پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 29 May , 2020
امروز : جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹ - 7 شوال 1441
شناسه خبر : 8148
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۸ | ارسال توسط :

مراسم روز رشت فدای چه شد؟ سودجویی منتقدان یا ملاحظه انتخابات سال آینده!

شهردار رشت روز گذشته برگزاری مراسم روز رشت را لغو کرد با این استدلال که «برگزاری مراسم مرتبط با هفته رشت می‌تواند مورد بهره‌برداری عده قلیلی سودجو قرار بگیرد که می‌تواند این فرصت ارزشمند را برای برندسازی شهر رشت به تهدید تبدیل نماید». اختصاصی راه سوم: در وهله اول، باید گفت تصویب ۱۲ دی بعنوان […]

مراسم روز رشت فدای چه شد؟ سودجویی منتقدان یا ملاحظه انتخابات سال آینده!

شهردار رشت روز گذشته برگزاری مراسم روز رشت را لغو کرد با این استدلال که «برگزاری مراسم مرتبط با هفته رشت می‌تواند مورد بهره‌برداری عده قلیلی سودجو قرار بگیرد که می‌تواند این فرصت ارزشمند را برای برندسازی شهر رشت به تهدید تبدیل نماید».

اختصاصی راه سوم: در وهله اول، باید گفت تصویب ۱۲ دی بعنوان روز رشت اقدامی مثبت برای برندسازی شهر رشت می باشد که از این جهت می تواند مورد قبول همه افراد علاقمند به رشت باشد چراکه اقتصاد با دیگر بخش های جامعه در ارتباط تنگاتنگ است و حوزه فرهنگ می تواند زمینه ساز اقدامات اقتصادی را فراهم سازد. جذب سرمایه گذاران نیازمند بسترسازی است که بدون شک یکی از بسترهای آن فرهنگ است. جشن روز رشت نیز در همین حوزه می گنجد.

اما آنچه اقدام شهردار رشت مبنی بر لغو مراسم روز رشت را مساله آمیز می کند لغو آن پس از انتقادهای برخی اعضای شورای شهر رشت مبنی بر اختصاص بودجه ۲۵۰ میلیونی برای هزینه کرد این مراسم است در حالی که کارگران رفت و روب شهرداری ۵ ماه است که حقوق شان را دریافت نکرده اند. شهردار رشت علت لغو مراسم را سوء استفاده عده قلیلی سودجو معرفی می کند که فرصت برندسازی رشت را به تهدید تبدیل می کنند. سوال این است که آیا جناب ثابت قدم پیشتر نمی دانستند که منتقدان ایشان سراغ مسایل سال قبل خواهند رفت و آن حواشی را بزجسته خواهند کرد؟ ایشان می دانستند و با علم به آن خواهان تصویب بودجه ۲۵۰ میلیونی مراسم روز رشت شده بود. پس مساله این نیست.

بنظر می رسد که بیشتر وضعیت بی نظمی حاکم بر شهرداری رشت در حوزه پرداخت های حقوق کارگران شهرداری باعث شده جناب ثابت قدم از ورود به میدان جشن روز رشت بترسد چون در صورت صحت عدم پرداخت چند ماهه حقوق کارگران شهرداری رشت، برگزاری چنین مراسم پرخرجی میتواند خوراک مناسبی برای مانور پوپولیستی منتقدان ایشان باشد و در همین راستا کاندیداهای نزدیک به ایشان را در انتخابات سال آینده شورای شهر رشت به خطر اندازد و آنها را مقابل پرسنل شهرداری و طبقه پایین جامعه قرار دهد.

در هر حال، مراسم روز رشت اقدام مناسبی بود که هم سال گذشته بدون ملاحظه انجام شد و هم امسال بدون فکر لغو شد. کاش مراسم روز رشت فدای این ملاحظات نمی شد!

*****

در زیر نامه شهردار رشت مبنی لغو مراسم روز رشت می آید:

«ریاست محترم شورای اسلامی شهر رشت

با سلام و احترام

همانطور که مستحضرید از سال گذشته با تدوین و تصویب سند بازآفرینی رشت و اتخاذ رویکرد مبتنی بر برندسازی و گردشگری در مدیریت شهری، برگزاری هفته رشت در فاصله یک هفته منتهی به روز رشت در ۱۲ دی در دستور کار قرار گرفت.

هدف از برگزاری این مراسم، اعتمادسازی محلی و ارتقای مشارکت اجتماعی و ایجاد زمینه لازم برای جلب توجه ملی و بین‌المللی بوده و هست. اما علی‌رغم فعالیت‌های چشمگیر مثبت در سال گذشته، در بخش محدودی از برنامه‌های هفته رشت بروز پاره‌ای اتفاقات که ناشی از اختلاف سلایق بود، باعث شد برای تعدادی از عزیزان ذهنیتی ایجاد گردد.

از سوی دیگر به واسطه نزدیکی انتخابات سال آتی، برگزاری مراسم مرتبط با هفته رشت می‌تواند مورد بهره‌برداری عده قلیلی سودجو قرار بگیرد که می‌تواند این فرصت ارزشمند را برای برندسازی شهر رشت به تهدید تبدیل نماید که تبعات آن سبب سواستفاده عناصر ضد انقلاب گردد. بنا به ملاحظاتی که اشاره شد، بدین وسیله اعلام می‌دارد به جای برگزاری برنامه های ناقص با تبعات احتمالی، اجرای برنامه‌های ویژه این هفته مورد نظر نبوده و صرفاً موضوعات جاری مرتبط فرهنگی و ارتباطی در قالب برنامه‌های بودجه مصوب شورای اسلامی شهر مورد نظر قرار گیرد…سید محمدعلی ثابت‌قدم».

گفتنی است، دلیل نامگذاری۱۲ دی به عنوان «روز رشت» این است که در تاریخ دوم ژانویه۱۵۵۸ میلادی مقارن با ۱۲ دی ماه ۹۳۶ هجری شمسی شاه طهماسب، سلطان محمد  را به رشت فرستاد و از آن روز رشت به عنوان مرکز گیلان نامگذاری شد. به همین دلیل شهرداری رشت در راستای سند ملی بازآفرینی رشت و در مسیر برندسازی شهری، این روز را به عنوان «روز رشت» نام‌گذاری کرد و سال گذشته در پاسداشت این روز با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی این روز را جشن گرفت.

نامه ثابت قدم

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.