پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 6 December , 2019
امروز : جمعه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۸ - 9 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 9773
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰:۲۶ | ارسال توسط :

۷ ماه است اضافه حقوق نگرفته ایم/ شرکتی بودن نیروها دغدغه اصلی آتش نشانان

اختصاصی راه سوم/ طاهره نوری: خبر کوتاه بود اما تکان دهنده! پلاسکو فرو ریخت! ساعت ۷:۵۹ صبح؛ وقوع حادثه در پلاسکو به آتش‌نشانی اطلاع داده شد. ۲۰۰ آتش‌نشان به محل حادثه اعزام شدند و حریق را تا حد زیادی مهار کردند. بار دیگر اما ساختمان شعله‌ور شد و این‌بار به طور کامل فرو ریخت.  واقعه […]

۷ ماه است اضافه حقوق نگرفته ایم/ شرکتی بودن نیروها دغدغه اصلی آتش نشانان

اختصاصی راه سوم/ طاهره نوری: خبر کوتاه بود اما تکان دهنده!

پلاسکو فرو ریخت!

ساعت ۷:۵۹ صبح؛ وقوع حادثه در پلاسکو به آتش‌نشانی اطلاع داده شد. ۲۰۰ آتش‌نشان به محل حادثه اعزام شدند و حریق را تا حد زیادی مهار کردند. بار دیگر اما ساختمان شعله‌ور شد و این‌بار به طور کامل فرو ریخت. 
واقعه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکوی خیابان جمهوری تهران، اگرچه سخت و تکان دهنده بود، اما این نکته را به همه ما نشان داد که عدم توجه به عمر مفید ساختمان‌هایی که در زمان حاضر به پایان شان نزدیک هستند و یا حتی مدتها نیز گذشته است و متاسفانه تعدادشان کم هم نیست، می تواند چه فجایعی را به بار بیاورد‌.

 آنچه که باید در این بازده زمانی موردتوجه قرار بگیرد؛ درس گرفتن ازحوادثی اینچنینی و اصلاح روش ها و آیین نامه‌هایی است که در نهایت به اصلاح قوانین قبلی و وضع قوانین جدید می انجامند.
پلاسکو برای چند روزی تمام رسانه‌ها را سیاه‌پوش کرد، اما آیا این انبوه  رسانه های مجازی و غیرمجازی که این روزهایشان با پلاسکو می گذرد، در آینده ای نه چندان دور نیز از آن یاد خواهند نمود؟ یا به سرنوشت انبوه حوادثی اینچنینی گرفتار خواهد آمد که تنها برای مدتی کوتاه احساسات به قلیان افتاده مان را قلقلک خواهد داد؟! و به همان سرعت به روند عادی زندگی برخواهیم گشت تا خون آدم‌هایی که برای ما جانشان را به میان گذاشتند پایمال شود؟ زنده نگه‌داشتن یاد آتش‌نشان‌ها به اشتراک گذاشتن مظلومیت و فداکاری آن‌ها در فضای مجازی نیست، بلکه زمانی است که جان‌فشانی آن‌ها منجر به تغییراتی شود که از رخداد پلاسکوهای دیگر جلوگیری کند.

درس نگرفتن از پلاسکو بزرگ‌ترین خیانت به تک‌تک آتش‌نشان‌هایی است که در این راه رفتند تا شاید از اتفاق‌هایی بزرگ‌تر جلوگیری کنند، گرچه پلاسکو به‌تنهایی درسی بود سنگین اما فراموشی این حادثه و درس نگرفتن از آن به‌مراتب سنگین‌تر و جبران‌ناپذیرتر است.

این اتفاق ناگوار بهانه ای گشت تا عصر روز دوشنبه ۵بهمن به اتفاق جمعی از خبرنگاران شهرستان فومن برای ابراز همدردی با این قهرمانان جان بر کف بی ادعا در ایستگاه آتش نشانی شهرستان فومن حضور یابیم. حضوری که البته با مشاهده جمعی رسانه ای و خبری با درد ودل هایی از این عزیزان همراه گشت.

صفری؛ مسؤول آتش نشانی فومن، در ارتباط با اینکه چه چیزی شمارا با همه مشقت ها و خطراتی که پیش رویتان قرار دارد کماکان در این حرفه نگاه می دارد گفت: ما سرباز وطن هستیم و لباسی که بر تن ما می بینید برای ما همان کفن و شرف ماست. وی ضمن عرض تسلیت به همکاران داغدارش در حادثه پلاسکو افزود: آتش نشانی عشق است و همین عشق مارا بر عزم مان در این راه راسخ می گرداند و تا پای جان بر عهدی که بسته ایم علی رغم تمام محدودیت ها و کمبود امکانات هستیم.

اشاره مسؤول آتش نشانی فومن به محدودیت های موجود توجه ما را به این نقطه معطوف ساخت که آتش نشانی فومن از لحاظ امکانات موجود و دریافت حقوق و مزایا در چه وضعیتی قرار دارد؟

سوالی که در ابتدا با سکوت سایرین همراه بود اما یکی از آتش نشانان قدیمی حاضر در جمع برایش پاسخی داشت:
گرچه در طول مدت زمان زیادی که در این عرصه فعالیت داشته ام همیشه فضای عشق و صمیمیت بر کارمان حکمفرما بوده است اما کاستی ها و نواقصی هم وجود دارد که نمی توان بر آنها چشم پوشید. وی با بیان اینکه متاسفانه عمر ماشین های آتش نشانی ما بسیار زیاد است و از رده خارج و اسقاطی هستند افزود: آتش نشان های ما همیشه در حالت آماده باش قرار دارند و در کمترین زمان ممکن در صحنه حادثه با همین ماشین های فرسوده و مستهلک حاضر می شوند و این در حالی است که در بیشتر مواقع شاهد بی احترامی و توهین به خودمان از جانب حادثه دیدگانی هستیم که کاستی های موجود را از چشم ما می بینند.این آتش نشان به مزاحمت های تلفنی گسترده ای که برای مرکز فوریت های آتش نشانی ایجاد می شود به عنوان یکی از دغدغه های جدی دیگرشان اشاره داشت و تاکید نمود : متاسفانه از هر ۱۰۰ تماسی که برقرار می شود حدود ۹۰ درصد آنها مزاحمت های تلفنی هستند و از اینکه هنوز فرهنگ سازی های لازم در رابطه با مساله ای به این مهمی که با جان و مال آدمها سروکار دارد صورت نگرفته است، ابراز ناراحتی نمود..

وی اذعان داشت: اتفاقی که در پلاسکو رخ داد چشمان مردم و مسؤولین را به روی حقایق بی شماری گشود و تا حدودی پی به سختی شرایط کار آتش نشان ها و مخاطراتی که در این راه آنها را مورد تهدید قرار می دهد، بردند. اما ای کاش این مهم قبل از روی دادن چنین حادثه دلخراشی که خانواده های بسیاری را در عزای عزیزانشان نشاند حاصل می شد.

به این جای کلام که رسیدیم دوست آتش نشان دیگری خطاب به ما گفت: در جریان سیلی که چند سال قبل در ماسوله رخ داد و تلفات مالی و جانی زیادی را هم در پی داشت ما شاهد رشادت ها و فداکاری های بسیاری از همکارانمان در آن روزها بودیم. لحظات سختی که هرگز از یاد نخواهیم برد اما این عشق به مردم است که ما را برخواسته مان بر حضور مصمم ساخته است.  وی در پاسخ به سوال ما که در حال حاضر چه دغدغه ای دارید که مایل هستید به گوش مسؤولان ذیربط برسد؛ گفت:

متاسفانه یکی از بزرگترین دغدغه ها و نگرانی های ما در حال حاضر شرکتی بودن نیروهای موجود است. با اینکه بعضی از همکاران سابقه حضورشان به بالای ۱۰ سال هم می رسد اما اکثریت نیروهای ما نه تنها رسمی نیستند که حتی در قرارداد سازمان شهرداری هم قرار ندارند. این به معنای آن است که هیچکدام از ما کارت شناسایی و احراز هویت نداریم و هیچ تضمینی برای ما در زمان بروز آسیب های مالی و جانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ۷ ماه است حتی اضافه حقوق خودمان را دریافت نکرده ایم افزود: ابلاغ داخلی برای ما وجود ندارد و حتی سختی زیان آور هم به ما تعلق نمی گیرد. همه اینها در شرایطی است که شهرستان فومن جزء معدود شهرستانهایی هست که چنین شرایطی را دارد و دو سوم نیروهای آن شرکتی هستند.

آخرین سوال ما از قهرمانان بی ادعا و همیشه حاضر در صحنه های دشوار نیز پاسخی تامل برانگیز را در پی داشت: اگر درخواست و خواسته خاصی از مردم شهرمان دارید تا به گوش شان برسد بفرمایید؟

چهارشنبه سوری در پیش است و ما هرسال در این روز با مشکلات عدیده ای روبه رو می شویم. امیدواریم امسال به احترام خون شهیدان آتش نشان راه دیگری در پیش گرفته شود چرا که بدعت هایی که در این چند سال اخیر مطرح شده است در هیچ کجای فرهنگ اسلامی و ایرانی ما نبوده است.

به امید آنکه حوادثی این چنینی خیلی زود از ضمیر ناخودآگاه ما پاک نشود و گذشته چراغ راه آینده قرار بگیرد.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.