بزرگانی چون شیون فومنی فرهنگ سازی کرد و او تنها متعلق به خانواده اش نیست . وی با اشاره به حضور مهمان هایی از بندر ترکمن و وحدت بین اقوام گفت : شاعران و هنرمندان سفیران فرهنگی هستند.فومنی با ابراز خوشحالی از پیام نواده مختوم قلی فراغی ادامه داد : با کسب اجازه از گیلانی ها ، می خواهم شیون فومنی را در هفتادمین سالروز تولدش ، شیون ترکمنی بنامم .
وی ادامه داد :خاستگاه فکری شیون این طور بوده است که نه فقط در ارتباط با گیلانیان بلکه با رویکردی که در شعر فارسی داشت با همه ایرانیان همزیستی داشته باشد .
فومنی افزود : پس از ۱۸ سال در گذشت شیون فومنی ، موسسه فرهنگی هنری بنیاد شیون فومنی را در روزهای گذشته به ثبت رساندم و امیدوارم که این بنیاد بتواند در راستای حفظ ، انتشار و استنباط آثار فومنی به شکل متمرکز حرکت کند و بیرق دار فرهنگ گیلان و ایران زمین باشد . به همین منظور به همراه خانواده این مجموعه را راه اندازی کردم و از شخصیت های حقیقی و حقوقی دعوت خواهم کرد که این بنیاد را با نام شیون فومنی همراهی بفرمایند . انتظار دارم که متولیان فرهنگی ،نه تنها برای شیون بلکه به واقع برای یکایک اهل فرهنگ قدم بردارند و اعتقاد بنده این بود که در هفتادمین زادروز شیون فومنی، از دوشخصیت پیشکسوت استاد نادر گلچین و استاد علی اکبر پور تجلیلی داشته باشیم که امیدوارم در سالهای آینده این روند ، ادامه پیدا کند . وی در پایان تاکید کرد : امشب اساتید بزرگوار گلچین و اکبر پور ،پدران معنوی من هستند .

27

 هرکسی ، نادر گلچین نشد 
در بخشی دیگر از برنامه میلاد کیایی ، نوازنده چیره دست سنتور با تجلیل از فرزندان و همسر محترم زنده یاد شیون فومنی خاظر نشان کرد : اولین دیدار من با شیون فومنی در پاییز ۱۳۵۰ بود و در آن زمان برنامه های شب های شعر و موسیقی برگزار می کردیم که ایشان در جلسات شرکت داشتند و فن بیان بالایی داشتند و در انتقال شعر به مخاطب توانا و تاثیر گذار بود .
نویسنده کتاب راز آشکار در تجلیل از مقام شامخ نادر گلچین ابراز کرد : سال ۱۳۴۳ ایشان را در تلویزیون ملی ایران دیدم و جذوب چهره و فن بیان خوانندگی وی شدم ؛ یکی از کسانی است که تلفیق شعر ، مفهوم و موسیقی را به وضوح و به خوبی انجام می دهد استاد نادر گلچین است و درباره او باید یک کتاب نوشت. کیایی که با موسیقدانان حرفه ای بسیاری همکاری داشته است ، گفت : به جرئت می گویم کسی، نادر گلچین نشد و او با همه چیزهایی که دارد نظیر ندارد .
وی همچنین اضافه کرد : چهل سال پیش افتخار شاگردی استاد علی اکبرپور را در حوزه تنظیم و ارکستراسیون داشتم و ایشان گنجینه ای از آهنگ های زیبایی هستند که ساخته اند . این مرد بزرگ با همه هنرش یک عیب دارد و عیب او تواضع بیش از اندازه اوست .

• قدر هنرمندان شهر خود را بدانیم

28

عباس سجادی مجری و شاعر معاصر ، که در ابتدای ورود به عرصه شعر با حضور در جلسات انجمن ادبی فرخی یزدی ، بارها با شیون فومنی ملاقات داشت گفت : گیلان خاستگاه چهرهای فرهنگی و هنری هست . آن چه شخصیتی به نام نادر گلچین را شاخص می کند این هست که او جامعه خودش را می شناسد و به استعداد خویش پی برده است و بی آنکه معلمی داشته باشد جامعه هنری را معلم خود قرار می دهد و در سبک خودش به اوج می رسد .

وی با اشاره به صحبت های کیایی درباره استاد اکبر پوربیان کرد : گاه شده که تواضع ایشان به خودش آسیب زده است اما آنها که در حوزه موسیقی به طور جدی کار می کنند ، می دانند که جناب اکبرپور یکی از پیشرویان در واقع ارکسترال و علمی ما بوده است .

وی در پایان یادآورد شد : باید قدر هنرمندان شهر خود را بدانیم ، چرا وقتی هنرمندان شهرمان به تهران کوچ می کنند و یا برنامه اجرا می کنند به یاد آنها می افتیم .

34
 امیدوارم بزرگواران من را ببخشند

در این برنامه از استاد نادرگلچین و استاد علی اکبر پور از مفاخر نامدار موسیقی گیلان و هم همچنین همسر شیون فومنی ، زهرا اقبال شاه با حضور مسئولین شهری و چهره های هنری تجلیل و تقدیر بعمل آمد .

گلچین با ذکر جملاتی ابراز خوشحالی کرد و گفت : مطلبی که برای خود من باعث سوال شده است این است که ۵۷ سال پیش این شهر سر سبز و مقدس را ترک کردم و به تهران رفتم ، امروز به جایی رسیده ام که آیا کار درستی انجام داده ام یا کار من غلط بوده است ؟ نمیدانم ، امیدوارم بزرگواران من را ببخشند .
حاشیه ها :
• مرادیان گروسی ، کریم رجب زاده ، عباس مهری آتیه از جمله شاعران حاضر در سالن بودند که با قرار گرفتن در پشت تریبون ابیاتی از اشعار شیون فومنی را زمزمه کردند .

• خرید خانه شیون فومنی و تبدیل آن به موزه آثار شیون فومنی یکی از موضوعاتی بود که سبب بحث و گفتگوهایی از سوی اعضای شورای شهر رشت شد و برنامه از جو ادبی خارج گردید.

• غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی ، نماینده فعال رشت در مجلس دهم و دکتر محمد علی ثابت قدم اواسط برنامه وارد سالن شدند .

• ثابت قدم با امیدواری درباره تداوم چنین برنامه هایی گفت : ان شا الله در هفته آتی که روز رشت را داریم با مضامین مشابه در کنار شما خواهیم بود.

• کنسرت موسیقی ، برنامه پایانی این گرامیداشت بود.

گیل خبر/ پریسا عمویی

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.