پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 19 January , 2020
امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸ - 24 جماد أول 1441
شناسه خبر : 10192
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸ | ارسال توسط :

اقتصاد با ثبات نیازمند تقویت اقتصاد بومی است

راه سوم: به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، در ابتدای جلسه فرماندار سیاهکل در سخنانی گفت: رئیس سازمان برنامه وبودجه گیلان به همراه تیم کارشناسی به دفعات در مناسبتهای مختلف جهت رفع مشکلات شهرستان، به سیاهکل سفر کرده‌اند. این حضورمستمر نشان دهنده  نگاه توسعه‌گرایانه وعدالت محورانه سازمان برنامه و بودجه استان گیلان می‌باشد. […]

اقتصاد با ثبات نیازمند تقویت اقتصاد بومی است

راه سوم: به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، در ابتدای جلسه فرماندار سیاهکل در سخنانی گفت: رئیس سازمان برنامه وبودجه گیلان به همراه تیم کارشناسی به دفعات در مناسبتهای مختلف جهت رفع مشکلات شهرستان، به سیاهکل سفر کرده‌اند. این حضورمستمر نشان دهنده  نگاه توسعه‌گرایانه وعدالت محورانه سازمان برنامه و بودجه استان گیلان می‌باشد.

رضا اسلامی افزود: شهرستان سیاهکل به جهت موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی وجاذبه گردشگری، پتانسیل مناسبی جهت رشد و توسعه دارد. هرگاه این پتانسیل‌های بالقوه به بالفعل درآید، شاهد رشد  چشمگیردر این منطقه خواهیم بود که نتیجه این رشد و توسعه باعث رفاه و آسایش مردم این سامان خواهد شد.

وی گفت: سیاهکل به جهت برخورداری از مواهب طبیعی خدادادی بستر مناسبی جهت سرمایه گذاری و نیز جذب توریسم داخلی و خارجی است. همه باید در جهت استفاده از ظرفیت‌ها نهایت تلاش خود را بکار گیریم.

وی ادامه داد: متاسفانه  سیاهکل به جهت عدم  مدیریت صحیح  در دولت قبل همچنان  مهجور مانده است . نتیجه این بی توجهی، باعث شده که  یک چهارم (۱/۴) مردم سیاهکل تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار گیرند . این وضعیت فعلی، زیبنده  شهرستان سیاهکل نیست . باید با حمایت وجدیت و تلاش مستمر، سیاهکل را از این شکل فعلی خارج کرده ، تا مردم منطقه بیش از این در معرض مشکلات قرار نگیرند .

اسلامی در ادامه افزود: بازدید از پروژه های مجتمع دامپروری دیسام، خانه عضدی دیلمی، روند احداث ساختمان شبکه بهداشت، ساختمان دامپزشکی و تکمیل کنار گذر،از برنامه‌های بازدید رئیس سازمان برنامه وبودجه وتیم هیات همراه بوده که هر کدام از این پروژه‌های نیمه تمام درصورت حمایت ومساعدت سازمان، باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه و منشاء خیربرای مردم این سامان، خواهد شد.فرماندار لاهیجان به بیان مشکلات پروژه های سوله ورزشی ، استخر شنای بانوان و سالن اجتماعات اداره ارشاد شهرستان سیاهکل پرداخت و گفت : این پروژه ها غالبا  نیاز به کمک  اعتباری محدودی دارند که با تخصیص سازمان و تکمیل این پروژه ها ، شاهد افتتاح آنها در آینده نزدیک خواهیم بود.

اسلامی در پایان  خاطر نشان کرد : سیاهکل و دیلمان با وجود داشتن ابنیه تاریخی و وجود جاذبه‌های تاریخی از نعمت داشتن ساختمان اداری میراث فرهنگیو گردشگری مناسب برخوردار نبوده که این امر نیز شایسته جایگاه شهرستان  سیاهکل نیست. امیدواریم با تلاش مسئولان شاهد ارتقا  توسعه سیاهکل باشیم.

1

اقتصاد با ثبات نیازمند تقویت اقتصاد بومی است

در ادامه جلسه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان در سخنانی گفت: بسیار خوشحالم که به دفعات و به مناسبتهای مختلف افتخار توفیق حضور در محضر مردم فهیم و فرهنگ دوست شهرستان سیاهکل را داشته باشم.

کیوان محمّدی با یادآوری این نکته که یکی از سیاست‌های سازمان برنامه وبودجه گیلان، ارتباط هرچه بهتر ودریافت مشکلات مردم شهرستانهای استان از نزدیک است افزود: هدف از این بازدیدها این است تا با حضورو بازدید از پروژه ها بتوانیم با تصمیم کارشناسی درست وصحیح و با خرد جمعی ، از هدر رفت منابع  بکاهیم .

وی با وصف شعر حافظ شیرازی”  چو عشق آسان نمود اول  ولی افتاد مشکلها”  به بیان ویژگیهای انقلاب اسلامی پرداخت و گفت:  ” چون عشق آسان نمود اول ” به مثابه پیروزی انقلاب است  که در ابتدای انقلاب  برای همگان شیرین و پرخاطره بود. ولی این عشق شور انگیز در سالهای بعد از انقلاب دچار گرفتاریها و مشکلات فراوان شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان افزود: گمان نمی‌رفت که قدرتمندان عالم با دشمنی خود تا این حد برای انقلاب اسلامی مانع و مشکل ایجاد کنند و مصیبت هایی را برای ما به وجود بیاورند. ولی با تعصب و غیرت ایرانی و انقلابی، در برابر این ابر قدرتهای جهان ایستادیم و از کیان خود دفاع کردیم. حاصل این همه جانفشانی‌های ملت غیور ، امنیت و آرامشی است که ما مردم ایران در زندگی خود حس می کنیم .

14

وی  فرهنگ مردم ایران را غنی دانست و گفت: مردم ایران برخوردار از فرهنگ غنی تشیع و نیزمنش دوستی و محبت هستند و هرگاه قدرتمندان دنیا بخواهند از محبت و دوستی ایرانیان سوء استفاده کنند و ان را نپذیرند، ما نیز از دوستی و محبت دست خواهیم کشید.

محمّدی در ادامه سخنان خود به بیان مباحث اقتصادی و توسعه‌ای پرداخت و گفت : اگر روند اقتصادی کشور را از ابتدای انقلاب بررسی کنیم درابتدا شاهد تحمیل یک دهه جنگ ناجوانمردانه ازطرف دشمنان بودیم که مجبور به دفاع از کیان خود شدیم.

وی درادامه به  بیان ویژگیهای دوره سازندگی پرداخت و گفت: این دوره با دوران تلاش و سازندگی آیت الله هاشمی رقم خورد که کشور را پس از جنگ با شعار سازندگی و آبادانی ایران،  در مسیرتوسعه قرار داد و آن را به حالت عادی بازگرداند. در این دوره بود که برنامه اول توسعه به مجلس ارائه شد. باید اذعان کرد که هیچ دوره‌ای از ۵ برنامه بعد از انقلاب به اندازه برنامه اول توسعه، رشد و توسعه نداشت. این موضوع به برکت تلاشهای سردار سازندگی مرحوم آیت الله هاشمی صورت گرفت. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان به مقایسه برنامه آماری رشد توسعه‌ای برنامه اول با برنامه چهارم پرداخت و گفت: رشد اقتصادی برنامه اول توسعه قریب به ۵/۷ درصد بوده درحالی که این رشد در برنامه چهارم توسعه ۵/۴ درصد بوده است. با این مقایسه می‌توان پی به مجاهدتهای سردار سازندگی برد. البته در برنامه‌های مختلف توسعه شاهد فراز ونشیب و ناپایداری هایی بوده ایم.

26

وی ادامه داد: همین ناپایدری اقتصادی رشد توسعه در دوران های مختلف پس از انقلاب ، موجب شد تا مقام معظم رهبری با هوشمندی سیاست های اقتصاد مقاومتی را جهت مقاوم سازی و خود اتکایی اقتصاد ایران و عدم وابستگی ایران از تکیه به نفت را ابلاغ نمایند.

رئیس سازمان برنامه وبودجه گیلان با بیان اینکه هرکشوری که اقتصاد سالم ومتکی به خود داشته باشد، چاره‌ای جز اتکاء به خود ندارد تصریح کرد : اگر بخواهیم اقتصاد با ثبات داشته باشیم ، باید از اتکاء به نفت خارج شویم و اقتصاد بومی را تقویت کنیم.

وی عنوان کرد: راهکار اساسی را مقام معظم رهبری تحت عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح کردند. یکی از مباحث دیگری که ایشان فرمودند بحث نرمش قهرمانانه بود . دنیا ما را به لجبازی و یک سویه نگری متهم کرده بود ولی پیام رهبری صلح و دوستی بود و به دنیا نشان داد در عین نرمش قهرمانانه اجازه تعرض و ظلم را نخواهیم داد . در همان راستا بود که مذاکرات هسته ای صورت گرفت .  

محمدی افزود: نقطه عطفی که مذاکرات هسته‌ای ایران با ۶ قدرت جهانی رقم زد ، اتحادی که اوباما بر علیه ایران ایجاد کرده بود، با مذاکرات هسته‌ای در هم شکست .

30

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان در ادامه سخنان خود به بیان ویژگیهای منطقه سیاهکل پرداخت و خاطر نشان کرد: سیاهکل دارای امکانات طبیعی اعم از کوه، جنگل، واکوسیستم طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بسیاری می‌باشد. کمتر منطقه‌ای تا این حد از مواهب الهی برخورداراست. باید این امکانات بالقوه را به فعلیت برسانیم.

مناطق جلیسه، کلیشم، دیلمان، طوران،  خانه عضدی و آبشار لونک از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند که درصورت ایجاد زیر ساختهای گردشگری، باعث جذب توریسم داخلی و خارجی خواهد شد.

محمّدی همچنین در خصوص خانه عضدی و قدمت تاریخی این مجموعه گفت: خانه عضدی دارای ارزش تاریخی و گردشگری است  که در صورت مرمت و تجدید بنا و ایجاد جذبه گردشگری باعث حضور گردشگران در این مکان خواهد شد . این مکان می تواند برای مجموعه اداری گردشگری و موزه نیز مورد استفاده قرار گیرد .

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان به بیان شاخص‌های تقسیم بودجه در گیلان پرداخت و گفت: شاخص جمعیت، مساحت و نیز شاخص محرومیت در تقسیم بودجه اثرگذار است. با توجه با این شاخص ها میزان بودجه هر شهرستان متغیر خواهد بود.

محمّدی در ادامه جلسه به موضوع تخصیص اعتبارات در خصوص شهرستان سیاهکل  پرداخت و گفت:  ۱۳٫۵ میلیارد تومان در کمیته برنامه ریزی شهرستان، تصویب گردید و ۴٫۸ میلیارد تومان نیز از سایر منابع جذب می‌شود که با احتساب این دو مجموعا ۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان، برای شهرستان سیاهکل در نظر گرفته شده است تا برای این شهرستان هزینه شود.

35

وی تصریح کرد: مجموع بودجه عمرانی گیلان در سال ۹۶ ، حدود ۲۴۷ میلیارد تومان می‌باشد. تلاش همه نمایندگان گیلان،  استاندار محترم ومدیران استانی را می‌طلبد که در جذب سهم استانی که معادل ۹۵ درصد بودجه‌ ملّی است اهتمام داشته باشند و با پیگیری و رایزنی با وزراء این بودجه را به گیلان هدایت کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان  در پایان به اهمیت جلسات کمیته برنامه‌ریزی شهرستانی پرداخت و گفت: جلسات کمیته برنامه‌ریزی می‌تواند کمک خوبی در جهت تبادل  نظر و رفع حل مشکلات موجود در شهرستان باشد. موضوعاتی که از جانب  مسوولین شهرستانی در این جلسه مطرح شده می تواند راهگشای مشکلات شهرستان باشد.  باید با ظرفیت مسولان دلسوز این شهرستان همه باهم برای کمک به آن و در نگاه وسیع تر به گیلان و ایران کمک کنیم و این امر در سایه همدلی و نگاه دلسوزانه و توسعه گرایانه به این منطقه صورت می گیرد. 

لازم به ذکر است:بازدید از پروژه های مجتمع دامپروری دیسام، خانه عضدی دیلمی، روند احداث ساختمان شبکه بهداشت، ساختمان دامپزشکی و تکمیل کنار گذر از دیگر برنامه های سفر رئیس سازمان برنامه وبودجه گیلان به شهرستان سیاهکل بود.

همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه استان و هیئت همراه به دیدار قاسم علی اکبری جانباز ۷۰ درصد دوران دفاع مقدس رفته و با وی گفتگو کردند.

46

48

43

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.