پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 19 January , 2020
امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸ - 24 جماد أول 1441
شناسه خبر : 8504
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۱ | ارسال توسط :

احتمال کوچکترین کم توجهی به منافع گیلان وجود ندارد

راه سوم: بنا به دعوت روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه گیلان، نشست رسانه ای رییس این سازمان با مدیران و نمایندگان رسانه های استان راس ساعت ۱۸ روز چهارشنبه مورخ ۱۵ دی ماه در این سازمان برگزار شد. در ابتدای جلسه  رییس سازمان برنامه و بودجه ضمن خوش آمدگویی به حاضران گفت : اعتقاد […]

احتمال کوچکترین کم توجهی به منافع گیلان وجود ندارد

راه سوم: بنا به دعوت روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه گیلان، نشست رسانه ای رییس این سازمان با مدیران و نمایندگان رسانه های استان راس ساعت ۱۸ روز چهارشنبه مورخ ۱۵ دی ماه در این سازمان برگزار شد.

در ابتدای جلسه  رییس سازمان برنامه و بودجه ضمن خوش آمدگویی به حاضران گفت : اعتقاد و نیاز ما به رسانه صرفا به هفته یا روز خاصی محدود نمی شود و در پیشبرد امور نیاز به ابزارهای رسانه ای را از لوازم اولیه می دانیم.

کیوان محمدی افزود : همانطور که مطلعید لایحه بودجه سال ۹۶ در مجلس در حال بررسی است، با اینکه هنوز هیچ مصوبه ای در این خصوص صورت نگرفته با این حال عده ای پیشاپیش دغدغه های خود را عنوان کرده اند که برای گروهی از اصحاب رسانه و دست اندرکاران دیگر موجب بروز سوالاتی شده است.

وی تصریح کرد : سازمان برنامه و بودجه استان این دغدغه ها را به فال نیک گرفته و به دور از انگیزه شناسی افراد، چنین روحیه ای را پاس می دارد و قطعا در تقویت آن نقش مثبت ایفا خواهد کرد زیرا حساسیت مردم بر توسعه استان در نهایت پیشرفت را به دنبال خواهد داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان گفت : ما هم معتقدیم که رسانه ها باید پرسشگر و مطالبه گر باشند، ولی باید بدانند که کدام پرسش را از چه منبعی بپرسند؟ زیرا پاسخ افراد غیر مسئول و غیر کارشناس یا آنان که از اطلاعات کافی و وافی برخوردار نیستند، ارزش خبری و تحلیلی ندارد و جز ایجاد نگرانی و دلسردی در جامعه پیامد دیگری نخواهد داشت. از سوی دیگر پرسشگران محترم باید پاسخ مقامات مسئول و مربوط را به پرسش های خود به درستی و با رعایت اصل امانت داری منتقل کنند، در غیر اینصورت در رسالت اطلاع رسانی خود متهم به سهل انگاری و جهت گیری خواهند شد.

محمدی در خصوص دغدغه بعضی از دست اندرکاران اجرایی هم گفت : اگر دغدغه افراد صرفا در مقابل تریبون ها، صفحه رسانه ها یا جلسات خصوصی غیرکارشناسی و بازتاب آن در مجامع عمومی گل کند، فاقد ارزش علمی و به دور از معیارهای صدق و خیرخواهی ارزیابی خواهد شد. خصوصا اگر به هنگام تشکیل جلسات توجیهی و تصمیم گیری در عالی ترین سطوح برنامه ریزی و بودجه بندی برای استان، با غیبت و فقدان آنان همراه باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : مردم گیلان مطمئن باشند که با حضور استانداری باتجربه، دلسوز و متین – نمایندگانی عموما شجاع، فعال و پرتلاش و مدیرانی کوشا و در راس همه شخصیت فرهیخته و برجسته ای چون جناب دکتر نوبخت، فرزند دانا و توانای ایران اسلامی و افتخار رشت و گیلان، احتمال کوچکترین کم توجهی به منافع استان گیلان وجود ندارد. قطعا گیلانیان عزیز هم با مناعت طبع بالایی که دارند انتظار حذف حق و حقوق استان های دیگر و جذب آن به استان خود را ندارند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص بودجه کل کشور در سال ۹۶ گفت: بودجه کل کشور بالغ بر یک میلیون و هشتاد و پنج هزار میلیارد تومان ( ۱،۰۸۵،۰۰۰ میلیارد تومان)  است ، که بدون درآمدهای اختصاصی، صرفاً ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از آن در اختیار دولت برای اداره کشور قرار گرفته است، از مبلغ فوق ۷۹ % بصورت هزینه ای (۲۳۶،۰۰۰ میلیارد تومان) و ۲۱ % (۶۳،۰۰۰ میلیارد تومان) به عنوان تملک دارایی یا عمرانی هزینه خواهد شد . محمدی در ادامه گفت که این نسبت ۲۰ به ۸۰ نشانه ساختار نامناسبی است که باید به مرور در تغییر آن همت کنیم، تا بودجه بیشتر صرف توسعه ، پیشرفت و رفاه کشور شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گفت : از بودجه عمومی دولت حدود ۱۶،۸۰۰ میلیارد تومان (۸،۸۰۰ میلیارد هزینه ای و ۸۰۰۰ میلیارد عمرانی) یعنی حدود ۵٫۶ % در اختیار استانهاست و بقیه در سطح ملی و وزارتخانه ها تصمیم گیری و توزیع می شود. در واقع تمام مباحثی که در خصوص بودجه در استانها صورت می گیرد روی همین ۵ تا ۶ درصد در سالهای مختلف است .

محمدی در ادامه این بحث جدولی از بودجه استانی طی سالهای ۹۰ تا ۹۶ را برای  حاضران تشریح کرد.(جدول زیر)

در ادامه جلسه رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران حاضر ، به مصوبه  ۳۰ میلیارد تومانی در سفر رئیس محترم  جمهور برای حل مشکل صیادان  اشاره کرد و گفت: در سایه تلاش مدیریتی در دهه اول بهمن ماه مطالبات صیادان پرداخت خواهد شد.

وی از اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای اتمام پروژه راه آهن قزوین- رشت سخن گفت و ادامه داد: با توجه به تاکیدات ریاست محترم جمهور تخصیص این پروژه صدرصد بوده و در آینده‌ای نزدیک شاهد بهره‌ برداری از این مسیر خواهیم بود.

محمّدی از پیشنهاد بودجه استان با رقم ۶۲۴ میلیارد تومان برای سال ۹۶ خبر داد و اضافه کرد: این رقم در سالجاری ۵۴۲ میلیارد تومان بود. بودجه هزینه ای استان نسبت به سال گذشته ۱۶٫۲ % و بودجه عمرانی استان حدود ۱۴ % افزایش یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان در پایان گفت : با پیگیری های استاندار محترم ، سازمان برنامه و بودجه و حضور نمایندگان محترم مجلس در کمسیون تلفیق حق و حقوقی از گیلان تضییع نخواهد شد.

1

2

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.