پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 12 December , 2019
امروز : پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸ - 15 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 8615
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۹ | ارسال توسط :

گیلان در بین ۴ استان برتر شاخص ميانگين ارزیابی مولفه‌های محیط کسب و کار

راه سوم: به گزارش روابط‌عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، در ابتدای جلسه رئیس سازمان ضمن خوشامدگویی به وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدعوین و بیان دستورات جلسه گفت: با توجه به ابلاغ رئوس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، با دیدگاه کارشناسی و برنامه‌ریزی مدیران اقتصادی کشور، ۱۲ برنامه […]

گیلان در بین ۴ استان برتر شاخص ميانگين ارزیابی مولفه‌های محیط کسب و کار

راه سوم: به گزارش روابط‌عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، در ابتدای جلسه رئیس سازمان ضمن خوشامدگویی به وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدعوین و بیان دستورات جلسه گفت: با توجه به ابلاغ رئوس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، با دیدگاه کارشناسی و برنامه‌ریزی مدیران اقتصادی کشور، ۱۲ برنامه ملّی برای پیگیری و رسیدن به اهداف مدنظر در نظر گرفته شد. در استان با توجه به اینکه بعضی از کارگروه‌ها ویژگی‌های ملّی داشت، حول ۹ کارگروه فعالیت را خود را آغاز نمودیم.

 

 کیوان محمّدی گزارشی از فعالیت‌های کارگروه ارتقای توان تولید در اقتصاد مقاومتی ارائه داد و افزود: ارتقای توان تولید نتیجه برنامه‌ریزی نظام در مقابل تحریم‌هایی است که ظالمان علیه کشور داشتند و هدف آن مقاوم‌سازی و انعطاف اقتصاد در شرایط بحرانی است.

 

وی به ویژگی‌های عدالت محوری، دانش بنیان بودن، مردم‌گرا بودن درون‌زایی و برونگرایی به عنوان مهمترین ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی از دیدگاه مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: برنامه ملّی ارتقای توان تولید، تركیبی از برنامه‌های مرتبط در بخش‌های پولی، اعتباری، ارزی، رقابت‌پذیری، تامین منابع مالی، ارتقای توان تولیدی استان‌های کشور با اجرای طرح رقابت‌پذیر كردن استان‌ها است.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به اجزای دوازده‌گانه برنامه ملّی ارتقای توان تولید به منظور درون‌زا‌ كردن اقتصاد ایران، به تشریح ۴ طرح امنیت غذایی و تولید محصولات راهبردی، توسعه تولید صنایع دستی، فرش و گردشگری، رقابت‌پذیر كردن استان‌ها و توسعه و نوسازی صنایع كشور در استان پرداخت و گفت: با آنکه گیلان کمتر از یک دهم مساحت کشور را دارد  ولی در طرح امنیت غذایی و تولید محصولات راهبردی، ۹۲ درصد چای، ۳۸ درصد برنج، ۷۶ درصد فندق، ۸۵ درصد ابریشم و ۶۰ درصد بادام زمینی کشور را تولید می‌کند و دارای رتبه اول تولید چای، بادام زمینی، فندق، پیله ابریشم و صنوبری کاری در کشور می‌باشد.

 

وی ارزش افزوده بخش کشاورزی استان گیلان را در سال ۱۳۹۲ برابر با ۴۱۹۶۵ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این مقدار ۳/۳ درصد از کل ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را تشکیل داده و از این حیث استان در رتبه ۱۱ قرار دارد.

 

محمّدی با بیان اینکه در سیاست‌های کلان ملّی برای استان در طرح امنیت غذایی اهداف مشخصی شده است تصریح کرد: مقرر شده بود در کشور ۱۱ میلیون ۸۰۰ تن تولید گندم باشد. از این رقم با توجه به اینکه تولید گندم چندانی در گیلان وجود ندارد حدود ۸۵۰۰ تن سهمیه تعیین شده بود اما امسال با توجه به شرایط مناسب و مساعد این رقم به در حدود ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن  رسید که رشد ۲۵۳ درصدی را نشان می‌دهد.

 

وی در خصوص تولید جو هم گفت: تولید ۴ هزار تن جو سهم گیلان بود اما این رقم به ۱۰ هزار ۸۰۰ تن رسید که ۲۷۱درصد بیش از حد انتظار بود.

 

محمّدی از ایجاد و ساماندهی بهره برداران آب و زمین و افزایش جذب ماده خام کشاورزی سخن گفت و اضافه کرد: بایستی در کشور ۱۸۰ تشکل به وجود می‌آمد که ۴ تشکل سهم گیلان بود.  عملکرد ۹ ماهه تشکیل ۳ تشکل می‌باشد. در این بین سهم تولید گیلان ۷۰۰۰ تن بود که در مدت ۹ ماه سالجاری حدود ۵۰۰۰ تن محقق شده است.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان به طرح توسعه تولید صنایع دستی، فروش و گردشگری از اجزای دوازده‌گانه برنامه ملی ارتقای توان تولید ملی اشاره کرد و افزود: از سال ۹۲ موفقیت‌های بسیاری در استان در این زمینه حاصل شده است. مواهب طبیعی مانند دریای خزر، جنگل و بناهای تاریخی امکاناتی را برای استان به وجود آورده که در این حوزه‌ها می‌توانیم فعالیت‌هایی داشته باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: در این راستا در ۶ روستای قاسم آباد علیا و قاسم آباد سفلی، عنبران دهنه سرشیجان، حلیمه جان، اسطلخ جان حمايت از كارگاه‌هاي توليدي صنايع دستي در دستور کار قرار گرفت و تاکنون ۷ کارگاه و ۲۱۳ تولید انفرادی در این روستاها داشتیم.

 9%d8%aa%d9%86

محمّدی با اشاره به ظرفيت‌ بالای ایجاد هتلينگ جدید در استان گفت: گیلان دارای ۱۳ هتل ۴ و ۵ ستاره فعال بوده ضمن آنکه ۱۲ هتل ۴ و ۵ ستاره نیز در حال ساخت می باشد.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان در خصوص طرح رقابت‌پذیر كردن استان‌ها هم گفت: براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از پايش محيط کسب و کار استان‌های کشور، طی دوره بهار ۱۳۹۲ الی بهار ۱۳۹۵، استان گیلان در شاخص ميانگين ارزیابی مولفه‌های محیط کسب و کار  بین ۴ استان برتر کشور قرار دارد.

 

وی اضافه کرد: مقدار این شاخص در استان ۵٫۲۵ بوده که نسبت به بهار سال گذشته (۵٫۶) و متوسط کشور در فصل مذکور (۵٫۶۲) از وضعیت مناسب‌تری برخوردار بوده است.

 

محمّدی در خصوص طرح توسعه و نوسازی صنایع استان گفت: متوسط نرخ رشد فعالیت‌های صنعتی استان در طی سال‌های ۷۹ تا ۹۲ بیانگر متوسط رشد ۲۵٫۳ درصد  است که حرکت روبه جلو را نشان می‌دهد.

 

وی اظهار داشت: برای راه‌اندازي و فعال نمودن واحدهاي توليدي و صنايع متوسط و كوچك و تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالا مقرر شده ،۲۱۵۳ طرح با بالغ بر۱۱۱ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یابد. از مجموع ۷۰۵ طرح ارائه شده ۱۹۰ طرح مربوط به صنعت معدن و تجارت و ۵۱۵ مربوط به جهاد کشاورزی است.

 1%d9%85%d9%86

در ادامه منتظری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گزارشی از  رفع موانع تولید و تسهیلات استان ارائه داد.

 

سرمایه انسانی و مدیریتی بسیار خوبی در گیلان وجود دارد

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با بیان اینکه بارش ۱۲۰۰ میلی متری باران به کار گیلان نمی آید و به دریا می ریزد، گفت: امسال خشکسالی داریم و بارندگی گیلان در سد منجیل دخالت نمی کند.

غلامعلی جعفرزاده با اشاره به تاکید سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب بر سرمایه انسانی، اظهار کرد: بدون داشتن سرمایه انسانی هیچ برنامه ریزی در اقتصاد مقاومتی موفقیت آمیز نخواهد بود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرمایه انسانی و مدیریتی بسیار خوبی در گیلان وجود دارد، افزود: فرمانداران و مدیران استان تحت مدیریت استاندار در یک فضای تعاملی خوب در جهت پیشرفت و توسعه استان حرکت می کنند.

وی با اشاره به مصوبات سفر رئیس جمهور به گیلان، تصریح کرد: با توجه به مشکلات و محدودیت های درآمدی دولت، استراتژی استان در جهت توسعه زیرساخت ها با توجه به پتانسیل موجود قرار گرفته است، اما اقدامات و تخصیصات راضی کننده نیست.

جعفرزاده پروژه راه آهن، راه، آب و جاده سازی را بخشی از طرح‌های زیرساختی گیلان برشمرد و از حذف انتقال آب دریای خزر در برنامه ششم خبر داد و اضافه کرد: مردم گیلان در سال ۹۵ منتظر افتتاح راه آهن بودند، اما تاکنون محقق نشده است.

نماینده رشت در مجلس با بیان اینکه بارش ۱۲۰۰ میلی متری باران به کار گیلان نمی آید و به دریا می ریزد، خاطرنشان کرد: گیلان ۴ سد لاستیکی اجرایی شده و ۷ سد لاستیکی در دست اجرا دارد و لذا امسال خشکسالی داریم و بارندگی گیلان در سد منجیل دخالت نمی کند.

وی با بیان اینکه گیلان در برآورد ۲۱ شاخص محیط کسب و کار از سوی مرکز پژوهش های مجلس رتبه اول ۱۳ فصل متوالی را داشته است، گفت: با توجه به تعامل خوب ایران با دنیا، شاهد حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور هستیم و لذا گیلان مستعد سرمایه گذاری است.

 

۴۳۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در گیلان پرداخت شده است

در ادامه جلسه استاندار گیلان هم در سخنانی گفت: ۴۳۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در گیلان پرداخت شده است.

محمّدعلی نجفی با اشاره به سفرهای کاری متعدد دکتر واعظی به گیلان اظهار داشت: این ششمین سفر کاری وزیر ارتباطات به گیلان است و این آمار علاوه بر سفرهایی است که دکتر واعظی به منظور توسعه همکاری با کشور آذربایجان به آستارا  داشتند.

استاندار گیلان گزارش های ارائه شده را حاکی از رشد استان در تمامی شاخص های توسعه ای و امیدوار کننده دانست و افزود :  فضای گیلان در بهبود کسب و کار ، مثبت و جزو استان های برتر کشور است.

نماینده عالی دولت در گیلان برآیند و نتایج تصمیم گیری جلسات برگزار شده در بخش های مختلف استان را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست  و افزود : جلسات متعددی در قالب اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید به منظور توسعه و شکوفایی  استان برگزار می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در بخش صنعت گیلان اظهار داشت : برگزاری جلسات رفع موانع تولید و تلاش در جهت حل مشکلات این واحدها ، توسعه فرش دستبافت و اجرای پروژه‌های بزرگ صنعتی  نمونه ای از اقدامات صورت گرفته در این بخش است.

وی  از احداث پروژه بزرگ صنعتی با سرمایه گذاری بیش از هزار میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی در استان خبر داد و افزود: امیدواریم در صورت امکان بتوانیم با حضور مقامات کشوری این طرح بزرگ صنعتی را افتتاح کنیم .

نجفی همچنین با بیان اینکه کار بزرگ و بی نظیری در احداث مجتمع  بندری  کاسپین در منطقه آزاد انزلی شکل گرفته است افزود : این بندر با بهره گیری از توان بخش خصوصی  در حال ساخت است و به یاری خداوند شاهد افتتاح آن نیز خواهیم بود .

استاندار گیلان از در نظر گرفته شدن ۴۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به گیلان در قالب کارگروه رفع موانع تولید خبر داد و افزود : در نشستی که در ابتدای فعالیت این کارگروه با وزیر صنعت ، معدن و تجارت  داشتیم اعلام کردیم که قطعاً گیلان جزو ۳ استان برتر کشور در این بخش خواهد شد و الحمدا… در طی این مدت گیلان همواره جزو استانهای برتر بوده است.

استاندار گیلان با مثبت ارزیابی کردن همکاری مجموع بانک ها در کارگروه رفع موانع تولید اظهار داشت: تاکنون بیش از ۴۳۰ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت شده است.

وی خواستار مساعدت بیشتر نظام بانکی  به گیلان شد و افزود : با طرح های بررسی شده  در کارگروه رفع موانع تولید آمادگی جذب ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دیگر در گیلان وجود دارد.

نجفی از برگزاری مستمر و هفتگی کارگروه رفع موانع تولید در گیلان خبر داد و با بیان اینکه در طی هفته ۱ تا ۲ جلسه در این راستا برگزار خواهد شد افزود : شکل گیری این کارگروه جزو بهترین اقدامات دولت برای کمک به رونق تولید و احیای واحدهای صنعتی نیمه فعال و راکد  به شمار می‌رود .

استاندار گیلان به پیشرفت ساخت راه آهن رشت قزوین اشاره و افزود: هر چند  که به  محدودیت های مالی دولت واقف هستیم اما اگر اسناد خزانه زودتر در این بخش پرداخت می شد پیشرفت بهتری را شاهد بودیم .

استاندار گیلان با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در بخش تسطیح اراضی اظهار داشت: امیدواریم مساعدت های لازم از سوی مرکز در این بخش صورت گیرد.

نجفی با اشاره به اهمیت احداث باقیمانده آزاد راه رشت – قزوین تصریح کرد :به یاری خداوند  ۳ کیلومتر از این مسیر تا پایان سال افتتاح خواهد شد و امیدواریم اقدامات جدی تری در خصوص احداث ۸ کیلومتر باقی مانده این آزاد راه صورت گیرد.

وی احداث باقی مانده این آزاد راه را کار بزرگی عنوان کرد و افزود : تا کنون برای اجرای این پروژه اهتمام تمامی دست اندرکاران را داشتیم اما عنایت بیشتری را می‌طلبد.

استاندار گیلان با اشاره به اهیت اجرای راه آهن قزوین – رشت – آستارا اظهار داشت : امیدواریم اقدامات لازم در جهت اجرای هر چه سریعتر این پروژه که دستور رئیس جمهور را داشته صورت پذیرد.

 

تلفیق کشاورزی و گردشگری گیلان با آی.تی تحولآفرین است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست تلفیق کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی و… با آی.تی و برنامه های نرم افزاری را تحول آفرین دانست که علاوه بر معرفی بیش از پیش توانایی های گیلان در کشور و دنیا، باعث ایجاد شغل های جدید می شود.

محمود واعظی با ابراز خرسندی از اقدامات امیدوارکننده مدیران در گیلان، اظهار کرد: استان گیلان از همه مواهب خدادادی برخوردار است لذا از مردم و مسئولان انتظار می رود که این استان را آباد کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اقتصاد مقاومتی را تنها نسخه علاج اقتصاد بیمار ایران دانست و افزود: وضعیت اقتصاد ایران مربوط به دولت فعلی و دولت های گذشته ندارد، زیرا اقتصاد ایران با ورود نفت قبل و بعد از انقلاب به گونه ای شکل گرفت که نوآوری در بخش های مختلف کمتر و اتکا به نفت بیشتر شد.

وی با اشاره به تاثیرپذیری اقتصاد ایران از نوسانات قیمت نفت، تصریح کرد: روح حاکم بر اقتصاد مقاومتی این است که ما بتوانیم در داخل کشور اقتصادی را ایجاد کنیم که وابسته به نفت به عنوان تنها مولفه توسعه اقتصادی نباشد لذا باید این فرهنگ سازی در بین اقتصاددانان، تولیدکنندگان و کارآفرینان نهادیه شود که اقتصاد ایران بدون نفت نیز می تواند به راه خودش برای توسعه کشور و رفاه مردم ادامه داد.

واعظی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی جزو سیاست های اختلاف ناپذیر است، گفت: دولت تدبیر و امید در اولین جلسه پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به این مهم پرداخت و بدون برخورد تشریفاتی و تبلیغاتی این ۲۴ بند را جزو اصول و سیاست های کلان اقتصادی قرار داد و تاکنون برمبنای همین اصول حرکت کرده است.

وی عملکرد مدیران استانی در حوزه اقتصاد مقاومتی را افتخار دولت دانست و عنوان کرد: برخی از کشورها از عنوان «اقتصاد مقاومتی» تعبیر به قطع رابطه با دنیا کردند، اما پس از بررسی محورهای ۲۴ گانه، دریافتند که اقتصاد مقاومتی همه مولفه های یک اقتصاد خوب در دنیای امروز را داراست، زیرا به مسئله درون زایی در کنار برون گرایی توجه می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دانش بنیانی، مردمی بودن و عدالت محوری را از دیگر اصول اقتصاد مقاومتی دانست و متذکر شد: امروز بازارهای صادراتی به روی تجار ایرانی باز شده است و قیمت و میزان فروش نفت افزایش پیدا کرده است؛ به طوری که برای نخستین بار معدل فروش نفت ایران به ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه نفت در آذر ۹۵ رسید.

واعظی ارتقای شاخص ها در بخش صنعت، کشاورزی و اقتصاد در کنار کنترل تورم طی ۶ ماهه نخست سال را نویدبخش رونق اقتصادی دانست و اضافه کرد: آمار نشان دهنده حرکت به سمت رونق است، اما ترجمه آمار و ایجاد شوق در سفره مردم نیاز به زمان دارد.

وی با اشاره به اعتقاد دولت مبنی بر شفافیت در عملکرد و قانونمندی در تصمیمات، خاطرنشان کرد: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم و لذا عده ای به دنبال نشانه گرفتن نقاط قوت دولت هستند و امروز بیش از همه به برجام حمله می کنند؛ در حالی که برجام تنها بستر فعل و انفعالات ماست.

وزیر ارتباطات برداشته شدن تحریم ها، باز شدن بازارهای بین المللی و قدرت مانور تجار و بخش خصوصی را از جمله دستاوردهای برجام دانست و متذکر شد: امروز صادرات غیر نفتی ما بر واردات پیشی گرفته و این مهم در بستر برجام محقق شده است. همچنین هزینه خرید ۲۰۰ فروند هواپیما از سود کارکرد آنها پرداخت خواهد شد که نشان دهنده اعتماد جهانی به ایران است.

وی از همه مدیران استانی خواست ضمن دفاع از عملکرد دولت، آن را به اطلاع مردم برسانند و تصریح کرد: باید مردم را به آینده امیدوار کنیم تا به توسعه برسیم. آینده کشور و نظام مربوط به این دولت و آن دولت نیست و لذا نباید اجازه دهیم مسائل گروهی و جناحی دستاوردهای بزرگ ملت را خدشه دار کند.

واعظی با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی به اصل دانش بنیانی کمتر پرداخته شده است، عنوان کرد: در حال حاضر تمام برنامه ریزی های ما روی داشته های سنتی اعم از گردشگری، کشاورزی، صنعت، معدن و… تمرکز دارد؛ در حالی که در اقتصاد مقاومتی باید توجه ویژه ای به موضوع دانش بنیان بودن و استفاده از نیروی انسانی با استعداد داشته باشیم. در گذشته شرکت های بزرگ دنیا صاحب منابع بودند، اما امروز بزرگترین شرکت ها بدون منابع و براساس برنامه های نرم افزاری کسب درآمد می کنند.

وی با بیان اینکه شرکت های آی.تی حرف اول را در دنیا می زنند، گفت: استان گیلان دانشگاه خوب و فارغ التحصیلان نخبه در حوزه آی.تی دارد و بسیاری از مدیران استان در سطح ملی فعال هستند لذا تلفیق کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی و… با آی.تی و برنامه های نرم افزاری تحول آفرین است و علاوه بر معرفی بیش از پیش توانایی های گیلان در کشور و دنیا، باعث ایجاد شغل های جدید می شود.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.