پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 31 March , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 7 شعبان 1441
شناسه خبر : 11004
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۵۴ | ارسال توسط :

شورای شهری که نمی تواند خود را اداره کند؛ آیا می تواند بر اداره شهر نظارت کند؟

راه سوم: جلسه صد و هفتاد و هفتم شورای شهر به دلیل غیبت مسعود کاظمی با ریاست مظفر نیکومنش شروع شد.  جلسه‌ای که با تأخیر یک ساعته شروع شده بود با خروج زود هنگام برخی از اعضای شورا از رسمیت خارج شد و جلسه به اتمام نرسید.  این در حالی بود که  برخی از اعضا […]

شورای شهری که نمی تواند خود را اداره کند؛ آیا می تواند بر اداره شهر نظارت کند؟

راه سوم: جلسه صد و هفتاد و هفتم شورای شهر به دلیل غیبت مسعود کاظمی با ریاست مظفر نیکومنش شروع شد.  جلسه‌ای که با تأخیر یک ساعته شروع شده بود با خروج زود هنگام برخی از اعضای شورا از رسمیت خارج شد و جلسه به اتمام نرسید.  این در حالی بود که  برخی از اعضا حتی یک ساعت نیز در جلسه حاضر نبودند.

این جلسه در غیاب  مسعود کاظمی به ریاست مظفر نیکومنش نائب رئیس شورا با یک ساعت تاخیر برگزار شد.

مظفر نیکومنش در ابتدای جلسه با  تسلیت  ایام فاطمیه  از حضور باشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن تقدیر کرد.  وی در ادامه گفت: مردم در این روز بصیرت و موقعیت شناسی خود را یک بار دیگر نشان دادند.

از پرداخت حقوق آتش نشانان راضی نیستم

فاطمه شیرزاد ناطق اول شورا نیز با گرامیداشت ایام هفته و تقدیر از حضور باشکوه در مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: در ایام دهه فجر از میدان کودک در محله دیانتی رونمایی داشتیم. این کار در راستای عدالت محوری و حفظ حقوق کودک و نوجوان انجام شد که جای تقدیر و سپاسگزاری دارد. وی افزود: باتوجه به این که بارش برف را در پایان هفته اعلام کردند ستاد مدیریت بحران آمادگی های لازم را در این خصوص داشته باشند و تجهیزات لجستیکی خود را در مناطق ۵ گانه آماده کنند که مردم از بارش برف دچار خسران نشوند. وی ادامه داد: از اداره گاز به عنوان دستگاهی که در زمان بارش برف  که  مردم از عملکرد آن رضایت دارند تشکر می کنم و امیدواریم مشکل فرسودگی توزیع برق با تامین اعتبارات لازم حل شود.

سخنگوی شورا افزود: خواسته مردم استان تشکیل جلسه از سوی مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که می توانند از طریق قانونگزاری و نظارت به استان کمک کنند و شورای اسلامی رشت هم می تواند در این راستا کمک کند. وی در انتها افزود: باتوجه به آن که تا پایان سال باقی نمانده و ما جلسات زیادی برای مطالبات کارکنان گذاشته ایم ، ولی صرف برگزاری جلسات معنایی ندارد و باید آقای  شهردار جلسات کاری کند که روند پرداخت نامنظم حقوق را به روند منظم تبدیل کند.

شیرزاد خاطرنشان کرد: به عنوان نماینده شورا در سازمان آتش نشانی از پرداخت حقوق آتش نشانان راضی نیستم و باید پرداخت حقوق کارکنان به خوبی پرداخت شود. وی همچنین از اصحاب رسانه به خاطر پوشش مناسب اخبار بحران برف و ایام الله  دهه فجر  تشکر کرد.

دلالان در شهرداری در حال جولان هستند/ شهرداری در پیاده راه انحراف نداشت شورای شهر داشت

محمود باقری ناطق دوم شورا نیز گفت: دیشب مصاحبه ای از یکی از کارکنان شهرداری خواندم که شهرداری انحرافی در پیاده راه نداشت، بله درست میگوئید شهرداری انحراف  نداشت اعضای شورا داشت. وی افزود: امروز مشکلی نیست، ترافیک حل شده، مشکل بی آرتی را حل کردند، اگر گفتم کفپوش های بدی گرفتند من امروز می گویم که اشتباه کردم. اگر گفتم پیاده راه هزار متر مربع در ترک تشریفات خرج شده اشتباه کردم. وی ادامه داد: باتوجه به این مصاحبه گفتند که یک درصد انحراف هم نداشتند، من می گویم بانک شهر خدمات به شهر ارائه میکند و رای اعضای شورا برای برچیدن کیوسک ها مهم نیست.

باقری خاطرنشان کرد: آقای شهردار می گویند من به جبهه نرفتم و آن را به سر دیگر نزدم. باید باید بگویم که رزمنده بودم و افتخار هم میکنم ولی جایی از آن استفاده نکردم . ما اشتباه کردیم شما آقای شهردار رزمنده هستید و ما بدهکار شما هستیم. وی در ادامه خطاب به مسئولان امنیتی استان گفت: من از مسئولان امنیتی و نظارتی  می خواهم که وارد شوند. دلالان  که قبلا ضد شهرداری می نوشتند، حالا دنبال سهم  خواهی از شهرداری هستند.آقایان دلالان در شهرداری در حال جولان هستند. من انتقادی میکنم می گویند  ضد توسعه هستم، شهرداری به معاملات تجارتی تبدیل شده است، از صبح که می روید به اسم مشاور در شهرداری ساکن هستند.

این عضو در ادامه افزود: آقایان میگویند در سال اول آمدیم بودجه شورا دویست میلیارد تومان بود و در حال بستن بودجه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی هستیم. در حالی نمیگوئیم که چقدر بودجه تحقق شده است.

باقری در ادامه گفت: به ما میگویند شما ناظر هستید. قانون آمده شهرداری به تناسب معاونینشان مشاور داشته باشند. اکنون بیش از ۵۰ نفر حقوق می دهند که معلوم نیست ما چگونه نظارت می کنیم. آقای حاجی پور شما گفتید بودجه را واقعی ببینید. یکی از مشکلات این بود که بودجه را غیرواقعی بستید. اگر انحرافی شده است برا اساس بودجه غیرواقعی انجام شده است. برای همین بیاییم برای خدا بودجه واقعی ببندیم. بیاییم ثایت قدم نباشیم و نماینده واقعی مردم باشیم. وی در انتها گفت: در  آینده  کتاب انحرافات شورا و شهرداری را خواهم نوشت. همان طور که شهرداری کتاب خط انحرافات را منتشر کرد.

بودجه را معقول ببندیم/ از تسهیلات بانک شهر استفاده کنیم/ طرح تفصیلی جدید رونق کسب و کار را کساد می کند

نائب رئیس شورا در مورد بودجه سال آینده گفت: ما بودجه را باید بر اساس قانون ببندیم که معقول باشد و رویایی فکر نکنیم. وی افزود: با سیاست های دولت در سال آینده بودجه کشور شصت و چهار درصد برای کارهای عمرانی اختصاص داده که برای همین رونق اقتصادی توانسته چشمگیر باشد. برای همین باید با همین موقعیت بودجه شهرداری رشت را در نظر بگیریم. وی ادامه داد: طرح تفصیلی که برای شهر اعلام شده رونق کسب و کار را بی رمق کرده که باید بازنگری شود تا سازندگان رغبتی برای کار داشته باشند.

نیکومنش در انتها گفت: مساله استفاده از تسهیلات بانک شهر باید بگویم تمام سیزده کلانشهر رشت حتی مراکز استانی هایی که کلانشهر نیستند از سهام بانک شهر خریداری کردند و از تسهیلات آن استفاده کردند و تنها شهری که از آن استفاده نکرده است شهر رشت است که من از اعضای شورا می خواهم نسبت به آن توجه نشان دهند که از تهسیلاتش استفاده کنیم.

دستور جلسه:

لایحه در نظر گرفتن مشوق های عوارضی برای بناهای فرهنگی و هنری

امیرحسین علوی در توضیح این لایحه گفت: در این لایحه شهرداری ها موظفند بدون اخذ هرگونه عوارض و دریافت هزینه، پروانه ساخت صدور و در صورت هماهنگی با طرح های جامع شهری حداکثر معادل زیربنای سالن نمایش ، مجوز ساخت تجاری و خدماتی صادر کنند. سینماها و مجتمع ها با استفاده از این امتیازات بعد از ۱۵ سال بهره برداری اجازه تغییر کاربری را ندارند وگرنه از شمول مشوق عوارضی خارج می شوند. وی درخواست کرد همان زمان ده سال هم برداشته شود.

سرانجام اعضای شورا با همان لایحه شهرداری موافقت کردند.

این جلسه بارها  به دلیل خروج ۵ عضو شورا از حد نصاب خارج شد که  اعتراض اعضای شورا را در بر داشت.

وقتی نیز  قرار بود لایحه کمک مالی به داماش بررسی شود محمود باقری و علوی هم خارج شدند تا جلسه از حد نصاب خارج شود. اسماعیل حاجی پور اعلام کرد: اگر لایحه داماش را در صحن نمی آوردید همه می ماندند ولی من متاسفم که همه دم از کمک به تیم های فوتبال می کنند  و اینجا خارج می شوند.

جلسه بعدی شورا برای تصویب کلیات بودجه روز سه شنبه در ساعت نه صبح برگزار می شود./ گیل خبر

 

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.