پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 6 December , 2019
امروز : جمعه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۸ - 9 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 9348
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۳ | ارسال توسط :

آنانی که نقد تند و غیر منصفانه دارند خود منزوی خواهند شد

راه سوم: صبح روز پنج شنبه، هجدهمین  نشست توسعه سازمان برنامه و بودجه گیلان با  سخنرانی   غلامعلی جعفرزاده (نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه ) و با حضور مسئولین، کارشناسان و  اصحاب رسانه برگزار گردید . در این نشست تخصصی،  کیوان محمدی (رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان […]

آنانی که نقد تند و غیر منصفانه دارند خود منزوی خواهند شد

راه سوم: صبح روز پنج شنبه، هجدهمین  نشست توسعه سازمان برنامه و بودجه گیلان با  سخنرانی   غلامعلی جعفرزاده (نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه ) و با حضور مسئولین، کارشناسان و  اصحاب رسانه برگزار گردید .

در این نشست تخصصی،  کیوان محمدی (رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان )  ،ضمن خیر مقدم به حاضرین، اظهار داشت :در هجدهمین جلسه توسعه استان به دلیل همزمانی با بررسی لایحه بودجه سال ۹۶ در مجلس ،از مهندس جعفرزاده نماینده محترم مردم و عضو کمیسیون تلفیق که همیشه زبان و بیانشان در خدمت مردم ،انقلاب و دولت تدبیر و امید است دعوت کردیم تا توضیحاتی را در خصوص بحث لایحه بودجه در این جلسه عنوان کنند .

وی با تشریح مراحل لایحه بودجه ، افزود :بودجه ریزی در کشور ما مراحل مختلفی دارد و نخستین گام آن ،تدوین لایحه توسط دولت است که در ابتدای امر بخشنامه هایی صادر می شود و تهیه و تنظیم بودجه در دستگاههای اجرایی و در نهایت طی فرآیند پیچیده ای به تصویب هیات وزیران می رسد و برای مجلس ارسال می گردد.

محمدی ادامه داد :مرحله بعدی بررسی و تصویب لایحه بودجه در مجلس است که آنهم روند پیچیده خود را دارد و در سه گام به انجام می رسد .

وی اضافه کرد :در کمیسیون های تخصصی لایحه بودجه بررسی می شود و سپس به کمیسیون تلفیق می رود و پس از آن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد و بعد از تصویب مجلس ملاحظاتی از سوی شورای محترم نگهبان نیز انجام می شود .
وی افزود :پس از تصویب نهایی ،لایحه بودجه برای اجرا به دولت ارجاع داده می شود و دولت مکلف است در چارچوب قانون  ، بودجه را اعمال کند و به مجلس گزارش دهد .

محمدی گفت :بر اساس گزارشات دولت ،مجلس  از جایگاه نظارتی بر اجرای بودجه فعالیت دارد و از طریق دیوان محاسبات این مهم صورت می گیرد .

بر خلاف عرف جدول توزیع اعتبارات از سالهای ۹۰ تا ۹۶ بر روی سایت سازمان قرار دادیم

کیوان محمدی ضمن قدردانی از توضیحات مهندس جعفرزاده در خصوص بودجه سال ۹۶ اظهار داشت : بر خلاف عرف جدول توزیع اعتبارات از سالهای ۹۰ تا ۹۶ بر روی سایت سازمان قرار دادیم و اگر به جدول دقت شود ، سهم استان نسبت به سالهای گذشته چه در بودجه کنونی و خصوصا در بودجه تملک افزایش پیدا کرده و نکته ای که در جدول مشاهده می شود و تملک دارایی سرمایه ای ما یک روند ثابت رو به رشد در سه سال اخیر داشته است . در سال ۹۰ ، ۸/۲ سهم ما از بودجه عمرانی بود در سال ۹۴ ، ۹۵ و ۹۶ این عدد به ۱/۳ افزایش پیدا کرد و در بودجه ی هزینه ای هم روند نزولی را داریم . یکی از نقاط ضعف بودجه ما این است که ۸۰ درصد هزینه می کنیم و ۲۰ درصد صرف کالا و خدمات می شود

وی گفت : یکی از نقاط ضعف بودجه ما این است که ۸۰ درصد هزینه می کنیم و ۲۰ درصد صرف کالا و خدمات می شود و این امر نشان می دهد که نسبت خوبی نیست و باید این نسبت را معکوس کنیم . این روند هر چند خفیف اما مطلوب نمایندگان و مدیران عالی استان نیست ولی روند ما رو به بهبود است . عموم نمایندگان بدور از جناح بندی های سیاسی برای مردم گیلان حداکثر تلاش خود را انجام می دهند .در کمتر استانی هماهنگی بین نمایندگان ، مدیران و ائمه جمعه وجود دارد و رشد اندکی هم که برای گیلان حاصل شده به دلیل همین آرامش است .

محمدی از رسانه ها خواست تا با مدیران استان همکاری لازم در انعکاس صحیح مسایل را داشته باشند و نقدهای آنان سازنده باشد .وی افزود : آنانی که نقد تند و غیر منصفانه دارند خود منزوی خواهند شد و کسانی که دنبال مطالبات و احقاق حق به صورت صحیح هستند حرف ما مدیران را نیز بشنوند.

وی خاطر نشان کرد : با توجه به شرایط کشور با تلاش دولت تدبیر و امید به دستاوردهای خوبی در استان رسیده ایم .

در ادامه این نشست ،غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی  در هجدهمین نشست توسعه استان گیلان با اشاره به نقدهای مطرح شده در مورد بودجه استان اظهار داشت :

در روزهای اخیر نقد هایی در زمینه بودجه استان شده است و در برخی موارد اعداد و ارقامی که گفته شد صحیح نبود البته  ما از نقد منصفانه  استقبال می‌کنیم چون برای نشان دادن مطالبات واقعی استان به مدیران کشوری کمک می‌کند.
وی افزود :  بعد از چند هفته کار سخت و فشرده بر روی برنامه ششم توسعه از روز شنبه وارد بحث بودجه سال ۹۶ خواهیم شد .شش هفته کار شبانه روزی و هر روز به مدت ۱۴ ساعت جلساتی به همین منظور تشکیل شد و به نظر من باید نکات مثبت موجود در بودجه عنوان شود .

بودجه ای که در قالب سال ۹۶ نوشته شده شامل ۲۳ تبصره ، ۷۸ بند و ۱۵ جزء می باشد
جعفرزاده اضافه کرد : هر بودجه ای که در سال نوشته می شود بر اساس مفروضات است و بودجه ای که در قالب سال ۹۶ نوشته شده شامل ۲۳ تبصره ، ۷۸ بند و ۱۵ جزء می باشد .
عضو کمیسیون تلفیق در خصوص رشد در آمد های مالی در بودجه سال ۹۶ گفت : ۶/۸ درصد در این زمینه رشد داشته ایم و قیمت هر بشکه نفت در بودجه سال ۹۶ ،  ۵۵ دلار و نرخ محاسبات ارز دلار   ۳۳۰۰ تومانی پیش بینی شده است.
وی ادامه داد : پیش بینی ناخالص داخلی ۷/۷ ، پیش بینی تورم ۶/۷ ، سقف شرکت ملی نفت ۵/۱۴ ، سهم صندوق توسعه ملی ۲۰ درصد ، سهم نفت در منابع عمومی دولت ۷/۳۴ درصد ، افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد و نرخ علی الحساب سود سهام شرکت های دولتی ۵۰ درصد می باشد .

وی بودجه کل کشور را  هزار میلیارد تومان  خواند و تصریح کرد :  کل بودجه ۱۰/۸۸ رشد داشته است. بحث درآمدی دولت ۱۱۲ هزار میلیارد از مالیات و ۱۱۱ هزار میلیارد تومان از فروش نفت تحقق پیدا می‌کند. در زمینه هزینه‌های دولت نیز ۵۴ هزارو ۴۰۰ میلیارد تومان برای  پرداخت یارانه‌ها در نظر گرفته شده است که در خصوص هدفمندی یارانه ها بر اساس لایحه دولت نسبت به سال ۹۵ در سال ۹۶ هیچ تغییری نداریم .

جعفرزاده  تاکید کرد :  در سال ۹۶ فروش نفت روزانه دو میلیون و ۱۷۵ هزار بشکه  به علاوه صادرات ۲۴۵  هزار مترمکعب میعانات گازی پیش بینی شده است .

سهم پسماند از بودجه ۵۴ میلیارد است

وی  همچنین سهم پسماند از بودجه را ۵۴ میلیارد تومان عنوان کرد و سهم آن در بودجه را  ۲ صدم درصد دانست.
جعفرزاده مبنای  سنجش افزایش یا کاهش در بودجه را « نسبت سهم درصد» عنوان کرد و گفت: هر استانی با توجه به درآمد  نقشی دارد  که در دو وجه  عدد و نسبت سهم در بودجه ترسیم می‌شود و چیزی که باید مورد مطالبه ما باشد نسبت سهم درصد به کل است .

جعفر زاده ضمن بیان مشقات دولت در خصوص تامین شرایط مالی کشور گفت : هر کسی بخواهد در کسوت ریاست جمهوری بنشیند نمی‌تواند کاری بیشتر این انجام دهد.

وی ادامه داد : برخی ها این ایراد را بیان کرده اند که لایحه بودجه قبل از تدوین برنامه ششم تکمیل شده است اما باید عرض کنم که لایحه بودجه برشی از برنامه توسعه است .

۱۲۰ میلیارد تومان برای سیاست تشویقی صادرات غیر نفتی در نظر گرفته شده است

وی خاطر نشان کرد : چهار حوزه آب ،  فاضلاب ، محیط زیست و حمل و نقل ریلی از اولویت های دولت مشخص شده است و تمرکز تمام دستگاههای اجرایی موضوع بند ب در مناقصات و حساب های خزانه داری کل کشور شده است . تامین بار مالی و افزایش حقوقی شاغلان و بازنشستگان ۱۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است .

وی در خصوص  بودجه سیاست های تشویقی دولت در صادرات غیر نفتی گفت : ۱۲۰ میلیارد تومان برای سیاست تشویقی صادرات غیر نفتی در نظر گرفته شده است .همچنین ۲۲۰ میلیارد تومان برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی دیده شده است . تسهیلات سرمایه گذاری و اشتغال حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیده شده است .

وی عنوان کرد : یارانه سود تسهیلات واحد های تولیدی با اولویت صادرات ۱۰۰ میلیارد تومان ، ۱۰۰ میلیارد تومان برای ساماندهی تولید ، فرآوری و خرید تضمینی چای ، توسعه فرهنگ قرآنی ۱۰۰ میلیارد تومان در تملک دارایی ها اولویت طرحهای سفر مقام معظم رهبری است اولویت دوم طرحهای مصوب سفر ریاست جمهوری می باشد . برای توسعه زیر بناهای روستایی ۲۵۰ میلیارد تومان ، و برای ساماندهی حاشیه شهرها هم ۲۰۰ میلیارد تومان ، توجه به طرحهای بخش محیط زیست و جنگل ها و حوزه ورزش و جوانان و توسعه کشت دانه های روغنی و رفع آلودگی رودخانه ها اعتبار دیده شده است .

جعفرزاده تاکید کرد : در کمیسیون تلفیق به یکسری اشکالات رسیدیم که باید با همکاری دولت مرتفع کنیم و آن ارتباط ارقام برنامه و بودجه با صندوق توسعه ملی است .

درآمد دولت از استانها  ۸۷ هزار میلیارد تومان است

وی ادامه داد :  درآمد دولت از استانها  ۸۷ هزار میلیارد تومان است و  ۲۵ هزار میلیارد آن در بین استان‌ها توزیع می‌شود.

کل بودجه پیشنهادی دولت برای استان گیلان ۹۷۰ میلیارد تومان انست

جعفرزاده کل بودجه پیشنهادی دولت برای استان گیلان را  ۹۷۰ میلیارد تومان دانست و گفت: نسبت سهم در بودجه گیلان افزایش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد : مطالبه شما از نمایندگان باید افزایش ضریب بازگشت باشد .ضریب بازگشت استان گیلان ۴۸/۷۸ درصد است ، این ضریب خوب است اما باید تلاش کنیم .

جعفرزاده گفت: همه مدیران استان باید تلاش کنیم که سهم درآمدی استان را کاهش بدهیم تا فشار کمتری به استان وارد شود.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.