پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 3 April , 2020
امروز : جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹ - 10 شعبان 1441
شناسه خبر : 11254
  پرینتخانه » آخرین اخبار, پربیننده ها, گیلان, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰ | ارسال توسط :

مردی که در زمان بحران آمد

اختصاصی راه سوم/ هادی نوری: بواسطه دعوتی که از بنده گردید فرصت یافتم تا از نزدیک در جریان مباحث و تلاشهای مدیران استان برای بررسی و حل مسایل برف اخیر قرار بگیرم. طبیعتا حضور دکتر نوبخت (جدای از سمت رسمی ایشان بعنوان معاون رئیس جمهور) می تواند هر جلسه ای را جذاب نماید. بنده هم […]

مردی که در زمان بحران آمد

اختصاصی راه سوم/ هادی نوری: بواسطه دعوتی که از بنده گردید فرصت یافتم تا از نزدیک در جریان مباحث و تلاشهای مدیران استان برای بررسی و حل مسایل برف اخیر قرار بگیرم. طبیعتا حضور دکتر نوبخت (جدای از سمت رسمی ایشان بعنوان معاون رئیس جمهور) می تواند هر جلسه ای را جذاب نماید. بنده هم با وجود تأخیر همراه با یکی از دوستان و از یاران قدیمی دکتر نوبخت، وقتی وارد شدم با اکرام و احترام دکتر نوبخت مواجه شدیم که باید بگویم غافلگیرشدم و مرا به فکر فرو برد. غافلگیری نه از آن جهت که انتظار چنین رفتاری را از ایشان نداشته باشم چون پیشتر نیز شخصا بارها شاهد آن بوده ام. غافلگیری از این جهت که یک دولتمرد درجه یک کشور با داشتن مشغله های فراوان و مهم کشوری، هیچ وقت در قدرت غرق نمی شود و اصالت رفتار آدمی را از یاد نمی برد و نبرده است.

واقعیت این است که از دیشب تاکنون در فکرم که در موردش چگونه بیاندیشم و حداقل برای خودم چه توجیهی طراحی کنم؟ به خودمی گویم وقتی دانش و اشراف کامل دکتر نوبخت بر مسایل ریز و کلان استان گیلان، در عین مسئولیت های ملی اش، برای من تحلیلگر، درس آموز جلوه می کند برای مدیران ما چگونه باید باشد؟ وقتی می بینیم برخی افراد با جلوس بر صندلی های مدیریت مست قدرت می شوند و از یاد می برند که خادم ملت باشند و نگاهبان کشور! در مقابل، وقتی شما نزد نوبخت گیلان می روی و می نشینی آنقدر ادب و نزاکت نثارت می کند که ناخودآگاه خودت افتادگی پیشه می کنی. آرامش او، در حین خستگی ساعت های متمادی کار روزانه و فشارهای سیاسی ناشی از مسئولیت های مهم، به تو آرامش می دهد و تحملش به تو درس صبر تا همچنان بمانی و البته برای مردم بمانی.

دوم چیزی که باید بگویم درس مدیریت برای همه افرادی است که ردای آن را بر تن دارند یا آنکه می خواهند بر تن کنند. سیاستمداری که در زمان بحران می آید و مدیر ارشدی که مایه دلگرمی و پشت مدیرانش است.

نوبخت در زمان بحران آمد. فراموشی پیشه نکرد. مسئولیت های ملی اش را بهانه نیامدن نکرد. نگفت بگذارید بعد برف می آیم و خسارت ها را جبران می کنم. هنگامه برف آمد و کنار دیگران ماند. گلایه نکرد، هرچند که شاید گلایه ها از فقدان تدبیرهای بایسته در چنین شرایطی داشته باشد. هر چه هست در سینه می گذارد و چهره آرام و بشاش برای دیگران عرضه می کند . او لیدر است و لیدرها باید سنگ صبور باشند. آرام و با حوصله حرفها را شنید و همان گونه پاسخ داد همچون پدری مهربان که برای فرزندانش سختی ها می بیند، صعوبت ها هموار می کند و برایشان راه می گشاید. نوبخت تقصیرها را گردن دیگران نیانداخت، بر سرشان فریاد نکشید و آنها را قربانی ماندن خود نکرد. مردانه آمد و مردانه ماند. هر چه باشد از مسلک هاشمی بیگانه نبود، پس این رفتارش چیز عجیبی نیست.

واقعیت این است که اگر کسی می خواهد درس مدیریت شجاعانه را به دیگران بیاموزد باید خود با آن زندگی کند و نوبخت این را بار دیگر به همه آموخت. رهرو ولایت، یار هاشمی و امین روحانی درس های بسیاری دارد تا برای تشنگان خدمت بیاموزاند. باشد تا زمینه را برای خودمان آماده کنیم.

هادی نوری

۲۹ بهمن ۱۳۹۵


photo_2017-02-17_00-59-22

11-5

IMG_0562

نویسنده : هادی نوری |
کلید واژه ها
, , ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.