پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 28 January , 2020
امروز : سه شنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۸ - 3 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 9913
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۷:۳۹ | ارسال توسط :

فیفا باشگاه استقلال را نقره داغ کرد

راه سوم: استقلال روزهای بسیار سختی را پشت‌سر می‌گذارد. آبی‌پوشان پایتخت به خاطر بی‌تدبیری و تصمیمات اشتباه مدیران خود از سوی فیفا نقره داغ شده‌اند. استقلال در شرایطی که سخت به جذب بازیکن جدید نیاز دارد و باید در رقابت‌های لیگ و پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا رقابت کند، نمی‌تواند از بازیکنان جدید خود استفاده کند. […]

فیفا باشگاه استقلال را نقره داغ کرد

راه سوم: استقلال روزهای بسیار سختی را پشت‌سر می‌گذارد. آبی‌پوشان پایتخت به خاطر بی‌تدبیری و تصمیمات اشتباه مدیران خود از سوی فیفا نقره داغ شده‌اند. استقلال در شرایطی که سخت به جذب بازیکن جدید نیاز دارد و باید در رقابت‌های لیگ و پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا رقابت کند، نمی‌تواند از بازیکنان جدید خود استفاده کند.

بدون شک مسؤول این وضعیت بحرانی و تحریم استفاده از بازیکنان جدید، مدیران این باشگاه هستند که روزه سکوت گرفته‌اند و پاسخی هم برای این رسوایی فوتبالی خود ندارند. آیا بهتر نیست آنها به خاطر این بی‌تدبیری استعفا کنند؟ باشگاه استقلال پس از تعلل در پرداخت مطالبات عادل شیحی و بی‌توجهی به ضرب‌الاجل فیفا، با جریمه سنگینی از سوی فدراسیون جهانی فوتبال مواجه شده که به موجب آن نمی‌تواند در پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی قرارداد بازیکنان جدید خود را ثبت کند و با این حساب وضعیت بازیکنانی مانند سرور جباروف، آندرانیک تیموریان و روزبه چشمی نامشخص است. این وضعیت در حالی به وجود آمده که استقلال از چندین ماه قبل مکاتباتی را با فیفا انجام داده است.

فیفا نیز در تمام نامه‌هایی که برای استقلال ارسال کرده، این نامه‌ها را یا برای فدراسیون ارسال کرده یا رونوشتی از آن را تحویل فدراسیون فوتبال داده است. استقلالی‌ها در این پرونده گاف بزرگی داده‌اند تا آبی‌ها در یکی از سخت‌ترین دوران‌های خود، با محدودیت بازیکن هم مواجه شوند. با این حال مشخص نیست دقیقا چه کسی در باشگاه استقلال مسؤول قصور در این پرونده است و اینکه آیا آبی‌های پایتخت می‌‌توانند از اجرایی شدن این جریمه انضباطی جلوگیری کنند یا نه.

افتخاری: تحریم بانکی باعث دیر پرداخت شدن طلب شیحی شد
مدیرعامل باشگاه استقلال تهران می‌گوید به دلیل تحریم‌ها باشگاهش نتوانسته پول شیحی را بموقع پرداخت کند، با این حال امیدوار است این مشکل حل شود.  سیدرضا افتخاری درباره محرومیت باشگاه استقلال در پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی گفت: این بدهی‌ها مربوط به گذشته باشگاه است؛ بازیکنانی که با آنها تسویه‌حساب نشده است. از ۵ بازیکن خارجی ۴ پرونده مفتوح است. اولتیماتوم و محرومیت اخیر مربوط به عادل شیحی است. وی ۴۷ هزار دلار طلبکار بوده است و وقتی نامه فیفا آمد، اعلام آمادگی جهت پرداخت پول کردیم ولی گفتیم چون تحریم هستیم، راهکاری برای پرداخت به ما بدهید و آنها هم گفتند شماره وکیل این بازیکن را به شما می‌دهیم ولی آن حساب هم مشمول بحث تحریم‌ها بود. در نهایت از طریق صرافی پول را به وکیل این بازیکن دادیم ولی فیفا گفت مدارک خوانا نیست و مجددا مدارک را ارسال کردیم. بحث محرومیت که پیش آمد به دنبال لغو آن بودیم ولی پاسخی داده نشد و در نهایت نامه‌ای دیگر در این زمینه ارسال کردیم. وی افزود: تقریبا ۸ دسامبر بود که مساله محرومیت به ما ابلاغ شد. زمانی هم که پول را فرستادیم در تعطیلات کریسمس بود و کمی تاخیر در رسیدن پول ایجاد شد. در نامه اخیر هم به فیفا نوشتیم که به همان دلیلی که آنها نتوانستند ۳۸۰ هزار دلار را که ما بابت ملی‌پوشان‌مان در جام‌جهانی قبلی طلبکار هستیم به ما بدهند، ما هم نتوانستیم این ۴۷ هزار دلار را بدهیم ولی تلاش کردیم و از طریق دیگری برای این بازیکن فرستادیم و پول پرداخت شد. در نامه نوشتیم که درخواست لغو حکم را داریم. ما یک وکیل ایتالیایی گرفته‌ایم و مدارک را برای او هم فرستادیم تا پیگیری کند. من فکر می‌کنم بهانه‌ای دست آنها نباشد و گفتیم دلیل تاخیر همین تحریمی است که خود آنها ایجاد کرده‌اند. من امیدوارم این مساله حل‌وفصل شود. مدیرعامل استقلال که با رادیو ایران صحبت می‌کرد، در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با وجود برجام هنوز تحریم‌های بانکی وجود دارد، گفت: در برخی موارد توافقاتی شده و مشکلی نیست ولی برخی محدودیت‌های بانکی بعد از برجام هنوز وجود دارد. ما حتی حاضر شدیم پول را به سفارت آلمان تحویل دهیم که قبول نکردند.
جزئیاتی از محرومیت آبی‌ها
متن نامه‌ای که از سوی فیفا به باشگاه استقلال ارسال شده نشان می‌دهد این نهاد بین‌المللی در نامه‌های متعددی خواستار تعیین وضعیت بازیکن خارجی آبی‌پوشان شده است. سه‌شنبه بود که خبر محرومیت باشگاه استقلال منتشر شد. با نظر فیفا، این باشگاه به‌خاطر عدم پرداخت مطالبات «عادل شیحی» از حضور در پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی محروم شده و حتی حق استفاده از آندرانیک تیموریان و سرور جباروف خریدهای جدید خود را ندارد. این در حالی است که پیگیری‌های خبرگزاری مهر نشان می‌دهد فیفا طی ۵ ماه اخیر، ۷ نامه به باشگاه استقلال زده و  عجیب‌تر اینکه مستندات باشگاه استقلال در هیچ‌یک از این نامه‌ها مورد قبول فیفا قرار نگرفته است. فیفا در این نامه‌ها، موضوع شکایت عادل شیحی را توضیح داده و باشگاه ایرانی را در جریان جزئیات این روند دادرسی و البته احتمال محرومیت قرار داده است که در نهایت منجر به محرومیت استقلال از نقل‌وانتقالات می‌شود.
 
تاریخ نامه‌های ارسالی فیفا به این شرح است:
 
هفتم مهرماه ۹۵
 
پنجم آبان‌ماه ۹۵
 
نهم آذرماه ۹۵
 
شانزدهم آذرماه ۹۵
 
بیستم دی‌ماه ۹۵
 
بیست‌ونهم دی‌ماه ۹۵
 
نامه نهم ژانویه، کلید ماجرای محرومیت استقلال
در تاریخ نهم ژانویه (۲۰ دی‌ماه) نامه‌ای از فیفا به باشگاه استقلال ارسال شده است. در این نامه تاکید شده صرفا یکی از نامه‌های استقلال در ماه‌های گذشته اعتبار داشته و قانونی بوده است. به نظر می‌رسد محرومیت استقلال و اجرایی شدن حکم محرومیت از حضور در بازار نقل و انتقالات را باید در این نامه جست‌وجو کرد.
متن نامه فیفا به استقلال
در نامه فیفا به باشگاه استقلال با موضوع عادل شیحی خطاب به باشگاه استقلال آمده است:
«عطف به موضوع فوق بدین‌وسیله دریافت نامه جنابعالی به تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۶ (۷ دی‌ماه)  را که نسخه‌ای از آن به عادل شیحی در زمان مقتضی ارسال خواهد گردید تایید می‌کند.
لذا با توجه به نامه‌های دیگری که قبلا ارسال شده است و نامه مورخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۶ به ضمیمه‌ها، تنها نامه مذکور تا حدودی قانونی است. بنا بر این احتراما از جنابعالی درخواست می‌شود نسخه‌های کامل و قانونی ضمایر مذکور را یا از طریق پست عادی یا پست سفارشی تا ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ (اول بهمن‌ماه) برای فیفا ارسال نمایید. این رای نهایی است.
با تشکر از بذل توجه جنابعالی
از طرف هیو کی سی یلوسکی (مشاور تعیین وضعیت بازیکنان، اتاق حل اختلاف فیفا)».
توجیهات عجیب باشگاه و تصمیم نهایی فیفا
این نامه نشان می‌دهد باشگاه استقلال تا قبل از این نامه ادله قانونی به اتاق حل اختلاف فیفا ارسال نکرده و تنها یک نامه ارسال کرده که از دید فیفا تا حدودی قانونی بوده است. باشگاه استقلال مدعی است مطالبات شیحی پرداخت شده و این کار به خاطر تحریم‌ها، سیستم بانکی و تعطیلات سال نوی میلادی با تاخیر صورت گرفته است. در حالی که نامه‌های فیفا چیز دیگری را نشان می‌دهد. باید منتظر ماند و دید آیا باشگاه می‌تواند از این معضل به سلامت عبور کند یا خیر.
منبع:وطن امروز

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.