پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 30 March , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 6 شعبان 1441
شناسه خبر : 11032
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۱ | ارسال توسط :

افتخاری جوان پرتجربه ای است/ مسئول قبلی می گفت شهردار رویایی فکر می کند!

اختصاصی راه سوم: طاهره نوری/ ما برای دستیابی به توسعه پایدار شهری و منطقه‌ای مستلزم تغییر زیرساخت‌های سیاسی، اجتماعی، کالبدی و اقتصادی هستیم. وجود مشکلات ناشی از رشد شهرهای بزرگ، تراکم جمعیت و همچین مهاجرت روستائیان به این شهرها موجب توجه و تأکید برنامه ریزان به تقویت و رشد شهرهای کوچک گردیده است. این وضعیت […]

افتخاری جوان پرتجربه ای است/ مسئول قبلی می گفت شهردار رویایی فکر می کند!

اختصاصی راه سوم: طاهره نوری/ ما برای دستیابی به توسعه پایدار شهری و منطقه‌ای مستلزم تغییر زیرساخت‌های سیاسی، اجتماعی، کالبدی و اقتصادی هستیم. وجود مشکلات ناشی از رشد شهرهای بزرگ، تراکم جمعیت و همچین مهاجرت روستائیان به این شهرها موجب توجه و تأکید برنامه ریزان به تقویت و رشد شهرهای کوچک گردیده است. این وضعیت ناشی از عدم توزیع عادلانه فرصت‌ها در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، زیر-ساختی و ناکارآمدی برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی در سطح نواحی مختلف شهر می‌باشد که این عوامل نابرابری‌ها را روزبروز تقویت می‌کند. اینطور به نظر می رسد که در انتخابات آتی، احزاب و گرایش‌های مختلف سیاسی نقش به‌سزایی خواهند داشت. اعتقاد ما در به کارگیری افراد با تجربه‌ای ست که با اصول شهرداری و قوانین شهری آشنا هستند که در واقع شایسته‌سالاری محسوب می‌شود، اما اشراف کامل بر معضلات و مشکلات شهری مستلزم وجود مقوله مهم تجربه در تصمیم گیری کلان است که متاسفانه این مهم در شورا کمرنگ به نظر می‌رسد.

در شهرهای کوچکی چون فومن غالب بودن فرهنگ قومی و قبیله ای به خوبی مشاهده می شود  که با دیدگاه فردی و مطالبات شخصی افراد و مدیران یا حتی اعضای شورا را انتخاب می‌کنند. زمانی که با دیدگاه فردی و مبتنی بر طایفه سالاری رای می‌دهیم شاید مشکلات یک منطقه یا چند شخص برطرف شود اما مشکلات وسیع شهر هرگز برطرف نمی شوند. مردم ما تحت تاثیر همین فرهنگ غلط کار شورای شهر را محدود به آسفالت کوچه، خیابان، کاهش جریمه‌ها و…می‌پندارند. در حالی‌که نظارت بر خدمات شهری تنها بخش کوچکی از کارهای شهرداری و شورا است. انتخاب و گزینش بر اساس دیدگاه فردی موجب عدم هماهنگی و مدیریت صحیح در اعضای شورا می‌شود و مسلما نماینده‌ای که با رای قومی و قبیله ای و روابط بالا آمده باشد، در پاسخ‌گویی به مطالبات همان عده متمرکز می‌شود و مدیریت شهری را با اخلال مواجه می‌کند و این‌جاست که توان مطلوب و نظارت یک عضو شورا که باید سهم کل شهر باشد در خدمت به افراد یا حزب خاص مورد اتلاف قرار می‌گیرد. چراکه مشکلات شهری بسیار وسیع بوده و مناعت طبع بیشتری را می‌طلبد. مردم ما همیشه با دیدگاه حق به جانب از شورا و شهرداری طلب‌کارند و هرگز به حقوق و وظایف متقابل خود در برابر این دو رکن فکر نمی‌کنند. به عنوان مثال اگر از شهروندی بپرسیم بابت ارائه خدمات شهری چه عوارضی به شهرداری می‌پردازید؟ اصلا پرداخت عوارض برای او توجیه پذیر نیست. یا در نظر نمی‌گیرد که درآمد شهرداری و منابع چگونه باید به کار گرفته شود!

با توجه به وسیع بودن دامنه وظایف شهرداری و خیل عظیم مشکلات شهرداری اگر اقدام موفقی هم داشته باشد، زیر آوار مشکلات مدفون می‌ماند و گاهی گلایه شهروندان منصفانه نیست و بسیاری از مسائلی که مطرح می‌کنند اصلا مربوط به حوزه شهرداری نیست. چرا فکرمی کنیم مهار آب‌های سطحی فقط با احداث یک کانال برطرف می‌شود؟ این قبیل اقدامات همکاری دیگر سازمان‌های خدمات‌رسان نظیر شرکت آب ، برق و گاز و… را نیز می‌طلبد.

به همین منظور نیازمند مشارکت و همکاری شهروندان و سایر دستگاه‌های اجرای هستیم. با در نظر گرفتن ورود یک گردشگر در ایام نوروز یا فصول مختلف سال باید مدنظر داشت: گردشگر به محض ورود به شهر زیبای ما از آب معدنی گرفته تا خدمات اسکان و دید و بازدید از مرکز تفریحی، هنری، جاذبه‌های گردشگری و …نیازمند ارائه خدمات یا خرید کالاست که در این‌جا اهمیت تولیدات داخلی به ویژه صنایع بومی و دستی شهرستان پر رنگ ‌تر می‌شود.

سایر دستگاه‌های اجرایی نیز باید در این راستا با شهرداری همگام و همراه باشند. مردم نیز باید وارد حوزه عمل شوند‌. بدون شک وجود و حضور گردشگر سهم موثری در سبد کالا و اقتصاد خانوارها خواهد داشت.اما تا زمانی که دیدگاه قومی و قبیله ای بر شهر ما حاکم است اولویت‌بندی طرح ها نیز رعایت نخواهد شد.

آنچه که در ادامه می خوانید گفتگوی کوتاه ما با هوشنگ عباسقلیزاده، شهردار فومن، پیرامون برخی مسایل شهر است:

****

 جناب عباسقلیزاده سوال ابتدایی ما در ارتباط با نیروهای شرکتی و پرسنل امدادی و آتش نشانی فومن است. از لحاظ دریافت حقوق و مزایا و خدمات مربوط به اضافه کار در چه وضعیتی قرار دارند؟

ما براساس قانونی که به ما ابلاغ شده است، حق دادن اضافه کار به نیروهای شرکتی را نداریم. نوع کاری هم به نیروهای شرکتی ما محول می گردد، کار حجمی است و لذا ساعات کاری اساسا در آن لحاظ نمی گردد. اما ما تبصره ای در اینجا قایل شده ایم و برای ساعات اضافه به خدمت، مبلغی به عنوان اضافه حقوق در نظر گرفته ایم. برای پرداخت اضافه کاری باید اول تامین اعتبار بشود و رویه جاری آن مثل پرداخت حقوق نیست. متاسفانه به دلیل نبود اعتبارات لازم، پرداخت آن چندماهی به تاخیر افتاده است که ان شاءالله تا عید نوروز بخش اعظم آن پرداخت خواهد شد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که ما تنها مجری اجرای قانون هستیم و بحث قانونگذاری در حیطه وظایف ما تعریف نشده است.

 چرا حجم نیروهای شرکتی شهرداری فومن تا این اندازه بالا است؟ راهی برای تبدیل شدن این نیروها به استخدامی یا قراردادی وجود ندارد؟ با توجه به اینکه در شهرستان همجوار ما(صومعه سرا) اکثریت نیروها از قالب شرکتی خارج شده اند؟

درابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید، حرکتی را تحت عنوان تبدیل نیروهای شرکتی و قراردادی استارت زد که در همان سالها شامل آن نیروها هم شد. اما در حال حاضر، چنین قانونی نداریم و تا زمانی که مجددا لحاظ گردد، عملا کاری از ما ساخته نیست.

 نیروهای جدیدی که به مجموعه شهرداری اضافه می شوند از چه وضعیتی برخوردار هستند؟

تمام نیروهای جدیدی که به مجموعه شهرداری اضافه می شوند، آزمون استخدامی را پشت سر گذاشته اند و دوره های آموزشی لازم را طی کرده اند. استخدام در هر نهاد و مجموعه ای شرایطی را می طلبد که براساس همانها هم گزینش های لازم صورت می گیرد.استخدام رسمی روال و بوروکراسی خاص خودش را دارد. اما من سوالی از شما دارم. کدامیک از نیروهای قدیمی ایستگاه آتش نشانی فومن، این دوره ها را در گذشته طی کرده اند؟ به ضرس قاطع به شما می گویم که اکثریت این نیروها از راههای مختلف وارد سیستم شده اند و از مهارت های لازم برخوردار نبوده اند.

با توجه به اینکه  بارها در مصاحبه های مختلف و جلسات شورا به این نکته اشاره شده است که شهرداری از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیست، در حال حاضر شهرداری فومن در چه وضعیتی به سر می برد؟ تا چه اندازه توانسته اید تامین اعتبار کرده و از اعتبارات استانی یا کشوری استفاده کنید؟ نماینده محترم شهرستان توانسته اند در جذب این اعتبارات کشوری به شما کمک کنند؟

همین الان که در حال صحبت با شما هستم، نماینده محترم شهرستان در تکاپوی دریافت ۲۰۰۰ تن قیر برای آسفالت معابر شهری برای ما هستند. اگر بخواهم جمله ای در وصف ایشان بگویم،  باید بگویم: ایشان جوان پرتجربه ای هستند. با آنکه سنی از ایشان نگذشته است، اما ارتباطات قوی و خوبی دارند. ولی بعضا عواملی در اطراف ایشان وجود دارد که گاهی سبب ایجاد تبعات منفی در نیل به اهداف ایشان می شود. آقای افتخاری با استفاده از روابط خوبی که دارند، تمام تلاش شان را برای دریافت اعتبارات به کار بسته اند، اما سیستم اداری باید روال جاری خودش را طی کند تا نتیجه حاصل شود. الان با ایشان هماهنگ شده تا در اولین فرصت به اتفاق برای پیگیری بعضی امور نزد معاون وزیر برویم. حضور ایشان در این جلسه قطعا تاثیر گذاری بالایی خواهد داشت و باعث گشودن درهایی می شود که شاید توسط بنده امکان باز شدن آنها نباشد. اما برای تحقق این اهداف باید صبوری به خرج داد. این شهر و مردم اش وارث چندین سال خرابی باقی مانده از گذشتگان هستند. با گذشت ۸۴ سال از تاسیس این شهرداری هنوز پرسنل آن به آن درجه کیفیتی لازم دست نیافته اند. در صورتیکه باید هر سال ۴ نیروی جدید و کارآزموده به آن اضافه گردد.همه می توانند پشت این میز بنشینند اما اینکه واقعا بتوانند به این مردم کمک کنند کاری نیست که از عهده هرکسی بربیاید. برای نمونه ساختمانی در این شهر وجود داشت که همه قدیمی های این شهر هنوز افسوس از دست رفتن آنرا می خورند. همین بنای ساختمان شهرداری که تخریب شد و به جای آن این بنای جدید ساخته شد. یا مناره سلجوقی که در همین مسجد جامع وجود داشت و تخریب شد. با ترحم نمی توان شهر را ساخت. از بنده درخواست نمودند که مجوز ساخت یک دکه را در داخل پارک صادر کنم. فضایی که باید در حالت درست  اصولی اش وقتی در آن قدم می زنید از مناظر زیبا، طبیعی و گل و درخت اش لذت ببرید. بله اگر در آنجا یک چایخانه یا کلوچه فروشی زده شود که محصولات بومی شهر مثل چای و کلوچه فومن برای مسافران عرضه شود، ارزشمند است.

متاسفانه اینجا به دنبال کارهای اصولی نیستند. یکی از مسوولان بلند مرتبه سابق شهرستان، در همین اتاق شهرداری حضور یافتند و در رابطه با ساخت رودخانه گازروبار به بنده گفتند که شهردار رویایی فکر می کند! من به ایشان گفتم: اگر این رویا است، پس سفر به فضا چیست؟! شما می خواهید یک دیوار بسازید، تامین بودجه نمایید، من آنرا برایتان می سازم. کجای این رویا است؟ اما عملکرد آقای افتخاری تاکنون حداقل از نظر بنده قابل قبول بوده است.

 سوال بعدی بنده، در ارتباط با ساختمانی دوطبقه در خیابان امام، و وضعیت نامشخص آن در طی چند سال اخیر است. تصمیمی به جهت ساماندهی و روشن شدن وضعیت این ساختمان اتخاذ نشده است؟

مساله تخلف این ساختمان، به ۶ سال اخیر بازمی گردد و حکم مربوط به آن هم صادر شده است. به لحاظ قانونی، دو راه پیش روی مالک این ساختمان وجود دارد: راه اول، پرداخت جریمه نقدی است که چیزی در حدود یک میلیارد و سیصد میلیون تومان به علاوه عوارض آن است که در طی این مدت تصاعدی بالا هم رفته است. راه دیگر، تخریب ساختمان است. با توجه به اینکه مالک راضی به پرداخت جریمه درنظر گرفته شده نیست، حکم تخریب آن صادر شده است. زمینه های تخریب هم فراهم شده است و با دستور مسوول مربوطه شهرستان بعد از پایان دهه مبارک فجر، انجام خواهد شد.

 با توجه به نزدیک بودن ایام عید نوروز، شهرداری چه تمهیدی در رابطه با بازگشایی و آسفالت معابر و راه های ارتباطی اصلی شهر همچون انتهای کارگر به ابوذر اندیشیده است؟

خیابان کارگر به عنوان یک پروژه بسیار خوب می تواند در بحث درآمدی شهر، ترافیکی، زیباسازی، رفع زشتی، کانال و …تاثیرگذار باشد، جزء برنامه های اصلی ما است و تا جایی که بتوانیم آنرا ادامه خواهیم داد. بحث شن ریزی در جلسه شورا که مطرح شد، بنده عنوان نمودم ۸۰ درصد آنرا به کارگر و فقط ۲۰ درصد را به داخل شهر اختصاص خواهم داد. تا شن ریزی صورت بگیرد، خیابان بالا بیاید و جدول گذاری شود تا در نهایت به یک خیابان با فضای سبز و پیاده روی آن برسیم.

متعاقب این اتفاق، قیمت زمین در آن منطقه هم افزایش خواهد یافت، صدور پروانه بیشتر خواهد شد و تمام ارتباطی های شهر از طریق آن تغذیه خواهد شد و بار ترافیکی هم شکسته می شود. تا ایام عید جدول گذاری و شن ریزی آن  انجام خواهد شد.

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.