پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 3 April , 2020
امروز : جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹ - 10 شعبان 1441
شناسه خبر : 10676
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۱۷ | ارسال توسط :

کدام ادارات در خدمات رسانی در برف ضعیف عمل کردند؟

راه سوم: در نقطه مقابل نیز شاید بتوان اداره کل راه گیلان، مدیریت شهری و شوراها و مدیریت شرکت توزیع برق گیلان و پلیس راه استان را از جمله ادارات و سازمانهایی برشمرد که با عملکرد ضعیف خود موجب تشدید بحران و تاخیر در تسهیل امور مربوطه شدند. به جرات می توان گفت پس از […]

کدام ادارات در خدمات رسانی در برف ضعیف عمل کردند؟

راه سوم: در نقطه مقابل نیز شاید بتوان اداره کل راه گیلان، مدیریت شهری و شوراها و مدیریت شرکت توزیع برق گیلان و پلیس راه استان را از جمله ادارات و سازمانهایی برشمرد که با عملکرد ضعیف خود موجب تشدید بحران و تاخیر در تسهیل امور مربوطه شدند.

به جرات می توان گفت پس از برف بهمن ماه ۸۳ و دی ماه سال ۸۶ بحران ناشی از بارش برف اخیر سومین بارش نزولات آسمانی بود که بطور میانگین اکثر شهرستانهای گیلان را زمین گیر کرد، بارش برفی چندین ساعته که با ورش بادی با سرعت ۸۰ کیلومتر همراه بود و توانست علیرغم هشدارهای سازمان هواشناسی بار دیگر مدیران استانی را غافلگیر و مردم گیلان را غافلگیر تر کند!

اما به نظر فارغ از شرایط بد جوی، آنچه که به مشکلات بیشتر پس از بارش برف دامن زد ضعف شدید مدیریت و عملکرد برخی از سازمانها و ادارات مسئول در این زمینه بود. با نگاهی به عملکرد مدیران برخی از این سازمانها و شرایط پیش آمده در نقاط مختلف استان می توان اینگونه استنباط کرد که صعف مدیریت و عملکردی برخی از این مدیران و عدم کارآمدی ایشان در برخورد با بحران موجب برخی از مشکلات خدمات رسانی به مردم شد.

شاید بتوان با توجه به نحوه خدمت رسانی، شرکت گاز استان گیلان و شرکت پخش فرآ وره های نفتی گیلان رادر خصوص تامین سوخت و سازمان صنعت ،معدن و تجارت گیلان را به دلیل خدمات و نظارت بر ارزاق عمومی از جمله فعالیت بی وقفه نانواییها جز اداراتی محسوب کرد که عملکرد مناسبی از خود نشان دادند.
در نقطه مقابل نیز شاید بتوان اداره کل راه گیلان، مدیریت شهری و شوراها و مدیریت شرکت توزیع برق گیلان و پلیس راه استان را از جمله ادارات و سازمانهایی برشمرد که با عملکرد ضعیف خود موجب تشدید بحران و تاخیر در تسهیل امور مربوطه شدند.

مسدود شدن چندین ساعته محورهای رودبار به رشت، رشت به سنگر، رشت به آستانه، آستانه به لاهیجان، کوچصفهان به لولمان، کوچصفهان به آستانه و برخی دیگر از محورهای استان و یخبندان و کندی تردد روزهای بعد از بارش برف نشان می دهد که گویا مدیرکل و مدیران اداره راه و راهداری استان یا به هشدارها توجهی نکرده اند و یا در صورت جدی گرفتن این هشدارها نتوانستند علیرغم تلاش نیروهای خود عملکرد قابل قبولی از خود برای عبور از بحران ارایه دهند و در مدیریت منابع و تجهیزات خود موفق عمل نکرده اند.

در مورد مدیریت شهری و شوراهای ناظر بر آنها نیز ملموس ترین مثال عملکرد اخیر شورا و شهرداری رشت بود. در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ نیز شهر رشت شاهد بارش برف قریب به ۱۲۰ سانتی متر طی ۵ روز بود و عملکرد قابل تحسین شهردار و پرسنل شهرداری در آن زمان ظاهرا موجب شده که کسی در بحران اخیر از نحوه خدمات رسانی در آن سال یادی نکند. نمک پاشی و شن پاشی در سطح معابر و کوچه ها از ساعات اولیه بارش برف و تردد مداوم اتوبوسهای شهری در خیابانهای این شهر موجب شد تا نه تنها مسیر تردد شهروندان مسدود نشود بلکه در روزهای پس از بارش نیز با کمترین معابر لغزنده روبرو باشیم. این در حالی است که به زعم بسیاری از شهروندان عدم هرس بموقع بسیاری از درختان رشت و عدم شروع فعالیت همه جانبه برخی از مناطق شهری در ساعات اولیه بارش موجب تشدید شرایط موجود و تاخیر در خدمات رسانی و تسهیل تردد در شهر شد بشکلی که با گذشت ۴۸ ساعت از بارش برف، تردد در معابر فرعی و برخی از معابر اصلی همچنان با مشکلاتی روبرو بود.

شورای چهارم شهر رشت نیز که وظیفه نظارت بر عملکرد شهرداری را برعهده داشت حتی جلسه ستاد بحران خود را باغیبت ۷ عضو برگزار کرده و برخی از اعضای آن بیشتر به فعالیت انفرادی و گاها تبلیغاتی ( با توجه به نزدیکی انتخابات شورای پنجم) پرداختند تا بدین شکل بر ادعای تخصص و کار آمدی این شورا مهر مردود زنند.

اما شرایط در مورد عملکرد شرکت توزیع برق گیلان کمی متفاوت بود، با تمامی تلاشهای پرسنل سخت کوش این شرکت در راستای اتصال مجدد شبکه برق در شهرها و روستاهای گیلان متاسفانه شاهد این بودیم که تا روز گذشته بسیاری از روستاهای استان گیلان و برخی از نقاط شهری رشت و لاهیجان از قطع شبکه برق خود رنج می بردند که فارغ از شرایط سخت دسترسی و قطع تردد مسیرهای ارتباطی باید گفت بسیاری از این مشکلات ناشی از تجهیزات فرسوده این شرکت در استان گیلان است. بر اساس صحبتهای استاندار گیلان در مراسم افتتاح پروژه های دهه فجر در شهرستان رودبار، برف اخیر موجب شکستن ۶۲۸ تیر برق در بخش خمام و ۵۰۰ تیر برق در بخش کوچصفهان و همچنین ۶۵۳ تیر برق در بخش مرکزی رشت شد و هزاران متر سیم برق پاره گشت که با توجه به این حجم از خسارت جهت تهیه تیر و اتصال سیم به زمان نیاز بود. بی شک حتی با درنظر گرفتن سرعت وزش باد ۸۰ کیلومتر برساعت دلیل شکستن بسیاری از تیر های برق استان مربوط به فرسوده بودن آنهاست و این امر تنها به مدیریت و نظارت بر نگهداری این تجهیزات بر می گردد که باید مدیریت این شرکت را در این امر سهیم دانست./گیل خبر

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.