پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 28 May , 2020
امروز : پنج شنبه, ۸ خرداد , ۱۳۹۹ - 6 شوال 1441
شناسه خبر : 8147
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۸ | ارسال توسط :

مطالعه آمریکایی گسل‌های ایران

راه سوم: یک دانشگاه آمریکایی با تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود از زمین‌لرزه‌های صورت گرفته در ایران، گزارش تازه‌ای از شدت تخریب زمین‌لرزه‌های احتمالی بعدی در مناطق مختلف کشور را در اختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار داد. به گزارش راه سوم جزئیات این گزارش که به زودی و پس از تطبیق اطلاعات […]

مطالعه آمریکایی گسل‌های ایران
راه سوم: یک دانشگاه آمریکایی با تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود از زمین‌لرزه‌های صورت گرفته در ایران، گزارش تازه‌ای از شدت تخریب زمین‌لرزه‌های احتمالی بعدی در مناطق مختلف کشور را در اختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار داد.

به گزارش راه سوم جزئیات این گزارش که به زودی و پس از تطبیق اطلاعات آن با جدیدترین یافته‌های متخصصان زلزله‌شناسی کشور منتشر می‌شود منجر به شناخت بیشتر تحرکات و رفتارهای احتمالی گسل‌های لرزه خیز در زمان وقوع زلزله‌های بعدی خواهد شد.

مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی در تفاهم نامه مشترک با مرکز مهندسی زمین‌لرزه پاسیفیک در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا،از سال ۲۰۱۴ تمام اطلاعات خام ثبت شده از سوی دستگاه‌های شتاب نگار زلزله در مناطق مختلف کشور را برای تجزیه و تحلیل رفتارهای آینده گسل‌های لرزه‌زا، در اختیار این دانشگاه قرار داد. شبکه شتاب‌نگاری لرزه‌ای کشور،متشکل از تعداد زیادی از دستگاه‌های شتاب‌نگار زلزله است که اطلاعات مربوط به وقوع زمین‌لرزه‌ها، پس‌لرزه و پیش‌لرزه‌ها را در مناطق مختلف ثبت و مخابره می‌کند.

به گفته متخصصان زلزله شناسی و مهندسی زلزله و همچنین مسوولان شبکه لرزه نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مطالعه صورت گرفته از سوی دانشگاه کالیفرنیای آمریکا با هدف شناخت بیشتر از رفتار گسل‌ها و پیش‌بینی شدت تخریب زلزله‌های احتمالی بعدی، تحت تاثیر تحرکات این گسل‌ها صورت گرفته است.

بنا بر اظهار آنها، روابط معناداری بین زلزله‌های قبلی و وقوع زلزله‌های بعدی در یک مکان وجود دارد که تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به آن می‌تواند این موضوع را مشخص کند که در صورت وقوع زلزله‌های بعدی در آن مکان،«شدت تخریب» و «شتاب زلزله» در آن نقطه و مناطق پیرامونی آن چقدر خواهد بود.

آن طور که زلزله‌شناسان مرکز تحقیقات مسکن می‌گویند تجزیه و تحلیل رکوردها و اطلاعات موجود از زلزله‌های قبلی، در نهایت برآورد دقیق‌تری از شتاب زلزله‌های بعدی و شدت تخریب ساختمان‌ها در مناطق مشخص را ایجاد خواهد کرد که این اطلاعات می‌تواند مبنای تدوین ضوابط جدید برای مقاوم‌سازی سازه‌ها و ساختمان‌های موجود و در دست ساخت قرار بگیرد. از سوی دیگر، این اطلاعات برآورد دقیقی از خسارت‌های ناشی از زلزله‌های بعدی در هر منطقه را در اختیار زلزله شناسان قرار می‌دهد که با استفاده از این اطلاعات قادر خواهند بود شدت تخریب در یک منطقه بر اثر وقوع زلزله با شدت و بزرگای مختلف را پیش‌بینی کنند. طراحی ساختمان‌ها و ساخت و ساز‌های جدید بر پایه اطلاعات دقیق ناشی از میزان واقعی تهدید زلزله در هر منطقه و همچنین به‌روزرسانی آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط با مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر خطر وقوع زمین‌لرزه، از دیگر دستاوردهای این مطالعه محسوب می‌شود.

پروفسور یوسف بزرگ‌نیا، استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا و رئیس تیم تحلیلگر اطلاعات به دست آمده از شبکه شتاب‌نگاری کشور، در این باره اعلام کرد: براساس تفاهم‌نامه‌ای که سال ۲۰۱۴ میلادی بین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین مرکز مهندسی زمین‌لرزه پاسیفیک در دانشگاه کالیفرنیا به امضا رسید ۹۷۵۶ رکورد ثبت شده ناشی از وقوع زمین‌لرزه‌های مختلف در مناطق گوناگون ایران در فاصله سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۳ در اختیار ما قرار گرفت.

وی ادامه داد: پس از تجزیه و تحلیل این اطلاعات خام، نتایج مربوط به هر کدام از این رکوردها در قالب گزارشی جامع در اختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفته است که پس از تطبیق این اطلاعات با یافته‌های زلزله‌شناسان ایرانی، این گزارش به زودی منتشر خواهد شد.

دنیای اقتصاد

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.