پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 29 March , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹ - 5 شعبان 1441
شناسه خبر : 11130
  پرینتخانه » پربیننده ها, گیلان, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۶ | ارسال توسط :

نوبخت کجاست؟

راه سوم: یکی از مشکلات اصلی مردمان گیلان خودزنی برای همدیگر است. تا می بینیم یکی از ماها دارد بزرگ می شود بلافاصله شروع می کنیم به حساس شدن و اگر با ما نباشد، یعنی با ما همراهی نکند، نباشد بهتر است. و این گونه شده که میزان حضور ما گیلانیان در صدر کشور به […]

نوبخت کجاست؟

راه سوم: یکی از مشکلات اصلی مردمان گیلان خودزنی برای همدیگر است. تا می بینیم یکی از ماها دارد بزرگ می شود بلافاصله شروع می کنیم به حساس شدن و اگر با ما نباشد، یعنی با ما همراهی نکند، نباشد بهتر است. و این گونه شده که میزان حضور ما گیلانیان در صدر کشور به حداقل رسیده است.

از سوی دیگر، چون همواره خود در موضع ضعف ایم چشم بر آسمان دوخته ایم تا دستی از غیب فرا رسد برای آنکه همه بی هنری هایمان را بپوشاند و اگر نشد بی هنرش می خوانیم تا بی هنری مان هویدا نشود.

تفاوت استانهای مازندران اصفهان و آذربایجان و کرمان و یزد با گیلان در این است که آنها سرمایه های ملی شان را همواره در حفاظ گرم شان مراقبت می کنند و ما هم همه نداشته هایمان را از تک سرمایه ملی مان می خواهیم و هم همه نتوانسته هایمان را از گرده او می دانیم یا این گونه می نمایانیم.

اگر سرمایه ملی ما مشغله های فراوان دارد، آیا ما نیز باید مشغله ای برایش باشیم یا آنکه از مشغله هایش بکاهیم تا همچنان سرمایه برای ما و برای همه ماهای ایران باشد؟ این که برخی مدیران نالایق ما قادر به کسب اعتبارات تخصیص یافته نیستند به آقای نوبخت مربوط است یا بی هنری خودمان؟ ما طفلان صغیر چشم بر دستان آن بالا داریم که همواره روزی رسان ما باشد بی آنکه در فکر از صغارت درآمدن خود باشیم! آیا نمی اندیشیم که چرا و چگونه مدیران استان همجوار شمالی ما توانا در جذب اعتبارات ساماندهی رودخانه ها و حوادث غیر مترقبه هستند اما مدیران پرادعای ما ناتوان از کسب حداقلی از آن؟ اگر آنها توانسته اند دل نوبخت ما را بربایند این از هنر آنها و بی هنری ماست! گردن نوبخت نیاندازیم.

آقای نوبخت ۳ سال است که رئیس است. اگر فرسودگی کابل های برق گیلان بالغ بر ۱۰ سال می شود و راهداری گیلان فاقد ماشین آلات مناسب است چرا تاکنون کسی معترض نشده؟. با کدام معیار و سند آنچه خوب است را به خود اختصاص می دهیم و مدیران غیر متخصص و ناتوان را به آقای نوبخت؟!

این که کل استان گیلان تنها یک گریدر از نوع یخشکن دارد حتما به آقای نوبخت مربوط است. یعنی سرمایه ملی ما باید حواسش به پول توجیبی تک تک ما گیلانیان باشد و ساعت ورود و خروج ما را بپاید چون صرفا یک گیلانی است. ما هم راست راه برویم و فقط هنگامه خطر از مکاتبات مان برای اختصاص بودجه حرف بزنیم.

این که کشور در وضعیت مالی نابسامان است موضوعی اظهر من الشمس است. با این وجود، آمارهای مسئولان استانی ما از تکمیل شدن آزاد راه و راه آهن گیلان حکایت دارد. اینها ژست آرتیستی است؟ اگر هست برای همه است.

ظاهرا برخی در قضاوت چنان پیش می روند که زمانی از ثروت افسانه ای آیه الله هاشمی می گفتند. بعد دیده شد که او چقدر ساده از دنیا رفت و خبری هم از تیم پزشکی کاملا مجهز ایشان در میان نبود! همگان مبهوت اتاق کار ساده اش.

خودزنی نکنیم و هر چیزی را گردن مرد خوش سیما و شیک پوش دولت نیندازیم که بعدها با عیانی واقعیت به ناگاه مجبور به پوزش حداقل از خود خواهیم بود. حق گرفتنی است نه دادنی. مدیران ما باید حق را بگیرند نه آن که عافیت پیشه کنند و تنها به وقت تنگی و از دست دادن پست ها لب به سخن از واقعیت ها بگشایند. اگر مکاتبات مدیران ما بی پاسخ مانده است این حق ماست که بپرسیم چرا همان زمان لب به اعتراض نگشودند؟ اگر حق گیلان و مردم آن برایشان مهم بود چرا همان زمان اعتراض نکردند بلکه پست شان را بر حق مردم ترجیح دادند تا زمانی که خطر حذف را احساس کردند. پس اینها نه دغدغه مردم دارند و نه در فکر گیلان اند.

گرفتن اعتبارات باید هنر مدیران باشد. در صغارت نیستند که دیگران غذا در دهان مدیران مان بگذارند. اگر هنری دارند که بعید است، باید اکنون بنمایانند نه آنکه بمانند تا دستی از غیب بر این بی هنران هنر بنمایاند.

از این رو، پیام برای همه گیلانیان این است که آقای نوبخت به همه ایران تعلق دارد. جایش دقیقا اینجاست.

 

|
کلید واژه ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.