پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 31 March , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 7 شعبان 1441
شناسه خبر : 10408
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵ | ارسال توسط :

بحران ها و مدیریت ها در گیلان

راه سوم: آنچه که پر واضح است در استان سرسبز ما گیلان منابع (تجهیزات، نیرو، منابع مالی) در حوزه مدیریت بحران کم نیست (و اگر کم هست باید از مسئولان محترم پرسید چرا اقدامی در این زمینه صورت نداده است ) اما آنچه که بیش از هر چیزی در این امر گویا است و خود […]

بحران ها و مدیریت ها در گیلان

راه سوم: آنچه که پر واضح است در استان سرسبز ما گیلان منابع (تجهیزات، نیرو، منابع مالی) در حوزه مدیریت بحران کم نیست (و اگر کم هست باید از مسئولان محترم پرسید چرا اقدامی در این زمینه صورت نداده است ) اما آنچه که بیش از هر چیزی در این امر گویا است و خود را نشان می دهد ،نگاه مدیریتی به مقوله¬ای مهم همچون مدیریت بحران و بحران است که چگونه عمل می کند .

استفاده بهینه از منابع، وجود ساختار مناسب عملیاتی در سطح استانی، شهرستانی و حتی روستاها در حوزه مدیریت بحران در تمامی دستگاههای اجرایی، توجه جدی به برنامه¬ریزی عملیاتی در حوزه مدیریت بحران، توجه جدی به آمادگی و آموزش مستمر و مداوم در سطح نیروهای دستگاههای اجرایی و مردم، توجه جدی به اجرای طرح های پیشگیرانه و استانداردسازی، سازماندهی مناسب مردم جهت استفاده در امور مدیریت بحران و نهایتاً وحدت رویه و هماهنگی لازم بین دستگاههای اجرایی با دیدگاه مدیریت واحد و یکپارچه بحران در سطوح استانی و شهرستانی است که باعث جلوگیری از مشکلات می گردد .

بر این اساس و با الگو گرفتن از نظرات کارشناسان این حوزه در سطح کشور و استان نکاتی هر چند تکراری جهت روشن شدن موضوع فوق نگارش می شود باشد که مسئولان محترم گیلانی که تلاش های کرده اند بر اساس داشته ها و داده ها ، نگاه مثبتی از یاداشت یک شهروند عادی که سالها در گیلان زندگی کرده و بحران های بدتر از این را دیده و حس کرده بنگرند ، نه از دید یک منتقد. تا برای ماه ها و یا سالهای بعد برنامه ریزی دقیق تر با استفاده از اتاق فکر قوی از مرکز به شهرستانها و دادن اطلاعات دقیق از یک مرکز با بهره گیری از رسانه استانی اعم از رادیو ،تلویزیون،روزنامه ها و سایت ها و شبکه ها باشند . این تعامل و تعادل هم حرکت مردم را تسهیل می کند و هم اطلاعات درست به مردم انتقال می دهد که در کجای استان و یا شهرستان نیازمند به کمک و مساعدت دارند و هم اینکه مسئولان را کمک بزرگی خواهد بود جهت جلوگیری از تلفات و صدمات . نگاه تیز کارشناسان خبره استان و شهرستان به این یاداشت می تواند کمکی هر چند کم برای بحران های بعدی باشد .تبیین ساختارهای بحران،سازماندهی شهری و روستایی با استفاده از قابلیت های موجود در استان و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان اجرایی و غیر اجرایی در این بحران فاجعه را نه تنها کم ،بلکه آن را مدیریت می کند .با تشکیل مدیریت بحران مردم نهاد در هر شهرستان می توانیم بحران را مدیریت کنیم . موارد ذیل می تواند مسیر بررسی کارشناسان را روان تر کند (نقد کارشناسان و مسئولان گیلانی به متن فوق مایع خرسندی است)

۱- آسیب شناسی جامعی از قوانین، ساختار و اقدامات ،توسط استاندارمحترم گیلان و نظرات بکر مردم در مورد بحران های رخداده اخیر در استان وشهرستان و استفاده از تخصص و تجارب ارزشمند دانشگاهیان، مدیران مجرب، کارشناسان صورت گیرد.

۲- ساختار مدیریت بحران در تمامی سطوح استانی و شهرستانی بازنگری شده و در سطح یک سازمان عملیاتی، در سطح استانی یک مرکز عملیات اضطراری و در سطح شهری و روستایی یک پایگاه عملیات اضطراری پیش-بینی و تجهیز شده تا تمامی امور مقابله، آمادگی و اجرای طرح¬های پیشگیرانه و بازسازی و بازتوانی را با بکارگیری نیروهای متخصص و مجرب پیگیری نماید.(اتاق فکر عملیاتی برای هماهنگی )

۳- یک برنامه عملیاتی جامع با قابلیت اجرایی، در مرکز استان و شهرستان¬ها با توجه به نوع حادثه و بحران مبتلا¬ به آنها تهیه و این برنامه¬ها با زمانبندی مشخص و با تخصیص منابع مالی لازم اجرایی گردد.

۴- در تمامی دستگاههای اجرایی در سطح استان و شهرستان ، مرکز و واحد مدیریت بحران تشکیل و تجهیز شده و با بکارگیری نیروهای مجرب و متخصص در آنها ، امور تخصصی مدیریت بحران هدایت شود.(تا حدودی این مرکز است)

۵- تیم های واکنش سریع در تمامی سطوح استانی و شهرستانی و در تمامی دستگاههای اجرایی، راه اندازی و تجهیز شده و با آموزش مرتب و مستمر آنها همواره این تیم ها به روز رسانی شده تا در مواقع ضروری از آنها استفاده گردد.

۶- آموزش مستمر و مداوم تمامی کارکنان دولت و دستگاههای عمومی و غیردولتی و نیزدعوت از آحاد مردم (شهروندان، دانش¬آموزان، دانشجویان و صنوف مختلف) در حوزه مدیریت بحران انجام گردد تا فرهنگ همزیستی با بحران در جامعه نهادینه شود.

۷- مردم دواطلب هر شهر را برای امور مدیریت بحران سازماندهی کرده ، تا در موارد ضروری در حین بحران، مرحله آمادگی و نیز برای اجرای طرح¬های پیشگیرانه از توان آنها که بسیار بسیار زیاد است، استفاده گردد.

۸- اجرای طرح ها و برنامه های آموزشی، آمادگی و پیشگیرانه در صدر امور برنامه های مدیریت بحران در سطح استانی و شهرستانی قرار گرفته و به طور مرتب اجرایی گردد و تنها به مرحله مقابله حین بحران توجه نشود.

۹- مدیریت واحد و یکپارچه بحران با ارتباط مستمر و مداوم بین متولیانامر مدیریت بحران و دستگاههای اجرایی در برنامه کاری مجموعه استانی و شهرستانی قرار گرفته و به طور جدی این مهم اجرایی گردد و تنها به یک جمله نوشتاری و یا بخشنامه ای اکتفا نگردد .

۱۰- با توجه به نو شدن تکنولوژی در عصر جدید ، مسئولان استان و شهرستان ها نسبت به درخواست و خرید تجهیزات روز اقدام و تجهیزات کهنه و قدیمی را از مدار اداری خارج کنند ، در این زمینه نظرات متخصصان این حوزه و تشکیل تیم گروه می تواند کارساز باشد .

۱۱-برای روزهای برفی نهادهای مربوطه در هر نقطه شهر نسبت به استقرار تجهیزات و امکانات مربوطه با هماهنگی همه دستگاه های امنیتی و اداری اقدام تا سرعت عمل آن در چهار نقطه شهر بیشتر و سهل تر گردد (استقرار تجهیزات در یک نقطه باعث از دست دادن زمان می شود )

۱۲- تشکیل تیم گروهی برای زمستان برفی در مدارس (با هماهنگی سایر ارگان ها ) و دعوت از نیروهای داوطلب و فراخوان آنها در هنگام اضطرار برای کمک به نیروهای اجرایی و مردم در سطح وسیع .

۱۳- تشکیل گروه تخصصی برای بررسی تمامی امکانات شهری در هر شهرستان و برطرف کردن نقاط ضعف امکانات اداری ، نظرات متخصصین هر شهردر این حوزه تاثیر گذار است.

۱۴تشکیل اتاق فکر برای اطلاح رسانی دقیق از یک مرجع در استان و یا شهرستان ،نه اینکه هر ارگانی آمار خودش را در شبکه ها بخش کند ، نتیجه آن می شود که امارهای داده شده همخوانی نداشته باشد ،متاسفانه در طی چند روز گذشته آمارهای گوناگونی از قطعی گاز،آب،و برق پخش شده که از لحاظ روانی مشکل سازاست .

امیدواریم دربحران های ناخواسته در گیلان بار دیگر شاهد همفکری و همدلی مسئولان و مردم در رفع موضوع فوق باشیم .

|
کلید واژه ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.