پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 6 December , 2019
امروز : جمعه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۸ - 9 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 9545
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵ | ارسال توسط :

آخرین تلاش برای استیضاح شهردار و فرجام مبهم شورای چهارم

راه سوم: بررسی سوابق استیضاح های گذشته نشان می دهد علاوه بر بی سروسامانی و بی نظمی در اداره شهر مسأله ای تحت عنوان گرو کشیهای قدرت طلبانه نیز نقش اساسی ایفاء می کند. به همین جهت است که اکثر استیضاح های گذشته در دقیقه نود ناکام ماند زیرا با پرداختن حق و حساب برخی […]

آخرین تلاش برای استیضاح شهردار و فرجام مبهم شورای چهارم

راه سوم: بررسی سوابق استیضاح های گذشته نشان می دهد علاوه بر بی سروسامانی و بی نظمی در اداره شهر مسأله ای تحت عنوان گرو کشیهای قدرت طلبانه نیز نقش اساسی ایفاء می کند. به همین جهت است که اکثر استیضاح های گذشته در دقیقه نود ناکام ماند زیرا با پرداختن حق و حساب برخی از اعضای استیضاح کننده آراء مورد نیاز برای برکناری شهردار از حد نصاب کمتر گردید و داستان نفر دهم همیشه در شورای چهارم تکرار گردید.

نفر دهم شورای چهارم به صورت چرخشی بین اعضای مختلف شورا در مقاطع زمانی گوناگون عوض گردید و همیشه نفر دهم به منافع شخصی خودش اکتفاء نمود و مشکلات عمده اداری و مدیریتی شهرداری را فدای منافع زود گذر نمود. بعد از مدتی کوتاه همان نفر دهم به علل مختلف بخوانید نرسیدن به همه آنچه بدان وعده داده شده بود دوباره به مخالف سرسخت شهردار در استیضاح بعدی مبدل گردید.

داستان آخرین نفر دهم هم با یک حرکت کاملا حساب شده تحت عنوان «شهردار بعدی چه کسی خواهد بود؟» رقم خورد و باعث ناکام ماندن آخرین تلاش برای برکناری شهردار رشت گردید.

اما داستان به همینجا ختم نگردید. جریان انتخاب کمسیون ها در آخرین سال فعالیت شورای چهارم مشخص نمود که جریان شورای چهارم بسیار پیچیده تر از آن است که بتوان آن را پیش بینی نمود. جبهه مخالفین و موافقین شهردار هر چند چند عضو ثابت داشت ولی آنچه تعیین کننده بود افرادی بودند که به کرات از جبهه مخالف به جبهه مخالف کوچ می کردند و در این بین به منافع فردی و گروهی خود دست می یافتن. آبستراکسیون های متعدد برای تعیین اعضای کمسیون های حساس شورا نهایتا بازی و خط مشی نهایی را مشخص نمود و تا حد زیادی معلوم گردید که نهایتا چه کسانی در این بین سرشان بی کلاه ماند و حتی برای انتخاب شدن در انتخابات شورای پنجم، آینده ای کاملا مبهم دارند.

آنچه از اخبار کاندیداهای احتمالی شورای پنجم به گوش می رسد مشخص می کند با توجه به تعداد اعضای شورای آینده که ۱۱ نفر خواهند بود به سختی می توان امید داشت که اعضای فعلی حاضر در شورای آینده به اندازه انگشتان یک دست برسند زیرا افرادی قصد کاندیداتوری شورای آینده را دارند که هم اکنون با پایه آرای بالا ۱۵۰۰۰ رأی در حال فعالیت جدی می باشند.

در این بین هم شنیده می شود شهردار رشت به صورت جدی در حال رایزنی با افراد مختلف می باشد که از جمله آنها کاندیداهایی می باشند که احتمال رأی آوریشان بالاست. که این مساله هنوز در حد شنیده است!

البته این مسأله از همان شروع کار شهردار رشت کاملا مشهود بود شهرداری که سابقه عزل از شهرداری را در کارنامه خود دارد و دارای هوش بالاست از یک سوراخ دوبار گزیده نخواهد شد و برای استحکام کرسی مدیریتی خود از تجربیات گذشته به نحو احسن بهره خواهد جست.
اما با آنچه گفته آمد داستان آخرین تلاش برای برکناری شهردار رشت کاملا مشخص می گردد.
۶ عضو سوال کننده شهردار که ۳ عضو از آنها علیرغم همه تذکرات در آخرین تلاش برای برکناری شهردار رشت مسایل مطرح شده را جدی نگرفته بودند در آخرین حرکت برای برکناری شهردار مصمم تر از گذشته بر طبل برکناری شهردار می کوبند که یکی از دلایل اصلی آن می تواند احساس خطر نمودن برای انتخابات شورای آتی باشد.
اما اعضای همیشه منتقد شهردار هم در این بین کما فی السابق با ادله قدیمی در جمع استیضاح کنندگان وجود دارند ولی نکته ای که استیضاح آخر را متمایز می نماید برگ برنده جدیدی است که مخالفین جدی شهردار رو نموده اند و آن استعفای دست جمعی و منحل نمودن پارلمان شهری شهر رشت می باشد.

مسأله ای که با بررسی شواهد و قراین جدی به نظر می رسد.

بی انگیزگی برخی از اعضاء برای کاندیداتوری در انتخابات آینده از یک سو و امید نداشتن به پیروزی در انتخابات از سوی دیگر باعث می شود که گزینه ای تحت عنوان اگر برای من نیست برای هیچ کدام هم نباشد روی میز این افراد قرار بگیرد.

بی شک انحلال این شورا باعث خواهد گردید که هیچ یک از اعضای فعلی از لحاظ قانونی نتوانند در انتخابات آینده شرکت نمایند و با این حرکت حساب شده اعضای مستعفی انتقامی سخت در آخرین ماه های شورای چهارم از مدافعان سرسخت شهردار خواهند گرفت.

شواهد و قراین نشان می دهد که این گروه عزم خود را جزم نموده اند تا در صورت عدم رأی آوری استیضاح این حرکت انتحاری را برای فرجام شورای چهارم رقم بزنند.

سخن آخر اینکه علیرغم شعار توسعه شهر رشت که بر زبان شهردار و اعضای هم پیمان او در شورای شهر بارها تکرار شده است بررسی های اداری و عمرانی نشان می دهد که شهر رشت در یک بحران اساسی از لحاظ مدیریت شهری و عمرانی به سر می برد که کوچکترین آن انباشت بی حساب و کتاب بدهی های شهرداری است که به گواه برخی اعضاء حامی شهردار در شورای شهر، اگر به همین نحو پیش برود به زودی شاهد ورشکستگی شهرداری خواهیم بود.

اگر چه به وصله و پینه زدنهای مختلف از جمله عدم پرداخت حقوق های پرسنل زحمت کش شهرداری تا حدی برخی از مشکلات به صورت مقطعی حل گردیده ولی مطالبات معوق کارمندان و پرسنل خدوم شهرداری و طلب پرداخت نشده پیمانکاران خود به عنوان یک چالش جدی در آینده نزدیک به مثابه آتش زیر خاکستر رخ خواهد نمود. امری که شاید انگیزه های استعفا را برای برخی از اعضای شورای شهر که برای خود آینده قابل دفاع فرض نموده اند را جدی تر نماید.

امید است مردم شریف شهر رشت که تجربه ناکام شورای سوم را در ذهن دارند شاهد روزهای تاریک تر از روزهای انتهایی شورای سوم در شورای چهارم نباشند!

منبع: گیلان نو

|
کلید واژه ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.