پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 31 March , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 7 شعبان 1441
شناسه خبر : 10965
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴ | ارسال توسط :

پونه نیکویی، شاعر برجسته گیلانی: برگزیدگان سال های گذشته کجا هستند؟

اختصاصی راه سوم ـ سارا متقی/ پونه نیکویی شاعر توانمند و برجسته ی گیلانی،متولد ۱۳۶۴ از انزلی است.شهرش و بند ماهی های عاشق را دوست دارد و معتقد است که انگار دور از انزلی و بندر سربی روزها نمی گذرند.او این روز ها مشغول ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی است. یک […]

پونه نیکویی، شاعر برجسته گیلانی: برگزیدگان سال های گذشته کجا هستند؟

اختصاصی راه سوم ـ سارا متقی/ پونه نیکویی شاعر توانمند و برجسته ی گیلانی،متولد ۱۳۶۴ از انزلی است.شهرش و بند ماهی های عاشق را دوست دارد و معتقد است که انگار دور از انزلی و بندر سربی روزها نمی گذرند.او این روز ها مشغول ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی است. یک نگاه به آثار و فعالیت های او ما را به این نتیجه رهنمود می سازد که همواره توجه به انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت از اولویت های او بوده است. انار سبز زیتون سرخ، مسافر کوچولو، دست های تو جوانه می زنند، گیلان بیابان ندارد، ۶۴۱۰ روز تنهایی ( در دست چاپ) و جاری تر از ونیز از کتاب های نیکویی است.

او از سال ۸۷ تا ۹۰ در بیت مقام معظم رهبری، حضور و شعرخوانی داشته و مورد تحسین ایشان قرار گرفته است.

« سر می گذارم به جنگل، گیلان بیابان ندارد

وقتی که دلتنگ باشی، بن بست پایان ندارد

وقتی که دلتنگ باشی کوهی پر از سنگ باشی

هر نامه ای می نویسی، آغاز و عنوان ندارد…»

 افتخارات مهم نیکویی در سال های اخیر عبارتند از:رتبه ی اول جشنواره ی ره آورد سرزمین نور۸۸،رتبه ی نخست جشنواره کتاب گام اول در سنندج با کتاب انار سبز،زیتون سرخ ۹۰،رتبه ی نخست جشنواره ی کتاب سال جوان لنقلاب در تهران با کتاب انار سبز،زیتون سرخ ۹۰،رتبه ی نخست جشنواره ی پانزدهمین کتاب سال دفاع مقدس در حوزه ی شعر با کتاب انار سبز، زیتون سرخ در تهران ۹۰،حضور کتاب انار سبز، زیتون سرخ در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در سال ۹۱،دعوت به عنوان شاعر برگزیده ی حوزه ی شعر دفاع مقدس در جمع اهالی فرهنگ و هنر و ناشران در منزل رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ۹۱، رتبه ی دوم کنگره ی سراسری شعر و داستان جوان در استان کردستان در بخش ترانه ۹۲، داور جشنواره ی استانی شعر مشکات ۹۲،نفر سوم نخستین جشنواره  ادبی شاهدان تهران اردیبهشت ۹۳،برگزیده ی جشنواره ی شعر توحیدی یزد ۹۳،دبیر علمی و داور جشنواره استانی شعر نور با محوریت بررسی آسیب های شعر انقلاب ۹۳،مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری نوآموز کاوشگر،کاندید جشنواره ی کتاب قلم زرین در سال ۹۳، کاندید جشنواره بین المللی شعر فجر در بخش شعر محاوره ۹۳، برگزیده ی جشنواره ی کتاب انقلاب با مجموعه ی ۶۴۱۰ روز تنهایی زاهدان ۹۳،  برگزیده ی ششمین دوره ی جشنواره ی کتاب پروین اعتصامی با کتاب جاری تر از ونیز خرداد ۹۴، برگزیده ی جشنواره ی کاشناسان فرهنگی با میزبانی وزارت علوم دی ۹۴، دعوت به شعرخوانی در سفر های برون مرزی جشنواره ی بین المللی شعر فجر توسط بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان در تاجیکستان بهمن ۹۴، برگزیده ی جشنواره ی کتاب انقلاب با مجموعه ی “عملوالصالحات من شعر است” بهمن ۹۴، برگزیده ی جشنواره ی بین المللی اشکواره  بانوان عاشورایی بهمن ۹۵ حوزه ی هنری تهران،حضور در شب شعر مدافعان حرم به دعوت آستان قدس رضوی،تورق کتاب انار سبز زیتون سرخ توسط مقام معظم رهبری در نمایشگاه بین المللی،برگزیده ی جایزه ی ادبی دکتر طاهره صفار زاده، حضور در ششمین محفل شعرخوانی جشنواره بین المللی شعر فجر در جزیره ی هرمز۹۵…همچنین او در در هفته ی پایانی بهمن ماه سال جاری با نمایشنامه ی “لعیا” به عنوان تنها نمایشنامه ی گیلان  در جشنواره ی تئاتر بسیج هنرمندان حضور خواهد یافت.

در حاشیه ی دومین شب شعر از واژه تا سپیده بهمن ۹۵ با  پونه نیکویی به گفت و گو نشستیم.

تعریف شما از شعر؟

تعریف کردن شعر یعنی محدود کردن شعر و از آن جایی که شعر یک شاخه  از هنر است؛ هرگز قابل تعریف و محدود کردن نیست. پس ما فقط می تونیم برداشت شخصی خودمان را عنوان کنیم. شعر واژه ها را از حالت روزمرگی خود خارج می سازد و با یک نگاه زیباشناسی و جنون پشت خود همراه است یعنی در شعر یک خرد و معنایی دیده می شود و در پس این خرد و معنا، یک نوع جنونی قرار گرفته است که به زیبایی کمک می کند.

عوامل موثر در شعر؟

یادم نمی آید این نوشتار را در کجا و چه زمانی خوانده اما این گونه عنوان شده بود که پیامبران از عالم معنا،وحی می گیرند و شاعران از طبیعت. عوامل موثر در شعر و ادبیات را در وهله ی نخست در طبیعت و پیرامونمان می توانیم پیدا کنیم در رقص رود، در کاوش موج،در رنگینه های موجود در غروب آسمان…اما کمی این سو تر اگر بخواهیم نگاهی به زندگی آدم ها،رنج هایشان، لحظه هایشان و اتفاقاتی مثل جنگ بیندازیم که ادبیات پایداری را در همه ی کشورها خلق کرده، این ها هم عوامل موثری هستند. زندگی انسان ها،نحوه ی زیستن،مرگ و اندیشیدن آن ها همگی از عوامل موثر بر شعرند. یک شاعر حتی مواتد از یک نسیم، یک برگ خشکیده… برداشتی هنری داشته باشد و آن را به مخاطبش منتقل کند.نمادهای اسطوره ای و اسطوره شناسی هنرمندان فعال در شعر در واقع آرمانگرایی یا عشق و احساس یا وطن دوستی و نیز پدیده هایی که جنبه ی اجتماعی زندگی انسان ها را تشکیل می دهند، می تواند از عوامل تاثیرگذار باشد. در واقع فکر می کنم گزینه ی اصلی نوشتن همان عشق است که می تواند در قاب های مختلفی آفریده شود.

انقلاب اسلامی  و شعر فارسی؟

در هر عصر و زمانی انقلابی صورت گرفته و همیشه یک رنجی پشتش بوده و یک گروه غالب و مغلوب وجود داشته است. در این میان اهداف گروه ها بسیار مهم است. در انقلاب ما یک نوع شهادت طلبی و نهراسیدن از مرگ وجود داشت که این پایه ی بسیاری از نگرش ها در جهان گردید و در حقیقت ما نگرش مان را صادر کردیم و به جهانیان فهماندیم که پای هدف مان هستیم. یک حماسه و عرفان را در انقلاب،تلفیق و تبلیغ کردیم که دلایل ماندگاری، اردت و وطن دوستی مردم نیز همین بود که انقلابیون ما را از اسارت مرگ رهاند و مرگ را برایشان گوارا کرد و به نوعی گلستان شدن آتش را پیش روی خود داشتند. ما شعر و سرودهایی را  داشتیم که گویای این کاروان عشق و احساس زمان انقلاب و آئینه ی تمام نمای ادبیات پایداری ماست که در فرصت  های مختلف نشان دادمردم این سرزمین،مردمی انقلابی هستند که به فرصت طلبان اجازه نمی دهند و در مقابل اشرافی  گری ها،حیف و میل بیت المال و پایمال شدن ارزش ها قد علم می کنند. انقلاب ما خود یک عظمت است. این عظمت وقتی با آرمان گرایی مردمی که حضور حضرت امام را حضور بهر در زمستان می دانند، تلفیق می شود؛مفاهیم ارزشمندی را به وجود می آورد و تعابیر با کیفیتی از این مفاهیم خلق می شود که رنگ و بوی دیگری را به انقلاب اسلامی و مکتب حضرت امام (ره) بخشید؛جهانی را مدهوش خود می کند. در کنار این اتفاقات گاهی با زبانی بسیار ساده، شعر های فاخری به وجود آمده است که جزو میراث فرهنگی و هنری ما و حرکتی به سمت روشنگری و روشنی است. ما شاعران بسیار خوبی داریم که در این زمینه کار کردند.شما به کلیپ های  انقلابی ما نگاه کنید که چقدر برانگیزاننده هستند!حتی برای دهه شصتی ها و هفتادی ها که خاطراتشان تجربی نیست و واقعیت ها را از پشت قاب خاطرات دیگران به دست آوردند.

نظرتان در خصوص برنامه ها و جشنواره های حوزه ی شعر انقلاب؟

در این خصوص من احساس می کنم که یکی از کار هایی که حضرت امام(ره) انجام داد و انتظار داشت که پیگیری بشود؛ این قضیه بود که همانطور که انقلابمان را صادر می کنیم،نسل های جدیدی که وارد زندگی می شوند با مفاهیم ارزشی ما آشنا شوند و میراث ادبی انقلاب اسلامی مارا بشناسند که به نوعی یک حماسه ی ملی است که به بیداری و آگاهی دامن می زند و جلوی نفوذ استعمار را می گیرد و مفاهیم تازه ای  از بیداری حکومت،پرهیز از بریز و بپاش ها ی آنچنانی رقم می زند. ما انتظار داریم که این برنامه ها در همین جا باقی نماند.

دغدغه ی شخصی شما به عنوان یکی از شاعران فعال در حوزه ی شعر انقلاب؟

دغدغه ی شخصی من این است که آقایان و خانم هایی که سرمدار هستید و برنامه های مهمی  مثل فیلم فجر،شعر فجر موسقی فجرا را برای کشورمان رقم می زنید!  برگزیدگان سال های گذشته الان کجا هستند؟ این برای من سوال است. این ها به عنوان کسانی که حرکت مهمی را انجام دادند و نفرات موثری بودند،کسانی که نگاه زیبا شناسی نسبت به انقلاب ما داشتند، این ها الان کجا هستند؟ این که شما آثار این افراد را نسبت به سایر آثار برتر دیدید،چه اتفاقی برایشان افتاده است؟ یکی از عواملی که می تواند هنرمندان ما را گوشه گیر کند، ندیدن و فراموش کردن آثارشان و غفلت و کاهلی  برخی از مسولین بگزارکننده است. دغدغه ی من این است که به هنرمندان بها داده شود و زمینه های مختلف خلقت آثارشان فراهم شود تا بخشی از اضطراب آن ها در خصوص ماندگاری آثارشان کاهش یابد. ما از پلشتی و زشتی جنگ و از آن جنبه ی وحشت انگیز و بی رحم آن، انقلاب و دفاع مقدس را خلق کردیم. در واقع جنگ مثل مردابی است که از آن نیلوفری روئید و آن نیلوفر مرداب با همه ی پلشتی ها به سمت نور پنجه می کشد و خواستار نور است. انقلاب ما نیز به نوعی نیلوفری است که به دنبال نور می گردد و از پلشتی جنگ و تجاوز به خاک میهن مان بیرون آمده است.

امیدوارم که کسانی سکان جشنواره ها را به دست بگیرند که دلسوز هستند و در اعماق وجودشان نسبت به جنگ و انقلاب، یک حس ارزشمند و متفکرانه داشته باشند.

جوانه می زند انگار تاول از بدنت

در آستانه ی گل دادن است پیرهنت

یکی دو تاول کوچک شکفته خواهد شد

و چند لکه که گل شد به سبزه ی بدنت

به دوست داشتنت خیره می شوم وقتی

که شاخه ی گل سرخی است گوشه ی دهنت

به دوست داشتنم خیره می شوی وقتی

که من نمی گذرم از چروک پیرهنت

شگرد فتح تو بر دشمنت چه بود ای مرد

که چند سرفه فقط مانده تا به باختنت

شنیده ای که به آهوی تو چه می گویند؟

به ناگزیر مرا خوانده اند شیرزنت

امان نمی دهد این سرفه عاشقم باشی

همیشه در دل تو مانده نیمی  از سخنت

photo_2017-02-11_05-57-27

photo_2017-02-11_05-57-12

photo_2017-02-11_05-57-44

photo_2017-02-11_05-57-50

photo_2017-02-11_05-57-32

photo_2017-02-11_05-57-39

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.