پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 31 March , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 7 شعبان 1441
شناسه خبر : 11302
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۳ | ارسال توسط :

اختصاص ۱۵۵ میلیارد تومان برای جبران خسارت برف به گیلان

راه سوم: دکتر محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در برنامه «در مسیر توسعه » شبکه باران گیلان ضمن قدردانی از تلاش دست اندرکاران برای مقابله با بحران برف اظهار داشت : سطح شهر و معابر پر از برف بود  و از صبح شاهد زحمات دستگاههای اجرایی و مدیریت شایسته استان بودم […]

اختصاص ۱۵۵ میلیارد تومان برای جبران خسارت برف به گیلان

راه سوم: دکتر محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در برنامه «در مسیر توسعه » شبکه باران گیلان ضمن قدردانی از تلاش دست اندرکاران برای مقابله با بحران برف اظهار داشت : سطح شهر و معابر پر از برف بود  و از صبح شاهد زحمات دستگاههای اجرایی و مدیریت شایسته استان بودم و آثار این تلاش ها را لمس کردم و می دیدم نیروهای زحمتکش شهرداری  چه آنان که با لباسهای نارنجی رنگ سعی در بازگشایی معابر بودند و چه آنانی که با لودر و بلدوزر و ماشین الات ، راهها را کم برف یا بدون برف برای عبور و مرور و حمل و نقل عمومی می کردند و از همه این دوستان سپاسگذارم.

وی افزود : از یک سو انتظارات توسعه انتظارات بحقی است که باید برآورده کنیم و از سوی دیگر شرایطی در کشور وجود دارد که منابع کافی و لازم برای این توسعه در اختیار نیست که باید مساعی بیشتری شود و اگر هم در اختیار داریم چون نامتناسب با اهداف بلند است باید بهینگی را در نظر بگیریم.

نوبخت با بیان اینکه مسایل مربوط به دستگاههای اجرایی مورد توجه قرار می گیرد اضافه کرد : تلاش این است که بتوانیم معضلات را مرتفع کنیم و بنده در طول هفته میزبان وزرای محترم هستم و مباحث مختلف مطرح می شود.

وی با اشاره به بحران خوزستان گفت :شرایطی که برای هموطنان در آن نقطه از کشور پیش آمد ؛قطع مکرر برق و آب و گرد و غباری که فضای استان خوزستان را گرفته است و وزرا به تبع باید در آن استان برای رفع مشکلات حضور یابند .

وی ادامه داد : سازمان برنامه و بودجه همه وزرا را باید پشتیبانی کند تا توسعه را در استانها اجرایی کنند .از سوی دیگر در حال انجام زیر ساخت ها هستیم نظیر شبکه های حمل و نقلی و انتقال برق و …،نباید به گونه ای باشد که با بارش یک برف  با قطع برق مواجه باشیم.

وی اضافه کرد : نشان می دهد که شبکه های برق ما فرسوده است و نباید این چنین باشد که با بارش برف و وزش باد و غبار ،قطعی رخ دهد .

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به بحران برف گذشته در گیلان گفت : مدیران تلاشهای زیادی بخرج دادند اما کمبود تعداد ماشین آلات راهداری و فرسودگی شبکه ها باعث گردید که مدیران نتوانند آن تاثیر گذاری را داشته باشند .

وی ضمن اشاره به تشکیل ستاد بحران در شب گذشته در استانداری گیلان و حضور خود گفت : گزارشی از دستگاههای اجرایی گرفتم تا مشکلات آنها را متوجه شوم و آیا با پیشگیری و آماده شدن ها می توانند بار مشکلات را از دوش مردم بکاهند و یا اینکه ما باید از مرکز کمک هایی را اختصاص دهیم .

وی ادامه داد : حسب مورد در زمینه شبکه های برق ۴۰ میلیارد تومان ظرف روزهای آینده پرداخت کنیم تا دکل ها و پایه هایی که فرو ریخته اصلاح شود . برای جاده های روستایی حتما نیازمند اعتبار هستیم و این امر در نظر گرفته شد.

وی خاطر نشان کرد : با شهرداری رشت و شهرداری ها توافق کردیم از مطالباتی که دارند اعتباراتی در اختیارشان قرار دهیم و آنها این اعتبار را صرف خرید ماشبن آلات جدید و مدرن کنند .

وی با بیان اینکه پروژه های متعددی در استان گیلان در دست اجراست گفت : در سطح استان پروژه هایی متعددی بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان  در حال اجراست و ان شاالله بتوانیم ظرف ماههای آینده قطار را در مسیر استان ببینیم .

نوبخت با بیان اینکه دولت در حال تلاش برای توسعه کشور است ؛اظهار کرد : همکاران بنده در بدنه دولت ؛ ایران را به عنوان یک کارگاه بزرگ ساخته اند در همین استان گیلان فعالیت های بسیار خوبی در حال انجام است پروژه هایی نظیر کنار گذرها و بیمارستانها در حال ساخت است . دو پروژه بزرگ زیر ساختی این استان؛  آزاد راه رشت قزوین و پروژه راه آهن می باشد و بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل راه آهن و کنار گذر تخصیص یافته است .

وی تصریح کرد : تمام سعی ما این است که قبل از اتمام دولت یازدهم شاهد آمدن قطار به گیلان باشیم.بیش از ۱۴۷ درصد از بودجه لازم برای تکمیل راه آهن پرداخت شد تا مردم گیلان بیش از این چشم براه این پروژه نباشند.

نوبخت اذعان داشت : بیش از ۱۴۸ درصد برای تکمیل ۱۱ سد لاستیکی در استان پرداخت شده است .در زمینه تسطیح اراضی و ماهی در قفس نیز فعالیت های خوبی صورت گرفته است .

وی افزود :از طرحهای ماندنی و پایدار استان ،پروژه راه آهن و آزاد راه رشت قزوین خواهد بود .

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص  توسعه صنعت گردشگری در گیلان گفت :صنعت گردشگری وابسته به توسعه زیر ساخت هاست .ارایه تسهیلات برای ساخت هتل ها توسط بخش خصوصی در نظر گرفته شده است .

وی افزود : علاوه بر توسعه صنعت گردشگری باید سرمایه گذاری در بخش صنعت و واحدهای تولیدی در استان را رونق بخشیم و فعالیت های خوبی برای جذب سرمایه گذاران صورت گرفته و استان گیلان در این زمینه جز رتبه های نخست در کشور است .

وی ضمن اشاره به برنامه ششم توسعه گفت : یکی از اولویت های برنامه ششم که از موضوعات با اهمیت است و در سطح ملی دیده شده ،بحث صنعت گردشگری برای کشور است و استان گیلان از این قاعده مستثنی نیست .

نوبخت اضافه کرد :  علاوه بر برنامه ای هر کدام از استانهای گیلان ؛مازندران و گلستان در استان خود دارند یک برنامه ی منطقه ای برای توسعه دارند .

وی تاکید کرد :استان گیلان دارای ظرفیت های زیادی است و دریا یکی از این پتانسیل هاست که می تواند با برنامه ریزی ها موجب توسعه هر چه بیشتر شود .

نوبخت در خصوص اقتصاد مقاومتی و برنامه های دولت در این مورد اظهار کرد : یک هدف ملی رشد اقتصادی متناسب است به میزان هشت درصد می باشد تا بتواند در رقابت های اقتصادی منطقه ای در افق ۱۴۰۴ قرار بگیرد و ایران جز کشور نخست در منطقه باشد .

وی ادامه داد : اقتصاد مقاومتی با ۵ رویکرد تعریف می شود ،درون زا بودن و استفاده از ظرفیت های داخلی معنی درون زایی است همچنین اقتصاد مقاومتی باید برونگرا باشد  و  مراوده کشورهای همسایه برای دستیابی به بازارهای آنان و صادرات در این راستاست.

وی اضافه کرد : به مسوولین استان گیلان توصیه می کنم که مراودات خود را با کشورهای همسایه بهبود بخشند تا بتوانیم در این بخش بیشتر موثر باشیم.

نوبخت تصریح کرد :مردمی بودن اقتصاد یکی دیگر از رویکردهای اقتصاد مقاومتی است و عدالت محوری نیز از اهداف این اقتصاد می باشد .

وی خاطر نشان کرد :  ۲۴ بند از سیاست های اقتصاد مقاومتی به ۱۲ سرفصل و برنامه تیدیل شده و طرحهایی برای این برنامه ها دیده شده و پروژه هایی بر اساس آنان تعریف شده است .

نوبخت تاکید کرد : ستاد اقتصاد مقاومتی در گیلان هم به ریاست نماینده عالی دولت در استان در حال فعالیت است.

منبع: اعتدال شمال

|
کلید واژه ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.