پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 11042
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۴:۰۱ | ارسال توسط :

مخاطرات زیست محیطی سد لاسک از سد شفارود هم کمتر است

راه سوم: طاهره نوری/ شفت شهرستاني است که از فرآيند توسعه عقب مانده است و مردم آن در مقايسه با بقيه مناطق مظلوم واقع شده اند. نشان به اين نشان که وقتي آقاي محسني توسط نماينده جديد براي پست فرمانداري شفت تعرفه شد، سروصدا و هياهوي بسياري (به نام مردم شهر) در راستاي مخالفت با […]

مخاطرات زیست محیطی سد لاسک از سد شفارود هم کمتر است

راه سوم: طاهره نوری/ شفت شهرستاني است که از فرآيند توسعه عقب مانده است و مردم آن در مقايسه با بقيه مناطق مظلوم واقع شده اند.

نشان به اين نشان که وقتي آقاي محسني توسط نماينده جديد براي پست فرمانداري شفت تعرفه شد، سروصدا و هياهوي بسياري (به نام مردم شهر) در راستاي مخالفت با اين گزينه به پا شد. اما جالب اینجا بود که ظاهرأ بهانه اين مخالفت ها نه شاخص هاي فني، تخصصي، کارشناسي و مديريتي بلکه صبغه اي قبيله اي و رنگ و بويی قومي و سنتي داشت!

به عبارتي مهم نبود که شخص فرماندار بايد واجد چه اخلاق و مهارتي باشد، همين که شناسنامه شفتي داشته باشد کافي خواهد بود!

اينک اما با گذشت چند ماه از پذيرش مسئوليت فرمانداري شفت بنظر مي رسد اوضاع کاملأ فرق کرده است و ظاهرأ آقاي محسني موفق شده قلب مخالفانش را نرم و اعتمادشان جلب نمايد. گرچه بايد در انتظار نشست و ديد که در آينده چه پيش خواهد آمد! آنچه که در ادامه می خوانید ماحصل گفتگوی راه سوم با محمدرضا محسنی، فرماندار کنونی شفت است.

لطفا در ابتدا، به جهت اهمیت موضوع، برای خوانندگان ما از وضعیت کنونی سد لاسک بگویید؟ در چه مراحل اجرائی قرار دارد؟

در رابطه با پروژه سد لاسک، یکسری مشکلات زیست محیطی مطرح بوده است، که در چندین مرحله رفع اشکال صورت گرفته، و الان تقریبا طرح آماده بهره برداری است و عملیات اجرائی شدن آن در حال انجام است.

با توجه به فرمایش شما یعنی این طرح می تواند اجرائی بشود بدون آنکه تاثیرات مخرب زیست محیطی از خود برجای بگذارد؟ به طور مثال جنگلها و درختان هیرکانی در معرض خطر نخواهند بود؟ آیا نظر دستگاه های مربوطه جلب و کارشناسی صورت گرفته است؟

برطبق اطلاعاتی که بنده در این ارتباط دارم، خطر مخاطرات زیست محیطی آن حتی از سد شفارود هم کمتر خواهد بود. یکی از کارهای اصلی که در این خصوص انجام گرفت، کوچکتر شدن حجم سد برای جلوگیری از آسیب های جدی به روستاها بوده است. اما نباید از این نکته غافل گشت که برای رسیدن به توسعه پایدار، هرگز نمی توان میزان مخاطرات آنرا به صفر رساند. اما وقتی محیط زیست مجوز انجام پروژه ای را صادر می کند، بدون شک تمام جوانب امر را سنجیده و تلفات در آن حداقلی بوده است. در رابطه با سد لاسک حتی اگر تعداد کمی درخت هم قطع بشود، با توجه به تاثیرگذاری این پروژه در صنعت، تولید و اقتصاد شهرستان ارزشمند خواهد بود. ما نبایستی بگوییم همزمان هم به توسعه دست پیدا کرده و در اقتصاد منطقه تحرکی ایجاد کنیم و هم چند درخت را هم حفظ نماییم. مگر روسیه در حال حاضر از بهترین الوار جنگلی استفاده نمی کند؟

در رابطه با نگاه کارشناسی هم، بنده خودم اعتقاد به آن دارم، اما معتقدم بعضی از مطالبی که در این ارتباط زده می شود تماما غیرکارشناسانه است. در این مورد دستگاه متولی محیط زیست و آب منطقه ای است و سوای از سرمایه گذاری های انجام شده کاملا تمام ابعاد آن مورد کارشناسی قرار گرفته است. در حال حاضر در شهرستان شفت، از ۱۴۴۴۰هکتار زمین های اراضی ما، چیزی حدود ۱۰۰۰۰هکتار آن از آب  های پشت سد تامین می گردد. این در حالی است که گنجایش سد سفیدرود از یک میلیارد و ششصد مترمکعب به یک میلیارد و سیصد مترمعکب به جهت رسوبات موجود تقلیل یافته است. سد لاسک در شرایطی احداث می گردد که در پشت آن از منبع اصلی تا خود سد، هیچ سد دیگری وجود ندارد و مخزن اصلی همان است که از بهترین آب شرب نیز برخوردار است. احداث این سد، از نظر جذب گردشگر بسیار برای منطقه مفید خواهد بود و آنجا را تبدیل به یکی از مناطق زیبا و پرگردشگر خواهد کرد. سد لاسک حداقل برای ۴۰۰مهندس عمران ایجاد اشتغال خواهد کرد. بدون شک اجرائی شدن این سد محاسن بسیاری برای منطقه خواهد داشت. حسن اول آن: ورود اعتبارات بسیار وسیع به سطح شهرستان خواهد بود که زمینه های توسعه و عمران شهرستان را در حیطه های ساخت و ساز و گردشگری فراهم خواهد ساخت.

و حسن دوم آن هم بالارفتن قیمت زمین در آن منطقه خواهد بود. متاسفانه در شهرستانهای فومن و شفت، هرگونه کار فرهنگی و اقتصادی با مخالفت یک عده روبه رو خواهد شد و علت این مخالفت هم برایشان روشن نیست و صرفا مخالفت برای مخالفت صورت می گیرد.

شهرستان شفت از نظر بحث قاچاق چوب در چه وضعیتی قرار دارد؟

بنده زمانی که وارد شهرستان شدم ما با بیشترین حجم از میزان قاچاق چوب روبه رو بودیم. اما در حال حاضر، آمار قاچاق چوب شهرستان، به پایین ترین حد ممکن رسیده است. از شهریور ماه تا به الان ما بیشترین حجم کشفیات چوب را داشته ایم.

 در رابطه با فعالان زیست محیطی مانند NGO سفیران سبز کادوس نظر شما چیست؟

از نظر بنده در خصوص پروژه سد لاسک موضوع کمی سیاسی شده است. البته جدای از آنکه یک بخشی از آن نگاه پرسشگرانه و مطالبه گرانه است که بار مثبتی با خود به همراه دارد. من از شما سوالی می پرسم؟ این پروژه در زمان کدام نماینده شروع شد؟در چه دوره ای استارت خورد؟ در دوره نمایندگی آقای میرزائی شروع شد و آقای عاشوری هم پیگیری هایش را انجام دادند. این اعتراضات چرا در همان زمان بیان نشد؟ الان که به زمان بهره برداری رسیده است می گویند فلان نماینده یا فلان فرماندار این کار را انجام دادند. مطالبه گری درست است، به شرط آنکه درست، به موقع و به جا باشد. نباید انتظار داشت که عقب ماندگی و نواقص چندین ساله در طی یک سال رفع گردد.

در رابطه با بحث وصول اعتبارات برای شهرستان شفت، پیگیر بوده اید؟ اصولا اعتبارات ملی و استانی چگونه و طی چه فرایندی کسب می گردد؟

هنر بنده از روز اول و در ابتدای امر، دریافت مطالبات ملی بوده است. کل اعتبارات کشور که تصویب می گردد، بخشی از آن در قالب تملک دارائی استان پرداخت می شود که بین دستگاه های اجرائی ذیربط تقسیم می شود. اما این مبلغ محدود است و برای پروژه های کوچک استفاده می شود. بودجه اصلی کشور در اختیار وزارتخانه قرار دارد که این بستگی به نماینده، استاندار و فرمانداران دارد که تا چه اندازه بتوانند این اعتبارات را دریافت کنند. این دقیقا کاری است که توسط ما هم انجام شده است و ردیف اعتبارات ملی به ما تعلق گرفته است. مثلا در بحث مربوط به فاضلاب، چه کدهایی وجود دارد که براساس آنها پروژه تعریف شود. بنده به اتفاق نماینده محترم شهرستان در همین خصوص ۵ نامه به آقای چیت چیان نوشتیم.

به نظرتان همسویی بین نماینده و فرماندار تا چه اندازه می تواند در دریافت این اعتبارات نقش داشته باشد؟ با توجه به اینکه ما در شهرستان فومن، در زمان فرماندار قبلی، به دلیل همین تقابل شاهد مشکلات عدیده ای بودیم.

مطمئنا تاثیرگذار است و اگر این درک و تفاهم متقابل وجود نداشته باشد، به مشکل برخواهیم خورد. خواسته ای که توسط نماینده عالی دولت مطرح می شود، به دلیل اینکه امکان مکاتبه مستقیم با وزیر برایش وجود ندارد اگر از طرف نماینده پیگیری گردد، بهتر و زودتر به نتیجه لازم خواهد رسید. درواقع هم سوئی و هم نوائی بین نماینده و فرماندار می تواند در این مساله تاثیرگذار باشد و اختلاف این دو به ضرر مردم شهرستان تمام خواهد شد.

 جناب فرماندار، آب آشامیدنی و مساله فاضلاب شهرستان شفت، در چه وضعیتی قرار دارد؟

آب شرب شهرستان وضعیت چندان مطلوبی ندارد و باید از لحاظ کیفی ارتقا یابد که پیگیر هستیم. اما نگاه ویژه استان به بحث فاضلاب های شهرستان بوده است. شهرستانی که می تواند یکی از مراکز گردشگری باشد و دارای ظرفیت های بالایی در زمینه کشاورزی است اما از سال ۷۴ تاکنون از بحث توسعه فاضلاب شهری عقب است و تنها شهرستان استان بوده است که تازه امسال، و آنهم به یمن پیگیری های نماینده محترم و بنده کد دار  شده است. اما امیدواریم که در این مقطع نماند و در کوتاه مدت عملی گردد. با توجه به اینکه این شهرستان، فاقد شبکه فاضلابی است و از مجموع ۷۷ کیلومتر، ۵/۹ کیلومتر آن شبکه سنتی دارد و دارای اثراتی سوء است. اگر قرار باشد که شهرستان شفت در حوزه گردشگری ورود نماید، باید یکی از زیرساخت های آن همین زیرساخت فاضلاب باشد. یکی از آرزوهای بنده هم اجرائی کردن همین پروژه فاضلاب شهری در طی دوران مدیریت ام است.

در رابطه با نوسازی المان ها و بافت های فرسوده شهر، تدبیر و تمهیدی اندیشیده شده است؟

یکی از برنامه های ما، آسفالت چهار طرف میدان اصلی شهر، رنگ آمیزی و خط کشی جداول بوده است. میدان ورودی شهر با یک المان جدید و زیبا در ایام دهه فجر افتتاح گشت. ۴۰ تیربرق جدید هم تعریف شده است که با دریافت اعتبارات لازم نصب خواهد شد.

یکی از مشکلات حال حاضر شهرستان شفت، مشکل بیکاری آن است. در رابطه با شهرک صنعتی شفت، چه تصمیمی اتخاذ شده است؟

تلاش هایی در این راستا صورت گرفته است و جلساتی در راستای رفع موانع تولید با حضور آقای یزدان دوست، معاون بانک ملی استان و واحدهایی که از نظر نقدینگی با مشکل روبه رو هستند، تشکیل شده است و خروجی آن این بود که اشخاصی که اراده کار دارند اما برای گردش سرمایه با مشکل نقدینگی مواجه هستند، بتوانند در این حوزه ورود کنند. که یکی از همین واحدها، شهرک مهتاب بافت بوده است و مصوبات برای واحدهای دیگر در حال پیگیری است. تمام این پیگیری ها با حضور نماینده محترم شهرستان برای جلوگیری از تعطیلی شهرک صنعتی صورت گرفته است. اما در خصوص خوداشتغال زایی هم، طرحی برای عرضه محصولات ارگانیک مطرح و در دست بررسی است.

 جناب محسنی، بازخورد جناح های سیاسی و اجتماعی شهر با توجه به اینکه نماینده ساکن شهرستان نیست، و ظاهرا در ابتدای امر داعیه بیشتر شهروندان مبتنی بر بومی بودن نماینده قرار داشته، چگونه بوده است؟ با توجه به اینکه در زمان حضور شما در شهرستان شفت هم یکسری فعالیتهایی برعلیه تان شکل گرفت؟

این صندلی که در حال حاضر من روی آن نشسته ام، متعلق به من نیست. این جایگاه به دولت تعلق دارد و هرکسی که روی آن قرار می گیرد باید در خودش ظرفیت های لازم را ایجاد کند. رئیس جمهور محترم‌ در نشست با استانداران عنوان نمود که فرمانداران بایستی کار بلد و اهل افراط و تفریط نباشند. شهرستان شفت بخاطر محرومیتی که داشت نمی توانست فرماندار بومی از داخل شهرستان داشته باشد. آنچه که شهرستان شفت را در ابعاد وسیعی از توسعه عقب انداحته است،همین توجه بیش از اندازه به حاشیه ها و دور ماندن از مطالبات اصلی است. در رابطه با مورد اول، ما با تدبیر خودمان همه گروه ها را به هم نزدیک کردیم، و فرصتی برای بیان صحبتها و انتقاداتشان فراهم ساختیم. در حال حاضر، فضای موجود در شهرستان، فضائی مثبت و کارآمد است.  بنده از همان ابتدا اعتقادم بر این بود که اگر نگاه متوازن وجود داشته باشد، بالاخره قلب های مردم جذب خواهد شد. اگر از جانب بنده با جریان سازی های رایج، تقابل صورت می گرفت، این مهم حاصل نمی شد.

 فکر می کنم شما باید با مردم و فعالان شهرستان، ارتباط نزدیک برقرار نموده باشید تا اعتمادسازی های لازم و دوطرفه در سایه همدلی حاصل آمده باشد. با این مساله موافقید؟

بنده در ابتدای حضورم در شهرستان، به چند نکته پی بردم. اول ایجاد فضای ناامیدی توسط مخالفان دولت در شهرستان که با صحبتهایی که انجام شد به موقع جلوی آن گرفته شد. دوم ایجاد اعتماد در بین مردم و مسوولین مربوطه که در همان شروع امر در جلسات عنوان نمودم: تنها مدیران و روسای اداراتی می توانند کماکان به کارشان در آن مجموعه ادامه بدهند که برنامه محور باشند. در کمال صداقت خدمتتان عرض میکنم که در مدت حضورم به عنوان فرماندار در این شهرستان همیشه دیر وقت به منزل رفته ام. چون در اینجا کار اینطور ایجاب می کند. ضمن اینکه انتخابات شوراها و ریاست جمهوری را هم در پیش رو داریم، و بعد از این حوزه کاری ما، درگیر این مسایل هم خواهد شد.

 شما در زمانی که در فرمانداری فومن نیز مسوولیت داشتید، با فعالین سیاسی آن در ارتباط بودید؟ فضای آنجا را چه طور ارزیابی می کنید؟

اتفاقا روابط بنده در آنجا بسیار گسترده تر بود. از نظر سیاسی هم فضای بازتری در آنجا حاکم بود و ما حتی نشست هایی با فعالین مختلف اعم از اصلاح طلب، اعتدال گرا و اصول گرا داشتیم. اما به همان میزان حجم حاشیه های ایجاد شده هم گسترده تر خواهد بود. با همه این تفاسیر، نظر شخصی ام بر این قرار دارد که با توجه به مشکلات و کمبودهایی که در این بازده زمانی در سطح شهرستان شفت وجود دارد، حضور بنده در اینجا مثمرفایده تر خواهد بود و هرگونه حرکت و عملی که منجر به بهبود اوضاع در این حوزه گردد، برایم بسیار ارزشمندتر خواهد بود.

با توجه به کمبود جراید در سطح شهرستان و عدم مشارکت سیاسی کافی، غیرعلنی بودن جلسات شورای شهر شفت، به بسته تر بودن بیشتر فضا  نمی انجامد؟

با سخن شما موافق هستم.  شورای شهر شفت تا به الان ۴ شهردار تغییر داده است. اما با توجه به اینکه شورا منتخب مردم است، این مطالبه گری باید از جانب همانها صورت بگیرد. فرماندار تنها می تواند بر تصویب مصوبات نظارت داشته باشد.

جناب فرماندار، برای سوال پایانی، از وضعیت جاده ملاسرا به شفت برای ما بگویید؟

پروژه جاده ملاسرا به شفت، در سال ۹۰ ابلاغ شده است و شروع عملیات اجرائی آن در سال ۹۲ با اعتباری بالغ بر ۵/۱ میلیارد تومان بوده است که از این مبلغ در نهایت ۵۷۶میلیون تومان به آن اختصاص یافته است. در سال ۹۳ هم ۳۵۰ میلیون تومان برای آن اعتبار د نظر گرفته شده که از این مبلغ تنها۱۱۸ میلیون تومان تخصیص یافته است. در سال ۹۴، یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان ابلاغ شده و مبلغ تخصیص یافته ۱۴۰ میلیون تومان بوده است. امسال هم که یک میلیارد و چهارصد تومان اعتبار برای آن تعریف شده است که از این مبلغ هیچ پولی تاکنون تخصیص نیافته است. یعنی از کل این پروژه که ۱۲ کیلومتر است و یک پروژه ملی هم هست، و اعتبار پیش بینی شده برای آن ۲۵ میلیارد تومان بوده است، تا الان فقط ۸۳۴میلیون تومان تخصیص یافته است! و کار در همین حد باقی مانده است. باید دید در آینده چه رخ خواهد داد.

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.