پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 30 March , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 6 شعبان 1441
شناسه خبر : 10628
  پرینتخانه » پربیننده ها, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۶ | ارسال توسط :

ثابت قدم ، اصلاح طلبان و انتخابات آینده شورا

راه سوم: شاید آن لحظه که نامه انتقادی شهردار رشت به حسنی – نماینده اصلاح طلب مردم این شهر – درحال نگارش بود ، خودش و مشاوران موافق محتوای این نامه فکرش را هم نمی کردند که در کمترین زمان ممکن با بیشترین موج انتقادی از حامیان اصلاح طلب این نماینده مواجه شوند. نماینده ای […]

ثابت قدم ، اصلاح طلبان و انتخابات آینده شورا

راه سوم: شاید آن لحظه که نامه انتقادی شهردار رشت به حسنی – نماینده اصلاح طلب مردم این شهر – درحال نگارش بود ، خودش و مشاوران موافق محتوای این نامه فکرش را هم نمی کردند که در کمترین زمان ممکن با بیشترین موج انتقادی از حامیان اصلاح طلب این نماینده مواجه شوند. نماینده ای که قبل از قرار گرفتن نامش در لیست امید برای اکثریت اصلاح طلبان این شهر چهره ای ناشناخته بود اینک حمایت بدنه عظیم اصلاح طلبی این شهر را پشت خود دارد. حقیقت آن است که شهردار رشت و موافقان نگارش این نامه به هیچ وجه تمایل به رویارویی با اصلاح طلبان نداشتند. چون فکرش را هم نمی کردند که حسنی ، فردی که سابقه یک روز عضویت در احزاب اصلاح طلب را نداشت و پیش از این چهره ای سیاسی محسوب نمی شد ، مورد حمایت قاطعانه اصلاح طلبان قرار بگیرد. شهردار در این نامه حتی برای جلوگیری از انتقادات احتمالی اصلاح طلبان به تمجید از الیاس حضرتی و احمد رمضانپور –دو شخصیت قدیمی و تاثیرگذار اصلاح طلب گیلانی- پرداخت و در بخش دیگری از نامه به حمایتش از حسنی به خاطر قرار گرفتن نامش در لیست اصلاح طلبان اشاره کرد تا نشان دهد نه تنها خصومتی با اصلاح طلبان ندارد که رفاقت و نزدیکی هم با این جریان سیاسی فکری دارد. اما شهردار رشت حساب اینجایش را نکرده بود که همین نماینده غیرسیاسی تازه اصلاح طلب شده هم اینک عضو فراکسیون امید مجلس است و نه صرفا به خاطر حمایت اصلاح طلبان گیلانی که بیشتر به خاطر پیام رییس دولت اصلاحات مبنی بر رای به افراد لیست امید در سراسر کشور حایز کرسی سبز بهارستان شده است و به نوعی اینک نماینده یک جریان فکری – سیاسی با عقبه تاریخی طولانی مدت است و اگر حامیان اصلاح طلبش به حمایت از وی برنخیزند به زحمات خود برای کسب آن ۵۰ هزار رای حسنی و البته هویت اصلاح طلبی خود پشت کرده اند و حسنی هم در مجلس و در بزنگاه های حساس آن ها را تنها می گذارد. واقعیت آن است که محمد صادق حسنی تنها نماینده اصلاح طلب و رسمی شهر رشت است. چه آنکه جعفرزاده که سرلیست امید در رشت بود همواره حسابش را از اصلاح طلبان جدا می دانست و می داند. وی با آنکه حامی دولت روحانی و منتقد دولت احمدی نژاد است اما خود را اصلاح طلب نمی داند و حتی در تازه ترین اظهارات ضمن اعلام وفاداری اش به لیست امید اعلام کرد که «نیازی به لیست امید نداشته است».

حال بنابه هر تحلیلی که نامه انتقادی شهردار علیه نماینده رشت به نگارش درآمد اینک شاهد یک تقابل و رویارویی شدید بین طرفین هستیم. فعالان اصلاح طلب –به جز قدیمی ها- در این روزها به شدت به ثابت قدم تاخته اند و جوانانش کمپین درخواست عذرخواهی شهردار را راه انداخته اند و احتمال دارد که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به زودی بیانیه اعتراضی خطاب به شهردار صادر کند. اما این رویارویی به سود و زیان چه کسانی است؟

***

در انتخابات آینده شورای شهر رشت که تنها سه ماه به برگزاری اش مانده چهار لیست از شانس بیشتری برخوردارند. لیست ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون ، لیست منتسب به شهردار ، لیست آذری زبان های مقیم رشت و در نهایت لیست اصولگرایان ، البته اگر به لیست واحد برسند. در این میان دو لیست اصلاح طلبان و حامیان شهردار از پایگاه های اجتماعی مشترکی بهره می برند. مخاطب افکار اصلاح طلبی و اقدامات شهردار طبقه متوسط شهری است. به عبارتی لیست اصلاح طلبان و لیست منتسب به شهردار در محلات متوسط و بالای شهری از شانس بیشتری برای رای آوری برخوردارند و محلات حاشیه ای و طبقات فرودست کمتر به این دو لیست اقبال نشان می دهند. از این رو ادامه تقابل بین شهردار و اصلاح طلبان به ضرر هر دو طیف تمام می شود و دو لیست دیگر و کاندیداهای مستقل از شانس بیشتری برای پیروزی بهره مند می شوند. شاید عده ای اینچنین تحلیل کنند که انتخابات شوراها ، انتخاباتی غیرسیاسی است و اصلاح طلبان ، آن شانسی را که در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس دارند در این انتخابات از آن بی بهره هستند. اما به جرات می توان گفت پنجمین انتخابات شوراها با انتخابات گذشته تفاوت های آشکاری دارد.

اولین انتخابات شوراها ، سیاسی ترین انتخابات شوراها تاکنون بوده است. به طوریکه در اکثر شهرهای بزرگ ایران از جمله رشت لیست اصلاح طلبان –آن زمان معروف به دوم خردادی ها- برنده انتخابات شد. حضور شخصیت های معروف سیاسی اصلاح طلب همچون سروش اکبرزاده و فیاض زاهد مدعای این امر است. دومین شورا اما سیاست زده ترین شورا بود. مردم ناامید از عملکرد شورای شهر تهران –با آن همه چهره سیاسی قدر و معروف- تصمیم گرفتند به لیست تازه واردان عرصه سیاست یعنی آبادگران –که بعدها شاکله اصلی حامیان احمدی نژاد را شکل دادند- رای دهند. نتیجه ای که چنددستگی و افتراق بین اصلاح طلبان با ارایه لیست های متعدد هم در آن تاثیرگذار بود. شورای سوم هم با ردصلاحیت کاندیداهای اصلاح طلب و سردرگمی و اختلاف نظر این طیف سیاسی مبنی بر شرکت یا عدم شرکت در انتخابات به سود جناح مقابل و چهره های مستقل تایید صلاحیت شده خاتمه یافت. شورای چهارم اولین انتخابات همزمان شورا با ریاست جمهوری بود. بدنه اصلاح طلبان که تنها در سه روز پایانی انتخابات تصمیم به شرکت و رای به روحانی و اعتدالیون گرفت فرصت برنامه ریزی و ارایه لیست ائتلافی برای شورا نداشت و در نتیجه نتوانست در این انتخابات پیروزی خیره کننده ای کسب کند. اما داستان انتخابات شورای پنجم با انتخابات گذشته فرق دارد. این بار اصلاح طلبان مصمم به ارایه لیست واحد هستند. حتی اگر اختلافاتشان زیاد باشد. به عبارتی نه به مانند انتخابات شورای دوم دچار چنددستگی می شوند ، نه به مانند انتخابات سوم دچار تعلل در شرکت یا عدم شرکت می شوند و نه به مانند انتخابات چهارم درگیر کمبود وقت برای تبلیغات و بستن لیست واحد می شوند. این بار اصلاح طلبان هم انگیزه و هم وقت و هم استراتژی مشخص برای ورود به انتخابات دارند و به نظر می رسد فضا هم برای رای آوری این گروه سیاسی در جامعه –مخصوصا در شهرهای بزرگ- فعلا فراهم است. به ویژه که همزمانی انتخابات شوراها با ریاست جمهوری فضای بهتر و سیاسی تری برای ائتلاف حامیان دولت (یا همان ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون) فراهم می کند.

از طرفی اقدامات شهردار رشت و تحولات مدنظر او در این دو سال بیشتر به مذاق طبقه متوسط شهری خوش آمده است. گسترش فضای سبز ،پیاده راه فرهنگی ، سرای محلات، برنامه های هنری –فرهنگی ، کمک به حل مشکل تالاب عینک و کلیت برنامه های محمدعلی ثابت قدم بیش از آنکه مورد حمایت طبقات پایینی باشد مورد وثوق طبقات متوسط شهری بوده است و پربیراه نیست که اگر در برهه های حساس استیضاح هم به کمک شهردار آمده باشند. شهردار به واسطه عملکردش در شیک سازی شهر و تغییرات ظاهری وسیع حامیان زیادی در لایه های اجتماعی پیدا کرده است. لایه هایی که در انتخابات گذشته هرگاه تصمیم به شرکت گرفتند به اصلاح طلبان رای داده اند.طبقه ای از جامعه که برایش چهار گزینه «اصلاح طلبی، تخصص، سلامت و رشتی بودن» اهمیت ویژه ای دارد. حال این طبقه در انتخابات شورای پیش رو اگر قصد شرکت در انتخابات داشته باشد –همانطور که در انتخابات ریاست جمهوری دهم و یازدهم و مجلس دهم شرکت کردند- مطمینا به کاندیداهای دو لیست اصلاح طلبان و منتسب به شهردار رای خواهد داد. حال فرض کنید این تقابل ادامه یابد و شاهد دو لیست متفاوت باشیم. در اینصورت مطمینا شانس لیست های دیگر مانند آذری های مقیم رشت و اصولگرایان بیشتر می شود. اما اگر این دو لیست به همپوشانی برسند و اکثریت کاندیداهایشان مشترک باشند آنگاه از دو فاکتور مهم رای گیری همزمان بهره خواهند برد؛ یکی تشکیلات منسجم شبکه ای متعلق به اصلاح طلبان و دوم هم امکانات لجستیکی حامیان شهردار –البته منظور امکانات غیردولتی است-. با این حساب تقابل بین اصلاح طلبان و شهردار آیا به برد یکی از دو جریان منجر می شود یا بازی باخت – باخت است؟

اگر شهردار اعتقاد به پاسخ دوم اعتقاد دارد می بایست گام بعدی اش را در این تقابل با هوشمندی کامل بردارد. محمدعلی ثابت قدم شاید خود را عاشق قالیباف نشان دهد و یا در تقابل با حسنی از سردار آقازاده یاد کند اما خودش هم بهتر از هرکس دیگری می داند که هیچ تشکل اصولگرایی حاضر به ائتلاف با او نیست. ثابت قدم اگرچه در مصاحبه نوروزی اش با روزنامه گیلان امروز خود را فردی غیرسیاسی و توسعه گرا نامیده است اما اینک شاید بهترین زمان برای مشخص کردن تفکرات سیاسی اش باشد. بهتر است که تعارف را کنار بگذاریم. در علم توسعه ثابت شده است که هیچ توسعه ای ، تاکید می کنم هیچ توسعه ای، ولو توسعه شهری بدون تحولات و تفکرات سیاسی انجام پذیر نیست و هیچ کشوری به سوی دموکراسی گام برنمی دارد مگر با تقویت احزاب و تاثیرگذاری شان بر انتخابات و نهادهای تصمیم گیر، حتی اگر شورای شهر به ظاهر غیرسیاسی باشد.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.