پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 13 December , 2019
امروز : جمعه, ۲۲ آذر , ۱۳۹۸ - 16 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 8166
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۶ | ارسال توسط :

برجام؛ وفاق ملی، دستاورد جهانی

راه سوم: پس از تحریم‌ها‌ی جدید آمریکا که برآمده از ادامه تحریم‌ها‌ی سال ۱۹۹۶ می‌باشد و برای مدت ده سال یعنی تا سال ۲۰۲۶ تمدید گردید، بحث‌های زیادی در بین موافقان و مخالفان کشور برانگیخته شده تا جایی که بعضی از گروه‌ها‌ از اینکه دوباره به دوران تحریم‌ها‌ی کمرشکن برگردیم اظهار خوشحالی می‌کنند، آنچنان که […]

برجام؛ وفاق ملی، دستاورد جهانی
راه سوم: پس از تحریم‌ها‌ی جدید آمریکا که برآمده از ادامه تحریم‌ها‌ی سال ۱۹۹۶ می‌باشد و برای مدت ده سال یعنی تا سال ۲۰۲۶ تمدید گردید، بحث‌های زیادی در بین موافقان و مخالفان کشور برانگیخته شده تا جایی که بعضی از گروه‌ها‌ از اینکه دوباره به دوران تحریم‌ها‌ی کمرشکن برگردیم اظهار خوشحالی می‌کنند، آنچنان که گویی در یک رقابت ملی برگ برنده‌ای دستشان رسیده باشد.
آنچه که باعث شد عریضه کوتاه نگارش شود این است که نباید دوستان وطنی ما برجام را صفر تا صد ببینند، بلکه باید به این بیندیشند که نقطه اوج این دعوا چه بوده است؟ تقریبا همه کشورهای جهان در اجماع بین المللی بر علیه ایران اتفاق نظر داشته و اکثریت قریب به اتفاق آنها در این تراژدی و انزاوی سیاسی بخصوص در بعد اقتصادی مشارکت فعالی ایفا نمودند، تا جایی که تحریم‌ها را برخلاف عرف بین الملل به دارو و درمان مردم کشیده و یا می‌کشیدند.
تحریم خرید نفت علیه ایران باعث شد فروش آن به پایین ترین حد خود یعنی زیر ۵۰ درصد برسد و در بدترین حالت به صورت قسطی و کالا در مقابل نفت عرضه گردد که دریافت مبالغ آن به صورت دلار و روپیه هند به سختی امکان پذیربود، همه اینها را اگر در کنار هم قرار دهیم، آنوقت به عمق فاجعه پی می‌بریم. حال چرا باید اقلیتی از ابزاری به نام تحریم‌ها‌ی جدید آمریکا به دستاوردهای کلی آن حمله کنند، جای بحث است!
مخالفان برجام یادشان نرفته است که با رفتارها وگفتارهای دولت مهرورز ما حتی نمی توانستیم روپیه خود را از هندی که از ما نفت خریده بود پس بگیریم، کار به جایی رسیده بود که بانک جهانی هرگونه معامله با ما را مسدود کرده و اجازه باز کردن ال سی و اسناد مالی، بازرگانی را نمی‌دادند، حال چگونه است مخالفان آن را نمی‌بینند و یا به یاد نمی آورند سخنی دیگر است.
مخالفان، برجام را که با حمایت همه بزرگان کشور در یک وفاق ملی به بارنشسته مورد انتقادهای تند خود قرار داده و تا آنجا پیش‌رفتند که به آقای دکتر ظریف بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم القابی نسبت می‌دهند، مگر یادشان رفته که همین آقای ظریف بارها اعلام کرده که گفتگو با قدرت‌های بزرگ جهانی با هماهنگی بزرگان کشور به ثمر رسیده است، چگونه است که کاسه و کوزه تحریم‌ها‌ی ادامه‌دار جنگ‌طلبان جمهوری خواه آمریکا را به روی دولت امید و دکتر ظریف می‌شکنند.
قاطبه ملت و بزرگان کشور می‌دانند که دولت با تمام زحماتش چند چیز را به جهانیان دیکته کرده است ، اگرمخالفان آنها را در نظر بگیرند، بخشی از صورت مسئله پاک خواهد شد. درنظر داشته باشیم که دولت امید تابوی اجماع جهانی علیه ایران را شکست و در یک بازه زمانی که به مدت دوسال طول کشید، وعده ای که به ملت داده بود عملی کرد و پول های بلوکه شده ایران را در جهان ، به خصوص امریکا آزاد کرد، قطعا مخالفان برجام از چند و چون آن کاملا با اطلاع هستند.دولت با استفاده از دیپلماسی قوی توانست با شریکان اروپایی قراردادهای کلان به ثبت برساند، پای بزرگترین شرکت های جهان را که اجازه بستن قرارداد با ما را نداشتند به تهران باز کند و قراردادهای کلان با قدرت های اقتصادی جهان منعقد نماید .به نظر می رسد مشکل کشور تنها تحریم آمریکا در گذشته و حال نیست که دوستان وطنی به آن حمله می کنند، بلکه توفیق مقتدرانه دولت امید در عرصه های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی، محیط زیستی، همچنین لغو کلیه قطعنامه‌های شورای امنیت و خارج کردن پرونده ایران از این شورا بوده است که در دولت مهرورز به بار نشسته بود.
بر این اساس دولت امید توانست مشکلات ایجاد شده با قدرت های جهانی را با دیپلماسی قوی حل وفصل نماید و به خواست ملی که رفع تحریم های جهانی و آرامش نسبی در جامعه و حضور پررنگ در بازارهای جهانی بود به منصه ظهور برساند، عقلایی نیست مخالفان با نقدهای تند علیه دستاوردهای برجام فضای جامعه را مسموم کنند، مطمئن باشند از این فضا سازی ایجاد شده بر علیه دستاوردهای دولت هیچ کس در داخل سودی نخواهد برد، اگرضرری هم وارد شود دودش به چشم همه خواهد رفت. وفاق ملی در ادامه به ثمر رساندن برجام و حمایت از دولت منتخب تنها راه برون رفت از مشکلات پدیدارشده است ،با ایجاد قطب بندی‌های سیاسی که عده‌ای همیشه به دنبال آن بودند اجازه ندهیم دستاوردهای برجام به چالش کشیده شود. پایان سخن اینکه دولت تدبیر و امید به خوبی آگاه است که تحریم جدید آمریکا علیه ایران نمی‌تواند ما را به بیراهه بکشاند و از مسیر اصلی توافق خارج کند ، دولت و ملت همه ترفندهای دشمن را به خوبی رصد می‌کنند.
|
کلید واژه ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.